ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.848 μέλη

    Τελικά, τι είναι Τέχνη;

    IxNiLaTiS
    11.03.2006, 21:27
    Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό!

    Μήπως η Μουσική δεν είναι πάντα τέχνη,
    αλλά μπορεί κανείς να «κάνει» Τέχνη
    χρησιμοποιώντας την Μουσική;

    Τελικά τι είναι η Τέχνη;

    Ή καλύτερα,

    πότε κάτι ανάγεται στο επίπεδο της τέχνης;

    Πώς διαχωρίζουμε την Τέχνη από την Τεχνική;

    Πως διαχωρίζουμε τον Καλλιτέχνη από τον Τεχνίτη;

    Και τέλος η τέχνη απευθύνεται σε όλους τους ανθρώπους
    ή σε ένα μικρό μόνο μέρος;



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IxNiLaTiS στις 11-03-2006 21:28 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IxNiLaTiS στις 11-03-2006 21:28 ]
    catz
    12.03.2006, 12:32
    Εγώ πιστεύω πως η τέχνη δεν ορίζεται .

    Δεν υπάρχουν δηλαδή αντικειμενικά κριτήρια , αλλά μόνο προσωπικά .
    Είναι φυσικό όμως , στα πλαίσια της διαμόρφωσης των κριτηρίων του , ο καθένας να εντάσσεται σε μια ή περισσότερες ομάδες κοινού "γούστου" .
    Εκεί ακριβώς πατάει η βιομηχανία του marketing , και κατευθήνει τον αποδέκτη της τέχνης , με μοναδικό κίνητρο τα λεφτά .

    Αυτό ακριβώς δημιουργεί μουσική "χωρίς τέχνη" , θα λέγαμε ...
    Αλλά και πάλι είναι υποκειμενικό , γιατί ΣΑΦΩΣ και χρειάζεται τέχνη για να φτιάξεις μια εμπορική επιτυχία .

    Απλά . πολύ απλά , ΆΛΛΟΥ είδους τέχνη , απ' αυτή που εννοούμε οταν λέμε η τένη της μουσικής !

    - Ο τεχνίτης είναι αυτός που με τη συνταγή στο χέρι φτιάχνει κάτι .
    - Ο Καλλιτέχνης είναι αυτός που κάνει κάτι παρόμοιο αλλά βάζοντας μέσα την ιδιοσυγκρασία του , τη φαντασία του , την ψυχή του , το κάνει μοναδικό και δικό του .

    Αυτό μπορεί να απευθήνεται σε μια μικρή ομάδα ανρθώπων , ή σε μια μεγαλύτερη , ποτέ σε όλους .
    Ο αληθινός καλλιτέχνης , όταν δημιουργεί , δεν πρέπει να σκέφτεται σε ποιόν απευθήνεται , αν το κάνει φλερτάρει επικίνδυνα με τον τεχνίτη .

    IxNiLaTiS
    14.03.2006, 20:05
    Εγώ λοιπόν, πιστεύω πως το τι είναι Τέχνη δεν είναι υποκειμενικό.
    Πιστεύω πως μπορούμε να ορίσουμε το τι είναι Τέχνη.

    Βέβαια, τα όρια είναι επικίνδυνο πράγμα,
    1ον γιατί μπορεί να μην τα θέσουμε σωστά,
    και 2ον γιατί μπορεί να μας φέρουν αντιμέτωπους
    με άτομα που έχουν συμφέροντα και μάλιστα οικονομικά,
    από την επικρατούσα κατάσταση, της σύγχυσης, της ασάφειας
    και της κατάχρησης τών εννοιών.

    Ο καλλιτέχνης λοιπόν, προσπαθεί χρησιμοποιώντας τις τεχνικές, να εκφράσει κάτι. Θέλει κάτι να μας πεί. Αλλά για να πεί κάτι, θα πρέπει πρώτα να ΕΧΕΙ κάτι για να πεί. ( Το τι σημαίνει αυτό, θα το θέσω σε άλλη ανάρτηση με θέμα «Τέχνη και Φιλοσοφία». Υπομονή )

    «Και γιατί δεν μας το λέει δηλαδή σαν άνθρωπος, με λίγα απλά λόγια» θα ρωτήσει κάποιος.

    Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα, νομίζω πως είναι ότι ο απλός προφορικός λόγος
    είναι ικανός να εκφράσει ένα μικρό μόνον ποσοστό
    από αυτό που αισθάνεται και θέλει να εξωτερικεύσει αυτός που μιλάει.

    Για αυτόν τον λόγο άλλωστε, όταν μιλάμε κουνάμε τα χέρια μας, το κεφάλι μας, παίρνουμε ύφος και κάνουμε διάφορες γκριμάτσες.
    Χορεύουμε!
    Και όσο περισσότερο μας είναι δύσκολο να εκφράσουμε αυτό που θέλουμε με τα λόγια,
    τόσο περισσότερο ... «χορεύουμε». Προσπαθούμε δηλαδή να βρούμε κάποιον άλλο τρόπο για να εκφραστούμε!
    Εδώ σημειώνω πως μιλάω για την αδυναμία του απλού προφορικού λόγου της καθομιλουμένης, και όχι για τον έντεχνο λόγο, (ποίηση, πεζογραφία) τον οποίον και κατατάσσω μεταξύ των τεχνών.

    Τα πράγματα όμως όσον αφορά στην έκφραση και τους λόγους ύπαρξής της δεν είναι τόσο απλά.


    Η συνέχεια αύριο.


    ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IxNiLaTiS στις 14-03-2006 20:06 ]
    houlina
    14.03.2006, 20:18
    τέχνη είναι έκφραση ψυχής...
    monkeyface
    16.03.2006, 14:01
    θα συμφωνήσω πως η τέχνη δεν μπορεί να οριστεί και πως είναι ένας τρόπος έκφρασης...
    Τέχνη είναι ένα ταξίδι... σε πάει όπου εσύ θες και όπου εσύ φαντάζεσαι...!!!
    catz
    16.03.2006, 21:09
    Ixnilatis ,
    Θα συμφωνήσω με πολλά απ' όσα λες , αλλά δεν ορίζεις την τέχνη .
    Επισημαίνεις την επικοινωνιακή υπόστασή της .
    OK , εννοείται οτι υπάρχει τέτοια . Και εννοείται οτι αυτός που κάνει τέχνη πρέπει πρώτα "να έχει να πει κάτι " .
    Απο τη στιγμή όμως που αυτό το "κάτι" είναι ας πούμε η φράση που της είπε ο όρθιος κύριος μπροστά της : "έχεις μεγάλο ταλέντο στα χείλη" , έχουμε πρόβλημα .
    Είναι τέχνη ?
    Και ποιός είσαι εσύ-αυτός-εγώ να ορίσουμε αν αυτό το "κάτι" που έχει να πει είναι "σοβαρό" ?
    Στιχουργικά ή μουσικά .


    IxNiLaTiS
    16.03.2006, 22:26
    Παιδιά ευχαριστώ που μου απαντήσατε
    αλλά δεν προλαβαίνω τώρα αμέσως να γράψω την συνέχεια των σκέψεών μου.

    catz
    Quote:
    Θα συμφωνήσω με πολλά απ' όσα λες , αλλά δεν ορίζεις την τέχνη .



    Κάτσε ντε! Δεν τον έδωσα ακόμα!

    Houlina
    Quote:
    τέχνη είναι έκφραση ψυχής...




    monkeyface
    Quote:
    Τέχνη είναι ένα ταξίδι




    Και εγώ εκεί θα καταλήξω, αλλά θα πρέπει και να το τεκμηριώσω.
    Όταν όμως δουλεύεις από τι πρωί μέχρι το βράδυ … που να προλάβεις!

    ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IxNiLaTiS στις 16-03-2006 22:30 ]
    IxNiLaTiS
    17.03.2006, 19:02
    Όπως είπα πριν ο απλός προφορικός λόγος δεν μπορεί να εκφράσει τα ανώτερα και βαθύτερα συναισθήματα γιατί η φύση τους είναι ασαφείς. Μπορεί να τα ονομάσει, αλλά όχι να τα εκφράσει. Δηλαδή προφέροντας την λέξ... πχ «μελαγχολία», δεν μπορούμε να κάνουμε κάποιον να την αισθανθεί. Μπορούμε όμως να τον υποβάλουμε σε ένα τέτοιο συναίσθημα με ένα μουσικό κομμάτι, ή έναν πίνακα ζωγραφικής ή ένα πεζογράφημα κλπ.

    Αυτό ακριβώς εγώ αποκαλώ Τέχνη. Τέχνη δηλαδή, ονομάζω μία κατασκευή η οποία μεταδίδει τα ανώτερα και βαθύτερα συναισθήματα του δημιουργού της, σε όποιον άνθρωπο έρθει σε επαφή με αυτήν.
    Τα συναισθήματα όμως δεν είναι τίποτε άλλο από ψυχικές διαθέσεις. Είναι δηλαδή φαινόμενα της ψυχής. Η Τέχνη λοιπόν είναι μια προσπάθεια που κάνει η φυλακισμένη στο σώμα η ψυχή ενός ατόμου, για να έρθει σε επαφή με την ψυχή κάποιων άλλων.
    Υποψιάζομαι πως ίσως και να προσπαθεί να έρθει σε επαφή ακόμα και με Αυτόν Τον Ίδιο Τον Δημιουργό της, αλλά αυτό είναι μια συζήτηση που έχει να κάνει με τις Κοσμικές και Μεταφυσικές αντιλήψεις ενός εκάστου, και δεν είναι εύκολο να συζητηθεί εδώ και τώρα. Μην ξεχνάμε όμως πως όλες οι Τέχνες αναπτύχθηκαν μέσα στους κόλπους της εκάστοτε θρησκείας, δηλαδή της εκάστοτε επικρατούσας αντίληψης περί Ύπαρξης και Κοσμικών Δυνάμεων.
    Ο άνθρωπος ανέκαθεν προσπάθησε με την Τέχνη να αποδώσει τα ανώτερα αυτά συναισθήματα που τον οδηγούν στην κατάσταση που ονομάζουμε Ανάταση Ψυχής η οποία έχει ως αποκορύφωμά της την Έκσταση, μέσω της οποίας μπορεί να βιώσει ανώτερες «καταστάσεις».

    Ο καλλιτέχνης είναι άτομο ψυχικά προβληματισμένο, και ουσιαστικά δεν ενδιαφέρεται για την άμεση επικοινωνία, αλλά με αυτό που κάνει, είναι σαν να βάζει ένα μήνυμα μέσα σε ένα μπουκάλι και να το ρίχνει στην θάλασσα του Χρόνου, ώστε κάποιοι κάποτε να το βρουν. Για αυτόν τον λόγο, κύριο μέλημα των καλλιτεχνών ήταν και είναι, το πώς θα κάνουν το έργο τους να αντέξει στην φθορά του χρόνου, ώστε να φτάσει σε όσο δυνατόν περισσότερους ανθρώπους (ψυχές) στο μέλλον.

    Μπορούμε πολύ εύκολα να μιμηθούμε τις τεχνικές ενός καλλιτέχνη, αλλά ποτέ δεν θα κατορθώσουμε να μιμηθούμε την τέχνη του, γατί ποτέ δεν θα κατορθώσουμε να μιμηθούμε την ψυχή του.

    Μπορούμε δηλαδή μελετώντας το έργο ενός καλλιτέχνη, πχ ενός κιθαρίστα, να τον μιμηθούμε στην τεχνική του παιξίματος, αλλά ποτέ δεν θα «πούμε» με την κιθάρα μας αυτά που εκείνος είπε και θα πει, γιατί απλούστατα η ψυχή ενός εκάστου είναι πάντα αυθεντική και μοναδική, και δεν μπορεί να υποκριθεί, δεν μπορεί να πει ψέματα. Για αυτό και ο κάθε καλλιτέχνης είναι μοναδικός και ανεπανάληπτος


    ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IxNiLaTiS στις 17-03-2006 19:05 ]
    IxNiLaTiS
    18.03.2006, 17:21
    Διευκρίνιση.
    Επειδή σε κάποιο άλλο φόρουμ με κατηγόρησαν
    πως γράφω με διδακτικό ύφος
    σας λέω πώς δεν έχω τέτοια διάθεση.
    Σκοπός μου είναι η ανταλλαγή των απόψεων …

    catz
    18.03.2006, 20:25
    Ixnilatis ,
    Θα ξεκινήσω λέγοντας για άλλη μια φορά οτι συμφωνώ στα βασικά μαζί σου .
    Νομίζω όμως οτι φεύγεις απο το θέμα που εσύ ο ίδιος έθεσες .

    Αντί λοιπόν να εστιάσεις στο ποιές είναι οι διαφορές της τέχνης απ' την τεχνική , μας περιγράφεις τις ιδιότητες της τέχνης , και μάλιστα με χριστιανικό τρόπο - στο οποίο με βρίσκεις κάθετα αντίθετο .

    - Είναι πασίγνωστο πως οι μεγαλύτεροι μουσουργοί και γενικότερα καλλιτέχνες, τουλάχιστον του Δυτικού κόσμου, ήταν υπεράνω θρησκείας .
    Απλούστατα , επειδή η εκκλησία ήταν τα τωρινά υπουργεία πολιτισμού , δουλεύαν για αυτήν .

    - Η τέχνη δεν είναι ανάγκη να εκφράζει "τα ανώτερα και βαθύτερα συναισθήματα" , μπορεί να εκφράζει ενα ρέψιμο , μια καύλα , ή απλά κάτι αστείο .

    Ναι , έχεις λίγο διδακτικό ύφος , αλλά γι' αυτό είμαι σίγουρος οτι ευθύνεται 100% η θρησκεία .
    Εγώ , προσωπικά πιστεύω οτι η τέχνη είναι πολύ ανώτερη απο κάτι τέτοιες μικρότητες (θρησκείες ΕΠΕ), και επίσης οτι ΕΙΝΑΙ εφικτή η μίμησή της , σε συγκεκριμένο κοινό, και αν ο αποδέκτης στερείται παιδείας .
    Είναι μια τεράστια επιχείρηση που δουλεύει μ' αυτήν τη φιλοσοφία , πολύ παρόμοια με τις θρησκείες .
    ph
    18.03.2006, 23:57

    Τέχνη (καλλιτεχνία) = (σχεδόν) έρωτας. Είναι παρόμοια τα συμπτώματα και των δύο ανεξιχνίαστων μυστηρίων.
    IxNiLaTiS
    21.03.2006, 18:12
    Catz

    Θα με βρίσεις και με το δίκιο σου, που θα σου πώ
    ότι ακόμα δεν έχω τελειώσει τον συλλογισμό μου πάνω στο θέμα .
    Απλά ξέχασα να γράψω «Συνεχίζεται».

    Με ξάφνιασες.
    Τι εννοείς όταν λές «με χριστιανικό τρόπο»;
    Πού τον είδες;

    Quote:
    Είναι πασίγνωστο πως οι μεγαλύτεροι μουσουργοί και γενικότερα καλλιτέχνες, τουλάχιστον του Δυτικού κόσμου, ήταν υπεράνω θρησκείας.



    Κοίτα, από την αρχαιότητα ξέρουμε πως η λατρεία των εκάστοτε θεών έχει ως βασικό στοιχείο τους ύμνους, και άρα την Μουσική και την Ποίηση. Επίσης και η γλυπτική, η ζωγραφική και η αρχιτεκτονική αναπτύχθηκαν εντός των εκάστοτε θρησκειών. Μην πας μακριά, κοίτα στην Ελλάδα τι έχει απομείνει από αρχαία; Ναοί, αγάλματα θεών, κλπ. Τώρα το αν ήσαν υπεράνω θρησκείας θέλει πολύ συζήτηση. Εγώ θα έλεγα πως όποιος είναι υπεράνω θρησκείας είναι είτε άθεος είτε έχει μια δική του πολύ προσωπική αντίληψη περί του Θείου, Που αν την επικοινωνήσει με άλλους και συμφωνήσουν μαζί του τότε δημιουργείται και πάλι ένα θρησκευτικό ρεύμα, δηλαδή θρησκεία. Επομένως ας το αφήσουμε αυτό.

    Quote:
    Η τέχνη δεν είναι ανάγκη να εκφράζει "τα ανώτερα και βαθύτερα συναισθήματα" , μπορεί να εκφράζει ενα ρέψιμο , μια καύλα , ή απλά κάτι αστείο



    Κάθε τι έχει την απλή ή συμβατική του πλευρά που εκφράζεται άνετα με τον απλό προφορικό λόγο, έχει και την βαθύτερη και φιλοσοφική πλευρά του, που εκφράζεται μέσω του φιλοσοφικού προβληματισμού και της τέχνης. Ποιος σου είπε πως κάτι το «αστείο» ή μια «καύλα» όπως ανέφερες πρίν στερούνται των πάρα πάνω;
    Μήπως η θεατρική Σάτιρα δεν είναι τέχνη;

    Ph

    Quote:
    Τέχνη (καλλιτεχνία) = (σχεδόν) έρωτας. Είναι παρόμοια τα συμπτώματα και των δύο



    Ναι!
    Αυτό δεν το είχα σκεφθεί.
    Αν θες, ανέπτυξέ το λίγο!

    Quote:
    ανεξιχνίαστων μυστηρίων.



    Ναι πρόκειται περί Μυστηρίων, αλλά δεν νομίζω ανεξιχνίαστων.
    Άλλωστε τώρα νομίζω πως αυτό κάνουμε. Το εξιχνιάζουμε.

    IxNiLaTiS
    23.03.2006, 17:29
    Το θέμα έχει πάρει ωραία τροπή εδώ

    http://www.innernet.gr/phorum/viewtopic.php?t=2475&postdays=0&postorder=asc&start=0

    και αξίζει να του ρίξετε μια ματιά.
    Μετά από όσα είπε ο «Φοίβης»
    εγώ δεν έχω πια να προσθέσω και πολλά.