ελληνική μουσική
    577 online   ·  210.844 μέλη
    babisdr
    10.03.2006, 02:08
    Έχοντας φάει τους τελευταίους 2 μήνες της ζωής μου, μέσα σε ένα στούντιο (κυριολεκτικά) για την ηχογράφηση δύο κομματιών της μπάντας μου, τα οποία προορίζονται για μια συλλογή (δεν θα επεκταθώ), έχοντας την κακή τύχη -από ό,τι φαίνεται- να μπορώ να βοηθήσω σε περισσότερους τομείς την ηχογράφηση, εκτός από τα τύμπανα, τα οποία είναι και η κύρια ασχολία μου, λόγω κάποιων παραπάνω χαρτιών (ειδικό αρμονίας μπλαμπλαμπλαμπλαμπλα), και έχοντας καταναλώσει την τελευταία ώρα άφθονας ποσότητας οινοπνευματωδών ποτών, έρχομαι, φίλοι και συνάδελφοι, να ρωτήσω το εξής θεμελιώδες: αυτός ο μοναχικός (γιατί μοναχικός είναι) δρόμος που διαλέξαμε, αξίζει πραγματικά τόσο κόπο, τόσο ιδρώτα, τόση αγωνία; Γιατί, μη γελιόμαστε, δεν έχουμε δεί ακόμα τίποτα (τουλάχιστον εμείς οι νεώτεροι). Πρωτότυπο το ερώτημά μου; Ίσως αιρετικό;

    Η ώρα είναι κατάλληλη και οι συνθήκες το ίδιο...
    nikostheater
    10.03.2006, 12:21
    Αμα σε γεμιζει αυτο που κανεις,το γουσταρεις,νοιωθεις ευτυχης,τοτε ναι,αξιζει.
    composer
    10.03.2006, 16:54
    Πολύ καλό θέμα πράγματι...
    Κατά την ταπεινή μου άποψη η καλλιτεχνική δημιουργία έχει 2 στάδια.Την προετοιμασία(τους καφέδες, το κλίσιμο στο studio, τις πεταμένες παρτιτούρες στο πάτωμα, κλπ κλπ) και το αποτέλεσμα.Εγώ απολαμβάνω και τα 2 στάδια το ίδιο και πιστευω οτι ακόμα και αν απογοητευόμαστε πολλές φορές γιατι δεν έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε η γιατί είμαστε λιγάκι ανυπόμονοι αξίζει να συνεχίζουμε τον δρόμο της δημιουργικής έκφρασης και το αποτέλεσμα θα έρθει....
    Συμφωνώ και με τον Νίκο σε αυτό που λέει και απλά καταλήγω στο εξής :

    Η τέχνη και η δημιουργία πάντα αξιζουν
    Jimy
    11.03.2006, 13:06
    Quote:

    Το μέλος composer στις 10-03-2006 στις 16:54 έγραψε:

    Πολύ καλό θέμα πράγματι...
    Κατά την ταπεινή μου άποψη η καλλιτεχνική δημιουργία έχει 2 στάδια.Την προετοιμασία(τους καφέδες, το κλίσιμο στο studio, τις πεταμένες παρτιτούρες στο πάτωμα, κλπ κλπ) και το αποτέλεσμα.Εγώ απολαμβάνω και τα 2 στάδια το ίδιο και πιστευω οτι ακόμα και αν απογοητευόμαστε πολλές φορές γιατι δεν έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε η γιατί είμαστε λιγάκι ανυπόμονοι αξίζει να συνεχίζουμε τον δρόμο της δημιουργικής έκφρασης και το αποτέλεσμα θα έρθει....
    Συμφωνώ και με τον Νίκο σε αυτό που λέει και απλά καταλήγω στο εξής :

    Η τέχνη και η δημιουργία πάντα αξιζουν





    Αλλά δεν έχουν χρήματα..

    the_gunslinger
    12.03.2006, 23:27
    Quote:

    Το μέλος Jimy στις 11-03-2006 στις 13:06 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος composer στις 10-03-2006 στις 16:54 έγραψε:
    [i]
    Πολύ καλό θέμα πράγματι...
    Κατά την ταπεινή μου άποψη η καλλιτεχνική δημιουργία έχει 2 στάδια.Την προετοιμασία(τους καφέδες, το κλίσιμο στο studio, τις πεταμένες παρτιτούρες στο πάτωμα, κλπ κλπ) και το αποτέλεσμα.Εγώ απολαμβάνω και τα 2 στάδια το ίδιο και πιστευω οτι ακόμα και αν απογοητευόμαστε πολλές φορές γιατι δεν έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε η γιατί είμαστε λιγάκι ανυπόμονοι αξίζει να συνεχίζουμε τον δρόμο της δημιουργικής έκφρασης και το αποτέλεσμα θα έρθει....
    Συμφωνώ και με τον Νίκο σε αυτό που λέει και απλά καταλήγω στο εξής :

    Η τέχνη και η δημιουργία πάντα αξιζουν





    Αλλά δεν έχουν χρήματα..


    [/I]


    Σωστός ο Jimy .H τέχνη και κυρίως η μουσική είναι ακριβό χόμπι.