ελληνική μουσική
    442 online   ·  210.844 μέλη

    U2: από συμβολα της επανάστασης, φιλοξενούμενοι των ισχυρών

    Dylan4ever
    01.03.2006, 22:34
    Τις προάλλες είδα τον Bush σε μια συνεντευξη του να μιλάει για την μουσική που ακουει. Μεταξυ άλλων εδειξε και το ipod που του χάρισε ο Bono... Ομως και εγώ είχα δει τις εικόνες εναγγαλισμού του Bono με τους ισχυρούς του πλανήτη.
    Τη γνώμη σας...
    beatlus
    01.03.2006, 23:15
    Βεβαίως...
    Φίλε μου καταρχήν ο τίτλος του τόπικ είναι λάθος και μάλιστα μεγάλο... Ο Μπόνο είναι αυτός που έχει πάρει... σβάρνα τους ισχυρούς αυτού του κόσμου και ουχί ο Εντζ (έχει διαχωρίσει τη θέση του πολλάκις), ο Λάρι ή ο Ανταμ. Δεύτερον, θυμήσου φίλε μου την εποχή του Sunday Bloody Sunday και κάνε σύγκριση με το σήμερα... Είναι δυνατόν το αδίστακτο σύστημα να το πείσεις μόνο με τραγούδια όσο καλά και να είναι? Το ζήτημα που θέτεις είναι μεγάλο και έχει μετατραπεί σε πεδίο αντιπαράθεσης ανάμεσα στους φίλους του συγκροτήματος και σε αυτούς που είναι υποψιασμένοι -δεν λέω ότι είναι τελείως λάθος- γύρω από αυτή την ιστορία. Ο ίδιος ο Μπόνο έχει εξηγήσει και προσωπικά το θεωρώ ορθρολογιστική αντιμετώπιση, πως για να πείσεις τους ισχυρούς να δώσουν ένα χεράκι βοήθειας πρέπει να τους πλησιάσεις και να μιλήσεις από κοντά για όσα πρεσβεύεις, με επιχειρήματα και αποδεικνύοντας με -ό,τι τέλοσπάντων θεωρούνται- εργαλεία πολιτισμένου διαλόγου το δίκιο των αιτημάτων. Και έχει αποδειχτεί στην πράξη -από τα αποτελέσματα- αποδοτικός αυτός ο τρόπος... Και όχι μόνο αυτό... Παραθέτω δύο ακόμη στοιχεία και αργότερα επανέρχομαι, αν χρειαστεί... Οι U2 θα δώσουν 6 εκ. δολάρια από τη φετινή τους περιοδεία για την Αφρική... Ακουσα επίσης τον ίδιο τον Μπόνο με τα αυτιά μου -από απόσταση 2 μέτρων- να λέει "Δεν χρειάζεται να γίνουμε τέρατα για να νικήσουμε ένα τέρας (σ.σ. η αναφορά για την τρομοκρατική επίθεση στη Ν. Αίγυπτο την ίδια ημέρα)" στις 23 Ιουλίου στο "Ολίμπικο" της Ρώμης... Προσωπικά χαίρομαι που αυτός ο άνθρωπος τουλάχιστονη προσπαθεί... Γνωρίζετε πολλούς?
    Κάτι άλλο? Αυτά, προς το παρόν...
    kalouka
    02.03.2006, 12:46
    Για να πετύχει τους στόχους του πρέπει να κάνει επαφές με όλους όσο για το έργο του όλοι αυτοι που τον βραβεύουν σημαινει πως το αναγνωρίζουν

    υποψήφιος για ΝΟΜΠΕΛ ΕΙΡΗΝΗΣ 2006


    OΠρόεδρος της Δημοκρατίας της Χιλής, Ρ. Λάγκος, απένειμε χτες στον frontman των U2, Μπόνο, το βραβείο Νερούδα το οποίο είναι η κορυφαία τιμητική διάκριση της χώρας του όσο αφορά τις τέχνες. Το βραβείο αυτό έχει πάρει το όνομα του από τον διάσημο Χιλιανό ποιητή Πάμπλο Νερούδα.
    Ο Mπόνο είναι μεγάλος θαυμαστής του διάσημου ποιητή ο οποίος έχει τιμηθεί με το Νόμπελ λογοτεχνίας και πέθανε το 1973. Όταν ο πρόεδρος της δημοκρατίας της Χιλής έδωσε το βραβείο στον Μπόνο του χάρισε ένα τσαράνγκο, παραδοσιακό όργανο τον Ανδεων, και του είπε ότι πρέπει να μάθει να το παίζει. Το μικρό αυτό όργανο μοιάζει με λαούτο.
    Η βράβευση έγινε πριν από συναυλία των U2 στο μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό γήπεδο του Σαντιάγκο. Λίγο πριν την έναρξη του live ο Μπόνο, τα υπόλοιπα μέλη του γκρουπ και ο μάνατζερ τους παρέλαβαν βραβείο της Διεθνούς Αμνηστίας ως Πρεσβευτές Συνείδησης για το 2005.

    πηγή rockroll.gr
    TomTraubert
    02.03.2006, 13:24
    Σύμβολα ΠΟΙΑΣ επανάστασης, βρε παιδιά; Με ένα - εκπληκτικό - Sunday Bloody Sunday βαφτίζεται κανείς επαναστάτης; Χώρια που νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι τραγούδι συμφιλίωσης και όχι επανάστασης...
    Θέλω απλά να πω ότι είναι μάταιο να ψάχνετε για επαναστάτες στην ποπ σκηνή. Είναι ευτύχημα αν κάποιοι όπως ο Bono κάνουν κάτι παραπάνω στηριζόμενοι στη φήμη τους. Κατά τ' άλλα, δε θεωρώ ότι με προδίδει ο Bono ή οποιοσδήποτε άλλος ποπ αστέρας, γιατί δεν εναπόθεσα καμία πίστη ή ελπίδα επάνω του, ώστε να τη διαψέυσει... Δεν είναι αυτός ο ρόλος του άλλωστε.
    mariosweather
    25.11.2007, 16:15
    Καλησπέρα σας μουσικόφιλοι!
    Εγώ αναρωτιέμαι-ακραία βέβαια αυτή η σκέψη-αν ο Μπόνο τα κάνει όλα αυτά (ίσως να υπάρχει 1 πιθανότητα στο εκατομμύριο) για να ρίξει στάχτη στα μάτια των Αμερικανών και ιδιαίτερα του Μπούς, με απώτερο σκοπό να χρησιμοποιήσει την πολιτικοοικονομική του δύναμη προς όφελος του υπόλοιπου κόσμου και να στραφεί εν τέλει κατά της Αμερικής, μεταμορφώνοντας στο τέλος τον εαυτό του(?) στον παλιό ''καλό επαναστάτη Μπόνο'' του '80 που όλοι γνωρίζαμε.

    freakhood
    03.12.2007, 22:12
    Οι U2 ειναι η τελεια απατη στην ιστορια της rock. Οσο σκεφτομαι τι ειχε γινει τοτε στην θεσ/νικη για αυτους τους ανυπαρκτους...

    υγ1:θα ηθελα να το αναλυσω αλλα θα μου παρει πολυ, και δεν θελω να κουρασω.
    υγ2:αν αξιζε κατι απο αυτους ηταν το boy.γενικοτερα μεχρι και το 1983 ελεγαν κατι.βεβαια αργησα να καταλαβω τι νουμερα ειναι...αλλα καλιο αργα παρα ποτε.
    eleana
    04.12.2007, 09:42
    Καλημερα σε ολους! Και εγω συμφωνω με καποιους που ηδη μιλησαν οτι οι U2 ειναι ενας μυθος, μια απατη, αλλο ενα προιον του συστηματος του θεαματος της Αμερικής. Μικροτερη τους λατρευα, τωρα απλως ακουω τα τραγουδακια τους.
    Το θλιβερό με τους υ2 ειναι οτι αυτή τη στιγμή προσκυνάνε αυτο που καποτε εβριζαν. Να θυμησω τις περιβόητες συναυλίες τους στην δεκαετια του 80 οπου η Αμερικη τους παρακαλουσε να δωσουν συναυλια εκει αλλα εκεινοι πεισματικά αρνιόνταν; Να θυμισω τον Bono που σε καθε συναυλία εγραφε με σπρει μηνύματα κατα της Αμερικανικης κυβερνησης; Για ποια επανασταση μιλατε βρε παιδια; Των Γκαλά Life style στο Hollywood? Η Μadonna ειναι πιο επαναστατρια πια .
    Ειναι πολλα τα λεφτα τελικα και ουτε και εκεινοι αρνηθηκαν να παιξουν το παιχνιδι που λεγεται "πουλαω την ψυχή μου στον διαβολο και την τεχνη μου στα σκουπιδια".Και δεν ειναι μονο Ο Bono. Oloi ξεπουληθηκαν.
    Εγω θα χαρακτηριζα επαναστατη Τον Bruce Springsteen που χωρις να εχω ασχοληθει πολυ με το ειδος που πρεσβευει, με προκαλει να τον τιμησω αφου αρνηθηκε να γραψει τραγουδακια για το Hollywood ενω ηταν στην κορυφη της καριερας του και ειναι απο τους λιγους καλλιτεχνες που καταφεραν να τα χωσουν χοντρά και με καθε σημασια στα Αμερικανακια. Και το τιμημα ηταν να πανε απατες οι τελευταιες δουλειες του.
    dimitra9
    05.12.2007, 11:13
    ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ "ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ" ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ,Ε;ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΑΠΑΤΗ,ΜΟΔΑ,LIFE STYLE;ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΔΗΘΕΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΦΙΛΕΣ ΤΑΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ........ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ........Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ & ΟΙ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΤΖΟΝ ΛΕΝΟΝ ΕΚΑΝΕ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ,ΤΟΝΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ,ΤΗΣ ΗΡΕΜΙΑΣ,ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ.ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ.ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ-ΞΑΝΑΛΕΩ -Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΔΙΑΤΗΡΩ ΤΙΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΟΛΩΝ ΠΙΑ........
    freakhood
    05.12.2007, 12:22
    Όταν εβλεπα τα μιλιουνια που ετρεχαν στην θεσ/νικη για να δουν τους "ανθρωπιστες" U2 και τον φιλο του Bush μαλλον δεν τους απασχολουσε πως οι U2 απαιτησαν 700.000.000(την δεκαετια του 90 παρακαλω) χωρις καμια δεκαρα πιο κατω για να παιξουν για τον "πολιτισμο" και την πολιτιστικη πρωτευουσα τοτε, θεσ/νικη. Να ειναι καλα και ο δημαρχαρας τοτε, Κοσμοπουλος. Οχι πως περιμενω η περιμενα κατι καλυτερο απο τους πολιτικαντηδες και τον Bono.