ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Μαγική βραδιά με τον Αλκίνοο...

    Anonymous
    10.09.2003, 12:18
    Θα προσπαθήσω να μεταφέρω όλους εσάς που θα θέλατε αλλά δεν μπορέσατε να παραβρεθείτε στη χθεσινή συναυλία του Αλκίνοου,στο θέατρο Δάσους στη Θεσ/νίκη.Δεν ξέρω αν θα το καταφέρω αλλά εγώ θα προσπαθήσω να το κάνω για τον κάθε ενδιφερόμενο...

    Λοιπόν η συναυλία του Αλκίνοου ήταν προγραμματισμένη για τις 8 του μηνός όμως ο καιρός δεν στάθηκε καλός μαζί μας κι έτσι ούτε την πόρτα του θεάτρου δεν άνοιξαν για να μπει ο κόσμος.Αντιθέτως, βγήκε ο Αλκίνοος έξω και μας είπε ότι λόγω καιρού η συναυλία δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί και έτσι ακυρώνεται για αύριο την ίδια ώρα...
    Χθες λοιπόν,9 ΣΕπτεμβρίου,ξαναπήγαμε στο θέατρο ελπίζοντας αυτή τη φορά ότι η συναυλία θα γίνει και δε θα μας διώξουν κακήν κακώς...Γύρω στις 9 η ώρα άνοιξαν την πόρτα για να μπει ο κόσμος και φυσικά το πρώτο μέρος που γέμισε ήταν μπροστά στη σκήνη...Κατα τις 10 λοιπόν βλέπουμε τον Αλκίνοο να βγαίνει φτιάχνοντας την αλογοουρά του.Στο δευτερόλεπτο βλέπουμε την εκπληκτική μπάντα που πρώτη φορά έκανε ΤΟΣΕΣ βλακείες(Μιλτιάδης Παπαστάμου-βιολί, Γιώτης Κιουρτσόγλου-μπάσο, Μιχάλης Καπηλίδης-ντραμς και τύμπανα, Σταύρος Λάντσιας-πλήκτρα και ενορχήστρωση) Ο Αλκίνοος, ως συνήθως ντυμένος με ένα τζιν και την μπλούζα που φορούσε και στο Δίφωνο Σεπτεμβρίου, πιάνει την κιθάρα χωρίς να πει τίποτα(αφού ο δρόμος των τραγουδιών είναι σαφώς πιο εύκολος!).Ξεκινά λοιπόν να τραγουδά το "Απόγευμα στο δέντρο" στο οποίο δεύτερες και τρίτες φωνές κάνουν όλοι οι μουσικοί...Αρκετά ντροπαλός στην αρχή, κρατλωντας ενέργεια και για αργότερα, μας καλησπέρισε, μας καλωσόρισε και μας είπε πως θα πρέπει να συνεχίσει να μας μιλάει για λίγο αφού υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κιθάρα, κι έτσι μας μιλούσε για τον καιρό και για τον καλό Θεούλη που έβρεξε χθες και όχι σήμερα και "Α!Φτιάχτηκε η κιθάρα αρά ας τραγουδήσουμε..."Και φυσικά μπήκε κατευθείαν στο ψητό...Είπε πολλά, του ζητήσαμε άλλα τόσα και ίσως περισσότερα,φωνάξαμε όσο ποτέ άλλοτε και περάσαμε από κάθε συναίσθημα που μπορεί να περάσει ένας άνθρωπος...Πρέπει να πω ότι αν και έχω πάει σε αρκετές έως πολλές συναυλίες του Αλκίνοου,αυτή ήταν η καλύτερη!Όλοι είχαν μι α εξαιρετική διάθεση, ενέργεια που σε ανέβαζε στα ύψη!Ο Κιουρτσόγλου με τον Παπαστάμου να κάνουν στα ροκάδες στα σόλο τους, ο Λάντσιας με τον Καπηλίδη έφερας ένα κάδο σκουλιδιών πάνω στη σκηνή και πραγματικά έπαιξαν μουσική χτυπώντας τον.Ο Αλκίνοος να έχει διπλωθεί από τα γέλια και ουσιαστικά να μην έχει πια τον έλεγχο...Οι μουσική να λένε μυστικά ο ένας στο αυτί του άλλου, να κάνουν όπου θέλουν σόλο κι εμείς να μην θέλουμε να ακούσουμε κι άλλο έναν τενεκέ που χτυπιέται αλλά και ν α εχουμε μείνει άφωνοι με την καινούρια και όχι τόσο συντηρητική εικόνα της μπάντας και του Αλκίνοου.Επίσης ο Γίωτης έδωσε ρέστα όταν το σόλο που έχει στο "Σπασμένο" από μερικά δευτερόλεπτα το έκανε ίσως και τρίλεπτο!Αυτός ο άνθρωπος έκανε μαγικά πράγματα με τα χέρια του και το επίσης περίεργο είναι ότι μετά από το τρίλεπτο που έκανε αυτά τα μαγικά πράγματα με τα χέρια του ακι όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα επάνω του, φαινόταν σαν να μην έχει κουραστεί καθόλου και σε όλη την υπόλοιπη συναυλία και η διαθεσή του(όπως και όλων των μουσικών)καλυτέρευε όσο η ώρα περνούσε και τα τραγούδια έφευγαν το ένα μετά το άλλο...Ο Αλκίνοος μας μάγεψε για ακόμη μία φορά με τη φωνή του.Τα τραγούδια ήταν διαλεγμένα ένα ένα και κάτι που εμένα προσωπικά μο υάρεσε πολύ ήταν που είπε τραγούδια που δεν έχει πεισε άλλες συναυλίες όπως το "Πέρασα χθες"(από το δίσκο "όπωσ μυστικά και ήσυχα") και το "Το όνειρο"(από το δίσκο "Στην αγορά του κόσμου").Για το δεύτερο μάλιστα μας είπε και την ιστορία...Ο Νίκος ο Ζούδιαρης λοιπόν πολλά χρόνια πριν ο δίσκος φταχτεί, είχε μαλώσει με τον θελιο του πολύ άγρια κι έτσι είχε γράψει ένα τραγούδι που στο ρεφρέν έλεγε"σε είδα στον ύπνο μου την πόρτα να χτυπάς, να'ξερες΄πόσο με πονάς"(ωραία ομοιοκαταληξία)"κι ύστερα λεει σε είδα να φεύγεις σκυφτό και τρομαγμένος ξυπνώ"(επίσης ωραία ομοιοκαταληξία) Έτσι όταν ήρθε η επόχη νε ηχογραφήσουν το δίσκο ο Αλκίνοος πρότεινε στον Νίκο να βάλουν κι αυτό το τραγούδι όμως ο Ζούδιαρης σκεφτόταν ότι αν βάλουν τραγούδι με θέμα τον θείο του ο κόσμος θα ξενερώσει κι έτσι μετά από πολύ καιρό που άνοιξαν οι ουρανοί και ήρθε η έμπνευση το τραγούδι άλλαξε κι έγινε "σε είδα στον ΄θπνο μου την πόρτα να χτυπάς, να'ξερες πόσο με πονάς, κι ύστερα λέει σε έίδα να φεύγεις ΣΚΥΦΤΗ και τρομαγμένος ξυπνώ" Ωραία η ιστοριούλα; Ακόμα πρέπει να τονίσω ότι είπε τραγούδια και άλλων καλλιτεχνών όπως το Σεβάχ του Λοίζου, το Μαλαματένια λόγια του Μρκόπουλου, ένε τραγούδι των Radiohead κι "ένα τραγούδι του Σωκράτη που αυτός το λέει καλύτερα αλλά θα το πώ εγώ" που δε θυμάμαι πως μας το είπε...Επίσης είπε το Κάγκελα παντού του Πανούση, ένα τραγούδι από τις Τρύπες και ένα των Πυξ Λαξ και ίσως κανα δυο ακόμα που μπορεί να μου διαφεύγουν.Πολύ ωραία ήταν η αλλάγη της Αγοράς του Αλ Χαλίλι που μόνο ,με τσιφτετέλι δεν έμοιαζε. Ήταν μια πολύ διαφορετική εκτέλεση του κομματιού και είναι πολύ πιθανο να άλλαξε ριζικά το κομμάτι γιατί βαρέθηκε τα κοριτσάκια να χορεύουν σε κάθε συναυλία τσιφτετέλι...
    Κι έτσι γύρω στις 12 μας λέει το πρώτο καληνύχτα μα τον ξαναφέραμε στη σκηνή και μας είπε λίγα ακόμα τραγούδια μόνο με την κιθάρα του προσπαθώντας να κρατήσει για όσο μπορεί ακόμα την μαγεία της βραδιάς και το υπέροχο κλίμα που είχε δημιουργήσει με τους Θεσσαλονικιούς...Μέχρι που μας λέει ότι τώρα θα μας πει το πραγματικά τελευταίο τραγούδι και μας λέει το Αδιέξοδο με μια καταπληκτική φωνή και μια ατμόσφαιρα υπέροχη.
    Κι έτσι έφυγε για άλλη μια φορά, μια ακόμη συναυλία έφτασε στο τέλος της και μια ακόμη βραδιά πέρασε με την φωνή του Αλκίνοου και με την μαγική μπάντα του.
    "Καληνύχτα σας, ευχαριστούμε πολύ, καλή αντάμωση..."


    jorge
    10.09.2003, 13:44
    Ευχαριστούμε που μοίρασες μαζί μας την εμπειρία σου, πολύ καλή περιγραφή των συναισθημάτων... Αύριο στο Θέατρο Παπάγου για όποιον δεν το ξέρει!
    ocean_soul
    11.09.2003, 21:22
    Tha symfwnisw me ta perissotera pou anefere o episkeptis gia ti sinaulia tou Alkinoou sto theatro dasous...Poly kali synaulia kai EXAIRETIKH MPANTA!!Auto pou omws thelw na sxoliasw einai oti o alkinoos isws exei "paraginei" dimofilis....Kai me auto ennow oti arketoi theates isws vrethikan ekei gia merika "souxe" tou....apodeixi twn isxyrismwn autwn einai oti oi theates autoi(stin pleiopsifia tous neara atoma kai gynaikeiou fylou) enw ixeran OLA ta tragoudia tou Alkinoou, akoma kai auta pou den einai idiaitera gnwsta (kai me tin eukairia na dwsw sygxarititia ston Alkinoo pou epelexe na paixei sxetika agnwsta kommatia tou paraleipontas poly gnwstotera) den gnwrizan ta paliotera tragoudia allwn synthetwn pou epaixe(loizos,markopoulos k.t.l.)
    Emeina ekpliktos otan eipe oti tha paixei ena tragoudi tou Swkrati...gyrw mou kamia eikosaria koritsakia anarwtiwntousan poios einai o Swkratis....ti na tous exigiseis....gia tin istoria kai mono, to tragoudi tou Swkrati pou epaixe o Alkinoos (metria ektelesi kata ti gnwmi mou) itan to mia volta sta vathia....

    Auta gia ton Alkinoo..Se kamia periptwsi den exw tin apaitisi oi theates mias synaulias na akoune tin idia mousiki me emena kai oute borw na apagoreusw se KANENAN na parakolouthisei oti thewrei kalo...
    Aplws sxoliazw ena gegonos pou mou ekane idiaitera arnitiki entypwsi sti sygkekrimeni synaulia
    Eleni17gr
    12.09.2003, 15:11
    Για κάτσε ρε ocean!Είμαι κ εγώ ένα κοριτσάκι 17 χρονών.Ο Αλκίνοος είναι ένας από τους αγαπημένους μου και φυσικά παρακολούθησα τη συναυλία που έδωσε στη Λάρισα.Για να πω την αλήθεια δεν ανέφερε τίποτα για τραγούδι του Σωκράτη σε αυτή τη συναυλία.Παρ’όλα αυτά,αν το είχε τραγουδήσει κ σ’εμάς,και εγώ θα είχα αναρωτηθεί ποιος είναι αυτός ο Σωκράτης!Και να φανταστείς θεωρούμαι ειδική σε ό,τι αφορά παλιότερους,μεγάλους και κλασικούς Έλληνες συνθέτες,τουλάχιστον για τη -σχετικά μικρή- ηλικία μου! Είναι τόσο τραγικό που δεν ξέρω το Σωκράτη;Και στο κάτω κάτω χαίρομαι που θα τον μάθω!

    Υ.Γ.Πάλι καλά που δεν άκουσες να λένε τα ‘κοριτσάκια’ ότι ίσως είναι κάποιο τραγούδι που έγραψε ή τραγούδησε ο Σωκράτης από το Fame Story!!Να υποθέσω ότι θα σου έπεφταν τα μαλλιά;Ε,ίσως να μην είχες και άδικο...
    KIT_KAT
    13.09.2003, 16:41
    Δε θα έλεγα μαγική αλλά σίγουρα ήταν εξαιρετική βραδιά! Αν και λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων (βλ. διάβασμα) την παρακολουθήσαμε μισή, και μαζί με κάποιους που είχαν έρθει για πλάκα και χαλούσαν το κλίμα...
    ocean_soul
    14.09.2003, 13:16
    Ελένη,

    Δεν τα έβαλα συγκεκριμένα με τα ‘κοριτσάκια’ όπως πιθανώς να κατάλαβες...
    αν μου έλεγαν το ίδιο πράγμα ‘αγοράκια’ το ίδια θα έλεγα...Εξάλλου, αν προσέξεις το προηγούμενο post, προσπάθησα να είμαι πολύ προσεκτικός σε αυτό το θέμα, και δεν χρησιμοποίησα εισαγωγικά, όπως εσύ.

    Ειλικρινά από εσένα μαθαίνω ότι υπάρχει τραγουδιστής με το όνομα Σωκράτης που συμμετείχε στο Fame Story...Από εδώ και πέρα θα αναφέρομαι στον αγαπημένο μου τραγουδοποιό με το επώνυμό του προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

    Ο Σωκράτης Μάλαμας λοιπόν έδωσε μια συναυλία στις 5 Σεπτεμβρίου στο θέατρο Κόδρα της Καλαμαριάς στα πλαίσια του φεστιβάλ Παρ’ αθίν αλός. Εκεί συνέβη το εξής : Από την αρχή της συναυλίας είχαν μαζευτεί μπρόστα στη σκηνή αρκετοί θεατές(στην πλειοψηφία τους νεαρά άτομα ανδρικού φύλου...ανάμεσά τους και εγώ), με αποτέλεσμα οι υπόλοιποι καθισμένοι θεατές να μην μπορούν να παρακολουθήσουν οπτικά τη συναυλία. Ο Μάλαμας, με την παρότρυνση του Γιάννη Τσολακίδη, καλλιτεχνικού υπεύθυνου του φεστιβάλ, ζήτησε από αυτούς που ήταν μπροστά να κάτσουν κάτω ή να φύγουν από μπροστά γιατί εμποδίζουν τους υπόλοιπους..(Για όσους δεν γνωρίζουν το χώρο, το στρατόπεδο Κόδρα είναι μια επίπεδη έκταση με ελαφρώς κατηφορική κλίση σε αντίθεση με τα συνηθισμένα θέατρα, ενώ η σκηνή δεν είναι ιδιαίτερα υπερυψωμένη)..Δυστυχώς μόνο μερικά από τα κορίτσια που ήταν μπροστά κάθισαν κάτω (τουλάχιστο εγώ μόνο κορίτσια είδα), ενώ οι υπόλοιποι έβριζαν τον Τσολακίδη. Ο Μάλαμας όταν είδε ότι δεν
    γίνεται τίποτα, πρότεινα να ανέβουν επάνω στη σκηνή όσοι χωρούσαν
    διακυνδυνεύοντας έτσι να υπάρξουν προβλήματα με τον ήχο (όπως και
    έγινε αργότερα)..Ανάμεσα στους τυχερούς που ανέβηκαν ήμουν και εγώ.
    Δυστυχώς όμως παρέμειναν αρκετά άτομα μπροστά στη σκηνή, και είναι
    κρίμα αρκετές εκατοντάδες θεατών να μην μπορούν να απολαύσουν μια
    συναυλία γιατί μερικοί που τους εμποδίζουν δεν το καταλαβαίνουν..
    Εγώ το θεωρώ ένδειξη ασέβειας προς τους υπόλοιπους συνανθρώπους -
    θεατές, εφόσον και αυτοί πληρώσανε το ίδιο εισητήριο, όπως με εμάς που
    ήμασταν μπροστά. Πάντως πρέπει να αποδώσω μερίδιο ευθύνης και στους
    διοργανωτές του φεστιβάλ, καθώς αυτό γίνεται σε κάθε συναυλία του
    Μάλαμα και θα μπορούσε να είχε προβλεπτεί.

    Αυτά για το Μάλαμα..Καταλαβαίνω ότι είναι εντελώς άσχετα με το
    θέμα της ενότητας..Όλα αυτά τα ανέφερα απλώς για να υπενθιμίσω
    ότι οι ενστάσεις μου στο προηγούμενο post ήταν μουσικές και μόνο,
    χωρίς καμία διάθεση φυλετικού ρατσισμού(τουλάχιστο αυτό προσπάθησα)
    Ζητώ συγνώμη πάντως από όσους παραξηγήθηκαν.
    georgead
    23.12.2003, 03:35
    Sorry re paidia pou tha sas theiksw ton k Sokrati alla den mporw tha to pw:

    Siga ta laxana me ton sokrati

    Kata tin gnomi mou einai enas kirile... h mallon pseftokirile skilas...

    Kamia sxesi me ton ioannidi o opoios einai H talentara...

    Siga to proswpo pou tha prepei na to kseroun ta koritsakia kai ta agorakia kai na sigkinountai ki olas...!

    Agnostws metaksi agnostwn einai o typos kai tha paraminei etsi giati mono oi dikoi tou ton kseroun...

    Tora teleftaia de... tinei na katantisei grafikos

    Sorry pedes gia to minima alla den anteksa...
    Vagabond
    23.12.2003, 04:14
    Quote:

    23-12-2003 στις 03:35, Ανώνυμος :
    Sorry re paidia pou tha sas theiksw ton k Sokrati alla den mporw tha to pw:

    Siga ta laxana me ton sokrati

    Kata tin gnomi mou einai enas kirile... h mallon pseftokirile skilas...

    Agnostws metaksi agnostwn einai o typos kai tha paraminei etsi giati mono oi dikoi tou ton kseroun...

    Tora teleftaia de... tinei na katantisei grafikos

    Sorry pedes gia to minima alla den anteksa...



    Κι όλοι εμείς οι βλάκες που νομίζαμε πως είναι κάτι άλλο... και τον ακούμε κι όλας :P Βέβαια νοιώθω λίγο περίεργα που πλέον θεωρούμαι από τους "δικούς του"... λες να έχουμε καμιά συγγένεια και να μην το ξέρω...?
    rapsodos
    23.12.2003, 13:44
    Quote:
    Kata tin gnomi mou einai enas kirile... h mallon pseftokirile skilas...

    Kamia sxesi me ton ioannidi o opoios einai H talentara...



    Αγαπητέ georgead , λυπάμαι πολύ για το μύνημά σου, όχι τόσο γι' αυτά που γράφεις όσο για το ότι τα πιστεύεις. Θα περίμενα να ακούσω δηλαδή παρόμοιες εκφράσεις απο άτομα που ανήκουν σε άλλο ύφος μουσικής και όχι απο κάποιους που θεωρούν τον Ιωαννίδη ταλεντάρα (ο οποίος είναι τουλάχιστον ταλεντάρα). Θέλω να πω δηλαδή οτι καλώς ή κακώς (για' μένα καλώς) ο Μάλαμας έχει αφήσει τη δικιά του σφραγίδα στη σύγχρονη Ελληνική μουσική και μόνο γι' αυτό θα πρέπει να αναφερόμαστε σε αυτόν με τον δέοντα σεβασμό. Και κυρίως για το οτι με το ήθος του ως καλλιτέχνης δεν έχει θίξει ούτε τους συναδέλφους του, αλλά κυρίως ούτε το κοινό του. Καλές οι κριτικές και θεμιτές αλλά πιστεύω οτι αφού άτομα - ταλέντα όπως ο Ιωαννίδης αναγνωρίζουν το έργο του Μάλαμα τότε αυτό και μόνο σημαίνει κάτι. Απλώς νομίζω, οτι αρκεί να υποστηρίξεις οτι δεν σε εκφράζουν, δε σε γεμίζουν, δε σου αρέσουν τέλος πάντων τα τραγούδια του, η φωνή του ή ότι άλλο παρά να υποβιβάζεις ένα ούτως ή άλλως αξιόλογο έργο και πορεία τόσων χρόνων.

    Καλές γιορτές
    jorge
    23.12.2003, 13:54
    Quote:

    Tora teleftaia de... tinei na katantisei grafikos



    Με ποιό τρόπο δηλαδή;