ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.844 μέλη
    morello
    10.03.2006, 11:32
    θελω να παρω ενα φορητο recorder οικονομικο (100-250) για να κανω διαφορες ηχογραφησεις (μελετη,ιδεες αλλα και σοβαρα πραματ...)...εννοειται δεν θελω demo ποιοτητα καθως οταν θα θελω να ηχογραφω κατι καλα θα κατεβαζω το pc κατω απλα για να γλιτωνω χρονο και κουβαλημα θελω κατι φορητο...ελεγα στην αρχη να τσιμπησω κανα portastudio (με κασσετα) αλλα τωρα θελω κατι ψηφιακο...ειμαι αναμεσα σε fostex mr-8 k zoom mrs4...τι λετε?καθε αλλη προταση δεκτη...
    ευχαριστω ...
    yiannisyiannis
    10.03.2006, 11:51
    Εγώ χρησιμοποιώ ένα mini disc recorder εδώ και πολλά χρόνια. Το πήρα για να ηχογραφώ live συναυλίες και για να ντουμπλάρω τον εαυτό μου. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα. Υπάρχουν πολλά μοντέλα στην τιμή που παίζεις. Το δικό μου είναι SONY ΜΖ R-30, παλιό μοντέλο δεν βγαίνει φυσικά σήμερα.
    morello
    10.03.2006, 11:57
    ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου το εχω σκεφτει και γω αυτο αλλα τωρα αν θελω να γραφω μελετη,να σβηνω να γραφω να κανω edit κτλ δεν νομιζω πως θα ναι βολικο...αν μπορεις πες μου περισσοτερες λεπτομερειες...παντως σιγουρα απο ποιοτητα θα ναι αρκετα καλο...
    yiannisyiannis
    10.03.2006, 12:04
    Ίσα ίσα γι' αυτό είναι βολικό. Το μεγάλο πλεονέκτημα που έχει το mini disc είναι το editing. Μπορείς πανεύκολα να διαγράψεις κομμάτια, να κάνεις μοντάζ, να ενώσεις ή να διαιρέσεις ηχογραφήσεις κλπ. Η ποιότητα της ηχογράφησης είναι άριστη, αρκεί βέβαια να έχεις καλό μικρόφωνο.
    morello
    10.03.2006, 12:12
    μαλιστα τοτε ειναι πολυ ενδιαφερων...βρηκα αυτο εδω το οποιο φαινεται φοβερο αλλα ειναι ακριβο...

    http://www.zzounds.com/item--SNYMZM100

    θα κοιταξω και για φτηνοτερα μοντελα αν εχεις να προτεινεις τπτ...

    παντως ειναι πολυ καλη λυση μιας και δεν με ενδιαφερουν τα εφφε και θα εχω και καλα mic...απλα θα το συνδεω στην κονσολα και θα γραφει...
    yiannisyiannis
    10.03.2006, 12:39
    Δεν έχω ασχοληθεί με τα καινούρια μοντέλα. Τότε τα έψαχνα αλλά από τότε που πήρα το δικό μου κόλλησα. Αν και το έχω 8 χρόνια, εξακολουθεί να καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες μου και δεν χρειάστηκε να ψάξω για κάτι άλλο. Όλα αυτά τα χρόνια πραγματικά το έχω σκίσει χωρίς να μου βγάλει το παραμικρό πρόβλημα.

    Μπορώ να σου πώ όμως τι να προσέξεις. Η ποιότητα της ηχογράφησης και οι δυνατότητες editing είναι σχεδόν ίδιες σε όλα τα μοντέλα. Είσοδο για μικρόφωνο κι ακουστικά επίσης έχουν όλα τα μοντέλα. Εφέ κλπ. όπως είπες δεν σε ενδιαφέρουν. Αυτό που πρέπει να δεις λοιπόν, είναι να έχει ιnput και output για να συνδέεται εύκολα με την κονσόλα σου. Μερικά έχουν και optical in/out, τα οποία δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν. Από μάρκες προτείνω SONY, όχι επειδή είναι τα καλύτερα, αλλά επειδή είναι τα πιο αξιόπιστα. Αν δεν σου αρέσουν τα SONY, πάρε οτιδήποτε άλλο αλλά σε καμιά περίπτωση μην πάρεις Sharp, εμφανίζουν συχνά βλάβες.
    morello
    10.03.2006, 12:42
    οκ φιλε ευχαριστω βρηκα και ενα αλλο SONY με 200 πολυ καλο και αυτο...θα κατεβω αθηνα σημερα να δω κανενα και απο κοντα...
    morello
    11.03.2006, 14:21
    τελικα θα τσιμπησω ενα αλλο SONY to mz-rh710 ειναι ιδιο με το αλλο μονο που δεν εχει mic in κατι που ειναι καλο αλλα εμενα δεν μου χρειαζεται καθως θα το συνδεω με κονσολα...αλλα ειναι καλη φαση να χει mic in να μπορεις να ηχογραφεις οπου θες...αλλα θα γλιτωσω περιπου 100 ευρω...οτι πληρωνεις παιρνεις...
    catz
    11.03.2006, 17:11
    Πολύ όμορφο και εντυπωσιακά καλόηχο βρήκα το X5 της iaudio .

    http://eng.iaudio.com/product/product_X5_feature.php

    ...και φωτογραφίες και χαζά , αλλά νομίζω έχει και cut down μοντέλα .

    cheers
    morello
    11.03.2006, 20:25
    τωρα με τρελανες φιλε...πραγματη πολυ εντυπωσιακο...θα εχει αραγε καλο ηχο?οποτε ψαχνομαι κιαλλο τωρα μεχρι να καταληξω...
    morello
    11.03.2006, 20:28
    η τιμη του ομως ειναι λιγο απαγορευτικη ειδικα τωρα που θα τα σκασω για κονσολα οποτε παραμενω στο SONY...
    yiannisyiannis
    13.03.2006, 10:39
    Αν πάρεις χωρίς mic in, αργά ή γρήγορα θα το μετανοιώσεις. Η γνώμη μου είναι αν δεν θες να ξεφύγεις στο budget σου, να πάρεις ένα παλιότερο μοντέλο της SONY. Το δικό μου που είναι 8-9 ετών ηχογραφεί με μικρόφωνο άψογα, μάλιστα δε μιλώ για απαιτητικά σύνολα. Να σου βάλω π.χ. να ακούσεις live ηχογράφηση που έχω κάνει, ρεσιτάλ πιάνου για 4 χέρια, να νομίσεις ότι ακούς ήχο από CD. Δεν ξέρω την αγορά της Αθήνας, αλλά εδώ στη Θεσ/νίκη τα παλιότερα μοντέλα της SONY είναι πολύ φθηνά. Πιστεύω ότι και στην Αθήνα θα βρεις την άκρη.
    morello
    13.03.2006, 11:45
    ναι το ξερω οτι θα το μετανιωσω το εχω σκεφτει και εγω αλλα δεν γινεται αλλιως προς το παρων...θα το παρω τωρα να κανω τη δουλεια μου και αργοτερα το πουλαω και παιρνω ενα με mic in...τωρα για παλια μοντελα δεν εχω βρει κανενα εδω...
    hp
    04.04.2013, 17:44

    Λίγες σχετικές απορίες με την ελπίδα οτι για κάποιον θα είναι απλό με 2-3 λόγια να με κατευθύνει στη σωστή αγορά.

    Έφτασε η ώρα να πάρω ενα ψηφιακό recorder φορητό,

    ένας φίλος έχει αυτό:

    http://www.musiciansbuy.com/zoom-h1.html

    έχουμε γράψει αρκετές ώρες παιξίματος με πολύ καλά αποτελέσματα όπως και συναυλίες και πάντα έμενα ευχαριστημένος.

    Κάποιος άλλος έχει αυτό, ενώ δε ξέρει να το χειρίζεται, δηλαδή όλο αυτό με τους άξονες χι και ψι και τις μοίρες, πάλι οτι έχω ακούσει με ικανοποιεί εντελώς.

    http://www.musiciansbuy.com/zoom-h2n.html

    Αξίζουν τα παραπάνω λεφτά για το δέυτερο ή τα αντίστοιχα των Τascam ή roland??

    Αν ''τόχει'' κάποιος να γράψει 2 λόγια για τα τρομερά αυτά μηχανηματάκια...ή αν υπάρχει κάποιο thread που δε βρήκα σχετικό.


    cobal
    09.04.2013, 23:26

    Εγω ειχα αυτο   http://www.letsgodigital.org/en/11741/mp3_recorder/ και ημουν πολυ ευχαριστημενος και μαλιστα τοτε μου το ειχαν συστησει ως το καλυτερο.

    Τωρα εχω αυτο http://www.soundsliveshop.com/News/Yamaha-Pocketrak-C24-W24 Το οποιο ειναι ποιοτικο μεν αλλα εχει περισσοτερες ρυθμισεις και απαιτει  ψαξιμο


    hp
    10.04.2013, 16:07

    thnx man,

    το roland είναι μάλλον παλιό ε? 2006 διαβάζω..

    το yamaha είναι μάλλον πιο φρέσκο, ενδιαφέρον..


    cobal
    11.04.2013, 18:52

    Ναι. Αυτο που σου εδειξα ειναι ρο παλιο μοντελο που ειχα εγω. Τωρα υπαρχει νεο.

    Το Yamaha  εχει πιο πολλες δυνατοτητες.... Θελει λιγο ψαξιμο


    hp
    11.04.2013, 19:57

    Aμαν αυτή την ελεύθερη αγορά.....{#emotions_dlg.mad}

    και αμαν αυτή η yamaha...{#emotions_dlg.ohmy}


    fontasgreece
    12.04.2013, 12:56
    Εγώ έχω το zoom h2n. Ειδικά για unplugged φάσεις το ηχητικό αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.
    tallos
    12.04.2013, 13:02
    το zoom h2n σκεφτομαι να παρω κι εγω,τι ενοει οτι εχει 2-4 καναλια;