ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.830 μέλη

    τι δουλειά έχει ο Γιάννης Σπανός στο ντριμ σώου?

    ph
    09.03.2006, 12:54

    Πως είναι δυνατόν ένας τόσο σπουδαίος δημιουργός να την πατάει και να πηγαίνει στο ντριμ σώου και να είναι παρών σε συζητήσεις για τα μπούτια της μοιανής και την καψούρα του αλλουνού και να νομίζει πως βρίσκεται εκεί για το τραγούδι? Πως ένας τόσο ταλαντούχος άνθρωπος, τόσο ευφυής, τόσο δημιουργικός δεν καταλαβαίνει πως με την παρουσία του εκεί δεν διευκολύνει το τραγούδι αλλά αυτό το απέραντο σκυλοριάλιτι στο οποίο έχει επιδοθεί ο κόσμος? Πως δεν καταλαβαίνει ότι συμμετέχει στη νέα μουσική (βιομηχανική) τάξη πραγμάτων, όπου το τελευταίο που έχει σημασία είναι η έμπνευση? Τι δουλειά έχει αυτός ο μοναδικός συνθέτης, που με χίλια πρόσωπα και μελωδίες κατευθείαν απ' τον ουρανό έχει φωτίσει τη ζωή μας, σ' αυτή την αρένα των προσβολών και της σαχλαμάρας? Γιατί εγώ που γουστάρω τη φτήνεια, δε μπορώ να δεχθώ την παρουσία του εκεί?
    dijo
    09.03.2006, 13:03
    Ποιός ξέρει; Φαίνεται πως είναι καλό το μεροκάματο και μεγάλη η προβολή.


    jorge
    09.03.2006, 14:42
    Δε μπορώ να δεχθώ πως είναι κάτι άλλο εκτός από τα πολλά χρήματα. Ο Μουρατίδης είχε πει κάποτε οτι "όσα βγάζω από το ραδιόφωνο σε 6 μήνες, τα βγάζω στο Φάμε σε 1 επεισόδιο".

    Άνθρωποι σαν τον Σπανό πάντως, συμμετέχοντας σε τέτοιες φτήνιες, χάνουν από την υστεροφημία τους. Πολύ, λίγο, δεν ξέρω... Όταν πάντως σε 10 χρόνια θα ακούμε "Σπανός", η τελευταία εικόνα του θα μας έρχεται στο μυαλό. Αυτή πίσω από τα μίνι. Ή κάνω λάθος;
    yiannisyiannis
    09.03.2006, 15:48
    "Είναι πολλά τα λεφτά Άρη".
    Όσον αφορά την υστεροφημία θα διαφωνήσω, ή μάλλον όχι θα διαφωνήσω, θα έλεγα ότι απλά λειτουργώ διαφορετικά. Στην καρδιά μου έχω κρατήσει τις καλές στιγμές του Σαββόπουλου, του Νταλάρα, του Ντύλαν, του Σπανού κλπ. Έχω αποσυνδέσει εκείνες τις στιγμές από τη σημερινή εκδοχή τους. Και τις έχω αποσυνδέσει διότι π.χ. ο Σαββόπουλος του '60 όταν έγραφε την "Ωδή στο Γεώργιο Καραϊσκάκη" ή τη "Συγκέντρωση της ΕΦΕΕ" ήταν εντελώς διαφορετικός άνθρωπος απ' ότι είναι σήμερα. Δεν υπήρχε περίπτωση τότε να βάλει κάποια Καλομοίρα να πεταχτεί από καμιά τούρτα κλπ. Εκείνον το Σαββόπουλο αγάπησα κι εκείνον έχω κρατήσει στην καρδιά μου, μαζί με τα τραγούδια του. Το ίδιο ισχύει και για το Σπανό και πολλούς άλλους.
    jorge
    09.03.2006, 16:14
    Γιάννη δεν αναφέρομαι σε εσένα ή εμένα που τυχαίνει να μην παρακολουθούμε τακτικά τα συγκεκριμένα παιχνίδια. Από τη στιγμή που δεν δεχόμαστε αυτές τις εικόνες (του Σπανού πίσω από τα μίνι), είναι λογικό σε λίγα χρόνια να έχουμε συγκρατήσει τις καλές τους στιγμές.

    Αναφέρομαι λοιπόν σε όσους τα παρακολουθούν και ασχολούνται περισσότερο από εμάς.
    KIT_KAT
    09.03.2006, 16:35
    Και στην τελική ήταν ανάγκη να μας πείτε πως ο Σπανός πήγε στο Ντρίμ Σόου; Εγώ δεν το ήξερα και μάλλον καλύτερα να ζεις στην άγνοια Όχι πως είναι λύση αυτή
    vouliakis
    10.03.2006, 00:24
    E, να και μια φωτο που βρήκα. (Όχι, δεν βλέπω τηλεόραση...)



    επισυναπτόμενα: spanos_dreams.jpg 
    eneni
    10.03.2006, 00:33
    όμορφα...

    yiannisyiannis
    10.03.2006, 10:24
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 09-03-2006 στις 16:14 έγραψε:

    Γιάννη δεν αναφέρομαι σε εσένα ή εμένα που τυχαίνει να μην παρακολουθούμε τακτικά τα συγκεκριμένα παιχνίδια. Από τη στιγμή που δεν δεχόμαστε αυτές τις εικόνες (του Σπανού πίσω από τα μίνι), είναι λογικό σε λίγα χρόνια να έχουμε συγκρατήσει τις καλές τους στιγμές.

    Αναφέρομαι λοιπόν σε όσους τα παρακολουθούν και ασχολούνται περισσότερο από εμάς.





    Γιώργο εκείνοι που παρακολουθούν τακτικά ή φανατικά αυτές τις εκπομπές, προφανώς το κάνουν επειδή τους αρέσουν. Οπότε από τη στιγμή που τους αρέσουν δεν νομίζω ότι θεωρούν υποτιμητικό ή απαξιωτικό να συμμετέχει σ’ αυτές ο Σπανός.

    Πάντως αυτό το κόκκινο κασκολάκι είναι όλα τα λεφτά. Άσε που πάει και με το γαρύφαλο του Ψινάκη.
    malastrana
    12.03.2006, 02:33
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 09-03-2006 στις 14:42 έγραψε:


    Άνθρωποι σαν τον Σπανό πάντως, συμμετέχοντας σε τέτοιες φτήνιες, χάνουν από την υστεροφημία τους. Πολύ, λίγο, δεν ξέρω... Όταν πάντως σε 10 χρόνια θα ακούμε "Σπανός", η τελευταία εικόνα του θα μας έρχεται στο μυαλό. Αυτή πίσω από τα μίνι. Ή κάνω λάθος;






    Επειδή όχι σε 10 χρόνια, αλλά ούτε σε δέκα μήνες από την ώρα που θα τελειώσει αυτό το τηλεοπτικό πρόγραμμα δεν θα το θυμάται απολύτως κανείς, μια και θα έχουν βγεί ένα σωρό άλλα, που με τη σειρά τους κι αυτά θα ξεχαστούν, δεν νομίζω ότι κινδυνεύει καθόλου η υστεροφημία του Σπανού με τη συμμετοχή του εκεί...Και σε 10 , και 20 και 50 χρόνια, όταν ακούμε το όνομά του θα μας έρχεται στο νου η Οδός Αριστοτέλους και η Μαρκίζα...αυτό όχι...
    Τώρα το γιατί πήγε...η ψυχή του μόνο το ξέρει....μέχρι στιγμής είναι αξιοπρεπέστατος και συμπαθής και έτσι θα μείνει...Και ξέρω ότι είμαστε πολλοί αυτοί που όταν είμαστε σπίτι, χαζεύουμε και το Ντριμ σόου και το Φέιμ στόρυ, απλώς για να κάνουμε το χαβαλέ και την πλάκα μας, χωρίς να λαμβάνουμε σοβαρά τα όσα γίνονται...Και ακριβώς για μας η παρουσία του Σπανού εκεί, δεν πρέπει να σημαίνει απολύτως τίποτε το φοβερό. Κι εγώ θα προτιμούσα να μην ήταν εκεί, αλλά δεν μειώνεται η εκτίμησή μου προς αυτόν επειδή πήγε...Θα μειωθεί, αν πάψει να είναι αξιοπρεπής και σοβαρός....

    Όσο για τον λατρεμένο, τον ποιητή Διονύση, που όλοι γίναμε ειδικοί και με τόση ευκολία τον κρίνουμε, τί ήταν τότε, τί είναι τώρα και τί δεν είναι....ήρεμα...Ας αναγνωρίσουμε στους πολύ μεγάλους δημιουργούς το δικαίωμα να κάνουνε και κάποια πράγματα που δε γουστάρουμε...αυτά που μας έχουν προσφέρει είναι πολύ περισσότερα...Και το θέμα της τούρτας θα είχε ξεχαστεί την άλλη μέρα, αν κάποιοι δεν επέμεναν να το ανακινούν κάθε τόσο, λες και έχει την παραμικρή σημασία...
    altamira
    12.03.2006, 10:54
    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 12-03-2006 στις 02:33 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 09-03-2006 στις 14:42 έγραψε:
    [i]

    Άνθρωποι σαν τον Σπανό πάντως, συμμετέχοντας σε τέτοιες φτήνιες, χάνουν από την υστεροφημία τους. Πολύ, λίγο, δεν ξέρω... Όταν πάντως σε 10 χρόνια θα ακούμε "Σπανός", η τελευταία εικόνα του θα μας έρχεται στο μυαλό. Αυτή πίσω από τα μίνι. Ή κάνω λάθος;






    Επειδή όχι σε 10 χρόνια, αλλά ούτε σε δέκα μήνες από την ώρα που θα τελειώσει αυτό το τηλεοπτικό πρόγραμμα δεν θα το θυμάται απολύτως κανείς, μια και θα έχουν βγεί ένα σωρό άλλα, που με τη σειρά τους κι αυτά θα ξεχαστούν, δεν νομίζω ότι κινδυνεύει καθόλου η υστεροφημία του Σπανού με τη συμμετοχή του εκεί...Και σε 10 , και 20 και 50 χρόνια, όταν ακούμε το όνομά του θα μας έρχεται στο νου η Οδός Αριστοτέλους και η Μαρκίζα...αυτό όχι...
    Τώρα το γιατί πήγε...η ψυχή του μόνο το ξέρει....μέχρι στιγμής είναι αξιοπρεπέστατος και συμπαθής και έτσι θα μείνει...Και ξέρω ότι είμαστε πολλοί αυτοί που όταν είμαστε σπίτι, χαζεύουμε και το Ντριμ σόου και το Φέιμ στόρυ, απλώς για να κάνουμε το χαβαλέ και την πλάκα μας, χωρίς να λαμβάνουμε σοβαρά τα όσα γίνονται...Και ακριβώς για μας η παρουσία του Σπανού εκεί, δεν πρέπει να σημαίνει απολύτως τίποτε το φοβερό. Κι εγώ θα προτιμούσα να μην ήταν εκεί, αλλά δεν μειώνεται η εκτίμησή μου προς αυτόν επειδή πήγε...Θα μειωθεί, αν πάψει να είναι αξιοπρεπής και σοβαρός....

    Όσο για τον λατρεμένο, τον ποιητή Διονύση, που όλοι γίναμε ειδικοί και με τόση ευκολία τον κρίνουμε, τί ήταν τότε, τί είναι τώρα και τί δεν είναι....ήρεμα...Ας αναγνωρίσουμε στους πολύ μεγάλους δημιουργούς το δικαίωμα να κάνουνε και κάποια πράγματα που δε γουστάρουμε...αυτά που μας έχουν προσφέρει είναι πολύ περισσότερα...Και το θέμα της τούρτας θα είχε ξεχαστεί την άλλη μέρα, αν κάποιοι δεν επέμεναν να το ανακινούν κάθε τόσο, λες και έχει την παραμικρή σημασία...

    [/I]

    Οι επιλογές του καθένα είναι σεβαστές.
    Αλλά όπως λέει κι ο λαός,"ΤΑ ΣΤΕΡΝΑ ΤΙΜΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ"Και ναι μεν δε θα πάψουμε να τραγουδάμε τα τραγούδια του αλλά θα μας έρχεται στο νου και η εικόνα του στην ΜΟΥΣΙΚΗ ΧΩΜΑΤΕΡΗ του ΑΝΤ1.
    Οσο για τον Διονύση, αυτός έχει πάψει εδώ και καιρό να με απασχολεί. Η ωραία "τρέλλα" που τον ενέπνευσε να γράψει τα καταπληκτικα τραγούδια, που πολλοί από εμάς τα χαρήκαμε στο πρώτο άκουσμά τους, δυστυχώς έγινε παράνοια και τον οδήγησε σ' αυτές τις γελοιότητες με την ...Καλομοίρα να την πω, Κακομοίρα να την πω, τέλος πάντων εκείνο το πράμα που χτυπιέται συνεχώς και νομίζει ότι τραγουδάει.
    malastrana
    12.03.2006, 13:36
    Πώς μπορείς να λες ότι έχει πάψει να σε απασχολεί ο Σαββόπουλος, όταν παραδέχεσαι ότι έγραψε ωραία τραγούδια που κάποτε χαιρόσουν να τα ακούς? Δηλαδή αν τώρα ακούσεις κάποιο απ' αυτά τα τραγούδια δεν θα χαρείς επειδή έχει προηγηθεί το σκηνικό με την τούρτα??? Κι εγώ τα πήρα τότε που έγινε αυτό, αλλά σαν ακούω τα τραγούδια του, πάντα συγκινούμαι και χαίρομαι, δεν λέω "α, ο δημιουργός τους έκανε μια μαλακία, έβγαλε ένα παρτσακλό από μια τούρτα στο Ηρώδειο, άρα δεν με απασχολεί πλέον"...
    όσο για τη λέξη "παράνοια"....είναι πολύ βαριά για να γράφεται με τόση ευκολία...

    Και επιμένω ότι σε ένα χρόνο το πολύ δεν θα υπάρχει ούτε ένας που θα θυμάται το Σπανό στο Ντριμ σόου...Αν υπάρχει, δυστυχώς θα είναι κάποιος στενόμυαλος που ποτέ δεν τον αγάπησε πραγματικά, αυτόν και τα εξαίσια τραγούδια του...
    ph
    12.03.2006, 17:25

    Δεν αγωνιώ για την υστεροφημία του Σπανού. ΄Εχει γράψει τόσο όμορφα τραγούδια, που και με την Βέρα Λάμπρου να συνεργαστεί, έρχεται μια μαρκίζα, μια ξένη πόλη, μια οδός αριστοτέλους, ένα σπασμένο καράβι κτλ κτλ και αποκαθιστά τα πράγματα.

    Η κίνηση του Σαββόπουλου να βγάζει μέσα από μια τούρτα ένα κοριτσάκι, κάτι που δεν γίνεται κατ' εξακολούθησιν, είναι τελείως άλλο πράγμα. Θέλει λίγο χιούμορ και τρέλλα για να αποδεχτούμε τις "ευλογημένες" υπερβολές των αληθινών διαννοουμένων μας, των ποιητών μας, των καλλιτεχνών μας. Η ''ελαφρότητα" του Διονύση είναι απολύτως συμβατή με την "τρέλλα" του και μόνο από μικροαστούς δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή. Το μόνο που με χαλάει, είναι κάτι δηλώσεις του ενάντια στην Παπαρίζου ή τη Γιουροβίζιον. Ακυρώνουν την αποκάλυψη της Καλομοίρας στο Ηρώδειο, που για μένα είναι μία ένδειξη για το πόσο ανοιχτόμυαλος και είρων και τρελλός είναι αυτός ο ακριβός ποιητής, που λόγια δεν υπάρχουν για να περιγράψουν την αξία του. Απόδειξη είναι το ίδιο του το έργο που έρχεται διαρκώς από το μέλλον.

    Αυτό λοιπόν που με ενοχλεί στο Σπανό, δεν είναι το "τζιιιιιιιζ φτήνεια" που είναι κόμπλεξ των "ποιοτικών" που δεν έχουν ταλέντο, είναι που δίνει αέρα στα πανιά των σκυλάδων και όλων αυτών των απελπισμένων παιδιών που ασχολούνται με το τραγούδι, αντί με τη χειροτεχνία, το κέντημα, τον κήπο κτλ κτλ κτλ. Με ενοχλεί που ένας τόσο μεγάλος δημιουργός δεν διαχωρίζει τη θέση του από αυτή την ξεφτίλα που τολμάει να λέει πως έχει να κάνει με το τραγούδι, ενώ στην πραγματικότητα είναι ριάλιτι του κερατά, που παίρνει στο λαιμό του και εκθέτει τόσα παιδιά.
    malastrana
    12.03.2006, 22:38
    Ναι, έτσι όπως το θέτεις ph, συμφωνώ κι εγώ αρκετά...Εντάξει ο Σπανός είχε εμφανιστεί ως γκεστ και στο φέιμ 2 και γενικώς έχει δηλώσει απ' την αρχή ότι αυτά τα παιδιά τα βλέπει με συμπάθεια. Τουλάχιστον λοιπόν είναι συνεπής με αυτά που έλεγε απ' την αρχή όλων αυτών των παιχνιδιών. Πάντως εύχομαι να διατηρήσει τη σοβαρότητά του και να μη μπλέξει σε κατινιές. Και ελπίζω ότι θα είναι ειλικρινής και όταν βλέπει παιδιά που δεν αξίζουν τίποτε, δεν θα τους δίνει ψεύτικες ελπίδες...
    Όσο για τον Διονύση, αν και είναι εκτός θέματος βέβαια, έχω την αίσθηση ότι δεν πρέπει να συνδέουμε την ιστορία με την τούρτα με τις δηλώσεις του για τη Γιουροβίζιον...Νομίζω, αν εξέλαβα σωστά αυτά που είπε, ότι το πρόβλημά του δεν είναι ούτε η Παπαρίζου, ούτε ο διαγωνισμός, που δεν είναι τίποτε άλλο από ένα πανηγυράκι, αλλά το ότι έχουμε ανάγει αυτό το διαγωνισμό σε εθνικό μας θέμα (τα Μ.Μ.Ε δηλαδή) και κοντεύουμε να τρελαθούμε μ' αυτόν...
    Hastaroth
    13.03.2006, 00:43
    Είναι τελείως διαφορετικό το να βάζης ένα απόφωνο τών ριάλιτυ νά πετιέται μέσα από μιά τούρτα,θέλοντας μέ τον τρόπο αυτό να στείλης το μήνυμα "εσείς οι ριαλιτάδες είστε μόνο γιά να βγαίνετε από τούρτες κι'όχι γιά να κάνετε κάτι σοβαρό",από το να εμφανίζεσαι σέ ένα ριάλιτυ καί μάλιστα δίπλα στούς υποθάλποντες αυτό εκπροσώπους τής υποκουκτούρας (όπως είναι ο Ψινάκης και οι λοιποί εμφαινόμενοι στήν φωτογραφία που είδα).

    Ακόμα και η δικαιολογία "είναι πολλά τα λεφτά" δέν στέκει γιά κάποιον μέ το καλλιτεχνικό ανάστημα τού Σπανού.Δέν εισπράττει,άραγε,αρκετά ποσά από δικαιώματα τόσων τραγουδιών που έχει γράψει και που ακούγονται ακόμα (και θ'ακούγωνται γιά πολλά χρόνια ακόμα..);Δέν μπορεί νά κάνη εμφανίσεις σέ κάποιο αξιοπρεπή χώρο από αυτούς στούς οποίους έχει βρεθεί κατά καιρούς;Είναι ανάγκη να μπλέξη μέ όλα αυτά τά μουσικά σκουπίδια;Γιατί όπως έγραψε και ό ph,μέ το να εμφανίζεται εκεί,δίνει αέρα στά πανιά όλων αυτών τών υποκουλτουραίων καί τών ατάλαντων wannabe musicians που,δικαίως πλέον σκέφτονται "γιά να βγαίνη ο Σπανός π.χ.στό dream show,σημαίνει οτι είναι εκπομπή μέ κύρος,αλλιώς δέν θα πήγαινε εκεί"...

    Και επίσης όπως έγραψε ο altamira,"τά στερνά τιμούν τα πρώτα".Ενας μεγάλος καλλιτέχνης πρέπει πάντα να αποδεικνύη οτι είναι μεγάλος,γιατί πάντα η (εκάστοτε) τελευταία εικόνα που έχουμε από αυτόν μένει μέσα μας.....



    aggeliki
    13.03.2006, 01:50
    Quote:

    Το μέλος altamira στις 12-03-2006 στις 10:54 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 12-03-2006 στις 02:33 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 09-03-2006 στις 14:42 έγραψε:
    [i]

    Άνθρωποι σαν τον Σπανό πάντως, συμμετέχοντας σε τέτοιες φτήνιες, χάνουν από την υστεροφημία τους. Πολύ, λίγο, δεν ξέρω... Όταν πάντως σε 10 χρόνια θα ακούμε "Σπανός", η τελευταία εικόνα του θα μας έρχεται στο μυαλό. Αυτή πίσω από τα μίνι. Ή κάνω λάθος;







    Επειδή όχι σε 10 χρόνια, αλλά ούτε σε δέκα μήνες από την ώρα που θα τελειώσει αυτό το τηλεοπτικό πρόγραμμα δεν θα το θυμάται απολύτως κανείς, μια και θα έχουν βγεί ένα σωρό άλλα, που με τη σειρά τους κι αυτά θα ξεχαστούν, δεν νομίζω ότι κινδυνεύει καθόλου η υστεροφημία του Σπανού με τη συμμετοχή του εκεί...Και σε 10 , και 20 και 50 χρόνια, όταν ακούμε το όνομά του θα μας έρχεται στο νου η Οδός Αριστοτέλους και η Μαρκίζα...αυτό όχι...
    Τώρα το γιατί πήγε...η ψυχή του μόνο το ξέρει....μέχρι στιγμής είναι αξιοπρεπέστατος και συμπαθής και έτσι θα μείνει...Και ξέρω ότι είμαστε πολλοί αυτοί που όταν είμαστε σπίτι, χαζεύουμε και το Ντριμ σόου και το Φέιμ στόρυ, απλώς για να κάνουμε το χαβαλέ και την πλάκα μας, χωρίς να λαμβάνουμε σοβαρά τα όσα γίνονται...Και ακριβώς για μας η παρουσία του Σπανού εκεί, δεν πρέπει να σημαίνει απολύτως τίποτε το φοβερό. Κι εγώ θα προτιμούσα να μην ήταν εκεί, αλλά δεν μειώνεται η εκτίμησή μου προς αυτόν επειδή πήγε...Θα μειωθεί, αν πάψει να είναι αξιοπρεπής και σοβαρός....

    Όσο για τον λατρεμένο, τον ποιητή Διονύση, που όλοι γίναμε ειδικοί και με τόση ευκολία τον κρίνουμε, τί ήταν τότε, τί είναι τώρα και τί δεν είναι....ήρεμα...Ας αναγνωρίσουμε στους πολύ μεγάλους δημιουργούς το δικαίωμα να κάνουνε και κάποια πράγματα που δε γουστάρουμε...αυτά που μας έχουν προσφέρει είναι πολύ περισσότερα...Και το θέμα της τούρτας θα είχε ξεχαστεί την άλλη μέρα, αν κάποιοι δεν επέμεναν να το ανακινούν κάθε τόσο, λες και έχει την παραμικρή σημασία...

    [/I]

    Οι επιλογές του καθένα είναι σεβαστές.
    Αλλά όπως λέει κι ο λαός,"ΤΑ ΣΤΕΡΝΑ ΤΙΜΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ"Και ναι μεν δε θα πάψουμε να τραγουδάμε τα τραγούδια του αλλά θα μας έρχεται στο νου και η εικόνα του στην ΜΟΥΣΙΚΗ ΧΩΜΑΤΕΡΗ του ΑΝΤ1.
    Οσο για τον Διονύση, αυτός έχει πάψει εδώ και καιρό να με απασχολεί. Η ωραία "τρέλλα" που τον ενέπνευσε να γράψει τα καταπληκτικα τραγούδια, που πολλοί από εμάς τα χαρήκαμε στο πρώτο άκουσμά τους, δυστυχώς έγινε παράνοια και τον οδήγησε σ' αυτές τις γελοιότητες με την ...Καλομοίρα να την πω, Κακομοίρα να την πω, τέλος πάντων εκείνο το πράμα που χτυπιέται συνεχώς και νομίζει ότι τραγουδάει.

    [/I]





    To μεγάλο κοινό που παρακολουθεί αυτές τις εκπομπές,νομίζω, ότι δεν έχει ιδέα τι εστί Γιάννης Σπανός...Και πολύ φοβάμαι ότι ούτε θέλει να μάθει αλλά ούτε και να θυμάται...Άρα μικρό το κακό!
    Για μένα που ξέρω 5 πράγματα για την καλλιτεχνική του αξία, μου φτάνει να θυμάμαι τον Σπανό που μου έχει χαρίσει υπέροχα τραγούδια και όχι τον Σπανό του dream show!Έτσι απλά!
    Όσο γιατί το έκανε ας αφήσουμε το κάθε άνθρωπο να κουβαλάει τον δικό του σταυρό...
    antonLOrd
    14.03.2006, 13:55
    Γιατί ο Κατσαρός στο Fame Story.....?????
    malastrana
    14.03.2006, 20:32
    Υποθέτω επειδή φέτος αυτό δεν το βλέπει ψυχή, δεν έχει πολυγίνει γνωστό ότι είναι εκεί ο Κατσαρός...Το άλλο το βλέπουν λίγο περισσότερο, δεν είναι τόσο...υπνωτικό όσο το Φέιμ...και εντάξει, καλός συνθέτης ο Κατσαρός, αλλά Σπανός δεν είναι, προσωπική μου γνώμη αυτό.
    geordan
    14.03.2006, 20:45
    Έλα ντε...
    Ειλικρινά ελπίζω να είναι απλά δείγματα ότι το γήρας...ουκ έρχεται μόνο του, αλλά...

    Πάντως, τα λάθη είναι για τους ανθρώπους, φυσικά και για τους ταλαντούχους και σπουδαίους, αρκεί να μην διαγράφουν την ιστορία τους. Ούτε λόγος για το γιατί θα τους θυμόμαστε αρκετά χρόνια μετά. Φυσικά, μόνο και μόνο για το σύνολο του έργου τους, που είναι αξιόλογο (κυριολεκτικά). Άλλωστε, ξέρει κανείς από εμάς τι είδους χοντράδες (για να μην το πω αλλιώς) έκαναν στη ζωή τους άνθρωποι σαν τον Αττίκ, το Σουγιούλ, το Μάρκο, τον Περιστέρη (τυχαία τα ονόματα); Και αυτοί δημόσια πρόσωπα ήταν για τα μέτρα της εποχής τους. Ή μήπως πιστέυει κανείς ότι δεν έκαναν τέτοια λάθη; Απλά, όλα τα ασήμαντα και περιττά τα σβήνει ο καιρός.
    ph
    14.03.2006, 21:49

    Συμφωνώ με μαλαστράνα (!) πως ο Κατσαρός δεν είναι Σπανός. Σίγουρα δεν έχει αυτό το μέγεθος. Φυσικά, αν επεκταθούμε θα πούμε τι δουλειά έχει και ο Κατσαρός, και ο Σταρόβας, αλλά και η εξαιρετική τραγουδίστρια Σοφία Βόσσου, που δυστυχώς δεν έκανε την καριέρα που θα της άξιζε.

    Η Εύη Δρούτσα δεν με στεναχωρεί που βρίσκεται εκεί. Και πολύ της είναι. Αλλά πως μέσα σ' αυτή τη ριαλιτολεκάνη βρίσκεται ο Σπανός, δεν το καταπίνω. Δεν έχει λεφτά? ΄Εχει ανάγκη προβολής? Γιατί? Και λεφτά έχει βγάλει και την προβολή δεν την χρειάζεται. Δουλεύει η ιστορία γι' αυτόν. Αν όντως όμως πήγε για περισσότερα λεφτά και περισσότερη προβολή, τότε δεν θα ξανακράξουμε κανένα. Η Βέρα Λάμπρου θα αποδειχθεί πιο συνεπής, σε σχέση με τη δουλειά που καταθέτει και τη δημοσιότητα που επιδιώκει.

    Καταλήγω στο συμπέρασμα πως οι σπουδαίοι δημιουργοί δεν κάνουν πάντα το σωστό. Μερικές φορές κάνουν φοβερά λάθη. Επίσης μπορεί να μη στέκονται στο ύψος τους και να έχουν φοβερά ελαττώματα. Δε μ' αρέσει που το λέω, αλλά μάλλον έτσι είναι.