ελληνική μουσική
    589 online   ·  210.843 μέλη

    Ερώτηση για ένα πρόγραμμα ηχογράφησης μέσω υπολογιστή

    rapsodos
    16.09.2003, 12:39
    Αγαπητοί φίλοι του MusicHeaven.

    Έχω μια απορία-πρόβλημα σχετικό με ένα μουσικό πρόγραμμα για PC. Συγκεκριμένα έχω το Cakewalk ProAudio 8 και έχω γράψει-ηχογραφήσει 12 τραγούδια. Δεν μπορώ όμως να τα περάσω στο Windows Media Player για να μπορέσω να τα γράψω σε CD. Έχω προσπαθήσει την απλή λογική λύση του save as … αλλά τίποτα. Κανένα αρχείο από αυτά που μου δίνεται η δυνατότητα στο save as… δεν αναγνωρίζεται από το Media. Έχω κάνει export Audio αλλά γίνονται export μόνο τα Audio αρχεία (τα MIDI χάνονται) Με άλλα λόγια έχω χάσει το μπούσουλα. Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το πρόγραμμα ή για το συγκεκριμένο πρόβλημα ας απαντήσει.
    Θα σας το χρωστώ χάρη.
    jorge
    16.09.2003, 14:31
    Tο Cakewalk ProAudio 8 δεν υποστηρίζει format wav? Μου κάνει εντύπωση... Μήπως εκτός από το 'Save as...' υπάρχει η επιλογή 'Export', οπου εκεί στα μετατρέπει σε wav;

    Προσωπικά χρησιμοποιώ την τελευταία έκδοση του Cool Edit Pro, η οποία κάνει export και σε wav και σε mp3. Οπότε μου είναι πολύ εύκολο να φτιάξω CDs από ηχογραφήσεις.
    yiannisyiannis
    16.09.2003, 14:43
    Τι επιλογές σου δίνει η εντολή export?
    rapsodos
    16.09.2003, 14:55
    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Τώρα όσον αφορά για τις επιλογές που μου δίνει το export audio είναι 3. wave με την οποία γίνονται export μόνο τα audio αρχεία (τα Midi χάνονται)και 2 real media απο τα οποία δεν διαβάζει τίποτα το media player. ¶λλο export δεν έχει. Και όσον αφορά τις ρυθμίσεις του media είναι ρυθμισμένες να διαβάζουν όλα τα αρχεία που επιτρέπονται. Αυτά... Μήπως χρειάζεται κάποια αναβάθμιση το media player ή το cakewalk, ή μήπως πρέπει να τα ξαναγράψω σε άλλο πρόγραμμα (πίκρα)Δεν βλέπω φως στο τουνελ. Να'στε καλά παιδιά
    Astron
    16.09.2003, 15:48
    Μια απλή λύση είναι να ηχογραφήσεις τα midi σε wav. Επομένως όλα τα αρχεία σου θα είναι σε wav και το export θα τα αναγνωρίσει κανονικότατα.
    Για το πώς θα το κάνεις αυτό, είναι αρκετά απλό: Όπως επιλέγεις για ηχογράφηση (στο παράθυρο Recording Control των windows) το input της ηχογράφησης - που συνήθως είναι είτε microphone ή το Line-in, υπάρχει αντίστοιχη επιλογή για το midi. Με λίγα λόγια επιλέγοντας για ηχογράφηση το Midi, θα βάλεις το Midi αρχείο να παίζει και θα κάνεις ηχογράφηση κανονικά. Το αποτέλεσμα θα είναι ένα αρχείο wav που θα έχει ακριβώς τους ίδιους ήχους και μελωδίες με το Midi.
    rapsodos
    16.09.2003, 16:04
    Ευχαριστώ Astron θα το προσπαθήσω όταν θα πάω σπίτι (είμαι στο γραφείο)
    Για να δούμε, για να δούμε...
    yiannisyiannis
    16.09.2003, 16:16
    Αυτό που πρότεινε ο Astron είναι η καλύτερη λύση, από τη στιγμή που οι ακολουθίες midi χάνονται με την εντολή export. Μια παρόμοια λύση μ' αυτή που πρότεινε ο Astron είναι να ηχογραφήσεις ολόκληρο το απόσπασμα που παίζει το Cakewalk (audio & midi) και να τo σώσεις σε μορφή wav. Στο πρόγραμμα ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ των Windows, πηγαίνεις menu Αρχείο/Ιδιότητες κι επιλέγεις μορφές αναπαραγωγής. Mετά πατάς το REC. Οτιδήποτε παίζει η κάρτα ήχου σου εκείνη τη στιγμή, ηχογραφείται σε μορφή wav. Από τις Ιδιότητες μπορείς επίσης να καθορίσης την ποιότητα του ηχογραφημένου αρχείου wav.
    rapsodos
    16.09.2003, 16:36
    Ελπίζω κάποια απο τις λύσεις που προτείνατε να βοηθήσει. Αν μπορέσω τελικά και τα γράψω σε cd θα γράψω απο ένα και για εσάς......
    rapsodos
    19.09.2003, 15:28
    Τελικά παιδιά δεν τα κατάφερα με το πρόγραμμα. Μπορεί να κάνω κάτι λάθος, μπορεί απλώς να πείσμωσε το PC. Όπως και να'χει όμως εγώ θα συνεχίσω την προσπάθεια μέχρι να το ξετρυπώσω.. Keep on trying
    _a_r_i_s_
    19.09.2003, 22:53
    θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα του cool edit pro (υπάρχει και στο internet,όσο για το crack του κάτι θα κάνουμε...)και να "σύρεις" τα σωσμένα ηχογραφημένα σου αρχεία μέσα σε αυτό το πρόγραμμα.Στην συνέχεια να σβήσεις το παλαιό σου πρόγραμμα ηχογράφησης και να χρησιμοποιείς μόνο το cool edit,δεν έχεις να χάσεις τίποτα...
    Dreamtheater
    20.09.2003, 12:36
    Οι παραπάνω ιδέες είναι πάρα πολυ καλές.Εγώ απλά έχω να προτείνω δύο ακόμα:1ον δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο audiocatalist το οποίο είναι πρόγραμμα που μετατρέπει μουσικά αρχεία σε audio ή και mp3.2ον δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα αποσυμπίεσης μουσικών αρχείων για το media player όπως το ultimate xp divx codec.Mε αυτό σίγουρα θα σου το διαβάσει το media και θα κάνεις την δουλειά σου.

    *Πως και δεν χρησιμοποιείς το nero;
    *Aν το θες κάτι μπορεί να γίνει.
    *Πως δεν δουλεύεις επίσης με το qbase που είναι και πιο αξιόπιστο.(μιλάω εκ πικρής πείρας....)

    Όπως και να έχει καλή επιτυχία και καλή συνέχεια!
    Astron
    21.09.2003, 14:06
    Ρε παιδιά, το πρόβλημα είναι ότι χάνονται τα midi αρχεία του, όλα τα άλλα είναι άσχετα. Προφανώς το κανονικό audio γίνεται export μια χαρά.

    Αν λοιπόν ηχογραφηθούν σε audio τα midi τότε δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Αυτή είναι σίγουρη λύση. Αν θες περισσότερες πληροφορίες για το πώς θα το κάνεις, μπορώ να σου δώσω οδηγίες.

    Πάντως προγράμματα όπως cooledit, δεν υποστηρίζουν καν το άνοιγμα midi αρχείων, επομένως όλες αυτές οι συμβουλές για αλλαγή προγράμματος δεν έχουνε νόημα.
    Back_For_More
    22.09.2003, 21:34
    Loipon,akou na deis file moy ti ginete
    To cakewalk pro audio 8(kai 9) einai aplo sequencer
    Den analambanoun thn metatropi midi se wav , giayto k sto export audio sou bgazei mono ta wav kanalia poy exeis xoris ta midi
    Loipon , 8a xreiasteis ena programma metatropis ton midi se wav, opoy metepeita 8a kaneis insert audio se kapoio kanali apo to cakewalk
    Yparxoun programmata ta opoia apla 8a analaboun na bgaloyn se wav morfh ayto poy akous , an kai 8a sou protina na epernes ena allo moysiko programma anti autou , to Fruity Loops 3.5.6 to opoio mporeis k kaneis na analambei na graftoun ta midi sou se wav h mp3 ,ta opoia 8a steileis metepeita sto cakewalk , me peri8oria epilogis effe k hxon ano ton 3000 ,hxografhmenon apo pragmatika organa !!!!! Oxi mia grammh kodika poy pezei to tade organo sth tade 8esh ths kartas hxou sou (px 000 - piano)
    ayta :) filika , Giorgos Pasxalidhs
    rapsodos
    23.09.2003, 10:49
    Λοιπόν παιδιά όλα δεκτά αλλά απλώς αυτήν την εβδομάδα κάνω αναβάθμιση το pc γι'αυτό και δεν σας ενημέρωσα για τυχόν επίλυση. Όλα πάντως θα τα δοκιμάσω. Και είναι στα σχέδια να δοκιμάσω και ένα άλλο πρόγραμμα (το fruit loops 3.5.6 δεν το είχα συναντήσει ξανά. Θα το ψάξω). Είμαι λίγο δυσαρεστημένος απο τα midi του cakewalk. Και όπως πιστεύω όλοι οι μουσικοί, πάντα προσπαθώ να βελτιώσω τα τραγούδια μου (να δω πότε θα αποφασίσω να τα τελειώσω - όλο λέω είναι έτοιμα και όλο κάτι προσθέτω, κάτι αφαιρώ). Πάντως η βοήθειά σας είναι πολύ χρήσιμη, έστω και απο πλευράς συμπαράστασης. Σας ευχαριστώ. Για οτιδήποτε νεώτερο θα σας ενημερώσω.
    Dizzy
    15.04.2005, 15:01
    Quote:

    Το μέλος Back_For_More στις 22-09-2003 στις 21:34 έγραψε:
    Yparxoun programmata ta opoia apla 8a analaboun na bgaloyn se wav morfh ayto poy akous , an kai 8a sou protina na epernes ena allo moysiko programma anti autou , to Fruity Loops 3.5.6 to opoio mporeis k kaneis na analambei na graftoun ta midi sou se wav h mp3 ,ta opoia 8a steileis metepeita sto cakewalk , me peri8oria epilogis effe k hxon ano ton 3000 ,hxografhmenon apo pragmatika organa !!!!! Oxi mia grammh kodika poy pezei to tade organo sth tade 8esh ths kartas hxou sou (px 000 - piano)




    Αυτή την γραμμή κώδικα πρώτη φορά την ακούω...!!!!
    Αν δεν σου κάνει κόπος για κοίτα τι είναι το M.I.D.I. 1.0 και τι έχει σαν standar και μετά βλέπουμε...!!!! Αν βρείς και πουθενά κοντά κοίτα και είναι το General Midi (ααααααα...αυτό ένοούσε ο ποιητής με το GM)

    Λοιπόν αν θέλει κανείς να κάνει σικουένσινγκ οντιο με μιντι αλλά και εξαγωγή του αποτελέσματος σε ένα κια μοναδικό αρχείο θα πρέπει να έχει και το κατάλληλο σοφτγουέαρ, κάτι που ευτυχώς είναι γνωστό.

    Για αυτή την δουλειά υπάρχουν λογισμικά που οι δυνατότητές τους πικοίλουν ανάλογα και με τη σοβαρότητά τους.....

    Τα μέτρια για αυτές τις δουλειές είναι τα CubaseSx & Cubase VST(5+), Sonar, Nuendo. Για πιο πάνω άστο. Εκεί δεν παίρνεις ένα λογισμικό για να φτιάχνεις κανένα τραγουδάκι να περνάει η ώρα αλλά ολόκληρο σύστημα. Αν διαθέτεις τα λεφτά για κάτι τέτοιο όλα καλά είναι και οι ειδικοί πολλοί!!!!!!
    MichPah
    15.04.2005, 23:46
    Ενα καλό πρόγραμμα για ηχογράφηση είναι και το sound forge της sonic foundry(αυτο χρησημοποιω εγω) Μπορεις να μετατρέψεις τα ηχογραφημένα αρχεία σε mp3 οπότε τα γράφεις σε cd μετα με το nero αν θες
    Dizzy
    16.04.2005, 11:02
    Quote:

    Το μέλος MichPah στις 15-04-2005 στις 23:46 έγραψε:

    Ενα καλό πρόγραμμα για ηχογράφηση είναι και το sound forge της sonic foundry(αυτο χρησημοποιω εγω) Μπορεις να μετατρέψεις τα ηχογραφημένα αρχεία σε mp3 οπότε τα γράφεις σε cd μετα με το nero αν θες





    Το sound forge είναι wave editor! Καμία σχέση με sequencing...!!!! Θα ήταν καλό να κοίταγες και τα προηγούμενα μηνύματα.....
    Dizzy
    16.04.2005, 11:22
    Quote:

    Το μέλος MichPah στις 15-04-2005 στις 23:46 έγραψε:
    (αυτο χρησημοποιω εγω)





    Οτι δηλαδή χρησιμοποιούμαι εμείς είναι καλό...;!!!!!

    Δεν το λέω προσωπικά, οι πιο πολλοί βλογάνε τα γένια τους!!!!

    Σου λέει ο ένας "ααα, αυτό το πρόγραμμα είναι καλλύτερο από αυτό"

    "Οχι, όχι," λέει ο άλλος "αυτό είναι καλλύτερο"

    Και αν ρωτήσεις γιατί και το ψιλοζορήσεις λίγο θα σου πούνε "ε, στην τελική αυτό χρησιμοποιώ εγώ"
    jorge
    16.04.2005, 11:23
    To topic λέγεται "Ερώτηση για ένα πρόγραμμα ηχογράφησης μέσω υπολογιστή" και ο MichPap μας είπε ένα - κατά τη γνώμη του - καλό πρόγραμμα ηχογράφησης.

    Νομίζω εσύ πρέπει να ξαναδιαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα.
    Dizzy
    16.04.2005, 11:38
    Quote:

    Το μέλος orpheus στις 16-09-2003 στις 12:39 έγραψε:

    Αγαπητοί φίλοι του MusicHeaven.

    Έχω μια απορία-πρόβλημα σχετικό με ένα μουσικό πρόγραμμα για PC. Συγκεκριμένα έχω το Cakewalk ProAudio 8 και έχω γράψει-ηχογραφήσει 12 τραγούδια. Δεν μπορώ όμως να τα περάσω στο Windows Media Player για να μπορέσω να τα γράψω σε CD. Έχω προσπαθήσει την απλή λογική λύση του save as … αλλά τίποτα. Κανένα αρχείο από αυτά που μου δίνεται η δυνατότητα στο save as… δεν αναγνωρίζεται από το Media. [i]Έχω κάνει export Audio αλλά γίνονται export μόνο τα Audio αρχεία (τα MIDI χάνονται) Με άλλα λόγια έχω χάσει το μπούσουλα. Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το πρόγραμμα ή για το συγκεκριμένο πρόβλημα
    ας απαντήσει.
    Θα σας το χρωστώ χάρη.
    [/I]



    Τώρα αν ο τίτλος του θέματος δεν ανταποκρίνεται ακριβώς στο τι ήθελε να πει ο χρήστης orpheus, κάτι με τους κανόνες του φόρουμ έχει σχέση αυτό, δεν είναι δική μου ευθήνη.