ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Πιστεύετε στους μάγους?

    Nekros
    05.04.2006, 22:45
    Διαβάζω και διαβάζω και διαβάζω και όλοι είστε εκτός ουσίας (τουλάχιστον έτσι πιστευω εγώ, την γνώμη μου λέω...)!
    Λοιπον, έχουμε και λέμε:
    1) Ο κάθε λαός (σε όλοι την ιστορία της ανθρωπότητας) είχε την ανάγκη να εξηγήσει αυτα που δεν μπορούσε! με αυτον τον τρόπο υπάρχουν οι μάγοι, οι Άγιοι, οι Θεοί κ.λ.π.
    2) Ως προς την μαγεία τώρα! Υπάρχει αλλά δεν είνια ούτε μαύρη, ούτε άσπρη, ούτε μπλε, ούτε κόκκινη, ουτε σε λόγια....! Βασικά μαγία είναι αυτό που θέλουμε εμείς να είναι μαγία! όλα είναι θέμα του μυλού μας! Τηλεπάθεια ας πούμε όποιος δεν γνωρίζει γρη από την επιστήμη το ονομάζει μαγία...! Άρα λοιπόν έχουμε με απλά λόγια 3 στάδια μαγίας:
    α) Την μαγία των χεριών! Σε αυτό το στάδιο ανοίκουν τα ταχυδακτιλουργικά κόλπα, τα κόλπα με τα χαρτιά και διαφορα άλλα που έχουν να κάνουν με τα χέρια (βέβαια καλό είναι να τονίσουμε ότι στο συγκεκριμένο στάδιο δεν υπάρχει ούτε δείγμα υπερφυσικής δύναμης! με αυτό θα ασχολειθούμε στα παρακάτω στάδια)!
    β) Την μαγία του λόγου! Σε αυτό το στάδιο ανοίκουν τα λεγόμενα ξόρκια, ευχές, ξεματιάσματα και διάφορα άλλα που έχουν να κάνουν με τον λόγο! Η μαγεία εδώ είναι βασικά θέμα πίστης, να πείσουμε δηλαδή το μυαλό μας ότι αν ξεματιάσουμε κάποιον π.χ. θα γίνει καλά! Αυτό είναι και το υπερφυσικό κομμάτι θα έλεγα...!
    γ) Το τρίτο στάδιο της μαγείας (το οποίο είναι και το πιο σπάνιο) αναφέρετε στο μυαλό! Δηλαδή στην σκέψη! Σε αυτό το στάδιο ανοίκουν όλα τα υπολειπα που θεωρούμε τρελά και απίστευτα! Π.χ. κάποτε έγινε το εξής ατύχημα! μία νταλίκα ντελαπάρισε και πλάκωσε ένα μικρό κοριτσάκι (το οποίο βέβαια κανείς δεν ξέρει το γιατί και το πως αλλά δεν έπαθε τίποτα)! Η μάνα μόλις το είδε αυτό για να σώσει το παιδί της πολύ απλά πήγε και με το ένα χέρι σηκωσε την νταλίκα (ξαφνικά η αδρεναλίνη έφτασε στο 1000% περίπου) η οποία ζύγιζε περίπου 17 τόνους αν θυμάμε καλά (το περιστατικό το έδειξε η TV πριν 5 περίπου χρόνια)! Οι σαολίν περπατάνε πάνω στο νερό! Όμως όπως είπα και πριν αυτό το στάδιο είναι πολύ σπάνιο γιατί πρέπει να ανατρέψεις τους νόμους της φύσης...! Παλιά στον μεσαίωνα (που υπήρχαν σχολές μαγείας και καλά) όποιος κατάφερνε να φτάσει στο τρίτο στάδιο γινόταν και καλά "Μαύρος Φύλακας" επιδή γνώριζε όλα τα μυστικά της "δουλείας"!

    Αυτά είχα να πω και εγώ από τα λίγα που ξέρω....

    Α! Σε στυλ να μην ξεχνόμαστε! ΜΗΝ τολμήσει κανείς και πει για θαύματα! Όλα αυτά που μας πασάρουν δεν υπάρχουν...! Το μόνο θαύμα που γνωρίζω και γίνετε κάθε δευτερόλεπτο που περνάει είναι κάπου στην Αθήνα και λέγετε "ΜΗΤΕΡΑ"!


    και για όσους έχουν την απορία στο αν πιστεύω στο Θεό (για να μην λέμε και ότι θέλουμε) πιστεύω και πολύ μάλιστα! απλά δεν πισταύω αυτα που λένε οι παπάδες...!
    uNick
    11.04.2006, 16:43
    Φίλε μου, πολύ σωστά το έθεσες εξ' αρχής... Τη γνώμη σου λες, και από τη μεριά μου είναι απόλυτα σεβαστή. Έχεις κάποια λαθάκια όμως...
    1. Η τηλεπάθεια δεν έχει καμία σχέση με τη μαγεία. Η τηλεπάθεια είναι μια μορφή συνειδητής εγκεφαλικής επικοινωνίας, που δεν μπορεί να γίνει ορατή ή αντιληπτή, κα ορίζεται ως μεταφυσική ικανότητα ατόμων, αποδεικνυόμενη από τα αποτελέσματα. Δεν υπάρχει τίποτα το μαγικό όμως εκεί. Δεν ανατρέπονται φυσικοί κανόνες, απλώς δεν μπορείς να εξηγήσεις την διαδικασία με αυτούς.
    2. Τα ταχυδακτυλουργικά κόλπα δεν έχουν καμία σχέση με "μαγεία των χεριών". Όπως είπες κι εσύ, είναι κόλπα. Για την ακρίβεια, είναι κόλπα που σκοπό έχουν να σου αποκρύψουν μέρος της κίνησης με περίτεχνες ενέργειες, ώστε να εντυπωσιαστείς από το αποτέλεσμα. Ούτε εκεί υπάρχει κάτι το μαγικό, όπως κι εσύ μόνος σου αναφέρεις (αναιρώντας τα ίδια σου τα λεγόμενα).
    3. "Η μαγεία του λόγου"... Ενδιαφέρουσα έκφραση... Μα, φίλε μου, οτιδήποτε σχετιζόμενο με μαγεία εμπεριέχει λόγο, ακόμα και αν δεν τον προφέρεις αλλά απλώς τον σκέφτεσαι. Και φυσικά η μαγεία είναι θέμα πίστης (πίστης στον εαυτό σου), αλλά λίγο διαφορετικά από αυτό που λες εσύ. Στο παράδειγμά σου, το θέμα δεν είναι να πείσεις το δικό σου μυαλό ότι θα ξεματιάσεις τον άλλο (αυτό λέγεται αυθυποβολή και είναι εντελώς άλλο πράγμα), αλλά να κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να καταφέρεις τον σκοπό σου, ακόμα και χωρίς να σε βλέπει ο άλλος (ναι, το ξεμάτιασμα γίνεται και από μακρυά)...
    4. Το περιστατικό με την μάνα που σηκώνει τη νταλίκα (εγώ θυμάμαι αυτοκίνητο, αλλά τέλος πάντων...) πάλι δεν έχει τίποτα που να σχετίζεται με μαγεία. Εδώ μιλάς για επιβολή του πνεύματος επί της ύλης, του μυαλού επί της σάρκας. Κάτι που μοιάζει αφύσικο δεν ειναι απαραίτητα και μαγικό... και αυτή η μάνα σίγουρα δεν είναι μάγισσα...
    5. Οι σαολίν που περπατάνε στο νερό, ή οι αναστενάρηδες που περπατάνε σε αναμένα κάρβουνα χωρίς να καίγονται, κλπ., είναι παρόμοιες περιπτώσεις επιβολής του πνεύματος επί της ύλης, με τη διαφορά ότι η κινητήρια δύναμη εδώ είναι καθαρά και μόνο η βαθιά πίστη στο θεϊκό στοιχείο, ίσως το ισχυρότερο κίνητρο για την υπέρβαση σε ανθρώπους που επιτυγχάνουν βαθύ διαλογισμό.

    Πάντως σε ένα πράγμα συμφωνούμε... Θαύμα δεν είναι ό,τι μας πασάρει το παπαδαριό...
    vero
    18.09.2006, 12:33
    Εγω πιστευω γιατι στην προηγουμενη μου ζωη ημουνα μαγος
    megaloserwtikos
    18.09.2006, 13:57
    Προσωπικά αυτά τα βρίσκω εντελώς ξεπερασμένες αντιλήψεις, εχω την γνώμη δε, ότι συμβαίνουν σε ανθρώπους που τα πιστεύουν. Από την άλλη υπάρχουν ιστορίες, οι οποίες είναι πραγματικά ανεξήγητες, η τι να πω, μιλάμε για απίστευτες συμπτώσεις.
    Δεν θα ΄θελα μέσα από εδώ να αναφέρω παραδείγματα, αλλά στα μέρη που κατάγομαι, έχουν συμβεί πράγματα, που λες ''λες να είναι αλήθεια, όλα αυτά''.
    Πάντως αυτό που πιστεύω σίγουρα είναι η λεγόμενη ενέργεια. Το να σου στέλνουν θετική η αρνητική σκέψη ας πούμε, η το να έχεις εσύ, πριν κάνεις κάτι στη ζωή σου, είναι ενέργειες που μπορούν να σε επηρεάσουν.
    Ισως κάτι τέτοιο να είναι και η μαγεία, άνθρωποι με ισχυροποιημένη την ενέργεια τους, που στέλνουν θετική η αρνητική σκέψη σε κάποιον.
    Αυτό με την δύναμη της σκέψης και την έντονη επιθυμία το πιστεύω πάρα πολύ.

    semplice
    18.09.2006, 15:59
    ΝΑΙ εγώ πιστεύω προσωπικά στους μάγους του basket.
    Είναι κατά την άποψη μου το πιο όμορφο άθλημα του κόσμου και ας
    μην συμφωνουν οι (τις περισσότερες φορες υπό πλύση εγκεφάλου)ποδοσφαιρόφιλοι.
    Και εξηγούμαι για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ή παρανοήσεις:


    MAGIC JOHNSON(έχει κάνει μαγικά πράγματα ,όσοι το αμφισβητούν μπορώ
    να τους στείλω βιντεάκια..Ειδικά οι τελικές πάσες (assists)που έχει περάσει είναι διαχρονικά σεμινάρια..)

    DRAZEN PETROVIC Πρώτος σε ευστοχία στα τρίποντα όλων των εποχών στο NBA(δεν υπάρχει μπασκετοαναθρεμμένος της γενιάς μου που να μην θυμάται τι έκανε αυτό το παλικάρι μέχρι τα 27 του που έφυγε άδοξα από τη ζωή.)
    Επίσης υπάρχουν video clips για του λόγου το αληθές.

    Θα συμπληρώσω και άλλους αλλά αυτοί είναι οι πρωτοι ΜΑΓΟΙ που μου έρχονται στο μυαλό.


    meltica
    18.09.2006, 20:59
    Μάγοι... Δεν πιστεύω στη μαγεία. Πιστεύω στις απροσδιόριστες δυνατότητες του μυαλού και στην ανεξέλεγκτη δύναμη του. Σίγουρα όμως όλα ερμηνεύονται κάπως απλά δεν έχουμε φτάσει στο σημείο να γνωρίζουμε ακριβώς τι μπορεί να κάνει αυτό το πραγματάκι μέσα στο κεφάλι μας. Μην ξεχνάμε πως οι επιστήμονες έχουν ερευνήσει και εξακριβώσει μόνο ένα μικρό ποσοστό των λειτουργιών του εγκεφάλου. Τώρα αν κάποιος που θέλει οπωσδήποτε το κακό μας μπορεί να επιδράσει νοητικά πάνω μας και να μας βλάψει δεν το γνωρίζω- και δεν το νομίζω. Όμως σε καμιά περίπτωση δεν πιστεύω στις ευχές, στα ματζούνια, στα ομοιώματα και τα λοιπά...Ούτε φυσικά στο ξεμάτιασμα. Όλα είναι θέμα της δύναμης του μυαλού, κοινώς της αυθεπιβολής. Δηλαδή δεν επιδρούν οι άλλοι πάνω μας με ευχές αλλά εμείς στον εαυτό μας ασυνείδητα.

    Δηλαδή αν πάρουμε την ιστορία του unick φαντάζομαι ότι μπορεί η ξαδέρφη να ήθελε φυσικά να κάνει ''μάγια'', να έκανε ''μάγια'', αλλά αυτό κατ'εμέ δεν έχει καμιά σχέση με τον πυρετό ή τα προβλήματα του φίλου του. Πιθανόν όλα τα προβλήματα να ήταν σύμπτωση. Ο πυρετός να ήταν σύμπτωση (Εχει τύχει να έχω 40 πυρετό το πρωί και μέχρι το μεσημέρι να μου έχει πέσει 37 και μάλιστα χωρίς αντιπυρετικό αν θυμάμαι καλά) Αλλά μόλις ''λύθηκαν'' τα ''μάγια'' ο φίλος της υπόθεσης να ένιωσε μια ανακούφιση και έτσι να πέρασε ο πυρετός και τα προβλήματα αφού πλέον ένιωσε πως τίποτα δεν τον εμπόδιζε να τα λύσει μόνος του. Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτή. Είμαι βέβαιη πως ο Νίκος θα έχει και άλλες εμπειρίες και δεν θα είναι αδικαιολόγητα τόσο ένθερμος με το θέμα, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

    Και τέλος θα δώσω και ένα δικό μου παράδειγμα. Όταν καμιά φορά μερικά πράγματα μου πάνε στραβά πάντα σκέφτομαι ότι μπορεί να μου έχουν κάνει μάγια, μερικές φορές αποφεύγω να λέω πράγματα σε ανθρώπους για να μην τα γρουσουζέψουν, και όταν είμαι ''ματιασμένη'' πάντα τρέχω στον πατέρα μου να με ξεματιάσει. Και ας μην πιστεύω στ'αλήθεια σε όλα αυτά. Νομίζω ότι έχουμε μεγαλώσει έτσι και οι διδαχές μας είναι τέτοιες- από τις γιαγιάδες, από διάφορες ιστορίες- που τείνουμε όλοι να αποδίδουμε κάποια πράγματα σε περιπτώσεις τις οποίες κυρίως δεν μπορούμε να ελεγξουμε, πράγματα τα οποία είναι ανεξήγητα.

    Εγώ ας πούμε το κάνω αυτό όταν δεν έχω την δύναμη να τα καταφέρω. Νιώθω ματιασμένη όταν είναι καταπτοημένη ψυχολογικά. Ή νιώθω πως θα με γλωσσοφάνε όταν δεν είμαι και πολύ σίγουρη για κάτι που κάνω και θέλω να το διαφυλάξω ακόμα και από το ''ακραίο'' την γλωσσοφαγιά. Νιώθω ότι μου έχουν κάνει μάγια όταν όλα πάνε στραβά και δεν μπορώ να το αντέξω και ούτε μπορώ να ανταπεξέλθω. Ας πούμε πέρσι μου πήγαιναν όλα πραγματικά στραβά- οικογένεια, σχέσεις, παν/μιο. Κάποια στιγμή όπως ήταν φυσικό σταμάτησαν να πηγαίνουν στραβά. Αυτό ήταν το επόμενο να γίνει. Δεν φαντάζομαι να λύθηκαν τελικά τα μάγια χωρίς να το καταλάβω... απλά σταμάτησα να είμαι φτερό στον άνεμο και πήρα την ζωή στα χέρια μου. Ας υπάρχει μόνο μια περίπτωση που δεν μπορούμε να ελέγξουμε την ζωή μας και αυτό ας είναι -δυστυχώς- οι θανατηφόρες ασθένειες.
    uNick
    18.09.2006, 21:30
    Φαίνια μου, όπως κι εσύ είπες, έχω κι άλλες σχετικές εμπειρίες... Και αν σκεφτείς ότι σαν άνθρωπος βάζω πάντα την λογική και τα επιστημονικά δεδομένα μπροστά από οτιδήποτε προσπαθώ να ερμηνεύσω... καταλαβαίνεις ότι οι εμπειρίες αυτές παραήταν έντονες για να με κάνουν να εξετάζω καί μεταφυσικές αναλύσεις. Δεν έχει νόημα να αρχίσω να αραδιάζω παραδείγματα - θα μπορούσες κι εσύ άλλωστε να κάνεις το ίδιο. Αυτό στο οποίο πάντως έχω καταλήξει είναι ότι κάποια πράγματα δεν μπορούν να είναι μόνο συμπτώσεις - πολλές μαζεύονται για να είναι έτσι... (φυσικά μπορεί και να κάνω λάθος... )

    semplice
    27.09.2006, 20:07
    SmileyCentral.com
    semplice
    27.09.2006, 20:08
    SmileyCentral.com
    vero
    27.09.2006, 20:42
    Και φυσικα πιστευουμε!!!! Γιατι εγω στην προηγουμενη μου ζωη ημουνα μαγος!!!
    Astron
    28.09.2006, 12:00
    Το μέλος vero στις 27-09-2006 στις 20:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και φυσικα πιστευουμε!!!! Γιατι εγω στην προηγουμενη μου ζωη ημουνα μαγος!!!



    Δεν το ξανάπες αυτό;
    Μήπως θες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες;
    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 15:43
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 28-09-2006 στις 12:00 έγραψε...

    Το μέλος vero στις 27-09-2006 στις 20:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και φυσικα πιστευουμε!!!! Γιατι εγω στην προηγουμενη μου ζωη ημουνα μαγος!!!



    Δεν το ξανάπες αυτό;
    Μήπως θες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες;

    [/QUOTE

    paidia sorry gia tous agglikous xaraktires! prwton vreikate ena poly wraio 8ema gia sizitisi to opoio omws periexei 8emata( istories palies kai merikes dikes sas) pou 8a itan kalytera na min bgainoun etsi "stin fora" gia ton logo oti anaptisodai fovies an8rwpwn poy den pisteyoun se tetoia pragmata kai pisteyoun pws einai ola ena paramy8i!!exw na pros8esw epeisis oti ektos apo tin etoimologia sas exete eyxeria tou logou!xrisimopoieisate kapoies ekfraseis kai le3eis pou me siglonisan idietaira!gnwrizw kati liga pragmata (exw akousta kai apo dikes mou liges abeiries) sxetika me ton dialogismo pou eisakous8eike pio pisw se post k.t.l !!me endiaferei arketa 8a elega to sigekrimeno 8ema omws fovamai na to psaksw kai polu!oson afora ton an pisteuw stin mageia....NAI pisteuw kai nomizw oti prepei na simfwnisw me kapoion pou anefere tin "istoria" i an 8elete kalutera to apo pou proerxodai oi le3eis "mauri" kai "aspri" mageia. ola auta deixnoun pragmata pou exoun ali8eina simvei sta palaiotera xronia ta opoia upostirizodai mexri kai simera(ta opoia pisteuw)!!kapoioi pou exoun merikes ebeiries xrisimopoioun paradeigmata i alliws istories mesa apo tin zwi tous gia ton logo oti den adexoun tin amfisbitisi apo olous autous pou fovoude tin "mageia" kai den gnwrizoun ton tropo amunas....nomizw pws 8a itan kalutero na min bgainoun etsi stin fora opws eipa kai prin giati o fovos megalwnei kai kanenas mas den 8a i8ele na tous vrei kati apo auta pou siziti8eikan

    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 16:00
    οσο για το ποσα και τι ακριβως λεει η εκκλησια δεν ξερω και πολλα!πιστευω οτι αφου απο την πλευρα του κακου υπαρχει το "δενω" τοτε και απο την πλευρα του καλου και της εκκλησιας υπαρχει και το "λυνω" με λιγα λογια γιατι δηλαδη να αποκλειεται με τον λογο(ξορκια) να μην λυνονται τα "μαγια" ??? νομιζω οτι οπως με το ξεματιασμα υπαρχουν και αλλες προσευχες για πιο "επικυνδινα" η αν θελετε αλλιως "προχωριμενα" πραγματα (χωρις αυτο να σημαινει οτι για να σε ματιαξει καποιος λεει μια προσευχη "καταρα"(μην επιρεαζεστε απο την λεξη "καταρα" που χρισιμοποιησα, απλως ηταν η πρωτη λεξη που μου ηρθε για να εκφρασω το οτι το ματιασμα δεν ειναι μια προσευχη που κανει καποιος με τα ακολουθα αποτελεσματα δηλαδη ο πονοκεφαλος)
    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 16:05
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 11-04-2006 στις 16:43 έγραψε...

    Φίλε μου, πολύ σωστά το έθεσες εξ' αρχής... Τη γνώμη σου λες, και από τη μεριά μου είναι απόλυτα σεβαστή. Έχεις κάποια λαθάκια όμως...
    1. Η τηλεπάθεια δεν έχει καμία σχέση με τη μαγεία. Η τηλεπάθεια είναι μια μορφή συνειδητής εγκεφαλικής επικοινωνίας, που δεν μπορεί να γίνει ορατή ή αντιληπτή, κα ορίζεται ως μεταφυσική ικανότητα ατόμων, αποδεικνυόμενη από τα αποτελέσματα. Δεν υπάρχει τίποτα το μαγικό όμως εκεί. Δεν ανατρέπονται φυσικοί κανόνες, απλώς δεν μπορείς να εξηγήσεις την διαδικασία με αυτούς.
    2. Τα ταχυδακτυλουργικά κόλπα δεν έχουν καμία σχέση με "μαγεία των χεριών". Όπως είπες κι εσύ, είναι κόλπα. Για την ακρίβεια, είναι κόλπα που σκοπό έχουν να σου αποκρύψουν μέρος της κίνησης με περίτεχνες ενέργειες, ώστε να εντυπωσιαστείς από το αποτέλεσμα. Ούτε εκεί υπάρχει κάτι το μαγικό, όπως κι εσύ μόνος σου αναφέρεις (αναιρώντας τα ίδια σου τα λεγόμενα).
    3. "Η μαγεία του λόγου"... Ενδιαφέρουσα έκφραση... Μα, φίλε μου, οτιδήποτε σχετιζόμενο με μαγεία εμπεριέχει λόγο, ακόμα και αν δεν τον προφέρεις αλλά απλώς τον σκέφτεσαι. Και φυσικά η μαγεία είναι θέμα πίστης (πίστης στον εαυτό σου), αλλά λίγο διαφορετικά από αυτό που λες εσύ. Στο παράδειγμά σου, το θέμα δεν είναι να πείσεις το δικό σου μυαλό ότι θα ξεματιάσεις τον άλλο (αυτό λέγεται αυθυποβολή και είναι εντελώς άλλο πράγμα), αλλά να κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να καταφέρεις τον σκοπό σου, ακόμα και χωρίς να σε βλέπει ο άλλος (ναι, το ξεμάτιασμα γίνεται και από μακρυά)...
    4. Το περιστατικό με την μάνα που σηκώνει τη νταλίκα (εγώ θυμάμαι αυτοκίνητο, αλλά τέλος πάντων...) πάλι δεν έχει τίποτα που να σχετίζεται με μαγεία. Εδώ μιλάς για επιβολή του πνεύματος επί της ύλης, του μυαλού επί της σάρκας. Κάτι που μοιάζει αφύσικο δεν ειναι απαραίτητα και μαγικό... και αυτή η μάνα σίγουρα δεν είναι μάγισσα...
    5. Οι σαολίν που περπατάνε στο νερό, ή οι αναστενάρηδες που περπατάνε σε αναμένα κάρβουνα χωρίς να καίγονται, κλπ., είναι παρόμοιες περιπτώσεις επιβολής του πνεύματος επί της ύλης, με τη διαφορά ότι η κινητήρια δύναμη εδώ είναι καθαρά και μόνο η βαθιά πίστη στο θεϊκό στοιχείο, ίσως το ισχυρότερο κίνητρο για την υπέρβαση σε ανθρώπους που επιτυγχάνουν βαθύ διαλογισμό.

    Πάντως σε ένα πράγμα συμφωνούμε... Θαύμα δεν είναι ό,τι μας πασάρει το παπαδαριό...

    uNick συμφωνω απολυτα!!!! τα λες πολυ καλα
    tiesto
    09.01.2007, 16:15
    Οχι δέν πιστεύω.ειμαι ο DAVID COPERFIELD
    uNick
    09.01.2007, 16:20
    1. Πού το "ξέθαψες" αυτό το topic μετά από τόσους μήνες?

    2. Κάποια πράγματα καλό είναι να τα γνωρίζεις, ακόμα κι αν σε τρομάζουν... Επίσης, κάποια πράγματα καλό είναι να μην τα "αγγίζεις"... Άστα να υπάρχουν.

    3. Και η εκκλησία, μαγεία μεταχειρίζεται. Για την ακρίβεια, λευκή μαγεία (αναφέρθηκε και σε παλαιότερο post)... Και, όπως "δένεις", έτσι μπορείς και να "λύσεις".

    4. Διάβασε προσεκτικά όλα τα posts, θα σου λυθούν κάποιες απορίες...
    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 16:21
    ομως το οτι δεν πιστευεις ειναι σχετικο! κανεις δεν σε αναγκαζει να πιστεψεις ομως ειναι καποιος λογος για τον οποιο δεν πιστευεις?τα θεωρεις ψεματα???
    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 16:24
    για το topic που "ξεθαψα" ομως ειναι μια μεγαλη απορεια...ξερω ειναι επικυνδινο ομως θελω να ξερω.ο διαλογισμος δεν με απασχολει τοσο γιατι ξερω!
    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 16:27
    ξερω οτι ειναι ενα μεγαλο θεμα ! αν ειναι να μου μιλησεις γιαυτο το θεμα στειλτο σε ΠΜ γιατι θα τρομοκρατησει και θα εξοργησει αυτους που δεν πιστευουν ομως θα τους "ανοιγε" τα ματια...
    maspa
    09.01.2007, 16:31
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 09-01-2007 στις 16:20 έγραψε...
    3. Και η εκκλησία, μαγεία μεταχειρίζεται. Για την ακρίβεια, λευκή μαγεία (αναφέρθηκε και σε παλαιότερο post)... Και, όπως "δένεις", έτσι μπορείς και να "λύσεις".



    Αυτό δεν ισχύει.. Η Εκκλησία δε χρησιμοποιεί κανενός είδους μαγεία.

    Άσχετο, μ'αρέσει πολύ η υπογραφή σου!