ελληνική μουσική
    708 online   ·  210.848 μέλη
    rompa
    10.03.2006, 15:59
    Παρουσιάστηκαν σήμερα τα 4 υποψήφια τραγούδια για το διαγωνισμό της Eurovision. Μου φάνηκαν λίγο χλιαρά.Το 1ο είναι του Δ.Κοντόπουλου ονομάζεται "Welcome to the party" και σου μένει στο μυαλό.Είναι αρκετά ρυθμικό.Το 2ο τραγούδι των Πήγασος είναι !&?#*$%^& . Το τραγούδι του Καρβέλα "Who cares about love" είναι ρυθμικό αλλά κάποια στιγμή η Βίσση ΓΑΥΓΊΖΕΙ. Στο 4ο "Εverything" έχει γράψει η ίδια τους στίχους και ο Καρβέλας τη μουσική . Είναι μπαλάντα αλλά καμμία σχέση με ευρωπαικές μπαλάντες που ακούμε κατά καιρούς...Κοινώς τίποτα ιδιαίτερα καλό που να έχει ελληνικό στοιχείο και να αναδεικνύει τη φωνή της.Εσείς τι πιστεύετε?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 10-03-2006 16:35 ]
    augustina
    10.03.2006, 20:50
    Κοίτα.Εγω ειμαι πρώην fan της Βισση.Μετα απο ενα σημείο όμως που έκανε εγχείρηση στις φωνητικές χορδές άλλαξε τελείως η φωνή της.Αρχισε να χρησιμοποιεί ηλεκτρονικά στοιχεία κλπ...Εγώ προσωπικά δεν περίμενα κατι παραπάνω για τη Eurovision. Πάντως αυτό που μου φάνηκε καλύτερο ήταν του Κοντόπουλου.Είχε καλό ρυθμό και μπορεί άνετα να "χοροπηδηθει"(γιατι για χορό δεν το συζητάω).Του Καρβέλα μ' αρεσε πιο πολυ το refrain και αν ολο το κομματάκι πήγαινε στο ίδιο στύλ θα ήταν κατα τη γνώμη μου το καλύτερο.Όντως αυτό το γαύγισμα ήταν...ελεος.Ας έρθει ότι καλύτερο και να βάλει ο Θεός το χέρι του ΜΠΑΣ ΚΑΙ πάρουμε καμιά θέση στην 1η 10αδα!Αλλιώς θα φάμε πολύ κράξιμο!

    ageras
    10.03.2006, 21:06
    Ρόμπα θα χρησιμοποιήσω το nickname σου:Θα γίνουμε ρόμπα......


    ph
    10.03.2006, 21:36

    Τα κομμάτια είναι απογοητευτικά. Ρηχές οι επιδόσεις των δημιουργών. Αυτό με το γάβγισμα κάτι πήγε να μου πει, αλλά μόλις άρχισε το γαβ γαβ χαλάστηκα. Το μπιούτιφουλ νάιτ (βαριέμαι να αλλάξω χαρακτήρες) φαίνεται συμπαθητικό τραγουδάκι. Η μπαλάντα είναι κοινότοπη και το άλλο ούτε που το θυμάμαι. Και απορώ πως γίνεται ο Καρβέλας (που για μένα είναι υπερ-ταλαντούχος) που έχει κάνει τόσες επιτυχίες και έχει γράψει και διαμαντάκια (απόλυτο κενό, δώδεκα, θιβέτ), αλλά και πολύ χαριτωμένα σουξέ και δυναμικά (αγάπη υπερβολική κτλ), στέλνει τόσο ρηχά πράγματα. Το είχα προβλέψει. Είχα πει σε φίλους πως κάτι παθαίνουν η Βίσση με τον Καρβέλα στη Γιουροβίζιον και δεν στέλνουν τον καλύτερο ευατό τους. Πριν χρόνια προσπάθησαν να πάνε με το τραγούδι ΚΛΑΙΩ που ήταν πολύ χειρότερο από αυτά του ρεπερτορίου της ΄Αννας την εποχή εκείνη.

    Κρίμα να πηγαίνει η Ελλάδα στη γιουροβίζιον με το πιο δυνατό της λαικό-ποπ χαρτί (την ΄Αννα) και με τόσο μέτριο τραγούδι, διότι όποιο και να βγει μέτριο θα είναι. Καλά δεν βρέθηκε κάτι πιο δυναμικό για την ΄Αννα?
    bocos
    11.03.2006, 01:06
    δεν μου αρεσαν ουτε εμενα τα τραγουδια.
    Nafpaktos___
    11.03.2006, 13:27
    Τα τραγουδια-οπως και η Βισση-ειναι επιοικως απαρεδεκτα!

    Har--rY
    11.03.2006, 14:11
    Ένα έχω να πώ: HAVE MERCY
    asimov_gr
    11.03.2006, 16:46
    Δεν με ενδιαφερει καθολου ο θεσμος της Eurovision.
    Τα τελευταια χρονια δεν εχει καμια σοβαρη υποψηφιοτητα
    απο χωρες οπως Αγγλια,Γαλλια,Ιταλια,Ελλαδα κλπ.
    Και το σημαντικο ειναι οτι δεν τους ενδιαφερει τοσο το
    τραγουδι και η φωνη του καλλιτεχνη αλλα η σκηνικη του παρουσια.
    Και ειναι απλα ενα πανηγυρι και δεν γινετε κατι ουσιασικο ωστε τα αλλα κρατοι
    να μαθουν την μουσικη παραδοση της καθε χωρας.Και οχι ολοι τραγουδαμε ενα ποπ
    κομματικι στα αγγλικα και ολα καλα.
    Εγω πιστευω οτι αυτος θα πρεπει να ειναι ο σκοπος της Eurovision να μαθενουμε ολοι οι λαοι που συμμετεχουν την μουσικη παραδοση της καθε χωρας για να εχουμε ολοι ενα κερδος απο αυτο ολο!
    spiroos
    11.03.2006, 17:31
    Δεν υπάρχει λόγος να συζητήσει κανείς για αυτό το θέμα.
    nefos
    13.03.2006, 20:39
    @ Ορίστε ακόμα μια παραθεσούλα άρθρου με σκοπό την ενημέρωση και μόνο.

    Άλλωστε δεν έχω άποψη επί του θέματος.
    ____________________________________________________________________


    Γιουροβίζιον με τα... «ΟΛΑ» της

    Ρεπορτάζ: Μ. ΠΕΤΡΟΥΤΣΟΥ - Σ. ΜΑΝΙΑΤΗΣ - Κ. ΤΣΙΓΩΝΙΑ

    Απ' «Ολα» έχει η Γιουροβίζιον. Μέχρι και Θέμο Αναστασιάδη στην κριτική επιτροπή που θα επιλέξει (μαζί με το κοινό) στην αυριανή ειδική βραδιά της ΕΡΤ, η οποία θα προβληθεί απευθείας από τη ΝΕΤ στις 22.00, το τραγούδι που θα μας εκπροσωπήσει.

    Τι ακριβώς θα κάνει ο Θ. Αναστασιάδης; Προφανώς θα δώσει τη διάσταση του χαβαλέ που χρειάζεται ο συγκεκριμένος διαγωνισμός τραγουδιού. Κάτι που ξέχασαν ορισμένοι λόγω τηλεθέασης και τον έκαναν σημαία της δημόσιας τηλεόρασης.

    Πάντως, οι υπεύθυνοι της ΕΡΤ φρόντισαν να ξεκαθαρίσουν ότι δεν υπάρχει κάτι παραπάνω με τον δημοσιογράφο πέρα από τη συγκεκριμένη συνεργασία. Είναι πολύ πιθανόν μάλιστα ο Θ. Αναστασιάδης να εμφανιστεί και σε κάποιες εκπομπές για τη Γιουροβίζιον τις επόμενες μέρες.

    Η Ναταλία Γερμανού πάλι περίμενε να ανακοινωθεί πρώτα το όνομά της και η συμμετοχή της στην κριτική επιτροπή της Γιουροβίζιον για να βγει μετά και να δηλώσει ότι δεν θα συμμετάσχει τελικά. Οπως εξήγησε, έχει εκφραστεί υπέρ του Νίκου Καρβέλα, ο οποίος υπογράφει δύο από τα τέσσερα τραγούδια που θα διαγωνιστούν, και θα ήταν αντιδεοντολογικό να συμμετάσχει...

    ενετ - 13/03/2006
    jorge
    13.03.2006, 20:57
    Τα άκουσα κι εγώ τα προϊόντα. Πρόκειται για κλασικά προϊόντα Εurovision, με μπιτ, με προβλέψιμες αλλαγές συγχορδιών και με χρόνο κατασκευής που δε νομίζω να έχει ξεπεράσει τις 1-2 μέρες.

    Αν τώρα οι τύποι που κατασκεύασαν το ένα από αυτά (Πήγασος λέγονται;) λένε στα κανάλια οτι τους πήρε 1 μήνα, μάλλον μας δουλεύουν κανονικά...
    laboom
    13.03.2006, 23:58
    μαπα τα τραγουδια
    Hastaroth
    14.03.2006, 09:53
    Εγώ δέν αντιλαμβάνομαι γιατί γίνεται δημοσίως η επιλογή τού τραγουδιού που θα ερμηνεύση η διορισμένη τραγουδίστρια.Ιδίως δέ όταν δύο από τα τέσσερα υποψήφια τραγούδια είναι συνθέσεις τού αυτού προσώπου (που τυγχάνει να είναι και σύζυγος τής διορισμένης...)


    jorge
    14.03.2006, 10:59
    Mα διότι ... 1 euro / SMS + διαφημίσεις κλπ
    antonLOrd
    14.03.2006, 13:51
    Καπί και άγιος ο θεός.... Αν μπούμε 15άδα θα είναι θαύμα...
    SAMIK
    15.03.2006, 00:00
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 13-03-2006 στις 20:57 έγραψε:

    Τα άκουσα κι εγώ τα προϊόντα. Πρόκειται για κλασικά προϊόντα Εurovision, με μπιτ, με προβλέψιμες αλλαγές συγχορδιών και με χρόνο κατασκευής που δε νομίζω να έχει ξεπεράσει τις 1-2 μέρες.

    Αν τώρα οι τύποι που κατασκεύασαν το ένα από αυτά (Πήγασος λέγονται;) λένε στα κανάλια οτι τους πήρε 1 μήνα, μάλλον μας δουλεύουν κανονικά...



    ΧΑΛΙ ΜΑΥΡΟ....και λίγα λέω.....τι να πω.... αξιοθρήνητα.... ?????
    που είναι οι μουσικοί της χώρας μας......????
    χόρχε....τι 1-2 μέρες.....???? 1 ώρα....και πολυ ειναι....!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SAMIK στις 15-03-2006 00:03 ]
    doritsa78
    15.03.2006, 11:06
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 14-03-2006 στις 13:51 έγραψε:

    Καπί και άγιος ο θεός.... Αν μπούμε 15άδα θα είναι θαύμα...



    Για να δουμε τι θα γινει.Τοσος ντορος για το τιποτα.
    Aiolos_m
    16.03.2006, 11:05
    Quote:

    Το μέλος laboom στις 13-03-2006 στις 23:58 έγραψε:

    μαπα τα τραγουδια





    Ποιά τραγούδια......
    EIRINAKI
    18.03.2006, 10:13
    ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Η ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ EUROVISION ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΦΕΤΟΣ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΣΤΗΡΙΚΤΗΚΑΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΠΕΡΣΙΝΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ......
    ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΡΕΖΙΛΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ
    rompa
    19.12.2007, 11:34
    Ακούσατε ποιές θα είναι οι φετινές υποψηφιότητες ?
    Όχι ? Καλύτερα γιατί .......
    Ακούστε ονόματα : Καλομοίρα , Μαρτάκης και Χρύσπα ....