ελληνική μουσική
    500 online   ·  210.843 μέλη

    Απίστευτη οφθαλμαπάτη..

    KIT_KAT
    28.02.2006, 15:46
    Στην εικόνα αυτή τα τετράγωνα Α και Β έχουν την ίδια ακριβώς απόχρωση του γκρι...



    επισυναπτόμενα: Illusion.jpg 
    semplice
    28.02.2006, 15:52




    παρδόν?
    jorge
    28.02.2006, 15:53
    Όντως έτσι είναι, το έχω τσεκάρει στο Photoshop.

    KIT_KAT
    28.02.2006, 15:54
    Κι εγώ αυτό έκανα. Αλλιώς δε θα το πίστευα με τίποτα
    ageras
    28.02.2006, 15:56
    όντως!!!!!!!!!!!!!!

    tetraktis
    28.02.2006, 16:05
    Κι εγώ που δεν έχω κατάστημα φωτογραφίας (photoshop) ;;;;;;;


    KIT_KAT
    28.02.2006, 16:24
    Κάπως έτσι...



    επισυναπτόμενα: Illusion2.jpg 
    ageras
    28.02.2006, 16:30
    Και για να πειστείς ακόμα περισσότερο δες όλη την εικόνα....



    επισυναπτόμενα: ILLUSION.jpg 
    KIT_KAT
    28.02.2006, 16:35
    Ή κι αυτό...



    επισυναπτόμενα: illusion3.jpg 
    asimov_gr
    28.02.2006, 16:50
    Και πως γινετε αυτο ρε παιδια
    Astron
    28.02.2006, 17:00
    Πολύ καλό! Το τσέκαρα κι εγώ στο painsthop και πράγματι είναι έτσι!
    Μάλλον μας μπερδεύει η σκιά που πέφτει πάνω στο "πιο φωτεινό" τετράγωνο.
    Τα τετράγωνα που περιβάλλουν το Β είναι πάρα πολύ σκούρα, σχεδόν μαύρα.

    Απ' ότι φαίνεται η αντίληψή μας βασίζεται στην σύγκριση παρά στην αντικειμενική παρατήρηση.
    lianameladaki
    28.02.2006, 17:17

    anderchan
    28.02.2006, 19:20
    Εντυπωσιακό!
    doritsa78
    28.02.2006, 21:20
    Πλακα μου κανετε!
    DavidDT
    01.03.2006, 01:59
    Μετά απο αρκετή προσοχή & σύγκριση,κατάφερα να το διαπιστώσω.Φυσικά με τη βοήθεια των παιδιών με τις εικόνες που έφτιαξαν...Είναι τρομερό!!!!!!!!!!


    yiannisyiannis
    01.03.2006, 11:25
    Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο να μην είναι οφθαλμαπάτη αλλά λογισμικαπάτη. Να μπερδεύεται δλδ το λογισμικό και να αναγνωρίζει δυο διαφορετικά χρώματα σαν ίδια;
    spathasref
    01.03.2006, 11:36
    Είναι όντως ίδια τα χρώματα Γιάννη. Κοίτα τα λίγο θολά και θα καταλάβεις
    KIT_KAT
    02.03.2006, 16:18
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 01-03-2006 στις 11:25 έγραψε:

    Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο να μην είναι οφθαλμαπάτη αλλά λογισμικαπάτη. Να μπερδεύεται δλδ το λογισμικό και να αναγνωρίζει δυο διαφορετικά χρώματα σαν ίδια;






    Και το color sampling tool βρε Γιάννη;
    Κακά τα ψέματα ο υπολογιστής είναι πιο αξιόπιστος* από το κεφάλι μας.


    * Όπως το πάρει κανείς, μιας και η οφθαλμαπάτη βασίζεται στην εκπληκτική ικανότητα του εγκεφάλου να αντιλαμβάνεται το πραγματικό χρώμα των αντικειμένων υπό σκιά, τόσο που να μην μπορεί να "δει" την αντικειμενική πραγματικότητα, το πρωτεύον δηλαδή σήμα που φτάνει στο μάτι, χωρίς επεξεργασία. Η έννοια της "αξιοπιστίας" εδώ είναι λίγο σαθρή και υποκειμενική
    yiannisyiannis
    02.03.2006, 16:43
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 02-03-2006 στις 16:18 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 01-03-2006 στις 11:25 έγραψε:
    [i]
    Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο να μην είναι οφθαλμαπάτη αλλά λογισμικαπάτη. Να μπερδεύεται δλδ το λογισμικό και να αναγνωρίζει δυο διαφορετικά χρώματα σαν ίδια;






    Και το color sampling tool βρε Γιάννη;
    Κακά τα ψέματα ο υπολογιστής είναι πιο αξιόπιστος* από το κεφάλι μας.


    * Όπως το πάρει κανείς, μιας και η οφθαλμαπάτη βασίζεται στην εκπληκτική ικανότητα του εγκεφάλου να αντιλαμβάνεται το πραγματικό χρώμα των αντικειμένων υπό σκιά, τόσο που να μην μπορεί να "δει" την αντικειμενική πραγματικότητα, το πρωτεύον δηλαδή σήμα που φτάνει στο μάτι, χωρίς επεξεργασία. Η έννοια της "αξιοπιστίας" εδώ είναι λίγο σαθρή και υποκειμενική

    [/I]



    Κατ΄αρχάς η συγκεκριμένη εικόνα δεν είναι shades of grey (δλδ 8-BIT Greyscale) όπως ισχυρίζεται το συνοδευτικό κειμενάκι. Είναι 24-BIT RGB. Πρώτη απάτη λοιπόν. Το εργαλείο χρωματικής δειγματολειψίας του λογισμικού που χρησιμοποιείς, αναγνωρίζει ποσοστά Red, Green & Blue. Είναι ή δεν είναι εύκολο να ξεγελαστεί το λογισμικό και να εμφανίζει ίδια ή διαφορετικά ποσοστά RGB από τα πραγματικά; Βεβαίως και είναι.

    Ο καινούριος μου υπολογιστής, που τον έχω περίπου δυο μήνες, με τελευταίας τεχνολογίας υλικό και λογισμικό, όταν ζορίζεται παγώνει, αν όχι κάθε μέρα κάθε δεύτερη μέρα σίγουρα, κάνει επανεκινήσεις συχνά-πυκνά, μπλοκάρει και διάφορα άλλα. Το μυαλό μου που δεν είναι δυο μηνών, αλλά το κουβαλάω μερικές δεκαετίες δόξα το Θεό δεν παρουσιάζει ακόμη τέτοια προβλήματα. Να μην σου πω σε τι κατάσταση θα είναι αυτός ο ΗΥ μετά από μερικές δεκαετίες, άσε που θα τα φτύσει δεν θα αντέξει, αλλά λέμε….
    Αυτά περί αξιοπιστίας υπολογιστών σε σχέση με το κεφάλι μας όπως το λες.
    KIT_KAT
    02.03.2006, 17:58
    Δε μιλάμε για το τι διαρκεί περισσότερο ούτε κάνουμε σύγκριση υπολογιστή-ανθρώπου. Σιγά μη συγκρίνουμε και την αξία τους! Μιλάμε για μία πολύ συγκεκριμένη λειτουργία του υπολογιστή. Ο άνθρωπος δεν είναι υπολογιστής. Το μήκος μίας γραμμής εσύ μπορείς να το υπολογίσεις καλύτερα με το μάτι ή ο υπολογιστής; (προφανώς ο τελευταίος το κάνει βάσει του λογισμικού με το οποίο ο άνθρωπος τον εξόπλισε, αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης αλλιώς έχουμε ξεφύγει από το θέμα!)

    Όσο για την απάτη: Το "shades of grey" στο κειμενάκι δεν υποδηλώνει οκτάμπιτη πληροφορία. Υποδηλώνει το γκρι χρώμα με την ευρεία, ανθρώπινη έννοια το οποίο προφανώς και μπορεί να παρασταθεί από τις τρεις συνιστώσες R, G, B του 24bitου συστήματος. Ουσιαστικά σου λέει πως είναι το ίδιο χρώμα. Αμφιβάλλεις; Οι εικόνες που παραθέσαμε ο Μανώλης κι εγώ δε σε πείθουν;