ελληνική μουσική
    605 online   ·  210.830 μέλη

    Νέος δίσκος Μίκη...

    malastrana
    12.03.2006, 23:12
    Στις 19 Ιανουαρίου κυκλοφόρησε ο δίσκος "Ερημιά" σε μουσική Θεοδωράκη, (με νέα τραγούδια),ενορχήστρωση Ξαρχάκου, στίχους Παπαδόπουλου, και ερμηνευτές τη Φαραντούρη και τον Μητσιά...Ένας υπέροχος δίσκος κατά την γνώμη μου, ωραία λαϊκά τραγούδια και εξαιρετικές ερμηνείες από δύο μεγάλους τραγουδιστές...Άναρωτιέμαι, γιατί τα ραδιόφωνα τον αντιμετωπίζουν ως μη υπάρχοντα??????ΌΛΑ τα ραδιόφωνα, και μιλάω για τους "έντεχνους και ποιοτικούς σταθμούς", τον Μελωδία, το Δεύτερο, τον Δίεση....Δεν είναι ότι δεν παίζουν συχνά τραγούδια απ' εκεί, και ούτε λόγος φυσικά να γίνεται ότι θα γίνουν αυτά τα τραγούδια ραδιοφωνικά σουξέ...μιλάμε για πλήρη αδιαφορία, ούτε καν αναφέρθηκε καθόλου...Είχα στείλει ένα μήνυμα με το κινητό στους αγαπημένους διευθυντές του Μελωδία και του Δευτέρου και τους ρωτούσα από περιέργεια, γιατί αυτή η αντιμετώπιση, δεν απάντησαν τίποτε...τί γίνεται, αρνούνται στον θεοδωράκη και τον Παπαδόπουλο το δικαίωμα να βγάλουν νεά τραγούδια????
    Και θα παραδεχόμουν εκείνον τον ραδιοφωνικό παραγωγό που θα έβγαινε και θα έλεγε "ο Θεοδωράκης και ο Παπαδόπουλος έβγαλαν καινούργια τραγούδια, αλλά δεν μ' αρέσουν και δεν πρόκειται να τα παίξω στην εκπομπή μου....", αλλά την πλήρη και κραυγαλέα αδιαφορία δεν μπορώ να την κατανοήσω....Δεν λέω ότι σώνει και καλά πρέπει να αρέσουν σε όλους τα τραγούδια του δίσκου, αλλά αυτοί οι πέντε τόσο σπουδαίοι συντελεστές του, δεν αξίζουν λίγο σεβασμό????
    Άραγε, αν οι δύο μεγάλοι Μάνοι του Ελληνικού τραγουδιού δεν είχαν φύγει νωρίς και έγραφαν σήμερα νέα τραγούδια, αυτή την αντιμετώπιση θα είχαν????Πολύ το φοβάμαι....
    thomas_k
    12.03.2006, 23:51
    Συμφωνώ απόλυτα! Κι εμένα μ'άρεσε ο δίσκος και οι ερμηνείες των τραγουδιών (και ιδιαίτερα οι ερμηνείες από τον Μητσιά).Η ανταπόκριση του κοινού υπάρχει,κρίμα που τα ΜΜΕ σιωπούν "θανάσιμα"...
    Φιλικά!

    jorge
    13.03.2006, 00:31
    Όντως, κοντεύουν 2 μήνες από την κυκλοφορία του και δεν έχουμε ακούσει τίποτα...

    Πολύ θα ήθελα τη γνώμη κάποιου παραγωγού (xristos, vivip;), σχετικά με το γιατί δεν έχουν ακουστεί στα ραδιόφωνα τα συγκεκριμένα τραγούδια.
    vouliakis
    13.03.2006, 00:51
    Για την "Ερημιά" έχουμε μιλήσει εδώ, μόλις κυκλοφόρησε.

    Έχουν ενδιαφέρον οι δηλώσεις του Μίκη Θεοδωράκη για τις "δυο Ελλάδες", με αφορμή την κυκλοφορία αυτού του κύκλου τραγουδιών.






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 13-03-2006 00:55 ]
    geordan
    13.03.2006, 10:41
    Γενικά συμφωνώ. Δεν έχετε άδικο για αυτήν την παρατήρηση. Για να είμαστε όμως δίκαιοι πρέπει να αναφέρω ότι ο Γιώργος Τσάμπρας στο Δεύτερο Πρόγραμμα έκανε μια αναφορά αφιερώνοντας μισή ώρα από την εκπομπή του στο συγκεκριμένο δίσκο. Κατά τα άλλα...αδιαφορία, όπως τα είπατε.
    Μια πρώτη άποψη από τα λίγα που άκουσα είναι ότι προφανώς το υλικο χρειάζεται και δεύτερη και τρίτη και πολλές ακροάσεις και ότι σίγουρα οι ερμηνείες είναι ιδιαίτερα προσεγμένες και κλέβουν την παράσταση.
    ph
    13.03.2006, 10:44

    Κάθε νέος δίσκος του Θεοδωράκη πρέπει να αποτελεί είδηση. Δεν περιμένω να δω τα τραγούδια στην τηλεόραση του ΑΝΤ1. Ο Μελωδία όμως γιατί δεν τα παίζει? Ο Θεοδωράκης διώκεται (ακόμα!) από την Ελλάδα που θεωρεί πως είναι με το μέρος του! Δεν καταλογίζω ευθύνες στους σκυλοσταθμούς. Καταλογίζω σ' αυτούς που θα έπρεπε να αντιμετωπίζουν μια τέτοια κυκλοφορία με κάποιο ενδιφέρον.
    Astron
    13.03.2006, 14:51
    Τον απέκτησα τον δίσκο και είναι πράγματι πολύ αξιόλογος.
    Είναι επίσης πολύ ωραίο να βλέπεις να συναντιόνται για μια νέα δουλειά αυτοί οι μύθοι του ελληνικού τραγουδιού μετά από τόσα χρόνια.

    Ως μοναδικό αρνητικό σημείο μπορώ να πω πως ορισμένα τραγούδια έχουν έναν παλιό ήχο. Ειδικά τα τραγούδια που ερμηνεύει η Μαρία Φαραντούρη μοιάζουν μερικές φορές σαν καντάδες του '50 ή ακόμα πιο πίσω. Πέρα απ' αυτό όμως δεν παύουν να είναι πολύ ωραία.

    malastrana
    14.03.2006, 00:02
    Όντως κάποια της Φαραντούρη θυμίζουν τραγούδια του ‘50, ενώ του Μητσιά είναι πιο «βαρβάτα» λαϊκά…Εγώ τα βρήκα όλα ωραία, άλλα περισσότερο, άλλα λιγότερο…
    Αλλά, το θέμα μου δεν είναι αν θα γίνουν σουξέ, ούτε τίποτε τέτοιο…Δεν μπορώ όμως να κατανοήσω την πλήρη αδιαφορία…
    Και να πω και κάτι…τον Θεοδωράκη τον λατρεύω, η μουσική του είναι για μένα τρόπος ζωής…ο Παπαδόπουλος είναι λατρεμένος μου ποιητής και το Μητσιάς τυχαίνει να είναι ο ερμηνευτής του οποίου τη φωνή αγαπώ περισσότερο απ’ όλων των άλλων…Οπότε για μένα προσωπικά αυτή η συνεργασία ήταν δώρο Θεού….αλλά κατανοώ απόλυτα το γεγονός ότι σε κάποιους μπορεί η μουσική του Μίκη, η ποίηση του Λευτέρη και οι φωνές του Μητσιά και της Φαραντούρη να μην λένε απολύτως τίποτε…σεβαστό…Αλλά οι ραδιοφωνικοί παραγωγοί δεν υποτίθεται ότι έχουν ως έργο τους να ενημερώνουν για όλες τις νέες κυκλοφορίες?? Τουλάχιστον στο μουσικό ραδιόφωνο…για άλλους νέους δίσκους, όλοι οι παραγωγοί παραληρούν…Εδώ είναι λες και συνεννοήθηκαν όλοι στο Μελωδία, το Δεύτερο και το Δίεση (δεν περιμέναμε από πουθενά αλλού) και όλοι αποφάσισαν ότι δεν τους αρέσει κανένα απ’ τα 12 τραγούδια του δίσκου…Και αναρωτιέμαι, με ποιο δικαίωμα??? Με ρώτησαν εμένα απ’ τον Μελωδία, αν μου αρέσουν οι δίσκοι κάποιων καλλιτεχνών που βάζουν καθημερινά όλοι οι παραγωγοί?
    Και για να μην είμαστε τελείως άδικοι, συμπληρώνω αυτό που γράφτηκε πιο πάνω, πράγματι ο Τσάμπρας τις πρώτες μέρες έπαιξε 4-5 τραγούδια απ’ το δίσκο στην εκπομπή του, ο Μωραίτης στους 2 μήνες που είναι στην κυκλοφορία έχει βάλει τραγούδι δύο φορές, η εξαιρετική Στέλλα Βλαχογιάννη άλλες δύο (αλλά αυτή δεν λέει ποτέ τίτλους δίσκων και συντελεστές) και η Όλγα Λασκαράτου έπαιξε μία φορά τραγούδι, είπε τα καλλίτερα και μετά είπε το εξής απίστευτο: «Ελπίζω να μην τον πνίξει και αυτόν τον δίσκο η εποχή» (προφανώς το «και» πήγαινε στα Ισόβια του Κραουνάκη και του Μητσιά που είχαν λίγο καλλίτερη αντιμετώπιση, αλλά βασικά και εκείνα θάφτηκαν)…Και έκτοτε δεν έπαιξε τίποτε…Και αναρωτιέμαι τί φταίει η εποχή? Η εποχή όρισε κάποια τραγούδια να παίζονται τόσο πολύ και άλλα ούτε καν να αναφέρονται? Έχει τύχει μέσα σε μια μέρα από έναν σταθμό να ακούσω 11 φορές το συμπαθέστατο «Είναι εντάξει μαζί μου» του Λειβαδά…Δηλαδή θα πείραζε να ακουγόταν 10 φορές και να παιζόταν και κάτι απ’ την Ερημιά???
    Και όλοι οι άλλοι παραγωγοί? Έχω στείλει 3 φορές μήνυμα στη Μυτιληναίου και άλλες τόσες στον Ιωάννου, κανείς δεν απάντησε τίποτε…Δεν τον έχουν αναφέρει καν!!! Ο Ιωάννου διάβασε στην εκπομπή του ολόκληρη την επιστολή του Μίκη στην Ελευθεροτυπία όταν βγήκε ο δίσκος, μας είπε να ακούσουμε προσεχτικά τί έλεγε για το Ελληνικό τραγούδι και για τον δίσκο δεν είπε λέξη…κι ας έχει πει πολλές φορές ότι το αγαπημένο του Ελληνικό τραγούδι ανήκει στον Θεοδωράκη και σε κάθε εκπομπή του βάζει τραγούδι του Λευτέρη…από τα παλιά…Ακόμη και ο Μάνος Ελευθερίου (και πραγματικά λυπάμαι γι’ αυτό), έχει αδιαφορήσει μέχρι τώρα στις εκπομπές του…
    Και στην τελική ξεχνάμε τελείως και τον Μίκη, και τον Ξαρχάκο και τον Παπαδόπουλο και τους δύο τραγουδιστές…δεν είναι αυτοί που είναι, δεν έχουν γράψει την ιστορία τους, δεν έχουν δείξει το δρόμο στους νεώτερους, δεν έχουν κάνει τίποτε…Αλλά πάντως είναι ένας νέος δίσκος στα ελληνικά δισκάδικα...Έστω για ενημερωτικούς λόγους δεν τον αναφέρουν????
    Σόρυ για την φλυαρία μου, αλλά με έχει φάει η περιέργεια….βρήκα εδώ χώρο, τα έγραψα και ησύχασα...

    aggeliki
    14.03.2006, 13:10
    Δεν έχω το δίσκο αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν έχει παιχτεί σχεδον τίποτα στα ραδιόφωνα...

    Χθες για πρώτη φορά άκουσα ένα τραγούδι στη εκπομπή του Μωραίτη!Μετά από 2 μήνες κυκλοφορίας!Έλεος!

    Γιατί δεν αφήνουν τον κόσμο να διαλέξει αν του αρέσει ο δίσκος???Αυτό το πράγμα είναι ντροπή!
    Νομίζω ότι κάτι παίζεται από πίσω...Δεν μπορώ να το διακιολογήσω αλλιώς!
    delldal
    07.04.2006, 00:52
    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 14-03-2006 στις 00:02 έγραψε:

    Όντως κάποια της Φαραντούρη θυμίζουν τραγούδια του ‘50, ενώ του Μητσιά είναι πιο «βαρβάτα» λαϊκά…Εγώ τα βρήκα όλα ωραία, άλλα περισσότερο, άλλα λιγότερο…
    Αλλά, το θέμα μου δεν είναι αν θα γίνουν σουξέ, ούτε τίποτε τέτοιο…Δεν μπορώ όμως να κατανοήσω την πλήρη αδιαφορία…
    Και να πω και κάτι…τον Θεοδωράκη τον λατρεύω, η μουσική του είναι για μένα τρόπος ζωής…ο Παπαδόπουλος είναι λατρεμένος μου ποιητής και το Μητσιάς τυχαίνει να είναι ο ερμηνευτής του οποίου τη φωνή αγαπώ περισσότερο απ’ όλων των άλλων…Οπότε για μένα προσωπικά αυτή η συνεργασία ήταν δώρο Θεού….αλλά κατανοώ απόλυτα το γεγονός ότι σε κάποιους μπορεί η μουσική του Μίκη, η ποίηση του Λευτέρη και οι φωνές του Μητσιά και της Φαραντούρη να μην λένε απολύτως τίποτε…σεβαστό…Αλλά οι ραδιοφωνικοί παραγωγοί δεν υποτίθεται ότι έχουν ως έργο τους να ενημερώνουν για όλες τις νέες κυκλοφορίες?? Τουλάχιστον στο μουσικό ραδιόφωνο…για άλλους νέους δίσκους, όλοι οι παραγωγοί παραληρούν…Εδώ είναι λες και συνεννοήθηκαν όλοι στο Μελωδία, το Δεύτερο και το Δίεση (δεν περιμέναμε από πουθενά αλλού) και όλοι αποφάσισαν ότι δεν τους αρέσει κανένα απ’ τα 12 τραγούδια του δίσκου…Και αναρωτιέμαι, με ποιο δικαίωμα??? Με ρώτησαν εμένα απ’ τον Μελωδία, αν μου αρέσουν οι δίσκοι κάποιων καλλιτεχνών που βάζουν καθημερινά όλοι οι παραγωγοί?
    Και για να μην είμαστε τελείως άδικοι, συμπληρώνω αυτό που γράφτηκε πιο πάνω, πράγματι ο Τσάμπρας τις πρώτες μέρες έπαιξε 4-5 τραγούδια απ’ το δίσκο στην εκπομπή του, ο Μωραίτης στους 2 μήνες που είναι στην κυκλοφορία έχει βάλει τραγούδι δύο φορές, η εξαιρετική Στέλλα Βλαχογιάννη άλλες δύο (αλλά αυτή δεν λέει ποτέ τίτλους δίσκων και συντελεστές) και η Όλγα Λασκαράτου έπαιξε μία φορά τραγούδι, είπε τα καλλίτερα και μετά είπε το εξής απίστευτο: «Ελπίζω να μην τον πνίξει και αυτόν τον δίσκο η εποχή» (προφανώς το «και» πήγαινε στα Ισόβια του Κραουνάκη και του Μητσιά που είχαν λίγο καλλίτερη αντιμετώπιση, αλλά βασικά και εκείνα θάφτηκαν)…Και έκτοτε δεν έπαιξε τίποτε…Και αναρωτιέμαι τί φταίει η εποχή? Η εποχή όρισε κάποια τραγούδια να παίζονται τόσο πολύ και άλλα ούτε καν να αναφέρονται? Έχει τύχει μέσα σε μια μέρα από έναν σταθμό να ακούσω 11 φορές το συμπαθέστατο «Είναι εντάξει μαζί μου» του Λειβαδά…Δηλαδή θα πείραζε να ακουγόταν 10 φορές και να παιζόταν και κάτι απ’ την Ερημιά???
    Και όλοι οι άλλοι παραγωγοί? Έχω στείλει 3 φορές μήνυμα στη Μυτιληναίου και άλλες τόσες στον Ιωάννου, κανείς δεν απάντησε τίποτε…Δεν τον έχουν αναφέρει καν!!! Ο Ιωάννου διάβασε στην εκπομπή του ολόκληρη την επιστολή του Μίκη στην Ελευθεροτυπία όταν βγήκε ο δίσκος, μας είπε να ακούσουμε προσεχτικά τί έλεγε για το Ελληνικό τραγούδι και για τον δίσκο δεν είπε λέξη…κι ας έχει πει πολλές φορές ότι το αγαπημένο του Ελληνικό τραγούδι ανήκει στον Θεοδωράκη και σε κάθε εκπομπή του βάζει τραγούδι του Λευτέρη…από τα παλιά…Ακόμη και ο Μάνος Ελευθερίου (και πραγματικά λυπάμαι γι’ αυτό), έχει αδιαφορήσει μέχρι τώρα στις εκπομπές του…
    Και στην τελική ξεχνάμε τελείως και τον Μίκη, και τον Ξαρχάκο και τον Παπαδόπουλο και τους δύο τραγουδιστές…δεν είναι αυτοί που είναι, δεν έχουν γράψει την ιστορία τους, δεν έχουν δείξει το δρόμο στους νεώτερους, δεν έχουν κάνει τίποτε…Αλλά πάντως είναι ένας νέος δίσκος στα ελληνικά δισκάδικα...Έστω για ενημερωτικούς λόγους δεν τον αναφέρουν????
    Σόρυ για την φλυαρία μου, αλλά με έχει φάει η περιέργεια….βρήκα εδώ χώρο, τα έγραψα και ησύχασα...




    kalos o mitsias.....alla xaireis ti pathainei otan akouei gia giwrgo Dallara?
    ..vgazei spyrakia..etsi mou eipan kapoioi pou gnwrizoun kala afto.
    alla its not so importand""dont worry.