ελληνική μουσική
    344 online   ·  210.844 μέλη

    Γειτονικές σχέσεις...

    revekka
    08.03.2006, 20:45
    Μόλις άκουσα κύρηγμα απο τη γειτόνισσα μου για ένα αυτοκίνητο που πάρκαρε στο δρόμο, ο οποίος δρόμος δεν είναι δικός της και το οποίο αυτοκίνητο δεν είναι δικό μου

    συμβαίνουν και σε άλλους αυτά ή εγώ είμαι η τυχερή?
    jorge
    08.03.2006, 22:23
    Άστα... Εγώ έχω "γείτονες" που μου έχουν σηκώσει χέρι. Τους υπέδειξα τον κανονισμό της πολυκατοικίας που αγνοούσαν και έπαθαν... αμόκ από την έκπληξη. Στο τσακ το γλίτωσε το αυτόφωρο ο διαχειριστής...

    revekka
    08.03.2006, 23:09
    Πάλι καλά να λέω δηλαδή.....
    Heavenly
    08.03.2006, 23:14
    Μην ανησυχείς....είναι πολύ συχνό φαινόμενο...
    από τους γείτονες θα ακούσεις κύρηγμα όπως και θα ακούσεις και τον πόνο τους....μπορεί να σου πούν και σε τι σχολεία σπούδασαν το γιό τους και πόσο σπουδαγμένο και καλό παιδί είναι,μπορεί επίσης να αρχίσουν να σου λεν για το πόσα φάρμακα παίρνουν και που τρέχουν στους γιατρούς όλη την ώρα(αυτό από τους πιό ηλικιωμένους), μπορεί να αρχίσουν να παραπονιούνται για τους νέους και αν βγάλεις κιχ μπορεί να σε πιάσουν και από τα μούτρα.Δεν θα σε υπολογίσουν για το παρκάρισμα,όπως δεν θα υπολογίσουν τις ώρες κοινής ησυχίας......αλλά υπάρχουν και πιό ισορροπημένοι γείτονες οι οποίοι δε θα σου δημιουργήσουν ποτέ πρόβλημα καθώς και αυτοί που δε λένε ποτέ καλημέρα.....!
    dimitrapan
    08.03.2006, 23:28
    Οι γείτονες μου μου έχουν στείλει από την αστυνομία (σε ένα πάρτυ που είχα κάνει) μέχρι έναν γαμπρό... Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι από τα δύο ήταν χειρότερο...
    dijo
    09.03.2006, 01:44
    Οι δικοί μου γείτονες είναι χωρισμένοι σε δυο κατηγορίες. Σε αυτούς που όταν παίζουμε ή ακούμε μουσική, μας παροτρύνουν να το κάνουμε συνέχεια (μέρα - νύχτα αν είναι δυνατόν), και σε αυτούς που περιμένουν με το ρολόι την ώρα της κοινής ησυχίας για να μας κάνουν παρατήρηση (και ας μην ακουγόμαστε). Επ' ευκαιρίας θα ήθελα να καταγγείλω τους μηχανικούς για την ελλειπή ηχομόνωση. Μια γειτόνισσα κάποτε μας παραπονέθηκε ότι ακούει την από πάνω όποτε αυτή "φτάνει".
    thanasena
    09.03.2006, 02:22
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 08-03-2006 στις 20:45 έγραψε:

    Μόλις άκουσα κύρηγμα απο τη γειτόνισσα μου για ένα αυτοκίνητο που πάρκαρε στο δρόμο, ο οποίος δρόμος δεν είναι δικός της και το οποίο αυτοκίνητο δεν είναι δικό μου

    συμβαίνουν και σε άλλους αυτά ή εγώ είμαι η τυχερή?





    Εγώ έχω τον μπαμπά μου να θυμώνει κάθε τόσο επειδή του πιάνουν την σκιά που κάνει το σπίτι μας και μπορεί να παρκάρει το αυτοκίνητο ώστε να μην το ζεσταίνει ο ήλιος.Το βλέπει πολύ παράλογο να βάζουν άλλοι το αμάξι τους εκεί!!Είναι δικό μας!!!ΧΑΧΑΧΑ..αφού δικός μας είναι ο ίσκιος!!!
    Emaki
    09.03.2006, 12:03
    Για ποιους γείτονες και ποιες γειτονιές μιλάμε παιδιά?
    Υπάρχουν άνθρωποι που μένουν διπλά μας ή απέναντι μας και ούτε καν τους γνωρίζουμε!
    Φοβερό πράγμα.
    Δεν υπάρχουν πια οι ανθρώπινες σχέσεις στις γειτονιές που υπήρχαν παλιότερα.
    Τα Παιδικά χαμόγελα στους δρόμους και στις πολυκατοικίες έχουν σωπάσει , και το «Καλημέρα γείτονα , έλα να πιούμε ένα καφεδάκι» δεν λέγεται πια.
    Τώρα μπορεί να βλέπουν ότι σε κλέβουν και να μη δώσουν καμία σημασία!
    Μπορεί να ακούγονται υπερβολικά όλα αυτά αλλά νομίζω ότι όλοι θα τα έχετε εντοπίσει.
    Έχουν αντιστραφεί λίγο οι όροι.
    Αυτά που μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν εξαιρέσεις έχουν γίνει κανόνας και αυτά που ήταν κανόνας έχουν γίνει εξαιρέσεις!

    Τέλος πάντων…

    Προσωπικά σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα με τους γείτονες…
    Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι είναι κάποιοι στην πολυκατοικία που δεν πληρώνουν κοινόχρηστα και μένουμε χωρίς θέρμανση και κάποιοι άλλοι που έχουν προσωπικά η οικογενειακά προβλήματα(απολύτως φυσιολογικό βέβαια) που λόγο της μόνωσης τα μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι , κατά τα άλλα όλα καλά!

    Βασικά δεν τους δίνω και το περιθώριο να μου κάνουν παρατήρηση και δεν έχω κάνει ποτέ σε κανέναν παρατήρηση.

    Αυτό που με εκνευρίζει στην γειτονιά μου είναι οι γνωστοί αργόσχολοι (κουτσομπόληδες κοινός) που ασχολούνται με τα πάντα εκτός απ’ την καμπούρα τους!
    Ξέρουν πότε είσαι και πότε δεν είσαι σπίτι , αν είσαι μόνος ή με παρέα , παρακολουθούν ποιος μπαίνει και ποίος βγαίνει ,με ποιον μπαίνεις και με ποιον βγαίνεις , αν έχεις σχέση ή όχι , ακόμα και αν η κολλητή σου είναι μόνη της ή με σχέση και γιατί τα παντζούρια σου είναι κλειστά και όχι ανοιχτα!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Έλεος!


    madiam
    09.03.2006, 12:37
    Μ΄αυτα που διαβαζω ομολογουμενως πρεπει να δηλωσω τυχερη που μενω σε μονοκατοικια..!με τους τριγυρω εχω καλες σχεσεις αν εξαιρεσεις τους καινουργιους που χτιζουν και ριχνουν οπου να΄ναι τα μπαζα τους..!! παντως για τους γνωστους κουτσομποληδες που περιγραφονται παραπανω δεν εχω παραπανο..δεν λειπουν και απο τη δικη μου γειτονια!μαλιστα μια εχει τηλεσκοπιο και αντι να το΄χει στραμμενο στον ουρανο το΄χει στραμμενο στους απεναντι και αγναντευει τα δικα τους ¨αστερια¨!!!!
    rory166
    09.03.2006, 12:52
    εγω μεγαλωσα σε μονοκατοικια αλλα τωρα σαν φοιτητης εχω νοικιασει σε πολυκατοικια....και μου κακοφαινεται λιγακι γιατι ειχα συνηθισει να ακουω τερμα μουσικη και τετοια..!!ασε που μου ερχονται κατι φλασιες 4 το βραδυ και θελω να ξεσκισω την κιθαρα μου!!!αλλα προσαρμοζομαι σιγα σιγα...
    pastella
    09.03.2006, 14:42
    Αχ τι καλο τοπικ να λες τον καημο για τους γειτονες!!!Γελοια και αστεια περιστατικα πολλά σε καθε γειτονια σαφως!

    Εμεις απο θόρυβο ειμαστε οκ, ολοι κανουν φασαρια, ολη η γειτονια εχει εμπεδωσει το οτι ο αδερφος μου δεν διαβαζε στο σχολειο, τους καυγαδες πιο πανω, κλπ κλπ.Η απο πανω μας κατεχει το ρεκορ γκινες στο σπασιμο αντικειμενων (οπως η αγγελα στο παραπεντε ενα πραγμα... ).Οποτε απο φασαρια κανω ελευθερα οση θελω τις κατανοητες ωρες!!!

    Φυσικα δεν λειπουν και οι τραγουδιστες (ενας κλωνος του καζαντζιδη και η απο πανω).

    Αυτο που εχει γελιο και νευρα ταυτοχρονα ειναι ο τρελος γειτονας που ειναι psycho, ανεκαθεν τρελος... Καθε μερα και κατι διαφορετικο κανει...Το κορυφαιο ειναι που μιλαει με την αποθανουσα προ αρκετων ετων γυναικα του και που σε κοιτα σαν χανος


    KIT_KAT
    09.03.2006, 16:32
    Τρελό έχουμε κι εμείς, αλλά καλούλης είναι ο καημένος, τα Χριστούγεννα μας βάζει καραμέλες στην κάλτσα που κρεμάμε στην πόρτα και βάζει μέσα κι ένα καρτάκι που λέει "ο άγιος Βασίλης", το οποίο καρτάκι είναι ένα κομμάτι από την κάρτ-βιζίτ με το όνομά του
    Γενικά οι γείτονες είναι πολύ ανεκτικοί με τα μικρά, πάθαν ανοσία μετά από τόσο χρόνια, τόσο που στενοχωριούνται πολύ που θα φύγουμε Εμένα πάλι θα μου λείψει το μπουκέτο που μας αφήνει κάθε άνοιξη η από πάνω, τα πρώτα λουλούδια που ανθίζουν στο κτήμα της...
    Other_side
    10.03.2006, 00:02
    Εδώ θα πρωτοτυπίσω. Νομίζω πως οι δικοί μου γείτονες είναι η πιο κουτσομπόληδες του κόσμου. Για να καταλάβετε σκηνικό η μία κουτσομπόλα μένει ακριβώς δίπλα (αυτή είναι κατηγορίας Β' πες) η άλλη μένει από πίσω (κατηγορία Α') και η τρίτη μένει στη γωνία μπροστά (κατηγορία Γ'). Η από πίσω λοιπόν κοιτάζει συνέχεια τί κάνω στο δωμάτιο, πότε έρχομαι και πότε ανοίγω, πότε σβήνω τα φώτα. Αν είμαι στον υπολογιστή ή αν διαβάζω απλά στο γραφείο, αν είμαι στο κρεββάτι, σου λέω όλα. Πως το ξέρω; Επειδή η Β' γειτόνισσα πετάει σπόντες κατά καιρούς. Ήσουν χτες μέχρι αργά στον υπολογιστή ε; Πού το ξέρει αφού δεν βλέπει μέσα στο δωμάτιο, αλλά βλέπει η πίσω η καρακατίνα η Α' είπαμε. Πολλές φορές νιώθω να με κοιτάνε και κοιτάζω προς το σπίτι τους και βλέπω τη κουρτίνα να πέφτει ξαφνικά ας πούμε. Με έχουν νευριάσει πάρα πολλές φορές αλλά δεν έχω τσακωθεί ακόμα. Και τί να κάνω δηλαδή; Να βγω στο μπαλκόνι να πω "ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙΣ ΜΩΡΗ!". Μετά έχουμε τη Γ' που ενώ το παίζει αθώα και καλή κόβει τη κίνηση από μπροστά. Αυτό το ξέρω επειδή και αυτή ρωτάει διάφορα κατά καιρούς όπως, "είδα πως τώρα δεν αφήνεις πια το αυτοκίνητο στο σπίτι το πρωί δουλεύεις; " ή αντίστροφα "βλέπω πως το αμάξι σου είναι εκεί τις Τρίτες αλλα όχι τις Παρασκευές έγινε κάτι;" και πάει λέγοντας. Σου λέω αυτές οι τρις με έχουν τρελάνει. Προσπαθώ να τις αγνοώ, μα κυρίως η Α' που έχει και τη θέα στα δωμάτια είναι τόσο ενοχλητική που δεν πάει άλλο.

    Κατάντησα να κάθομαι με τις κουρτίνες κλειστές μέρα νύχτα για να μη με βλέπει. Περιμένω να μετακομίσω...
    doritsa78
    10.03.2006, 09:41
    Quote:

    Το μέλος Other_side στις 10-03-2006 στις 00:02 έγραψε:

    Εδώ θα πρωτοτυπίσω. Νομίζω πως οι δικοί μου γείτονες είναι η πιο κουτσομπόληδες του κόσμου. Για να καταλάβετε σκηνικό η μία κουτσομπόλα μένει ακριβώς δίπλα (αυτή είναι κατηγορίας Β' πες) η άλλη μένει από πίσω (κατηγορία Α') και η τρίτη μένει στη γωνία μπροστά (κατηγορία Γ'). Η από πίσω λοιπόν κοιτάζει συνέχεια τί κάνω στο δωμάτιο, πότε έρχομαι και πότε ανοίγω, πότε σβήνω τα φώτα. Αν είμαι στον υπολογιστή ή αν διαβάζω απλά στο γραφείο, αν είμαι στο κρεββάτι, σου λέω όλα. Πως το ξέρω; Επειδή η Β' γειτόνισσα πετάει σπόντες κατά καιρούς. Ήσουν χτες μέχρι αργά στον υπολογιστή ε; Πού το ξέρει αφού δεν βλέπει μέσα στο δωμάτιο, αλλά βλέπει η πίσω η καρακατίνα η Α' είπαμε. Πολλές φορές νιώθω να με κοιτάνε και κοιτάζω προς το σπίτι τους και βλέπω τη κουρτίνα να πέφτει ξαφνικά ας πούμε. Με έχουν νευριάσει πάρα πολλές φορές αλλά δεν έχω τσακωθεί ακόμα. Και τί να κάνω δηλαδή; Να βγω στο μπαλκόνι να πω "ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙΣ ΜΩΡΗ!". Μετά έχουμε τη Γ' που ενώ το παίζει αθώα και καλή κόβει τη κίνηση από μπροστά. Αυτό το ξέρω επειδή και αυτή ρωτάει διάφορα κατά καιρούς όπως, "είδα πως τώρα δεν αφήνεις πια το αυτοκίνητο στο σπίτι το πρωί δουλεύεις; " ή αντίστροφα "βλέπω πως το αμάξι σου είναι εκεί τις Τρίτες αλλα όχι τις Παρασκευές έγινε κάτι;" και πάει λέγοντας. Σου λέω αυτές οι τρις με έχουν τρελάνει. Προσπαθώ να τις αγνοώ, μα κυρίως η Α' που έχει και τη θέα στα δωμάτια είναι τόσο ενοχλητική που δεν πάει άλλο.

    Κατάντησα να κάθομαι με τις κουρτίνες κλειστές μέρα νύχτα για να μη με βλέπει. Περιμένω να μετακομίσω...



    Big Brother το καναμε?Ε ρε κοσμος που υπαρχει!
    doritsa78
    10.03.2006, 09:48
    Και η δικια μου γειτονια δεν παει πισω.Υπαρχουν και κουτσομποληδες αλλα εγω δεν εχω και πολλα μαζι τους.Οσο στην πολυκατοικια μου υπαρχουν οι γειτονες που αλλοτε με ενοχλουν και αλλοτε οχι.Ιδιαιτερα εκεινος,αν και ειναι καλο παιδι ωρες-ωρες με νευριαζει,το μεσημερι που προσπαθουμε να κοιμηθουμε και ξαφνικα περπαταει σαν...αρκουδα.Τι να κανουμε ετσι ειναι οι γειτονες με τα καλα και τα ασχημα τους.
    Soulessome
    10.03.2006, 16:48
    Γειτονικές σχέσεις ε? Πλάκα έχουν! Μου θύμισαν μια συζητηση που έιχα με τη γιαγια μου, ένα καλοκαιρι στο νησι....μοναχη της στο σπίτι, μιας και ο συντροφος της ζωης της απόχωρησε πριν καποια χρονια, ειναι προγραμματισμενη να κανει καθε μερα τα ιδια πράγματα από τις 7 μέχρι της 9 που πέφτει να κοιμηθει...

    Καποιο απογευματακι λοιπον, καθησα να της κανω παρεα...και αρχισε να μου λεει για αυτα που βλέπει καθε μερα...στη δική της γειτονια....Παρακολουθει από το μικρό μπαλκονακι της τις καθημερινες συνηθειες των γυρω σπιτιών...ποτε θα παει η κυρια Μαρια να ταίσει τα κατσικια, ποτε θα ερθουν οι εγγονες από το μπάνιο,ποια αυτοκινητα ανεβουν στο απεναντι βουνο και γιατι (λεει οτι κυνηγανε λαγους μεσα στο βραδυ αχαχαχαχ), ποτε θα παει ο παπας να χτυπήσει την καμπανα....και μια στιγμή γυρνάει ολο απορια και μου πεταει την εξης θεϊκη ατάκα: Μα καλά 7 πήγε και ο Κωνσταντης δεν πήγε ακόμα στην τουαλέτα! χαχαχαχχαχαχαχ

    Πολλες φορές το να παρατηρεις τους γειτονες προερχεται από φοβερη μοναξια που νιωθει καποιος και οχι παντα από κακία!

    SAMIK
    12.03.2006, 02:22
    Quote:

    Το μέλος Soulessome στις 10-03-2006 στις 16:48 έγραψε:

    Γειτονικές σχέσεις ε? Πλάκα έχουν! Μου θύμισαν μια συζητηση που έιχα με τη γιαγια μου, ένα καλοκαιρι στο νησι....μοναχη της στο σπίτι, μιας και ο συντροφος της ζωης της απόχωρησε πριν καποια χρονια, ειναι προγραμματισμενη να κανει καθε μερα τα ιδια πράγματα από τις 7 μέχρι της 9 που πέφτει να κοιμηθει...

    Καποιο απογευματακι λοιπον, καθησα να της κανω παρεα...και αρχισε να μου λεει για αυτα που βλέπει καθε μερα...στη δική της γειτονια....Παρακολουθει από το μικρό μπαλκονακι της τις καθημερινες συνηθειες των γυρω σπιτιών...ποτε θα παει η κυρια Μαρια να ταίσει τα κατσικια, ποτε θα ερθουν οι εγγονες από το μπάνιο,ποια αυτοκινητα ανεβουν στο απεναντι βουνο και γιατι (λεει οτι κυνηγανε λαγους μεσα στο βραδυ αχαχαχαχ), ποτε θα παει ο παπας να χτυπήσει την καμπανα....και μια στιγμή γυρνάει ολο απορια και μου πεταει την εξης θεϊκη ατάκα: Μα καλά 7 πήγε και ο Κωνσταντης δεν πήγε ακόμα στην τουαλέτα! χαχαχαχχαχαχαχ

    Πολλες φορές το να παρατηρεις τους γειτονες προερχεται από φοβερη μοναξια που νιωθει καποιος και οχι παντα από κακία!




    α ρε γιαγια.....από όραση και ακοή σκίζει έτσι......
    όσο για το κενό της μοναξιάς που λες.....σίγουρα δεν είναι κακία....
    αυτή ειναι ζωγραφισμένη πάνω στο πρόσωπου του άλλλου και συγκεκριμένα του γείτονα, αφου γι αυτους λεμε τώρα.....

    SAMIK
    12.03.2006, 02:22
    Quote:

    Το μέλος Soulessome στις 10-03-2006 στις 16:48 έγραψε:

    Γειτονικές σχέσεις ε? Πλάκα έχουν! Μου θύμισαν μια συζητηση που έιχα με τη γιαγια μου, ένα καλοκαιρι στο νησι....μοναχη της στο σπίτι, μιας και ο συντροφος της ζωης της απόχωρησε πριν καποια χρονια, ειναι προγραμματισμενη να κανει καθε μερα τα ιδια πράγματα από τις 7 μέχρι της 9 που πέφτει να κοιμηθει...

    Καποιο απογευματακι λοιπον, καθησα να της κανω παρεα...και αρχισε να μου λεει για αυτα που βλέπει καθε μερα...στη δική της γειτονια....Παρακολουθει από το μικρό μπαλκονακι της τις καθημερινες συνηθειες των γυρω σπιτιών...ποτε θα παει η κυρια Μαρια να ταίσει τα κατσικια, ποτε θα ερθουν οι εγγονες από το μπάνιο,ποια αυτοκινητα ανεβουν στο απεναντι βουνο και γιατι (λεει οτι κυνηγανε λαγους μεσα στο βραδυ αχαχαχαχ), ποτε θα παει ο παπας να χτυπήσει την καμπανα....και μια στιγμή γυρνάει ολο απορια και μου πεταει την εξης θεϊκη ατάκα: Μα καλά 7 πήγε και ο Κωνσταντης δεν πήγε ακόμα στην τουαλέτα! χαχαχαχχαχαχαχ

    Πολλες φορές το να παρατηρεις τους γειτονες προερχεται από φοβερη μοναξια που νιωθει καποιος και οχι παντα από κακία!




    α ρε γιαγια.....από όραση και ακοή σκίζει έτσι......
    όσο για το κενό της μοναξιάς που λες.....σίγουρα δεν είναι κακία....
    αυτή ειναι ζωγραφισμένη πάνω στο πρόσωπου του άλλλου και συγκεκριμένα του γείτονα, αφου γι αυτους λεμε τώρα.....

    creativeburst
    12.03.2006, 02:40
    Εμένα σ'όλη την οδό μένουν ινδοί και μαύροι.Αν πάρουμε συγκεκριμένα δίπλα από το σπίτι μου ακριβώς, αριστερά μέναν κάποιοι ινδοί, οι οποίοι προχτές το βράδυ την κοπανίσανε μέσα στα σκοτάδια και με τσίλιες στην γωνία, και δεξιά μου δύο γέροι άγγλοι οι οποίοι είναι gay και κάθε Σάββατο βράδυ στις 9 βάζουν τον ίδιο δίσκο.Φανταστείτε ηχομόνωση που έχω!
    altamira
    12.03.2006, 09:43
    Αυτό που έγινε σήμερα με νευρίασε αρκετα.
    Γυρίζοντας σπίτι βρίσκω παρκαρισμένο αυτοκίνητο στη θέση τη δικιά μου. Καταλαβαίνετε τι τράβηξα για να βρω να παρκάρω στο δρόμο.
    Το ωραίο είναι πως το αυτοκίνητο το έβαλε ο ένοικος του διπλανού διαμερίσματος που δεν έχει θέση. Οταν τον ρώτησα γιατί το έκανε μου είπε πως απελπίστηκε να ψάχνει μες την νύχτα και το άφησε εκεί για να πάει να κοιμηθεί.Γέιτονες, τι να πεις.