ελληνική μουσική
    1126 online   ·  210.851 μέλη
    emmanouelageorgitsopoulou
    15.09.2003, 00:47
    Ενδιαφέρομαι να λάβω μέρος σ' έναν διαγωνισμό τραγουδιού που διοργανώνεται από γνωστό ωδείο.Για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό απαιτείται η αποστολή ενός Demo μαζί με την αίτηση, που να περιέχει το πολύ 3 τραγουδια.Το πρόβλημα είναι ότι εγώ απ' αυτά δεν έχω ιδέα!Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ;
    Back_For_More
    15.09.2003, 20:41
    Για να γράψεις ένα demo cd,πρέπει να πας σε ένα studio
    Εκεί θα τους πεις τί ακριβώς θέλεις να κάνεις καθώς και να έχεις επιλέξει ποια τραγούδια θα πεις στο demo(δοκιμαστικό)
    Από τη μεριά μου θα ήθελα να σου ζητήσω πληροφορίες για το διαγωνισμό , που γίνετε , τι κερδίζεις, κτλ ....
    Η μουσική ανήκει σε όλους ....
    Φιλικά , Γιώργος Πασχαλίδης
    emmanouelageorgitsopoulou
    15.09.2003, 22:18
    Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από τον μουσικό οίκο "Φίλιππος Νάκας", σε συνεργασία με τη δισκογραφική εταιρία Universal.Διεξάγεται και αντίστοιχος διαγωνισμός για νέα συγκροτήματα.Όσον αφορά το διαγωνισμό τραγουδιού, το πρώτο έπαθλο είναι ένα δισκογραφικό συμβολαιο και αν θυμάμαι καλά,΄θα δοθούν και ορισμένες υποτροφίες φοίτησης στο ωδείο Φίλιππος Νάκας.Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να επισκεφθείς το site www.nakas.gr.

    Μήπως γνωρίζεις το κόστος της διαδικασίας για την παραγωγή ενός demo(στο περίπου);
    Giorgos
    16.09.2003, 02:11
    Εμμανουέλα, το κόστος διαδικασίας εξαρτάται από 3 παράγοντες:

    1. To studio στο οποίο θα πας
    2. Το χρόνο της ηχογράφησης
    3. Το χρόνο της επεξεργασίας

    Γενικά, μπορείς να βρεις αρκετά studios που κάνουν demos. Στη δική σου περίπτωση, μιας και είναι διαγωνισμός τραγουδιού, χρειάζεσαι οπωσδήποτε έναν πιανίστα (όλα τα demos για διαγωνισμούς τραγουδιού έχουν ως συνοδεία ένα πιάνο). Αν είναι καλός, τότε θα έχεις εξασφαλίσει 2 πράγματα: καλή μεταγγραφή του κομματιού σε πιάνο/ενορχήστρωση και λιγότερο χρόνο στο studio προκειμένου να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

    Να θυμάσαι επίσης ότι όσες περισσότερες "φωνές" (κανάλια) προσθέτεις, τόσο περισσότερο χρόνο χρειάζεσαι, άρα και χρήματα. Ευτυχώς, στη δική σου περίπτωση, οι "φωνές" που χρειάζεσαι είναι 2: η φωνή σου και το πιάνο. Αυτό σε βοηθά να μειώσεις κατά πολύ τον χρόνο της επεξεργασίας, μιας και ο ηχολήπτης δεν θα σπαταλήσει ιδιαίτερο χρόνο στο να μειώνει/αυξάνει εντάσεις των οργάνων, ούτε να "ράβει" σημεία που είναι off tempo, ούτε να προσθέσει έξτρα φωνές (π.χ. drums μέσω PC, midi κτλ.).

    Το οποίο σημαίνει ότι ο πιο σημαντικός παράγοντας για το κόστος του demo είναι ο χρόνος που θα σου πάρει για να ηχογραφήσεις τη φωνή σου, οπότε διάλεξε οπωσδήποτε μέρα που θα είσαι σε καλή κατάσταση, θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα και με λιγότερο κόστος. Επίσης, αν καπνίζεις (έγκλημα για τραγουδίστρια αλλά anyway) πρέπει υποχρεωτικά να το κόψεις εντελώς για τουλάχιστον μια εβδομάδα για να αποφύγεις τα πλέον απλά προβλήματα εν ώρα ηχογράφησης (δε σου μιλώ για αλλαγή της φωνής σου προς το καλύτερο, για ολική αποκατάσταση της φωνής στην ηλικία σου χρειάζονται περίπου 18 μήνες).

    Πάντως αν πας σε ένα studio μη επαγγελματικό (όχι δισκογραφικό), μπορείς να έχεις στην περίπτωσή σου σχεδόν επαγγελματικό αποτέλεσμα. Αν θες να ρωτήσω συγκεκριμένα τιμές, πες μου.

    Υ.Γ. : Καθαρά ενημερωτικά, ποια τραγούδια σκοπεύεις να πεις;