ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.845 μέλη
    Rifle
    27.02.2006, 20:15
    οι κιθαρες ibanez πιστευω πως ειναι οι καλυτερες. τι νωμιζετε εσεις
    Brokenchord
    27.02.2006, 21:05
    Προσωπική ταπεινή γνώμη μου είναι ότι αυτές οι κιθάρες ναι μεν είναι φανταστικές από πλευρά εμφάνισης αλλά από μαγνήτες και ήχο είναι αναξιόπιστες (χαλάνε εύκολα) Θέλουν κάθε τρεις και λίγο ρύθμισμα . Και γενικά θα τις χαρακτήριζα μπαούλα με χορδές. Άμα είσαι αλάνη την κάνεις αεροπλάνο. Παρόλα αυτά είμαι ερωτευμένος μαζί τους !!! όσο για τους μαγνήτες ε να μην το κάνουμε και θέμα μπορούμε να τους αλλάξουμε έτσι !!!! Αχ την έχω ερωτευτεί μπορεί να έχει τα ελαττώματα της αλλά για αυτό την αγαπάω.

    Κάτι θα ξέρει και ο Steve Vai που έχει βίδα με της Ibanez.
    Και για του λόγου του αληθές ιδού.




    επισυναπτόμενα: 200559105617197.jpg 
    adrian_smith
    05.03.2006, 22:32
    εγω πιστευω οτι οι ibanez εχουν και πολυ καλο design και σχετικα καλους μαγνητες. ειχα μια fender kai mia washburn ομως η ibanez μου βγηκε η καλυτερη παρολο που ηταν πιο φθηνη και απο τις δυο!
    faltsoo
    06.03.2006, 10:46
    δεν σπανε δεν χαλανε και ειναι αξιοπιστες.
    εχω μια απο το 1976 ναι και ειναι σαν καινουργια...
    και μια απο το 2006


    πολυ καλα τα ξυλα τους για την τιμη τους , και τα ηλεκτρικα τους αξιοπιστα , αν και λιγο θορυβωδη .





    Brokenchord
    14.03.2006, 11:31
    No comet παρεμπιπτόντως τι καμπύλες είναι αυτές !!!! τι φινιρίσματα !!!!!

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες











    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 14-03-2006 11:35 ]






    επισυναπτόμενα: 7vwh_strap_button.jpg 7vwh_jem_logo.jpg 7vwh_horn_grip.jpg 7vwh_big_grip.jpg 7vwh_horn_grip.jpg 
    Brokenchord
    14.03.2006, 11:37
    Και συνεχίζω !!!!!












    επισυναπτόμενα: 7vwh_vine_inlay.jpg 7vwh_volume.jpg 7vwh_body_bed_3.jpg 7vwh_toplock.jpg 
    Brokenchord
    14.03.2006, 11:47
    Και ...... !!! το παράκανα (Τέλος πάντον ο Χορχίτο άμα το μάθει θα τσατιστεί πολύ αλλά από την άλλη Ibanez ειναι αυτή !!!!)








    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 06-03-2006 στις 10:46 έγραψε:

    δεν σπανε δεν χαλανε και ειναι αξιοπιστες.
    εχω μια απο το 1976 ναι και ειναι σαν καινουργια...
    και μια απο το 2006


    πολυ καλα τα ξυλα τους για την τιμη τους , και τα ηλεκτρικα τους αξιοπιστα , αν και λιγο θορυβωδη .










    Όσο για αυτό φίλε θα ήθελα να πω ότι η άποψη μου περί Ibanez δεν είναι και κατά δικιά μου. Αλλά προέκυψε μεταξύ φίλων αφού πρώτα προηγήθηκε κιθαριστική συζήτηση. Οπότε χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί τα φιλαράκια μου κάναν την καρδιά περιβόλι με τα λεγόμενα τους. Χαίρομαι γιατί τελικά δεν είχαν δίκιο μια και εσύ οπό ότι μπορώ να συμπεράνω έχεις περισσότερη εμπειρία


    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 14-03-2006 12:00 ]
    επισυναπτόμενα: 7vwh_evo_heatstamp.jpg 352114ae5d9447b65921f75e76b4a927.0.JEM7VWH.jpg.atch original.jpg 
    Stefl
    22.03.2006, 03:59
    Εγω πιστεύω παιδιά πως δεν υπάρχει χαρακτηρισμός στις κιθάρες του στυλ "καλύτερη" ή "χειρότερη"... Το θέμα είναι πως παίρνεις αυτό που πληρώνεις (τις περισσότερες φορές τουλάχιστο...). Τώρα, το ζητούμενο είναι τι όργανο σε βοηθάει να βγάλεις τον ήχο που θες και τι ταιριάζει περισσότερο στα χέρια σου... Εκτός κι αν θες να αγοράσεις μια κιθάρα την οποία δε θα την παίζεις, απλά θα βλέπεις πόσο όμορφη είναι ή να την κοπανάς στον τοίχο για να δείς πόσο ανθεκτική είναι... For the record, κι εγώ Ibanez-ακιας είμαι ,εδώ και 8 χρόνια, αλλά έχω αρχίσει να γλυκοκοιτάω και τις Stratocaster γιατί πιστεύω πως για blues είναι απλά ιδανικές!!!
    Bruto
    29.03.2006, 04:03
    Εχω παρατηρήσει,ότι υπάρχει μια έξαρση με τις ibanez κιθάρες.Δεν ξέρω τι φταίει,μήπως επηρεάζεστε επειδή παίζουν οι περισσοτεροι διάσημοι βιρτουόζοι με ibanez,και με κλειστά μάτια πάτε να αγοράσετε και σείς??(Vai,Satriani,Gilbert,κτλ)Δεν λέω έχουν "εύκολο μανίκι",αλλά γιατί να σνομπάρετε η ούτε καν να κοιτάξετε παραπέρα?
    odis13
    10.05.2006, 20:31
    Οι Ibanez είναι από τις μάρκες που μου είναι ιδιαίτερα αγαπητές(αν και δεν έχω αξιοθεί ακόμα να αγοράσω καμια)Έχουν και πενταθέσιο επιλογέα σε κιθάρες με δυο humbucker, πράγμα σπάνιο και από όσο έχω ακούσει έχουν και φοβερά μανίκια.
    Μην πορωνώμαστε όμως και ας μη σνομπάρουμε άλλες μάρκες(π.χ. Godin,Cort)
    dimko
    10.05.2006, 21:54
    Οι IBANEZ είναι οι καλύτερες. Του Λεωνίδα όμως έχουν προσωπικότητα.




    OFF: Άκου, δε σπάνε δε χαλάνε... Επίσης είναι ανοξείδωτες και δε γαριάζουν...

    Γιωργάκη....