ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.849 μέλη

    Ο Sting στην Ελλάδα για δυο συναυλίες

    Emaki
    10.03.2006, 14:11
    Μπορεί να μας ξέχασε στη προ δυο ετών παγκόσμια περιοδεία του για το 8ο άλμπουμ του «Sacred Love» , αυτό δεν σημαίνει όμως ότι ο Sting δεν θα περάσει και φέτος από τα παλιά του λημέρια.
    Στο πλαίσιο μιας συμπληρωματικής περιοδείας σε χώρες και πόλεις που έμειναν έξω από το γεμάτο πρόγραμμα του, πρόσθεσε τελικά και μια εμφάνιση στην Αθήνα , στο «Terravibe» της Μαλακάσας στης 16 Ιουνίου και μια δεύτερη στο Θέατρο Γης της Θεσσαλονίκης στις 17 Ιουνίου.

    Αποφάσισε όμως να αφήσει κατά μέρος τις πλούσιες ενορχηστρώσεις φέρνοντας μαζί ένα μικρότερο, πιο ευέλικτο και σίγουρα πιο ροκ σχήμα , το οποίο περιλαμβάνει φυσικά τον ίδιο στο μπάσο , τους Ντομινίκ Μίλερ και Λάιλ Γουόρκμαν στις κιθάρες και τον Εϊμπ Λαμπόριελ στα ντραμς.


    Πηγή : Εφημερίδα Metro
    christ25
    10.03.2006, 15:24
    Μονο που στο επισημο site του αναφερεται πως 16 θα ειναι Θεσσαλονικη και 17 Αθηνα
    Emaki
    10.03.2006, 17:03
    Άμα το γράφει στο επισημο site αυτό θα είναι και το σώστο...
    Sorry για την παραπληροφόρηση...

    vouliakis
    11.03.2006, 01:08
    Aνακοινώθηκε από την Didi Music ότι στις 16/6 θα εμφανιστεί στο Terra Vibe και στις 17 στο Θέατρο Γης (Θεσσαλονίκη) ο Sting, στα πλαίσια τις περιοδείας Broken Music.

    Θα συνοδεύεται από 2 κιθάρες, και ντραμς και ένα καλεσμένο έκπληξη,

    Ακολουθεί το δελτίο Τύπου:

    H DIDI MUSIC - BIG STAR PROMOTION
    Παρουσιάζει:
    STING
    Broken Music Tour
    Απογυμνωμένος και Ωμός
    Δύο Κιθάρες, μπάσο ,Ντραμς
    With Special Guest

    ΑΘΗΝΑ
    ΤERRA VIBE ΘΕΜΑΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16 IOYNIOY

    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

    ΘΕΑΤΡΟ ΓΗΣ ΣΑΒΒΑΤΟ 17 IOYNIOY
    Ο Sting επιστρέφει στην Ευρώπη και στη βάση. Με το Broken Music Tour και παρουσιάζει μία καινούργια, γυμνωμένη και ωμή rock πρόταση - παράσταση. Η περιοδεία θα επισκεφθεί πολλές πόλεις και συναυλιακούς χώρους που δεν είχαν συμπεριληφθεί στην Sacred Love Tour του 2004 ανάμεσα σε αυτές την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη.

    Στο Broken Music Tour ο Sting στο μπάσο, γίνεται κομμάτι μίας τετραμελούς μπάντας με τους Dominic Miller και Lyle Workman (Beck, Frank Black) στην κιθάρα και τον Abe Laboriel, Jr. (Paul McCartney) στα ντραμς.

    Οι fans μπορούν να επισκεφθούν το www.sting.com για τις τελευταίες πληροφορίες σχετικά με την περιοδεία, τα εισιτήρια και το Fan Club.

    Η προπώληση ξεκινά στις 27 Μαρτίου

    TICKET HOUSE
    ΑΘΗΝΑ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 42 – Τηλ: 210 3608366
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΗΣ 20 & ΤΣΙΜΙΣΚΗ – Τηλ: 2310 253630 & www.ticketpro.gr






    the_gunslinger
    12.03.2006, 23:45
    Πόσο τα έχει πάλι τα εισητήρια η κυρά-DiDi?
    XeniaRodo
    31.05.2006, 10:47
    Tον είχα δει την τελευταία φορά που είχε έρθει, στο Oλυμπιακό στάδιο και ήταν από τις καλύτερες συναυλίες που έχω παρακολουθήσει, κι ας μην είμαι φαν του....
    συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον το σκέφτεται να πάει.....
    nefos
    15.06.2006, 22:20
    Το «Κεντρί» επιστρέφει στη ροκ


    Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ


    «Είμαι πενήντα τεσσάρων χρονών· δεν ξέρω αν πρόκειται για την κρίση της μέσης ηλικίας, αλλά αισθάνομαι τόση ενέργεια μέσα μου, που νιώθω σαν έφηβος». Γι' αυτό και ο Στινγκ εγκατέλειψε τις πολυμελείς ορχήστρες και τις ακριβές παραγωγές επέλεξε μια περιοδεία με τετραμελή ροκ μπάντα, που την ονόμασε Broken Music Tour, από τον τίτλο της πρόσφατης αυτοβιογραφίας του, και υπόσχεται ωμό και ακατέργαστο ροκ εν ρολ. Ετσι, στο πλαίσιο αυτής της περιοδείας εμφανίζεται αύριο στο Terra Vibe στη Μαλακάσα και το Σάββατο στην Μονή Λαζαριστών στη Θεσσαλονίκη.



    «Ηθελα για μια φορά να επιστρέψω στο παρελθόν», εξηγεί ο Στινγκ. Και εννοεί την εποχή των Police, στα τέλη του '70. «Αλλά δεν σκοπεύω να ξαναδημιουργήσω την παλιά μου μπάντα», συνεχίζει. «Οι Police ανήκουν στην Ιστορία. Απλά θέλω να ξαναβρώ τις ρίζες τού ροκ εν ρολ». Γι' αυτό και αναλαμβάνει ο ίδιος το μπάσο και τα φωνητικά και παίζει δίπλα σε δύο κιθαρίστες και έναν ντράμερ, «Γυμνώνοντας» γνωστά τραγούδια από όλη την τριαντάχρονη πορεία του στη σκηνή.

    «Για μένα η μουσική είναι ένα ατελείωτο μυστήριο», υποστηρίζει ο Στινγκ. «Ως μουσικός συνεχίζω ένα πνευματικό ταξίδι χωρίς να φτάνω ποτέ στον προορισμό μου. Συνεχώς ανακαλύπτω νέους τόπους, και κατά μία έννοια κάθε άλμπουμ μού δείχνει μια νέα κατεύθυνση».

    Η περιοδεία, άλλωστε, είναι και αυτή ένα ταξίδι. «Εναν χρόνο πριν, ένιωθα ότι δεν είχα κάτι καινούργιο να γράψω. Δεν μπορούσα απλά να σηκωθώ ένα πρωί και να αποφασίσω ότι θα ηχογραφήσω ένα νέο άλμπουμ. Ετσι, ακολούθησα το ένστικτό μου. Σχεδίασα αυτήν την περιοδεία με τρεις μουσικούς, γιατί θα μπορούσε να εξάψει τη φαντασία μου και να αφυπνίσει τη δημιουργικότητά μου». Γι' αυτό και στις συνεντεύξεις του υπόσχεται μια μικρή έκπληξη γύρω στα Χριστούγεννα, αλλά για την ώρα ο Στινγκ βρίσκει την περιοδεία «εξαιρετικά αναζωογονητική». «Μια μπάντα τεσσάρων μουσικών ύστερα από τόσον καιρό αποτελεί πρόκληση», λέει ο ίδιος. «Από τη μία ξυπνά τη νοσταλγία κι από την άλλη σε αναγκάζει να μεταμορφώσεις τα ίδια σου τα τραγούδια».

    Από δάσκαλος ροκ σταρ

    Την εποχή των Police ήταν ο εικοσιπεντάχρονος πρώην δάσκαλος και λάτρης της τζαζ που πήγε στο Λονδίνο και έγινε ροκ αστέρας. Υστερα ακολούθησαν τα σκοτεινά χρόνια με το αλκοόλ και την κοκαΐνη, όπου έφτασε στο χείλος της αυτοκαταστροφής. Τώρα, μεσήλικας πια, είναι πατέρας έξι παιδιών, ακολουθεί υγιεινή διατροφή, γυμνάζεται με γιόγκα, είναι διάσημος, πάμπλουτος και ιδιοκτήτης επτά σπιτιών σε διάφορα μέρη του κόσμου. «Διεκδικώ όμως το δικαίωμά μου να είμαι απλός πολίτης», απαντά ο ίδιος, «να κυκλοφορώ ελεύθερα στον δρόμο χωρίς σωματοφύλακες και ενοχλητικούς παπαράτσι, να αγοράζω την εφημερίδα μου, να πηγαίνω βόλτα τα σκυλιά μου και να πίνω μια μπίρα στην παμπ της γειτονιάς».



    * Ο Στινγκ παίζει αύριο στο Terra Vibe, στη Μαλακάσα (37ο χιλιόμετρο Αθηνών - Λαμίας) -τη συναυλία ανοίγουν οι Fiction Plane, η μπάντα του γιου τού Στινγκ- και το Σάββατο στη Μονή Λαζαριστών, στη Θεσσαλονίκη. Εναρξη στις 21.00. Εισιτήριο 65 ευρώ.

    enet - 15/06/2006
    beatlus
    15.06.2006, 22:35
    Θα σας κάνω review το Σάββατο
    asimov_gr
    15.06.2006, 23:26
    Καλα 65€ εισητηριο πλακα μας κανουν?