ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.831 μέλη

    ακουστική ή ηλεκτρική????

    kostas_kal7
    15.03.2006, 12:53
    παιζω κιθάρα εδω και 9 χρόνια.Ξεκίνησα κλασσική.Τον τελευταίο όμως χρόνο ασχολούμε με ροκ και έντεχνα κομμάτια.Η κι8αρα μου έχει παλιώσει και θέλω να πάρω μια καινούργια,αλλά όχι πάλι κλασσική.Είμαι σε μεγάλο δείλημα.Δεν ξέρω τι να κάνω.Πιστεύω πωσ για τα κομμάτια που θέλω να παίζω μου ταιριάζει μια καλή ηλεκτρακουστική.Αλλά απ' την άλλη,όσους φίλους έχω ρωτήσει που έχουν ηλεκτρακουστική,παρόλο που είναι ευχαριστημένοι,δεν θα ξαναέπερναν.Μου προτίνουν να πάρω ηλεκτρική.Το σκεπτικό τους είναι το εξής:οτί με την ηλεκτρική μπορείς να παίξεις καλά ακουστική άμα την ρυθμίσεις απο τον ενισχυτή,ενώ απο την ηλεκτρακ. όχι τόσο καλά.Έχει καλύτερη ποιότητα κ.λ.π.Θέλω την γνώμη σας!!!
    Α,και κάτι άλλο.Αν μπορείτε θα ήθελα να προτείνετε και μάρκες με συγκεκριμένα μοντέλα.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!!!!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas_kal7 στις 15-03-2006 12:55 ]
    ruffstuff
    15.03.2006, 23:16
    Quote:

    Το μέλος kostas_kal7 στις 15-03-2006 στις 12:53 έγραψε:

    παιζω κιθάρα εδω και 9 χρόνια.Ξεκίνησα κλασσική.Τον τελευταίο όμως χρόνο ασχολούμε με ροκ και έντεχνα κομμάτια.Η κι8αρα μου έχει παλιώσει και θέλω να πάρω μια καινούργια,αλλά όχι πάλι κλασσική.Είμαι σε μεγάλο δείλημα.Δεν ξέρω τι να κάνω.Πιστεύω πωσ για τα κομμάτια που θέλω να παίζω μου ταιριάζει μια καλή ηλεκτρακουστική.Αλλά απ' την άλλη,όσους φίλους έχω ρωτήσει που έχουν ηλεκτρακουστική,παρόλο που είναι ευχαριστημένοι,δεν θα ξαναέπερναν.Μου προτίνουν να πάρω ηλεκτρική.Το σκεπτικό τους είναι το εξής:οτί με την ηλεκτρική μπορείς να παίξεις καλά ακουστική άμα την ρυθμίσεις απο τον ενισχυτή,ενώ απο την ηλεκτρακ. όχι τόσο καλά.Έχει καλύτερη ποιότητα κ.λ.π.Θέλω την γνώμη σας!!!
    Α,και κάτι άλλο.Αν μπορείτε θα ήθελα να προτείνετε και μάρκες με συγκεκριμένα μοντέλα.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!!!!!
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas_kal7 στις 15-03-2006 12:55 ]



    Να πάρεις μία καλή ηλεκτρική την οποία μπορείς σήμερα να βρείς σε πολύ καλή τιμή και ένα όσο ποιό καλό ενισχυτή μπορείς σύμφωνα με τα οικονομικά σου γιατί αξίζει τον κόπο.
    Γιατί σου προτείνω τα παραπάνω?
    Γιατί στο σημείο που είσαι τώρα πρέπει να ζήσεις και με την ηλεκτρική για να καταλάβεις μόνος σου άν σου ταιριάζει περισσοτερο απο κάθε άλλη κιθάρα.
    Είναι καλύτερο να επιστρέψεις με αυτό τον τρόπο στην ακουστική (άν χρειαστεί) παρά να χάσεις τη μαγία της ηλεκτρικής η οποία μπορει να σου ανοίξει νέους δρόμους.
    Αλλα ακόμα και αυτό να γίνει η ηλεκτική κιθαρα θα σε συμπληρώσει σε πολλα πράγματα και θα σου φανει χρήσιμη σε πολλές εναλακτικές, δηλαδή δέν προκειται να μείνει στο ράφι ποτε.
    vasilis23
    16.03.2006, 14:45
    εγω προσωπικα δεν μπορω να σκεφτω τη ζωη μου χωρις ηλεκτροακουστικη...
    Rifle
    17.03.2006, 16:15
    Εγω θα σου προτεινω να παρεις μια ηλεκτρικη μαρκας ibanez αν εισαι καλος κιθαριστας θα μεινεις πολυ ικανοποιοιμενος
    Brokenchord
    23.03.2006, 16:21
    Quote:

    Το μέλος Rifle στις 17-03-2006 στις 16:15 έγραψε:

    Εγώ θα σου προτείνω να πάρεις μια ηλεκτρική μάρκας ibanez αν είσαι καλός κιθαρίστας θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος




    Μες στο μυαλό μου είναι αυτό το παιδί
    Α και φίλε kostas_kal7 εγώ αν είχα φτάσει στο επίπεδο σου 10 ηλεκτρικές θα είχα η Μάλον καλύτερα 10 ibanez ηλεκτρικές. Τώρα για μοντέλα ψάξε και δοκίμασε πάντος εγώ προτείνω Ibanez Jem 7V-WH_00_07 και θα καταλάβεις τι σημαίνει ηλεκτρική κιθάρα (Κάτι συζητούσαμε για τις ibanez κάπου
    εδώ)



    επισυναπτόμενα: JEM7V_WH_00_07.jpg 
    ruffstuff
    23.03.2006, 21:59
    Quote:

    Το μέλος Brokenchord στις 23-03-2006 στις 16:21 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Rifle στις 17-03-2006 στις 16:15 έγραψε:
    [i]
    Εγώ θα σου προτείνω να πάρεις μια ηλεκτρική μάρκας ibanez αν είσαι καλός κιθαρίστας θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος




    Μες στο μυαλό μου είναι αυτό το παιδί
    Α και φίλε kostas_kal7 εγώ αν είχα φτάσει στο επίπεδο σου 10 ηλεκτρικές θα είχα η Μάλον καλύτερα 10 ibanez ηλεκτρικές. Τώρα για μοντέλα ψάξε και δοκίμασε πάντος εγώ προτείνω Ibanez Jem 7V-WH_00_07 και θα καταλάβεις τι σημαίνει ηλεκτρική κιθάρα (Κάτι συζητούσαμε για τις ibanez κάπου
    εδώ)




    [/I]


    Εσύ φίλε μου που προτείνεις αυτή την κιθάρα και που μάλλον την έχεις αγοράσει μπορείς να πείς οτι εξαντλείς τις δυνατότητες της για τα λεφτά που κοστίζει??
    Εγώ νομίζω πως όχι και άς έχεις δώσει ένα κάρο λεφτά.
    Απο την άλλη, το παλικάρι που άνοιξε το θέμα βρίσκεται σε ένα σημείο που ψάχνει μια κιθάρα για να κάνει τη δουλειά του.
    Ούτε headbager είναι, ούτε παπαδές θέλει να παίξει με σαρανταπέντα μαγνήτες που έχει η ibanez.
    Οπότε χαλαρώστε λιγάκι και μήν πετάτε λεφτά όταν δέν υπάρχει λόγος.Ο Vai είναι Vai.
    Επίσης όταν δίνουμε μια συμβουλή πρέπει να είμαστε λίγο υπέυθυνοι και χωρίς πολύ EFFECT.

    kostas_kal7
    24.03.2006, 02:10
    Μια συμπλήρωση-ερώτηση.Μπορώ με την ηλεκτρική να παίξω ροκ-έντεχνα και να έχω καλή ποιότητα ήχου;Δεν ξέρω πολλά πράγματα από ηλεκτρικές,αλλά έχω την εντύπωση οτι δεν γίνεται να παιχτούν καλά αυτού του είδους τα κομμάτια.Η γνώμη σας????
    Brokenchord
    24.03.2006, 16:29
    Αν η ηλεκτρηκη είναι καλή μπορείς να παίξεις ότι θέλεις βγάζεις την παραμόρφοση και ο ήχος της είναι σχεδόν ίδιος μάλον καλήτερος απο μια ακουστική
    nightwalker
    18.04.2006, 10:24
    Η Κλασσικη ειναι η καλυτερη απ ολες!
    faltsoo
    18.04.2006, 10:58
    Με το συμπαθιο δηλαδη αλλα μια και ειναι σαρακοστη
    πιστευω οτι ο μπακαλιαρος σκορδαλια ειναι οτι καλυτερο





    nightwalker
    18.04.2006, 11:07
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 18-04-2006 στις 10:58 έγραψε:

    Με το συμπαθιο δηλαδη αλλα μια και ειναι σαρακοστη
    πιστευω οτι ο μπακαλιαρος σκορδαλια ειναι οτι καλυτερο








    Γιατι οχι?!
    dimko
    18.04.2006, 17:48
    Quote:

    Το μέλος kostas_kal7 στις 15-03-2006 στις 12:53 έγραψε:

    παιζω κιθάρα εδω και 9 χρόνια.Ξεκίνησα κλασσική.Τον τελευταίο όμως χρόνο ασχολούμε με ροκ και έντεχνα κομμάτια.Η κι8αρα μου έχει παλιώσει και θέλω να πάρω μια καινούργια,αλλά όχι πάλι κλασσική.Είμαι σε μεγάλο δείλημα.Δεν ξέρω τι να κάνω.Πιστεύω πωσ για τα κομμάτια που θέλω να παίζω μου ταιριάζει μια καλή ηλεκτρακουστική.Αλλά απ' την άλλη,όσους φίλους έχω ρωτήσει που έχουν ηλεκτρακουστική,παρόλο που είναι ευχαριστημένοι,δεν θα ξαναέπερναν.Μου προτίνουν να πάρω ηλεκτρική.Το σκεπτικό τους είναι το εξής:οτί με την ηλεκτρική μπορείς να παίξεις καλά ακουστική άμα την ρυθμίσεις απο τον ενισχυτή,ενώ απο την ηλεκτρακ. όχι τόσο καλά.Έχει καλύτερη ποιότητα κ.λ.π.Θέλω την γνώμη σας!!!
    Α,και κάτι άλλο.Αν μπορείτε θα ήθελα να προτείνετε και μάρκες με συγκεκριμένα μοντέλα.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!!!!!
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas_kal7 στις 15-03-2006 12:55 ]






    Κατ΄αρχάς διαφωνώ ότι με την ηλεκτρική μπορείς να βγάλεις και ακουστική. Θέλει παραπάνω από έναν ενισχυτή και πάλι όχι τέλεια. Δεύτερον μιλάς για δυο διαφορετικά πράγματα με τελείως διαφορετική φιλοσοφία. Άλλο αποτέλεσμα έχεις με την ακουστική και άλλο με την ηλεκτρική.

    Εσύ έχεις κάνει καμιά δοκιμή να δεις πως σου βγαίνει, είτε με τη μια είτε με την άλλη; Ποιές είναι οι εντυπώσεις σου;