ελληνική μουσική
    397 online   ·  210.814 μέλη

    Πιστεύετε στους μάγους?

    maspa
    09.01.2007, 21:19
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 09-01-2007 στις 18:34 έγραψε...

    egw pisteuw sto Harry Potter




    Φωτεινούλα θα σε μαλώσω!!

    Ρίξε μια ματιά εδώ
    spathasref
    09.01.2007, 21:36
    Έχετε δει το Ροναλντίνιο να "διδάσκει"; Ακούς εκεί, αν υπάρχουν μάγοι...
    Σοβαρά τώρα, πιστεύω πως υπάρχουν μάγοι, αλλά μαγεία δεν υπάρχει. Όλα έχουν την πραγματική εξήγησή τους, αφού είναι πραγματικά. Απλά κάποιοι τα αντιλαμβάνονται πιο γρήγορα από εμάς τους υπολοίπους και τα εκμεταλλεύονται.
    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
    rory166
    09.01.2007, 21:44
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 09-01-2007 στις 21:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 09-01-2007 στις 18:34 έγραψε...

    egw pisteuw sto Harry Potter




    Φωτεινούλα θα σε μαλώσω!!

    Ρίξε μια ματιά εδώ



    Μαρινα,πραγματικα,εχεις γινει χειροτερη απο τη Λουκα
    maspa
    09.01.2007, 22:12
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 09-01-2007 στις 21:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 09-01-2007 στις 21:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 09-01-2007 στις 18:34 έγραψε...

    egw pisteuw sto Harry Potter




    Φωτεινούλα θα σε μαλώσω!!

    Ρίξε μια ματιά εδώ



    Μαρινα,πραγματικα,εχεις γινει χειροτερη απο τη Λουκα



    Πρώτον, δεν απευθύνθηκα σε σένα.
    Δεύτερον, η άποψή μου είναι αυτή.
    PinkpantherInMyMind
    09.01.2007, 22:19
    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 09-01-2007 στις 21:36 έγραψε...

    πιστεύω πως υπάρχουν μάγοι, αλλά μαγεία δεν υπάρχειαφού είναι πραγματικά........κάποιοι τα αντιλαμβάνονται πιο γρήγορα από εμάς τους υπολοίπους και τα εκμεταλλεύονται.
    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

    θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση πρως την λεξη <<εκμεταλευονται>> !!! μαγοι πιστευεις οτι υπαρχουν μονο στα ποδοσφαιρα???σε πληροφορω οτι υπαρχουν μαγοι και καποιοι απο αυτους κανουν φοβερα και τρομερα πραγματα.(χωρισ να εννοειται οτι σηκωνουν πραγματα με την δυναμη του μυαλου τους!αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο)μαγεια υπαρχει και παρα πολυ μαλιστα...τωρα αν πιστευεισ οτι εξαπατηθηκες απο καποιον και πιστευεις οτι οσοι εχουν βρει την "μαγεια" θελουν μονο το κακο δεν ειναι ετσι! παιρνει κιαλους η μπαλα.σκεψου μερικα πραγματα οσο παραλογα και αν σου φαινονται!
    poison_girl
    09.01.2007, 22:50
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 09-01-2007 στις 21:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 09-01-2007 στις 18:34 έγραψε...

    egw pisteuw sto Harry Potter




    Φωτεινούλα θα σε μαλώσω!!

    Ρίξε μια ματιά εδώ



    marinakiiiiiiiiiii to diavasa!!!!!ok den pistevw akrivws alla m aresoun ta vivlia!
    siga mhn pistevaaaaaa
    uNick
    09.01.2007, 23:43
    Παράθεση:
    Το μέλος maspa στις 09-01-2007 στις 21:15 έγραψε...

    Λευκή μαγεία σύμφωνα με τους θεολόγους, κι όχι τους ερευνητές, "υπάρχουν καλοί και κακοί μάγοι. Οι καλοί μάγοι λέγονται και λευκοί μάγοι και υποτίθεται ότι δουλεύουν για το καλό του κόσμου, δηλαδή βρίσκουν χαμένα αντικείμενα, εξορκίζουν από το κακό συνανθρώπους τους, ενώνουν και πάλι διαλυμένα ζευγάρια κ.λπ. Στην πραγματικότητα όλες αυτές οι τεχνικές είναι για την Εκκλησία δυνάμεις του κάτω κόσμου, που προσπαθούν να παραπλανήσουν τους μη ενήμερους ή ολιγόπιστους ανθρώπους. Οι κακοί μάγοι χρησιμοποιούν τα μάγια τους για να βλάψουν γνωστούς ή αγνώστους, να επιφέρουν καταστροφές σε σοδειές κ.α. "

    Από κείμενο του θεολόγου Χούλη (site ιεράς μονής Σύρου)
    σχετική σελίδα

    1.Σχετικά με το κείμενο που παρέθεσες:
    Δεν σου κάνει καμία εντύπωση ότι ο θεολόγος αυτός ενώ αποδέχεται την ύπαρξη καλών μάγων, εντούτοις μιλάει για παραπλάνηση? Αφού ο καλός μάγος βοηθά τον κόσμο, πώς ταυτόχρονα τον παραπλανεί? Πώς κάνει ταυτόχρονα καλό αλλά και κακό? Προσωπικά το βλέπω κάπως παράδοξο να αναιρεί ο ίδιος τα λεγόμενά του...

    2. Μια εμμέσως σχετική σκέψη:
    Πιστεύω ότι πραγματικά θα σε βοηθούσε αν είχες και άλλες πηγές. Σε διάφορα topics υπεραμύνεσαι των πιστεύω σου αναφέροντας ιερείς, μοναχούς, θεολόγους, κλπ., δηλαδή όλες οι πηγές που επικαλείσαι είναι από την μια πλευρά. Αυτά πιστεύεις, και το σέβομαι απόλυτα. Η μονόπλευρη γνώση, όμως, μερικές φορές δεν σου επιτρέπει να έχεις μια πιο σφαιρική εικόνα. Δεν σου λέω να πιστεύεις λιγότερο. Είμαι όμως της γνώμης ότι καλό είναι να ξέρεις και την άλλη πλευρά. Η αλήθεια, άλλωστε, δεν βρίσκεται απαραίτητα ούτε στο ένα άκρο ούτε στο άλλο. Συνήθως είναι κάπου στη μέση, και είναι στο χέρι σου να την βρεις.
    Hastaroth
    10.01.2007, 00:35
    Τό ζήτημα δέν είναι άν πιστεύω εγώ στους μάγους αλλά άν οι μάγοι πιστεύουν σέ μένα....
    nightwhisper
    10.01.2007, 01:23
    Οχι δεν πιστευουμε
    poison_girl
    10.01.2007, 01:41
    Παράθεση:

    Το μέλος nightwhisper στις 10-01-2007 στις 01:23 έγραψε...

    Οχι δεν πιστευουμε



    papapapaaaaaaaaaa
    maspa
    10.01.2007, 10:04
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 09-01-2007 στις 23:43 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος maspa στις 09-01-2007 στις 21:15 έγραψε...

    Λευκή μαγεία σύμφωνα με τους θεολόγους, κι όχι τους ερευνητές, "υπάρχουν καλοί και κακοί μάγοι. Οι καλοί μάγοι λέγονται και λευκοί μάγοι και υποτίθεται ότι δουλεύουν για το καλό του κόσμου, δηλαδή βρίσκουν χαμένα αντικείμενα, εξορκίζουν από το κακό συνανθρώπους τους, ενώνουν και πάλι διαλυμένα ζευγάρια κ.λπ. Στην πραγματικότητα όλες αυτές οι τεχνικές είναι για την Εκκλησία δυνάμεις του κάτω κόσμου, που προσπαθούν να παραπλανήσουν τους μη ενήμερους ή ολιγόπιστους ανθρώπους. Οι κακοί μάγοι χρησιμοποιούν τα μάγια τους για να βλάψουν γνωστούς ή αγνώστους, να επιφέρουν καταστροφές σε σοδειές κ.α. "

    Από κείμενο του θεολόγου Χούλη (site ιεράς μονής Σύρου)
    σχετική σελίδα

    1.Σχετικά με το κείμενο που παρέθεσες:
    Δεν σου κάνει καμία εντύπωση ότι ο θεολόγος αυτός ενώ αποδέχεται την ύπαρξη καλών μάγων, εντούτοις μιλάει για παραπλάνηση? Αφού ο καλός μάγος βοηθά τον κόσμο, πώς ταυτόχρονα τον παραπλανεί? Πώς κάνει ταυτόχρονα καλό αλλά και κακό? Προσωπικά το βλέπω κάπως παράδοξο να αναιρεί ο ίδιος τα λεγόμενά του...

    2. Μια εμμέσως σχετική σκέψη:
    Πιστεύω ότι πραγματικά θα σε βοηθούσε αν είχες και άλλες πηγές. Σε διάφορα topics υπεραμύνεσαι των πιστεύω σου αναφέροντας ιερείς, μοναχούς, θεολόγους, κλπ., δηλαδή όλες οι πηγές που επικαλείσαι είναι από την μια πλευρά. Αυτά πιστεύεις, και το σέβομαι απόλυτα. Η μονόπλευρη γνώση, όμως, μερικές φορές δεν σου επιτρέπει να έχεις μια πιο σφαιρική εικόνα. Δεν σου λέω να πιστεύεις λιγότερο. Είμαι όμως της γνώμης ότι καλό είναι να ξέρεις και την άλλη πλευρά. Η αλήθεια, άλλωστε, δεν βρίσκεται απαραίτητα ούτε στο ένα άκρο ούτε στο άλλο. Συνήθως είναι κάπου στη μέση, και είναι στο χέρι σου να την βρεις.



    1. Μπορεί στα γραπτά να μην γίνεται εμφανές, αλλά μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε και ειρωνεία, έτσι δεν είναι;. Δεν υπάρχουν καλοί μάγοι!! Κάθε είδους μαγεία είναι απόρροια του διαβόλου. Δεν αναίρεσε τα γραφόμενά του, νομίζω ότι χρησιμοποίησε τη λέξη "καλός" με ειρωνική διάθεση, διότι αυτοί οι μάγοι δείχνουν "καλοί", ότι δηλαδή έχουν τη διάθεση να κάνουν καλό κ.λ.π., αλλά δεν είναι.

    2. Συμφωνώ εν μέρει σε όσα λες. Το ότι προβάλλω έντονα αυτή την πλευρά απόψεων δεν το κάνω επειδή είμαι θρησκόληπτη. Πιστεύω όμως οτι σε θέματα σατανισμού και μαγειας δε χωράει η επιστήμη, αφού η επιστήμη δεν είναι σε θέση να εξηγήσει τέτοιου είδους φαινόμενα. Μπορώ όμως να τη χρησιμοποιήσω συμπληρωματικά, έτσι; (Όπως στο θέμα της ροκ για παράδειγμα)

    Κι επειδή έχω μια κάποια προσωπική εμπειρία(πολλά όμως περιστατικά) γι αυτό τέτοιου είδους θέματα τα παίρνω τόσο "ζεστά". Αλλά δεν είμαι σε θέση να πω περισσότερα πάνω σ'αυτό.


    PinkpantherInMyMind
    10.01.2007, 12:04
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 10-01-2007 στις 10:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 09-01-2007 στις 23:43 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος maspa στις 09-01-2007 στις 21:15 έγραψε...

    Λευκή μαγεία σύμφωνα με τους θεολόγους, κι όχι τους ερευνητές, "υπάρχουν καλοί και κακοί μάγοι. Οι καλοί μάγοι λέγονται και λευκοί μάγοι και υποτίθεται ότι δουλεύουν για το καλό του κόσμου, δηλαδή βρίσκουν χαμένα αντικείμενα, εξορκίζουν από το κακό συνανθρώπους τους, ενώνουν και πάλι διαλυμένα ζευγάρια κ.λπ. Στην πραγματικότητα όλες αυτές οι τεχνικές είναι για την Εκκλησία δυνάμεις του κάτω κόσμου, που προσπαθούν να παραπλανήσουν τους μη ενήμερους ή ολιγόπιστους ανθρώπους. Οι κακοί μάγοι χρησιμοποιούν τα μάγια τους για να βλάψουν γνωστούς ή αγνώστους, να επιφέρουν καταστροφές σε σοδειές κ.α. "

    Από κείμενο του θεολόγου Χούλη (site ιεράς μονής Σύρου)
    σχετική σελίδα

    1.Σχετικά με το κείμενο που παρέθεσες:
    Δεν σου κάνει καμία εντύπωση ότι ο θεολόγος αυτός ενώ αποδέχεται την ύπαρξη καλών μάγων, εντούτοις μιλάει για παραπλάνηση? Αφού ο καλός μάγος βοηθά τον κόσμο, πώς ταυτόχρονα τον παραπλανεί? Πώς κάνει ταυτόχρονα καλό αλλά και κακό? Προσωπικά το βλέπω κάπως παράδοξο να αναιρεί ο ίδιος τα λεγόμενά του...

    2. Μια εμμέσως σχετική σκέψη:
    Πιστεύω ότι πραγματικά θα σε βοηθούσε αν είχες και άλλες πηγές. Σε διάφορα topics υπεραμύνεσαι των πιστεύω σου αναφέροντας ιερείς, μοναχούς, θεολόγους, κλπ., δηλαδή όλες οι πηγές που επικαλείσαι είναι από την μια πλευρά. Αυτά πιστεύεις, και το σέβομαι απόλυτα. Η μονόπλευρη γνώση, όμως, μερικές φορές δεν σου επιτρέπει να έχεις μια πιο σφαιρική εικόνα. Δεν σου λέω να πιστεύεις λιγότερο. Είμαι όμως της γνώμης ότι καλό είναι να ξέρεις και την άλλη πλευρά. Η αλήθεια, άλλωστε, δεν βρίσκεται απαραίτητα ούτε στο ένα άκρο ούτε στο άλλο. Συνήθως είναι κάπου στη μέση, και είναι στο χέρι σου να την βρεις.



    1. Μπορεί στα γραπτά να μην γίνεται εμφανές, αλλά μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε και ειρωνεία, έτσι δεν είναι;. Δεν υπάρχουν καλοί μάγοι!! Κάθε είδους μαγεία είναι απόρροια του διαβόλου. Δεν αναίρεσε τα γραφόμενά του, νομίζω ότι χρησιμοποίησε τη λέξη "καλός" με ειρωνική διάθεση, διότι αυτοί οι μάγοι δείχνουν "καλοί", ότι δηλαδή έχουν τη διάθεση να κάνουν καλό κ.λ.π., αλλά δεν είναι.

    2. Συμφωνώ εν μέρει σε όσα λες. Το ότι προβάλλω έντονα αυτή την πλευρά απόψεων δεν το κάνω επειδή είμαι θρησκόληπτη. Πιστεύω όμως οτι σε θέματα σατανισμού και μαγειας δε χωράει η επιστήμη, αφού η επιστήμη δεν είναι σε θέση να εξηγήσει τέτοιου είδους φαινόμενα. Μπορώ όμως να τη χρησιμοποιήσω συμπληρωματικά, έτσι; (Όπως στο θέμα της ροκ για παράδειγμα)

    Κι επειδή έχω μια κάποια προσωπική εμπειρία(πολλά όμως περιστατικά) γι αυτό τέτοιου είδους θέματα τα παίρνω τόσο "ζεστά". Αλλά δεν είμαι σε θέση να πω περισσότερα πάνω σ'αυτό.



    1 δειακρινω μια μικρη ειρωνια στα λογια σου σχετικα με τις πληροφοριες που εχει αντλησει και Γραψει ο uNick.(ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ)
    2 δεν ειναι σωστο να κατακρινεις οσα ξερει ο αλλος λογο του τι επαγκελεται!(τι δουλεια κανει)
    3 γιατι ντε και καλα ολη η "μαγεια" να ειναι πραγματα του διαβολου?δεν το καταλαβαινω.Πως πιστευεις οτι πρεπει δηλαδη να ειναι ενας "ΚΑΛΟΣ" μαγος?θα επρεπε δηλαδη να μην επικοινωνει με το περιβαλον?δεν καταλαβαινω τον λογο που πιστευεις οτι ενας μαγος θελει να κανει κακο στους υπολοιπους!ειναι σαν την εκκλησια!οπως υπαρχει το "δενω" υπαρχει και το "ΛΥΝΩ"!!! Υπαρχουν "καλοι" και "κακοι" μαγοι!!! Δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να το βαλεις αυτο καλα στο μυαλο σου.
    προφανως η εχεις "χτυπιθει" απο "κακο" μαγο η ψαχνεσαι γιατι πρεπει να προφυλαχθεις απο ολα τα "κακα"(οπως πιστευεις) !!!! Ομως να ξερεις οτι οι περισσοτεροι που ειναι "μεσα" στην εκκλισια δεν ξερουν ολη την αληθεια!(σχετικα περι μαγειας)! γιαυτο και καποιος αν εχει δυναμεις οπως την "δυναμη" του μυαλου(χωρις να εννοω το να σηκωνει πραγματα με το μυαλο που ολοι με ρωτανε)δεν θα το πει ευκολα σε καποιον! Γιατι απο τη στιγμη που ο αλλος δεν εχει κατι τετοιο:
    1 θα τον παρει με "κακο" ματι
    2 θα τον περασει για τρελο για τον λογο οτι δεν ξερει πως ειναι και δεν θα το χωραει το μυαλο του!(απορω ποτε θα μαθουν οι ανθρωποι να αποδεχονται τον κοσμο με ολα τα "περιεργα" της φυσης χωρισ να τα κατακρινουν και να πιστευουν οτι ολα ειναι "κακα"!
    uNick
    10.01.2007, 12:14
    Δεν με ειρωνεύτηκε η Μαρίνα... Μην μπερδεύεσαι... Μια χαρά τα λέει - αυτά που πιστεύει - με σεβασμό στα δικά μου πιστεύω.
    PinkpantherInMyMind
    10.01.2007, 12:25
    οκ sorry τοτε! παιδια διαβασα το κειμενο που σε ενα post λεει (εδω)! γνωριζω το τι θα πει "ασπρη" και "μαυρη" μαγεια ομως παιδια συγνωμη ομως θα διαφωνησω απολυτα!εγω πιστευω πολυ στον θεο ομωσ δεν πιστευω οτι ο διαλογισμος,ο πνευματισμος και αλλα τετοια ειναι σατανικα πραγματα! κανει λαθος.δεν το χωραει το μυαλο μου! πωσ ειναι δυνατον!!!! ολα αυτα ειναι χαρισματα δυναμεων που εδωσε ο Ιησους Χριστος σε οχι ολους τουσ ανθρωπους ! μου ειναι αδιαννοητο! uNick διαβασες το κειμενο? αν οχι διαβασε το! εχω γινει εξο-φρενων
    PinkpantherInMyMind
    10.01.2007, 12:30
    ειναι ακριβως αυτο που ελεγα πιο πανω! πρεπει δηλαδη ο "καλος" μαγος να μην επικοινωνει με το περιβαλον? ο θεος χαρισε αυτα τα χαρισματα σε οσους τα χαρισε!σθγνωμη ομωσ αν δεν υπηχαν αυτα τα χαρισματα σε "εκλεγμενους" ανθρωπους που η ζωη τους γινεται
    1 πιο ενδιαφερον
    2 εντονη με τα σιγκεκρημενα χαρισματα και τους ανθρωπους
    και δεν μου αρεσει να ακουω απο τους δισπιστους οτι ολα ειναι παραμυθια και οτι ειναι σατανικα ΕΝΩ ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΨΑΞΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟ(χωρισ να αναφερομαι σε καποιον)! συντονιστειτε
    PinkpantherInMyMind
    10.01.2007, 12:34
    ξεχασα να ολοκληρωσω! * αν δεν υπαρχαν αυτα τα χαρισματα πλεον η ζωη θα ηταν διαφορετικη απο την αποψη πως οτι και να βλεπαμε θα μας φαινοταν τελειως "μαγικο". πραγματικα δεν ξερω ουτε και εγω πως θα ηταν! απλα πρεπει να μαθενουμε να αποδεχομαστε καποια πραγματα οσο δυσκολα και να μας ειναι να τα πιστεψουμε...
    maspa
    10.01.2007, 13:10
    Κατ'αρχήν δεν ειρωνεύτηκα και δεν επέκρινα τον uNick για τιποτα.

    Θα σας διηγηθώ ένα περιστατικό.
    Πριν μερικά χρόνια, μια συμμαθήτριά μου έψαχνε μια γύφτισσα να της πει το χέρι(!) Έψαχνε, έψαχνε τίποτα. Ως που μια μέρα που καθόμασταν στο πάρκο μια μεγάλη παρέα, μας πλησιάζει μια τσιγγάνα και αρχίζει τα "να σας πω τη μοίρα σας κ.λ.π.", μάλιστα από απόσταση γυρίζει και μου λέει (για να με πείσει προφανώς να της απλώσω το κουλό μου και να τσεπώσει κανένα χιλιάρικο ) ότι θα παντρευτώ και θα κάνω τέσσερα παιδιά, δυο αγόρια και δυο κορίτσια. Με το που μου το είπε γούρλωσα τα μάτια μου, με λίγα λόγια έμεινα έκπληκτη γιατί τότε σε συζητήσεις περί γάμου και παιδιών με παρεες που συζητούσαμε τους είχα πει ακριβώς αυτό!!
    Καλά καλά δεν τέλειωσε και η συμμαθήτριά μου μόνο που δεν την παρακάλεσε να της πει τη "μοίρα" της. Της είπε ότι θα κάνει ένα ταξίδι, θα έχει χαρές το σαββατούριακο που θα έρθει κι άλλα πολλά. Η κοπέλα την πίστεψε και περίμενε πως θα βγούν αληθινά.
    Περνάνε δυο μέρες και μας λέει μες την τρελλή χαρά πως βγήκαν όλα όσα της είπε! Και μάλιστα είχε σκοπό να τη ξαναβρεί, να ασχοληθεί με μέντιουμ κ.λ.π. γιατι απλούστατα της βρήκε τι θα γινόταν στο άμεσο μέλλον!
    Εγω υποψιασμένη μεν, αγαθιάρα δε, σκεφτόμουν "τι στο καλό συμβαίνει εδώ"? Παρα λίγο να με κάνουν να πιστέψω κι εγώ αυτές τις κατ' εμέ πλέον σαχλαμάρες..
    Πήγα και ρώτησα μια γνωστή μου θεολόγο και της εξήγησα τι συνέβη. Τη ρώτησα πως γίνεται πραγματικά να "μάντεψε" η τσιγγάνα τι θα γινόταν και μου είπε ότι ο διάβολος δε γνωρίζει τι θα συμβεί στο μέλλον. Αυτό που ξέρει μόνο είναι το παρελθόν και το παρόν. Σύμφωνα με παρελθόν και παρόν προσπαθεί να τα φέρει έτσι τα πράγματα ώστε ότι μου/σου/του/της πει η εκάστοτε τσιγγάνα/μέντιουμ κ.λ.π. να βγεί αληθινό και να μας κάνει να πιστέψουμε πως σε τέτοιου ειδους "μαγείες" βρίσκουμε λύσεις. Ώσπου να εθιστείς σε αυτά.
    Τα ίδια με αυτά που μου είπε η γνωστή μου τα αναφέρει κι ο θεολόγος στην ιστοσελίδα στην οποία έδωσα link. Αυτή λοιπόν ειναι η άποψη της εκκλησίας.
    Κι εμένα η τσιγγάνα γύρισε και μου είπε αυτό που ήθελα να ακούσω, έτσι; Δεν ενέδωσα όμως στο να κάτσω να μου πει τα "δικά" της.
    Αυτοί οι άνθρωποι για μένα δεν είναι χαρισματικοί, είναι απατεώνες. Όπως και οι αστρολόγοι και ο οποιοσδήποτε που ισχυρίζεται πως γνωρίζει το μέλλον.
    Έχω κι άλλα περιστατικά τα οποία αφορούν άμεσα κοντινά μου πρόσωπα και δε θα ήθελα να τα εκθεσω εδώ. Αυτάααααα!!
    Spotlight_Dancer
    10.01.2007, 13:14
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 10-01-2007 στις 13:10 έγραψε...

    Κατ'αρχήν δεν ειρωνεύτηκα και δεν επέκρινα τον uNick για τιποτα.

    Θα σας διηγηθώ ένα περιστατικό.
    Πριν μερικά χρόνια, μια συμμαθήτριά μου έψαχνε μια γύφτισσα να της πει το χέρι(!) Έψαχνε, έψαχνε τίποτα. Ως που μια μέρα που καθόμασταν στο πάρκο μια μεγάλη παρέα, μας πλησιάζει μια τσιγγάνα και αρχίζει τα "να σας πω τη μοίρα σας κ.λ.π.", μάλιστα από απόσταση γυρίζει και μου λέει (για να με πείσει προφανώς να της απλώσω το κουλό μου και να τσεπώσει κανένα χιλιάρικο ) ότι θα παντρευτώ και θα κάνω τέσσερα παιδιά, δυο αγόρια και δυο κορίτσια. Με το που μου το είπε γούρλωσα τα μάτια μου, με λίγα λόγια έμεινα έκπληκτη γιατί τότε σε συζητήσεις περί γάμου και παιδιών με παρεες που συζητούσαμε τους είχα πει ακριβώς αυτό!!
    Καλά καλά δεν τέλειωσε και η συμμαθήτριά μου μόνο που δεν την παρακάλεσε να της πει τη "μοίρα" της. Της είπε ότι θα κάνει ένα ταξίδι, θα έχει χαρές το σαββατούριακο που θα έρθει κι άλλα πολλά. Η κοπέλα την πίστεψε και περίμενε πως θα βγούν αληθινά.
    Περνάνε δυο μέρες και μας λέει μες την τρελλή χαρά πως βγήκαν όλα όσα της είπε! Και μάλιστα είχε σκοπό να τη ξαναβρεί, να ασχοληθεί με μέντιουμ κ.λ.π. γιατι απλούστατα της βρήκε τι θα γινόταν στο άμεσο μέλλον!
    Εγω υποψιασμένη μεν, αγαθιάρα δε, σκεφτόμουν "τι στο καλό συμβαίνει εδώ"? Παρα λίγο να με κάνουν να πιστέψω κι εγώ αυτές τις κατ' εμέ πλέον σαχλαμάρες..
    Πήγα και ρώτησα μια γνωστή μου θεολόγο και της εξήγησα τι συνέβη. Τη ρώτησα πως γίνεται πραγματικά να "μάντεψε" η τσιγγάνα τι θα γινόταν και μου είπε ότι ο διάβολος δε γνωρίζει τι θα συμβεί στο μέλλον. Αυτό που ξέρει μόνο είναι το παρελθόν και το παρόν. Σύμφωνα με παρελθόν και παρόν προσπαθεί να τα φέρει έτσι τα πράγματα ώστε ότι μου/σου/του/της πει η εκάστοτε τσιγγάνα/μέντιουμ κ.λ.π. να βγεί αληθινό και να μας κάνει να πιστέψουμε πως σε τέτοιου ειδους "μαγείες" βρίσκουμε λύσεις. Ώσπου να εθιστείς σε αυτά.
    Τα ίδια με αυτά που μου είπε η γνωστή μου τα αναφέρει κι ο θεολόγος στην ιστοσελίδα στην οποία έδωσα link. Αυτή λοιπόν ειναι η άποψη της εκκλησίας.
    Κι εμένα η τσιγγάνα γύρισε και μου είπε αυτό που ήθελα να ακούσω, έτσι; Δεν ενέδωσα όμως στο να κάτσω να μου πει τα "δικά" της.
    Αυτοί οι άνθρωποι για μένα δεν είναι χαρισματικοί, είναι απατεώνες. Όπως και οι αστρολόγοι και ο οποιοσδήποτε που ισχυρίζεται πως γνωρίζει το μέλλον.
    Έχω κι άλλα περιστατικά τα οποία αφορούν άμεσα κοντινά μου πρόσωπα και δε θα ήθελα να τα εκθεσω εδώ. Αυτάααααα!!



    Δηλαδη,οι μαγοι με τα δωρα δεν υπαρχουν?
    maspa
    10.01.2007, 13:17
    Η ορολογία όπως είπε κι ο uNick είναι κάπως περίεργο πράγμα.. Δεν είναι το ίδιο. Μη κολλάς στη λέξη μάγος.
    PinkpantherInMyMind
    10.01.2007, 13:34
    κοιταξε! το οτι καποιος καλος η κακος ξερει το μελλον σου μεσα απο το δικο μου/σου/του κουλο ειναι χαρισμα! τα πιστευω της εκκλησιας τα σεβομαι ομως διαφωνω πολλες φορες με το οτι δειχνουν οτι καποια πραγματα ειναι σατανικα! Αυτο με εκνευρισε πολυ στο link γιατι δεν πιστευω οτι ο διαλογισμος, ο πνευματισμος και αλλα πολλα "ωραια" που εχει χαρισει ο θεος τα λενε σατανικα!υποτιθεται οτι μεχρι και οι θεολογοι λενε πως ολα αυτα ειναι χαρισματα ειναι του θεου γιαυτο και λεγονται χαρισματα! επειδη μας τα χαρισε! λενε επεισης οτι μεσω της εκκλησιας μπορεις να τα καλιεργησεις προσκυνοντας και τετοια ...παραμυθια! θελει εξασκηση ! ειδικος δεν ειμαι ομως πιστευω πως ειναι το πιο σωστο! το να παω να αναψω κερακι δεν σημαινει οτι με φερνει πιο κοντα στον Ιησου! σωστα? αυτα λενε οι θεολογοι.(υποστιριζουν παντα οτι ειναι του θεου χαρισματα) αν ειναι ετσι τοτε ο ανθρωπος που εγραψε το link το εχει παρει πολυ προσωπικα το θεμα και δεν λεει τα πιστευω της εκκλισιας αλλα τα δικα του! τα σεβομαι και αυτα!!!! ομως δεν μπορει να ερθει και να σου πει οτι ειναι του σατανα! συγνωμη αλλα ετσι ειναι! ο ανθρωπος οταν πιστευει στον διαβολο και κανει τελετες και οσα ειπε ο ανθρωπος που οπως λεει ειναι της εκκλησιας(δεν ξερω και εγω πως τα ειπε) 1) το προσωπο του "στραμενου" προς τον διαβολο αλλαζει και ασχημενει(φαινεται υπερβολικα η διαφορα χωρισ να το καταλαβαινει ο ιδιος)! 2)φερεται επιθετικα(στον προφορικο λογο) και δεν ξερω και εγω τι αλλο κανει!!το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι χαρισματα του θεου ολα αυτα που παρομοιαζει με "σατανικα".ελπιζω να γνωριζεις και να εχεις εμπειριες σχετικα με τον διαλογισμο(ελπιζω να ξερεις τι ειναι)!!αν ξερεις τοτε πες μου αν πιστευεις οτι ειναι σατανικο η οχι.