ελληνική μουσική
    626 online   ·  210.830 μέλη
    theotita
    15.03.2006, 00:31
    Συμφωνείτε με αυτή τη φρασούλα; Σας έχει τύχει να νοιώσεται έτσι για κάποιο άτομο (ότι ήταν μοιραίο να συναντηθείτε τη συγκεκριμένη στιγμη, στο συγκεκριμένομερος,κλπ) ή για καταστάσεις;

    Εγώ πολλές φορές νοιώθω ότι κάποια άτομα υπάρχει λόγος που μπαίνουν στη ζωή μας και ότι και κάποια γεγονότα γίνονται πάλι για κάποιο λόγο και είναι φορές που δεν μπορούμε να τ' αποφύγουμε...

    Μπορεί να ακούγομαι σαν μοιρολάτρης, αλλά δεν είμαι. Πιστεύω ότι εμείς αποφασίζουμε, αλλά κάποιες φορές αισθάνομαι ότι κάποια πράγματα δεν τα ορίζω... Εσείς τι πιστεύεται;


    thanasena
    15.03.2006, 00:42
    Συμφωνώ,μερικές φορές είναι μοιραία πολλά πράγματα!
    Όμως συμφωνώ και στο ότι μπορεί να συμβεί κάτι που θέλεις πολύ!
    Κάτι μεταξύ έντονης επιθυμίας και μοιραίου πιστεύω ήταν το ότι συνάντησα εντελώς τυχαία την ξαδέρφη μου,που είχα να δω 6 χρόνια και παρόλο που ζούσαμε στην ίδια μικρή πόλη συναντηθήκαμε στην τεράστια για μας Αθήνα!Αχώριστες από παιδιά χαθήκαμε για λίγο αλλά ευτυχώς θα παραμείνουμε αχώριστες από δω και πέρα!
    SAMIK
    15.03.2006, 03:35
    πολλές φορές τα λόγια είναι όντως περιττά.....
    δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναλύσω αν πιστεύω ή όχι στο μοιραίο.....
    πάντως όταν σου συμβαίνει.....παραλύουν οι αισθήσεις....
    δεν χρησιμοποιω τυχαία αυτο το ρήμα..., μπορεί να ηχεί στα αυτιά μας υπερβολικό....αλλά όταν η υπερβολή μετατραπεί σε πραγματικότητα...
    τότε είναι που τίποτα δεν σε ικανοποιεί για να εκφράσεις το τι σου συμβαίνει....
    όπως καταλαβαίνετε......
    η μοίρα μου έχει χτυπήσει την πόρτα .....μία και καλή.....!!!!!!!!!!!!!
    και το τι της απάντησα.......????

    EffieKakaflika
    15.03.2006, 11:40
    Υπάρχει, υπάρχει, υπάρχει μοιραίο.
    Έχω νοιώσει πολλές φορές (τις πιο πολλές σε πολύ σημαντικά σταυροδρόμια στη ζωή μου), ότι προσπαθώ να κινηθώ προς μια κατεύθυνση και τα πράγματα από μόνα τους με οδηγούν στην αντίθετη. Επίσης, με τα πρόσωπα που μπαίνουν στη ζωή μου τις συγκεκριμένες στιγμές που δεν το περιμένω (άρα δεν έχω προλάβει να το επιθυμήσω πολύ), και μου αλλάζουν τη ζωή, πιστεύω ότι υπάρχει κάτι μοιραίο.
    Απλά πέρα από αυτό, πιστεύω ακράδαντα ότι μπορούμε σε κάποια σημεία (και ωφείλουμε) να μην αφηνόμαστε στη μοίρα αλλά να κινούμε εμείς τα νήματα. Κι αν πρέπει να αφεθούμε θα μας το επιβάλλει εκέινη.

    vasilis23
    15.03.2006, 11:45
    Συμφωνω χωρις πολλα λογια...ε Οριανα μου?...
    houlina
    15.03.2006, 16:36
    συμφωνώ συμφωνώ ...
    uNick
    15.03.2006, 18:02
    που για μια ακόμη φορά θα φανώ "κάπως"... αλλά προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάτι στη ζωή μας που να ονομάζεται "μοιραίο"... Σίγουρα όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο, αλλά οτιδήποτε συμβαίνει στη ζωή του καθενός προέρχεται από δικές του επιλογές. Για παράδειγμα, όσο "μοιραίο" κι αν είναι να με πατήσει ένα αυτοκίνητο αύριο το πρωί, αν εγώ επιλέξω να μην βγω καθόλου από το σπίτι μου σίγουρα δεν θα ανέβει αυτό τα 4 πατώματα για να με πατήσει. Η δική μου επιλογή λοιπόν να κάτσω σπίτι θα έχει αποτρέψει αυτό το "μοιραίο" γεγονός.

    Υποστηρίζω την άποψη - θεωρία ότι η ζωή μας είναι μια σειρά από τυχαία γεγονότα, και νομίζω ότι η "μοίρα" είναι μια "εφεύρεση" για να παρηγορούμε τις ψυχές μας για τα δεινά που μας συμβαίνουν ή να ενισχύουμε τη χαρά μας για ό,τι ευχάριστο τυχαίνει στη ζωή μας...

    Φυσικά, πάντα υπάρχει η πιθανότητα να κάνω λάθος... αλλά αυτό μάλλον δεν μπορεί να αποδειχθεί, όπως επίσης δεν μπορώ να αποδείξω ότι έχω δίκιο... οπότε, ο καθένας πιστεύει μεταξύ μοίρας και τύχης αυτό που τον "γεμίζει"...

    monkeyface
    16.03.2006, 12:47
    Εγώ πάλι πιστεύω πως όλα στη ζωή μας είναι μοιραία και τυχαία... απλά δεν πρέπει να αφηνόμαστε στο "ό,τι είναι να γίνει θα γίνει"
    alexia-vicky
    16.03.2006, 13:20
    Quote:

    Το μέλος monkeyface στις 16-03-2006 στις 12:47 έγραψε:

    Εγώ πάλι πιστεύω πως όλα στη ζωή μας είναι μοιραία και τυχαία... απλά δεν πρέπει να αφηνόμαστε στο "ό,τι είναι να γίνει θα γίνει"





    Συμφωνώ απόλυτα!! Δεν είμαστε άβουλοι αλλά μερικά γεγονότα δεν είναι τυχαία!
    uNick
    16.03.2006, 14:05
    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 16-03-2006 στις 13:20 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος monkeyface στις 16-03-2006 στις 12:47 έγραψε:
    [i]
    Εγώ πάλι πιστεύω πως όλα στη ζωή μας είναι μοιραία και τυχαία... απλά δεν πρέπει να αφηνόμαστε στο "ό,τι είναι να γίνει θα γίνει"





    Συμφωνώ απόλυτα!! Δεν είμαστε άβουλοι αλλά μερικά γεγονότα δεν είναι τυχαία!

    [/I]


    Φυσικά και δεν είμαστε άβουλα όντα. Δεν προτείνω να αφήνουμε την τύχη να αποφασίσει τί θα μας συμβεί. Εμείς "ρυθμίζουμε" την τύχη μας, εμείς αποφασίζουμε τον δρόμο που θα ακολουθήσουμε, και εμείς ερχόμαστε πιο κοντά στα γεγονότα που θα συναντήσουμε με τις επιλογές μας, έχοντας χάσει ή αποφύγει αυτά που θα βρίσκαμε μπροστά μας στο άλλο μονοπάτι... Με λίγα λόγια, η κάθε μας επιλογή ουσιαστικά περιλαμβάνει και μερικά τυχαία γεγονότα από όλα τα πιθανά σενάρια...
    doritsa78
    18.03.2006, 12:34
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 16-03-2006 στις 14:05 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 16-03-2006 στις 13:20 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος monkeyface στις 16-03-2006 στις 12:47 έγραψε:
    [i]
    Εγώ πάλι πιστεύω πως όλα στη ζωή μας είναι μοιραία και τυχαία... απλά δεν πρέπει να αφηνόμαστε στο "ό,τι είναι να γίνει θα γίνει"





    Συμφωνώ απόλυτα!! Δεν είμαστε άβουλοι αλλά μερικά γεγονότα δεν είναι τυχαία!

    [/I]


    Φυσικά και δεν είμαστε άβουλα όντα. Δεν προτείνω να αφήνουμε την τύχη να αποφασίσει τί θα μας συμβεί. Εμείς "ρυθμίζουμε" την τύχη μας, εμείς αποφασίζουμε τον δρόμο που θα ακολουθήσουμε, και εμείς ερχόμαστε πιο κοντά στα γεγονότα που θα συναντήσουμε με τις επιλογές μας, έχοντας χάσει ή αποφύγει αυτά που θα βρίσκαμε μπροστά μας στο άλλο μονοπάτι... Με λίγα λόγια, η κάθε μας επιλογή ουσιαστικά περιλαμβάνει και μερικά τυχαία γεγονότα από όλα τα πιθανά σενάρια...

    [/I]

    Συμφωνω μαζι σας.Ετσι ειναι.
    anastasisk
    25.03.2006, 01:58
    theotita,συμφωνώ μαζί σου.
    mind_abyss
    25.03.2006, 19:51
    Mήπως ονομάζουμε "τυχαίο" εκείνο το γεγονός, που δεν μπορούμε να ερμηνεύσουμε; Mήπως η μοιρά δεν είναι παρά δημιούργημα της άγνοιάς μας για το πως κινούνται τα γρανάζια του σύμπαντος;

    "Άραγε ο Θεός παίζει ζάρια;" - δάσκαλε Hawking;

    Mήπως υποκινούμε συνειδητά ή υποσυνείδητα ή ακόμη και ασυνείδητα (!) τα γεγονότα;

    Mέχρι πρόσφατα πίστευα πως ως ένα σημείο τα γεγονότα ήταν τυχαία και κατόπιν τα καθόριζα εγώ ή το αντίστροφο. Tελευταία όμως στιγμές της ζωής μου με έβαλαν σε σκέψεις... Ποιός είναι ο μηχανισμός των γεγονότων;

    Tελικά το να γράψετε αυτό το post και να το διαβάσω ήταν μοιραίο; undefined
    thank
    25.03.2006, 22:47
    Συμφωνω απόλυτα με τον Νικο (uinck). Η αλήθεια ειναι πως φαίνεται λίγο κυνική ως προσέγγιση. Αλλά δεν στερεί σε κανέναν τη δυνατότητα να νοιώθει κάτι το μαγικό, το αλλόκοτο, το απρόσμενο, το ανερμήνευτο, σε στιγμές και σε καταστάσεις που βιώνει, σε κρίσιμα ή οχι σταυροδρομια της ζωής του. Αν το καλοσκεφτούμε, υπάρχουν και περιπτώσεις που ενώ κάποια στιγμή μας φαίνονται ανερμήνευτες, μετά απο πολύ καιρό, μπορούμε να τις ερμηνευσουμε. Αν όχι απόλυτα, τουλάχιστον να τις προσεγγισουμε.

    Η έννοια του "μοιραίου" συνήθως συνδυάζεται με κάποιες δυνάμεις που λειτουργούν έξω απο εμάς. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε ατομικές πορείες του καθενός, αλλα και σε κοινωνικες συγκυρίες. Βέβαια λένε πως η προσφυγή στο μοιραίο βοηθά ... Ανθρώπους να ξεπεράσουν δύσκοιλες καταστάσεις, να βιώσουν πιό όμορφο τις καλές καταστάσεις. Αλλα βοηθά (οπως επεσήμανε και ο Νίκος) άλλους να εξουσιάσουν, να καταδικάσουν σε αδράνεια, βοηθά σε ενοχοποίηση, μας στερεί την αναζήτηση της δύναμής μας.

    Δεν πιστεύω κάθόλου στο μοιραίο. Αλλά πιστευω στον ξεχωριστό, στον μαγικό, στον εκτός ορίων χαρακτήρα που έχουν για τον καθένα μας άνθρωποι, καταστάσεις, στιγμές. Και σε γενικές γραμμές, νοιώθω πως αυτη ή στάση με έχει βοηθήσει στη ζωή μου.
    dijo
    26.03.2006, 06:21
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 16-03-2006 στις 14:05 έγραψε:

    η κάθε μας επιλογή ουσιαστικά περιλαμβάνει και μερικά τυχαία γεγονότα από όλα τα πιθανά σενάρια...





    Η επιλογή μου να μην κάνω κοπάνα (ως συνήθως), αλλά να μείνω στο σχολείο και να κάνω γυμναστική, καθώς και η επιλογή μου να τραγουδήσω την ώρα της προθέρμανσης τον "Πόνο του πρεζάκια" του Α. Δελιά, οδήγησε στο τυχαίο γεγονός εκείνη τη στιγμή να βρίσκεται δίπλα μου ο γυμναστής. Απο 'κει και πέρα άλλαξαν πολλά πράγματα στη σχέση μου με τη μουσική.
    Φυσικά και δεν ήταν "μοιραίο", ήταν όμως μεγάλη κωλοφαρδία!
    uNick
    26.03.2006, 11:06
    Quote:

    Το μέλος dijo στις 26-03-2006 στις 06:21 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος uNick στις 16-03-2006 στις 14:05 έγραψε:
    [i]
    η κάθε μας επιλογή ουσιαστικά περιλαμβάνει και μερικά τυχαία γεγονότα από όλα τα πιθανά σενάρια...





    Η επιλογή μου να μην κάνω κοπάνα (ως συνήθως), αλλά να μείνω στο σχολείο και να κάνω γυμναστική, καθώς και η επιλογή μου να τραγουδήσω την ώρα της προθέρμανσης τον "Πόνο του πρεζάκια" του Α. Δελιά, οδήγησε στο τυχαίο γεγονός εκείνη τη στιγμή να βρίσκεται δίπλα μου ο γυμναστής. Απο 'κει και πέρα άλλαξαν πολλά πράγματα στη σχέση μου με τη μουσική.
    Φυσικά και δεν ήταν "μοιραίο", ήταν όμως μεγάλη κωλοφαρδία!

    [/I]



    Να'σαι καλά φιλαράκι, το παράδειγμά σου μάλλον θα βοηθήσει και άλλους να καταλάβουν την "θεωρία" μου...
    dijo
    26.03.2006, 12:23
    Προσωπικά δεν πίστευα, μέχρι τώρα, πως μπορεί κάποιος να πιστεύει στη "μοίρα". Νόμιζα ότι η έννοια χρησιμοποιούνταν μόνο ως σχήμα λόγου απλά για να δώσει έμφαση σε κάποια γεγονότα. Άλλωστε ποιός μπορεί να εξηγήσει τι ακριβώς είναι η μοίρα και πως αυτή καθορίζεται; Ακόμη και αν υποστηρίξει κανείς πως η μοίρα προκαθορίζεται απ' τον Θεό, δε νομίζω πως είναι σωστό, αφού από τα λίγα που γνωρίζω από θεολογία, ξέρω πως υποστηρίζει ότι ο Θεός έχει δώσει πλήρη ελευθερία στον άνθρωπο να κάνει τις επιλογές του.