ελληνική μουσική
    773 online   ·  210.850 μέλη

    Πιστεύετε στους μάγους?

    maspa
    10.01.2007, 13:53
    Χαρισματικοί άνθρωποι υπάρχουν, αλλά δεν είναι οι τσαρλατάνοι που θα κάτσουν να σου πουν τι θα φας αύριο. Σε προιδεάζουν και θες δε θες(υποσυνείδητα θες) γίνεται αυτό που σου είπαν. Χαρισματικός για μένα ήταν ο Πατέρας Παίσιος που μέσα από την ασκητική ζωή του ήξερε ότι ο τάδε έχει αυτό το πρόβλημα πριν καλά καλά να του πει.. Αυτά είναι τα δικά μου πιστεύω. Τώρα συνεχίστε οι υπόλοιποι αυτή τη συζήτηση. Βαρέθηκα να με στήνετε "απέναντι" επειδή έχω τις απόψεις που έχω. Αυτό το λέω και για το topic "σατανισμός στη ροκ μουσική". Λίγοι αντικρούουν με ευγένεια τα λεγόμενα μου. Άλλοι πάλι ψάχνουν αφορμή για αντιπαράθεση.

    Καλή συνέχεια....
    PinkpantherInMyMind
    10.01.2007, 14:10
    οχι οχι! δεν το ανεφερα για εσενα! ειπα την γνωμη μου για το link! αλλωστε δεν το εγραψες εσυ...δεν ηθελα να σε κανω να νιωσεις ετσι!απλα μου ηρθε πολυ ξαφνικο που διαβασα ολα αυτα στο link γιατι απο την αρχη ειχα τελειως διαφορετικη γνωμη και αντιληψη(κατι που δεν θα αλλαξει) δεν το ειπα για εσενα και πραγματικα αμα ειχα την εφκαιρια να μιλησω στον ανθρωπο που τα εγραψε ολα αυτα θα του εξηγουσα ποιο ειναι το δικο μου πειον και θα του εδεινα να καταλαβει τα παντα! βεβαια δεν ξερω τον τροπο που σκεφτεται και ομιλει ! απλα μου ηρθε κατακουτελα! συγνωμη! πραγματικα...
    PinkpantherInMyMind
    10.01.2007, 14:14
    οσο για αυτους που λενε την "μοιρα",τους ακουω μεν,αλλα δεν τα πιστευω! απλα τα λαμβανω υποψη μου! αυτο το συμβαν ετυχε σε εσενα και σεβομαι τα πιστευω σου! δεν ξερω παντα πότε μου λενε την αλη8εια σχετικα με την "μοιρα",ομως αυτοι που κοροιδευουν για να βγαλουν το χιλιαρικο που ανεφερες και πριν απλα να εχουν υποψην οτι δεν κοροιδευουν εσενα,αλλα τον εαυτο τους...
    punkster
    10.01.2007, 15:25
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 12-03-2006 στις 14:15 έγραψε...

    Πράγματι, πολύ επικίνδυνο πράγμα ο μάγος.
    Μπορεί να σου ρίξει magic missile το οποίο σου αφαιρεί τουλάχιστον από 1-6 πόντους ζωής.
    Είναι να μη σου τύχει.


    Ρε παιδιά σοβαρά τώρα, δε νομίζετε ότι έχουν περάσει πολλοί αιώνες από την εποχή που κυνηγούσαν μάγους και μάγισσες; Δηλαδή τί άλλο πρέπει να γίνει για να πειστεί κανείς ότι όλα αυτά είναι παραμύθια; Και γιατί πάντα τα μαγικά πράγματα συμβαίνουν με τρόπο τέτοιο που δεν αποδεικνύεται; Μήπως επειδή οι "μάγοι" βασίζονται σε ψυχολογικά τεχνάσματα και υποβολές;
    Όποιος έχει υποστεί βλάβες από μαγεία, ας πάει σε έναν γιατρό να εξεταστεί.
    Αν πράγματι υπάρχει κάτι το μαγικό δεν θα υπάρχει ιατρική εξήγηση. Αλλά κάτι τέτοιο φυσικά δεν έχει συμβεί ποτέ... Απλά ο ασθενής συνήθως αρνείται πεισματικά να δεχτεί την ιατρική εξήγηση.




    Πες τα ρε Astron!

    Δεν πιστευω στην μαγεια ουτε σε τιποτα σχετικο. Δεν πιστευω σε δαιμονια, σε διαβολους, σε κακα πνευματα, φαντασματα, εξωγηινους, στο ματιασμα, στη γρουσουζια, στα ξορκια, στα φυλαχτα, στις μαυρες γατες, στις Παρασκευες και 13 κτλ κτλ.....


    Μου φαινεται πολυ αφελες να πιστευει κανεις πραγματικα σε αυτα τα πραγματα.... Sorry αν προσβαλω τις αποψεις κ τα πιστευω καποιων ανθρωπων, απλα εγω εχω παψει εδω και καιρο να πιστευω σε οτιδηποτε μεταφυσικο. Αυτα τα πιστευαν προ αιωνων επειδη δεν ειχαν τις γνωσεις για να εξηγησουν διαφορετικα καποιες καταστασεις Αν ειναι δυνατον.... ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΕΙΤΕΕΕΕΕΕΕΕ
    uNick
    10.01.2007, 15:35
    Γιώργο, έχει δίκιο η Μαρίνα. Δεν είναι ωραίο να της την πέφτουμε από παντού. Καλό θα είναι να είμαστε όλοι προσεκτικοί (το ίδιο ισχύει και για τον εαυτό μου, αλλά και για την ίδια). Γράφεις έντονα, και είναι εύκολο να παρεξηγηθεί κάποιος (όπως παρεξηγήθηκε η Μαρίνα). Ok, τσαντίζεσαι που η εκκλησία τα αποκαλεί παραμύθια. Η Μαρίνα (η κάθε Μαρίνα) όμως μπορεί να τσαντίζεται το ίδιο ή και περισσότερο για αυτά που λες εσύ... Είπαμε: σεβασμό στον άλλο, και ακόμη περισσότερο στις απόψεις του.

    Σχετικά με το topic: Είναι γεγονός ότι υπάρχει μεγάλος αριθμός ανθρώπων που δηλώνουν μάγοι, μέντιουμ, αστρολόγοι, κλπ, και στην ουσία είναι απατεώνες. Αυτό όμως, Μαρινάκι μου, δεν είναι απαραίτητα και κανόνας για όλους. Υπάρχουν και κάποιοι (λίγοι) πραγματικά χαρισματικοί άνθρωποι, που απλώς ξέρουν κάτι που εσύ δεν ξέρεις (ίσως απλώς δεν θέλεις να ξέρεις). Μην τους ρίχνεις όλους στην πυρά... Τέλος, να έχεις υπ'όψιν ότι κάποιος σοβαρός άνθρωπος με τέτοιες ικανότητες ποτέ δεν θα τις χρησιμοποιήσει "εμπορικά"... Τις φοβάται ο ίδιος περισσότερο από ότι εσύ.
    pastella
    10.01.2007, 19:03
    Δειτε την ταινια "The Prestige", μια απο τις καλυτερες της χρονιας...Εκπληκτικες ερμηνειες.

    Δεν υπαρχουν μαγοι, υπαρχουν ταλαντουχοι ανθρωποι που σου παρουσιαζουν κατι που φιανεται μαγικα. Αυτο που πρεπει απλα να κανεις ειναι να παρακολουθησεις προσεκτικα για να καταλαβεις τι κρυβεται...
    uNick
    10.01.2007, 19:44
    PaStellitsa μου, το έγραψα σε προηγούμενο post. Άλλο πράγμα είναι οι ταχυδακτυλουργοί...
    KAKOFONIKS
    11.01.2007, 13:29
    Αν και το έχω ξαναπεί σε άλλο post σε άλλο θέμα θα το ξαναπώ , πιστεύω πως οι μάγοι (όχι οι απατεώνες αυτοί απλά εκμεταλεύονται τις αδυναμίες των ανθρώπων) μπορεί να μην είναι απαραίτητα χαρισματικοί άνθρωποι,ίσως όλοι οι άνθρωποι έχουμε κάποια έκτη αίσθηση -θέλετε να το πείτε- κάποιες δυνατότητες ιδιαίτερες
    -θέλετε να το πείτε- (όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας) τι οποίες αυτοί τις έχουν ανακαλύψει, έχουν μάθει να τις χειρίζονται και δεν τις αγνοούν.
    Αλλά γενικότερα πίστεύω οτι υπάρχει μαγεία!
    roubas
    11.01.2007, 14:02
    Μπράβο Κάλμουτ!!!
    Που το άκουσες αυτό???

    Πάντως και εγώ συμφωνώ με τον προλαλήσα!!!
    KAKOFONIKS
    11.01.2007, 14:43
    Μπα δεν το άκουσα έτυχε και σε μιά απο τις λίγες στιγμές που βάζω τον εαυτό μου σε διαδικασία σκέψης το σκέφτηκα!!!!!!
    Toyintheattic
    04.03.2007, 12:56
    Εγώ δεν ξέρω αν πιστεύω στη μαγεία... Βασικά πιστεύω ότι όλα μπορούν να συμβούν...Και αν το πιστεύω αυτό πιστεύω και στη μαγεία κατά μια έννοια.Βασικά έχω αρχίσει να προβληματίζομαι αν τελικά η μαγεία είναι φυσικό φαινόμενο.Κάτι που υπάρχει αλλά στα χρόνια μας το έχουμε παραμελήσει και το θεωρούμε αφύσικο γιατί είμαστε απασχολημένοι με άλλα θέματα...όπως να βλέπουμε τηλεόραση.Αλλά δεν πιστεύω ότι η τηλεπάθεια και η κίνηση ενός αντικειμένου με τη δύναμη του μυαλού είναι μαγεία(γιατί το έχω ακούσει και αυτό).Αυτό εγώ το λέω φυσικό φαινόμενο...
    -kirki-
    05.03.2007, 00:16
    Πιστεύω. Όχι μόνο γιατί είμαι μία από αυτούς (ως μάγισσα Κίρκη....χι χι!), αλλά γιατί έχω γνωρίσει άτομο με δυνάμεις....πραγματικές, που ξεπερνούν τους νόμους της φύσης. Ομολογώ μου ανέτρεψε βαθειές πεποιθήσεις που είχα από μικρή. Και μου έμαθε ότι δεν χρειάζεται να είμαστε γεννημένοι με ιδιαίτερες ικανότητες για να χρησιμοποιούμε μαγεία. Η μαγεία βρίσκεται γύρω μας, αρκεί να το συνειδητοποιήσουμε και να τη ''δούμε''...
    pol-gt
    05.03.2007, 16:03
    Παράθεση:

    Το μέλος -kirki- στις 05-03-2007 στις 00:16 έγραψε...

    Πιστεύω. Όχι μόνο γιατί είμαι μία από αυτούς (ως μάγισσα Κίρκη....χι χι!), αλλά γιατί έχω γνωρίσει άτομο με δυνάμεις....πραγματικές, που ξεπερνούν τους νόμους της φύσης. Ομολογώ μου ανέτρεψε βαθειές πεποιθήσεις που είχα από μικρή. Και μου έμαθε ότι δεν χρειάζεται να είμαστε γεννημένοι με ιδιαίτερες ικανότητες για να χρησιμοποιούμε μαγεία. Η μαγεία βρίσκεται γύρω μας, αρκεί να το συνειδητοποιήσουμε και να τη ''δούμε''...



    Τι εννοείς με δυνάμεις που ξεπερνούν τους νόμους της φύσης;
    -kirki-
    05.03.2007, 19:26
    Παράθεση:

    Το μέλος pol-gt στις 05-03-2007 στις 16:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος -kirki- στις 05-03-2007 στις 00:16 έγραψε...

    Πιστεύω. Όχι μόνο γιατί είμαι μία από αυτούς (ως μάγισσα Κίρκη....χι χι!), αλλά γιατί έχω γνωρίσει άτομο με δυνάμεις....πραγματικές, που ξεπερνούν τους νόμους της φύσης. Ομολογώ μου ανέτρεψε βαθειές πεποιθήσεις που είχα από μικρή. Και μου έμαθε ότι δεν χρειάζεται να είμαστε γεννημένοι με ιδιαίτερες ικανότητες για να χρησιμοποιούμε μαγεία. Η μαγεία βρίσκεται γύρω μας, αρκεί να το συνειδητοποιήσουμε και να τη ''δούμε''...



    Τι εννοείς με δυνάμεις που ξεπερνούν τους νόμους της φύσης;



    Ένας φυσικός νόμος είναι η βαρύτητα, για παράδειγμα. Ή ακόμα η πρόσκρουση ενός σώματος σε ένα άλλο με επαφή και όχι με απόσταση.



    ~alma libre~

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 05-03-2007 22:10 ]


    Astron
    05.03.2007, 22:13
    Εννοείς ότι έχεις γνωρίσει άτομο που μπορεί να κάνει τα αντικείμενα να αιωρούνται; Τηλεκίνηση δηλαδή;
    Υπάρχουν στοιχεία που να τεκμηριώνουν κάτι τόσο εντυπωσιακό;

    -kirki-
    05.03.2007, 23:28
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 05-03-2007 στις 22:13 έγραψε...

    Εννοείς ότι έχεις γνωρίσει άτομο που μπορεί να κάνει τα αντικείμενα να αιωρούνται; Τηλεκίνηση δηλαδή;
    Υπάρχουν στοιχεία που να τεκμηριώνουν κάτι τόσο εντυπωσιακό;



    |Είναι θέμα ενέργειας, φίλτατε...
    Τα πάντα είναι εφικτά σ'αυτόν τον κόσμο...
    (Πόσο δύσπιστη ήμουν και'γω κάποτε...)
    Astron
    06.03.2007, 00:45
    Παράθεση:

    Το μέλος -kirki- στις 05-03-2007 στις 23:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 05-03-2007 στις 22:13 έγραψε...

    Εννοείς ότι έχεις γνωρίσει άτομο που μπορεί να κάνει τα αντικείμενα να αιωρούνται; Τηλεκίνηση δηλαδή;
    Υπάρχουν στοιχεία που να τεκμηριώνουν κάτι τόσο εντυπωσιακό;



    |Είναι θέμα ενέργειας, φίλτατε...
    Τα πάντα είναι εφικτά σ'αυτόν τον κόσμο...
    (Πόσο δύσπιστη ήμουν και'γω κάποτε...)



    Ωραία, έχεις την καλοσύνη να βιντεοσκοπήσεις τον γνωστό σου που έχει αυτές τις ικανότητες; Άλλωστε εάν το ανθρώπινο είδος έχει τέτοιες καταπληκτικές ικανότητες, θα 'πρεπε να γίνουν γνωστές με αδιάσειστα στοιχεία έτσι ώστε να τις αναπτύξουν και άλλοι άνθρωποι.

    Επίσης, η Εταιρεία που έχει δημιουργήσει ο ταχυδακτυλουργός και σκεπτικιστής James Randi δίνει ένα εκατομμύριο δολλάρια σε όποιον αποδείξει ότι έχει μεταφυσικές ή υπερφυσικές ικανότητες όπως είναι η τηλεκίνηση, τηλεπάθεια κλπ. Σκέψου πόσο πολύ θα μπορούσε να βοηθήσει κανείς τον κόσμο με τόσα χρήματα.
    Περισσότερα για το "1 million dollar challenge" μπορείς να βρεις εδώ.
    -kirki-
    06.03.2007, 18:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 06-03-2007 στις 00:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος -kirki- στις 05-03-2007 στις 23:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 05-03-2007 στις 22:13 έγραψε...

    Εννοείς ότι έχεις γνωρίσει άτομο που μπορεί να κάνει τα αντικείμενα να αιωρούνται; Τηλεκίνηση δηλαδή;
    Υπάρχουν στοιχεία που να τεκμηριώνουν κάτι τόσο εντυπωσιακό;



    |Είναι θέμα ενέργειας, φίλτατε...
    Τα πάντα είναι εφικτά σ'αυτόν τον κόσμο...
    (Πόσο δύσπιστη ήμουν και'γω κάποτε...)



    Ωραία, έχεις την καλοσύνη να βιντεοσκοπήσεις τον γνωστό σου που έχει αυτές τις ικανότητες; Άλλωστε εάν το ανθρώπινο είδος έχει τέτοιες καταπληκτικές ικανότητες, θα 'πρεπε να γίνουν γνωστές με αδιάσειστα στοιχεία έτσι ώστε να τις αναπτύξουν και άλλοι άνθρωποι.

    Επίσης, η Εταιρεία που έχει δημιουργήσει ο ταχυδακτυλουργός και σκεπτικιστής James Randi δίνει ένα εκατομμύριο δολλάρια σε όποιον αποδείξει ότι έχει μεταφυσικές ή υπερφυσικές ικανότητες όπως είναι η τηλεκίνηση, τηλεπάθεια κλπ. Σκέψου πόσο πολύ θα μπορούσε να βοηθήσει κανείς τον κόσμο με τόσα χρήματα.
    Περισσότερα για το "1 million dollar challenge" μπορείς να βρεις εδώ.


    Αν είχε ο γνωστός μου,που λες, την ανάγκη να αποδείξει τις ικανότητες του στον κόσμο, σε πληροφορώ θα το είχε κάνει ήδη και αυτή τη στιγμή δεν θα ήταν δικός μου γνωστός μόνο αλλά και δικός σου και πολλών άλλων. Το γεγονός ότι η επιστημονική κοινότητα αδυνατεί, ακόμα και σήμερα (που ως γνωστόν η τεχνολογική ανάπτυξη κάνει ραγδαίες προόδους),να εξηγήσει κάποια φαινόμενα ή κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις ανθρώπων δε σημαίνει ότι πρέπει να αποκλείουμε και την ύπαρξη τους. Ακούμε γύρω μας συνεχώς για διάφορα θέματα ανεξήγητα, παράξενα, αξιοπερίεργα, θέματα μυστηρίου, παραψυχολογίας, εσωτερισμού και πνευματισμού. Κανείς δεν μπόρεσε να δώσει μία τεκμηριωμένη απάντηση για αυτά. Κανείς όμως δεν μπόρεσε να αρνηθεί και με απόλυτη σιγουριά την ύπαρξή τους. Και σε ρωτώ, γιατί;
    maspa
    06.03.2007, 18:50
    Παράθεση:

    Το μέλος -kirki- στις 06-03-2007 στις 18:46 έγραψε...
    Κανείς δεν μπόρεσε να δώσει μία τεκμηριωμένη απάντηση για αυτά. Κανείς όμως δεν μπόρεσε να αρνηθεί και με απόλυτη σιγουριά την ύπαρξή τους. Και σε ρωτώ, γιατί;



    Γιατί;
    Astron
    06.03.2007, 19:04
    Η απάντηση υπάρχει στα δικά σου λόγια:
    Παράθεση:
    Αν είχε ο γνωστός μου,που λες, την ανάγκη να αποδείξει τις ικανότητες του στον κόσμο, σε πληροφορώ θα το είχε κάνει ήδη

    Μα πώς μπορεί η επιστήμη να αποδείξει ή να απορρίψει κάτι όταν δεν δημοσιοποιείται;
    Δηλαδή πώς ακριβώς θα ήθελες να λειτουργήσει η επιστήμη; Να πει "αποδέχομαι την μεταφυσική επειδή η τάδε μου είπε ότι έχει έναν γνωστό της που είναι πχ τηλεκινητικός";
    Για αυτό βλέπουμε πολλές φορές τους επιστήμονες να είναι σκεπτικιστές απέναντι σε τέτοιους ισχυρισμούς. Πολλά λέγονται, αλλά ως δια μαγείας τα αποδεικτικά στοιχεία -που στην εποχή μας θα ήταν πανεύκολο να καταγραφούν- πάντα λείπουν!

    Άλλο το να έχουμε ανοιχτό το μυαλό μας σε νέα ενδεχόμενα κι άλλο να πιστεύουμε άκριτα σε ό,τι ακούμε. Ακριβώς όμως επειδή με ενδιαφέρουν πολύ τα "νέα ενδεχόμενα" σου ζήτησα στοιχειώδεις ενδείξεις για αυτά που λες. Εσύ όμως απαιτείς να τα δεχτούμε όπως έχουν επειδή "κανείς όμως δεν μπόρεσε να αρνηθεί και με απόλυτη σιγουριά την ύπαρξή τους"...
    Φαντάζομαι ο τύπος που δίνει ένα εκατομμύριο δολλάρια (τα οποία δεν τα έχει καταφέρει να τα κερδίσει κανείς μέχρι τώρα) μπόρεσε να τα αρνηθεί με τον ωραιότερο τρόπο.

    Άλλωστε όπως είχε πει ο σπουδαίος αστρονόμος Carl Sagan:
    Extraordinary claims require extraordinary evidence