ελληνική μουσική
    636 online   ·  210.832 μέλη

    Τι σας κάνει να θυμώνετε;

    GinaDanis
    14.03.2006, 01:52
    Ο θυμός & ο εκνευρισμός θεωρούνται αρνητικές συναισθηματικές εκδηλώσεις του ανθρώπου & μη αποδεκτές κοινωνικά. Παρόλ' αυτά πιστεύω ότι χρειάζεται κάποιες φορές να εκφράζουμε το θυμό μας. Η εκδήλωσή του είναι δείγμα υγείας, ενώ η καταπίεσή του λέγεται ότι αποτελεί ένα πρωταρχικό αίτιο της κατάθλιψης.

    Εγώ πάντως θυμώνω με την έλλειψη σεβασμού.
    ageras
    14.03.2006, 02:06
    Γενικά είμαι άτομο που εκνευρίζεται δύσκολα.Θα έλεγα πως με στεναχωρεί η ασέβεια,η αδικία και η "ξεροκεφαλιά". Έχω εξάρσεις εκνευρισμού και θυμού αλλά πολύ σπάνια.Π.χ δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορα που βγήκα εκτός εαυτού!!!!

    www.manpas.musicheaven.gr


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 14-03-2006 02:14 ]
    MUSICWAVE
    14.03.2006, 02:13
    όταν ο εγωισμός υπερνικά τη λογική ή το συναίσθημα....
    βγαίνω απ τα ρούχα μου....
    vasilis23
    14.03.2006, 02:31
    Ψεμα,Αδικια,Ασυνειδησια,Ασεβεια,Ταπεινωση...
    altamira
    14.03.2006, 08:46
    εκνευρίζομαι με όσους δεν παραδέχονται τα λάθη τους.
    Ισχύει και για μένα αυτό.
    sintorin
    14.03.2006, 10:57
    Ekneurizomai me tin agenia kai tin upokrisia pou uparxei se auti ti xora se terastia pososta. San ena parakalo i euxaristo na einai polu duskolo gia polous anthropous na to poun. Vasikos den mathainoun apo tous goneis tous tin eugeneia, oi idioi argotera molis kanoun paidia sunexizoun tin idia paradosi, dimiourgontas mia kinonia xoris sevasmo, upokritiki kai diaftharmeni.
    Emaki
    14.03.2006, 12:07
    Δεν θα έλεγα ότι θυμώνω ή νευριάζω εύκολα.
    Μάλλον τους άλλους νευριάζω με την ηρεμία μου!
    Με ενοχλεί η αχαριστία και η αδιαφορία αλλά δεν θα έλεγα οτι το συναισθημα που μου προκαλούν είναι ο Θυμός.
    Πιο πολύ το παράπονο με πιάνει παρά θυμός...
    alexia-vicky
    14.03.2006, 12:12
    Αν και θυμωνω δυσκολα, οταν θυμωσω....τους παιρνει και τους σηκωνει
    Με ενοχλει αφανταστα να με παιρνανε για βουρλο, η προδοσια, το ψεμα, η αχαριστια και η δυπροσωπια>!!
    johnpsilos
    14.03.2006, 13:23
    Συμφωνώ απόλυτα με την MUSICWAVE.......

    oulaloum
    14.03.2006, 15:09
    απεχθάνομαι τους καυγάδες..δυστυχώς ή ευτυχώς μου προκαλούν τεράστια σύγχυση και προσπαθώ να τους αποφεύγω με διάλογο και όποτε αυτό δεν είναι δυνατόν απομακρύνομαι από το άτομο ή την πηγή του εκνευρισμού μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα.γενικότερα όμως, με ενοχλεί η ισχυρογνωμοσύνη.
    houlina
    14.03.2006, 16:46
    ειρωνεία, υποκρισία.....
    Jimy
    14.03.2006, 18:04
    Είναι ίσως λίγο παράξενο αλλά όταν ερωτεύομαι θυμώνω δεν ξέρω πώς..και γιατί..


    gazakas
    14.03.2006, 18:27
    ...το να θυμώνω...
    neerie
    14.03.2006, 22:56
    Εμένα το παραμικρό με κάνει να θυμώνω...

    Επικίνδυνο πράγμα ο θυμός... Θυμάμαι πάντα μια ιστορία όπου κάποιος θύμωσε με μια αλεπού που του έτρωγε τις κότες, οργίστηκε τόσο που με το που την έπιασε στα χέρια του, έφαλε φωτιά στην ουρά της... Αυτή πανικοβλημένη άρχισε να τρέχει εδώ κι εκεί, κι απ' όπου περνούσε τα πάντα έπαιρναν φωτιά... Πάνε τα κοτέτσια, τα χωράφια, τα ζωντανά όλα του γεωργού...

    Εγωισμός ο θυμός: "Ποιος είσαι εσύ που θα βλάψεις εμένα?" Και γινόμαστε μαινόμενοι ταύροι, χειρότεροι από τον άλλο, θέλουμε να φωνάξουμε περισσότερο, να βλάψουμε περισσότερο...

    Και φυσικά είναι γνωστό ότι με το θυμό δε λύνεται κανένα πρόβλημα, μόνο χειρότερα γίνονται τα πράγματα, παρά αν ηρεμήσουμε και μιλήσουμε με μια γλυκύτητα... Τότε μαλακώνει κι ο άλλος κι επέρχεται η ποθητή λύση...

    Παραθέτω τέλος ένα ωραίο απόφθεγμα (άγνωστης προέλευσης), ελαφρώς σχετικό με το θυμό:

    "Never argue in public with a fool, bystanders can't tell the difference!"

    Αυτά γενικά για το θυμό, εφόσον είναι από τα θέματα που με απασχολούν παιδιόθεν... Έχω ξεφύγει λίγο από το τόπικ, συγχωρέστε με...
    Aiolos_m
    14.03.2006, 23:04
    Οι καθρέφτες...
    ph
    15.03.2006, 01:54

    η αγένεια και η αδιακρισία
    lavictory
    15.03.2006, 13:27
    * όταν θυμώσεις με κάποιον άνθρωπο στάσου ένα λεπτό και σκέψου...
    * σκέψου τί προκάλεσε την έκρηξη αυτού του μοιραία αυτοκαταστροφικού συναισθήματος και τότε θα καταλάβεις.
    * θα καταλάβεις ότι ο θυμός από μέσα σου ξεκινά και μέσα σου καταλήγει κι ο μόνος που βγαίνει ζημιωμένος δεν είναι κανένας άλλος παρά μόνο ΕΣΥ.
    * ο θυμός, η στεναχώρια, η χαρά, ο ενθουσιασμός, η απάθεια, όλα τα συναισθήματα είναι αποτέλεσμα μιας σκέψης:οι αρνητικές σκέψεις οδηγούν σε αρνητικά συναισθήματα. Υπεύθυνοι για τις σκέψεις μας είμαστε αποκλειστικά και μόνο μείς.


    *ΈΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΙΝ ΘΥΜΩΣΕΙΣ ΣΚΕΨΟΥ


    Jimy
    15.03.2006, 17:06
    Quote:

    Το μέλος lavictory στις 15-03-2006 στις 13:27 έγραψε:

    * όταν θυμώσεις με κάποιον άνθρωπο στάσου ένα λεπτό και σκέψου...
    * σκέψου τί προκάλεσε την έκρηξη αυτού του μοιραία αυτοκαταστροφικού συναισθήματος και τότε θα καταλάβεις.
    * θα καταλάβεις ότι ο θυμός από μέσα σου ξεκινά και μέσα σου καταλήγει κι ο μόνος που βγαίνει ζημιωμένος δεν είναι κανένας άλλος παρά μόνο ΕΣΥ.
    * ο θυμός, η στεναχώρια, η χαρά, ο ενθουσιασμός, η απάθεια, όλα τα συναισθήματα είναι αποτέλεσμα μιας σκέψης:οι αρνητικές σκέψεις οδηγούν σε αρνητικά συναισθήματα. Υπεύθυνοι για τις σκέψεις μας είμαστε αποκλειστικά και μόνο μείς.


    *[i]ΈΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΙΝ ΘΥΜΩΣΕΙΣ ΣΚΕΨΟΥ




    [/I]



    Εάν σκεφτείς εκείνη την ώρα,λίγο πρίν,δεν μπορείς να θυμώσεις
    ο θυμός νομίζω είναι κάτι που δεν έχει να κάνει με σκέψη..και ίσως είναι ο λόγος,
    ο έρωτας ,για τον οποίο μπορεί να θυμώσω πολύ με το άτομα που είμαι ερωτευμένος
    διότι με κάνει να μήν σκέφτομαι


    Soulessome
    15.03.2006, 17:41
    Ο εαυτος μου με κάνει και γίνομαι έξαλλη....απο αυτον περιμένω πράγματα, αυτόν εχω απαίτηση να μάθω...σε αυτός στηρίζομαι μόνο...και όταν κάνει λάθη, γίνομαι εξαιρετικά αυστηρή μαζί του...

    Οσο για τα υπόλοιπα...ειρωνία, ψεμματα, αδιαφορια κτλ κτλ από τους αλλους δεν θυμώνω, απλά στεναχωριεμαι και απογοητευομαι...αλλα δεν θυμώνω!
    babisdr
    15.03.2006, 17:55
    Εγώ θυμώνω πολύ σπάνια, κυρίως απογοητεύομαι, αλλά όταν θυμώνω, θυμώνω πολύ και τα κάνω πάντα $%@$@#@... Άσχημο πράγμα, ψυχοφθόρο.

    Και μια που φθάσαμε ως εδώ:
    Χριστίνα, συγνώμη, σ'αγαπάω (δεν φαντάζεσαι τι κρύβει μέσα του αυτό το "α")