ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη

    Τραγούδια που θα μείνουν!

    Huricane
    25.09.2005, 23:38
    Quote:

    Το μέλος elina στις 03-11-2003 στις 22:11 έγραψε:

    ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΑΤΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥΣΕΣ ΤΟΥ ΧΑΤΖΙΓΙΑΝΝΗ
    ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΧΑΤΖΙΓΙΑΝΝΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΛΑΖΟΥΝ ΑΠΟΨΕΙ!!!



    Elina εχεις δίκιο. Κι εγω απο αυτους ημουν, ειναι απίστευτο τραγούδι
    movflower
    29.09.2005, 20:14
    diaxronika tragoudia....
    sugegrimeno den mou erxetai sto mualo alla sigoura ena tragoudi me stixo leipso se shmerines texnologies dioti ws tote tha einai mallon texnologies ...mauroaspres(aspromaures)
    tragoudia pou periexoun to aigaio, th thalassa genikotera. dioti h thalassa einai kati pou agapane oi ellhnes panta.

    kai isws kapoies mpalantes me entono romantismo an sto metaxu den xehasoun oi anthrwpoi na zoun thn agaph.

    Voltage
    29.09.2005, 21:14
    Οταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι
    θα σ αγοράσω ένα κοκοράκι...

    Αχτύπητο !
    AT
    30.09.2005, 02:37
    Quote:

    Το μέλος Voltage στις 29-09-2005 στις 21:14 έγραψε:

    Οταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι
    θα σ αγοράσω ένα κοκοράκι...

    Αχτύπητο !





    Συγγνώμη αγαπητέ, αλλά το "χαρωπά, τα δυο μου χέρια, τα χτυπώ".... το χτυπά και το τσακίζει!!!!

    Τραγούδια υπάρχουν που θα μείνουν.... απλώς, όπως πάντα τα καλά, είναι λίγα......
    Χάρηκα ιδιαίτερα που κάποιος πρότεινε την "Αύρα" του Παναγόπουλου...θαυμάσιο...
    όπως και "Το Τσιγάρο" δια στόματος Κότσιρα, αν και .... δε συγκρίνεται με "το άδειο μου πακέτο"


    Voltage
    30.09.2005, 05:35
    Quote:

    [/i]



    Συγγνώμη αγαπητέ, αλλά το "χαρωπά, τα δυο μου χέρια, τα χτυπώ".... το χτυπά και το τσακίζει!!!!


    [/I]



    Να... ή να... Αντε μας γειά !
    Margi
    30.09.2005, 10:34
    Πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει η φτηνή, πρόχειρη κι εύπεπτη μουσική που ευτυχώς είναι καταδικασμένη σε τρίμηνη διάρκεια ζωής. Και πάντα θα γράφεται μουσική ικανή να αντέξει στο χρόνο.
    Δεν πιστεύω οτι σε 50 χρόνια από τώρα θα μεταμορφωθούμε σε τέρατα και θ' αλλάξουν τόσο τραγικά τα μουσικά μας κριτήρια. Ότι έχει τη δύναμη να συγκινεί τ' αυτιά και την ψυχή μας τώρα, μάλλον θα μπορεί να το κάνει και μετά απο πέντε δεκαετίες.
    Αυτό που με ανησυχεί είναι το τι ποσοστό του κοινού θα είναι σε θέση να την ακούσει, να την καταλάβει και να την χαρεί. Δεδομένης της ελλειπούς έως ανύπαρκτης μουσικής παιδείας στην Ελλάδα, το κοινό αυτό θα είναι μάλλον ανησυχητικά μικρότερο τού ήδη περιορισμένου σημερινού.

    Και στο προκείμενο...
    Το "Αυτη η νύχτα μένει" του Κρανουνάκη είναι πιστέυω ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα τραγουδιού με διαχρονικές προδιαγραφές.
    Aiolos_m
    30.09.2005, 11:34
    Ένας αητός

    Παπάκι

    Πλάτανος

    Πουλάκι ξένο ξενιτεμένο

    Μαράθηκε η κιτρολεμονιά

    Νασαν τα νειάτα δυο φορές

    Μαρία Πενταγιώτισσα

    Σαράντα Παληκάρια

    Συννέφιασε ο Παρνασσός

    Σουσουράδα σουσουράδα (ψέματα μου λες αράδα)

    (Γειά σου Γιώργη Παπασίδερη...!)
    12plus
    30.09.2005, 18:51
    Εγώ λέω πως από τα ελληνικά δεν θα έχει μείνει σχεδόν τίποτα από τα καινούργια! Εκτός κι αν μείνει το 'η ώρα τρεις...' Εγώ φαντάζομαι πως τέτοια τραγούδια, οι ίδιοι που τα ακούνε μανιακώς τώρα, θα τα έχουν ξεχάσει μέσα σε 2 βδομάδες!
    Brokenchord
    27.11.2005, 22:30
    Διδυμότειχο Μπλούζ,¨Αυρα, dust in the wind , Wind of chenge, Πόσο σε θέλω,Δεν είναι έτσι η αγάπη,Another Brick in the Wall,Every breath you take,It's A Heartache,Τι είναι αυτό που μας ενώνει,Δεν θα δακρύσω πια για σένα,I can't live,Clocks,The Sounds of Silence,reflections real ilusions,Νυχτα πάρ΄την,Πάρε με,Μ΄αρέσει να μην λέω πολλά,Αγέρα μου δραπέτη,Ξένοι τόποι,Δεν κατάλαβα.................. και πόσα άλλα που τώρα δεν μου έρχωντε στο μιαλό γιατι ειναι παραχωνιασμένα βαθια μέσα στην καρδιά .......



    επισυναπτόμενα: Andromeda galaxi.jpg 
    ageras
    28.11.2005, 04:25
    Μικρή Πατρίδα του Γιώργου Ανδρέου με ερμηνευτές τον Παντελή Θεοχαρίδη,τον Γιώργο Νταλάρα,τον Χρήστο Θηβαίο, τον Μάριο Φραγκούλη και την Χαρούλα Αλεξίου.
    Όταν το άκουσα πρώτη φορά από τον Παντελή,έκλαψα και ακόμα συγκινούμαι όταν το ακούω.Οι στίχοι του Παρασκευά Καρασούλου με την απίστευτη μελωδία του Γιώργου Ανδρέου καθώς και την μοναδική ερμηνεία του Θεοχαρίδη,κατατάσσουν το τραγούδι ανάμεσα στα καλύτερα που έχουν γραφτεί ως τώρα.
    kalouka
    28.11.2005, 13:02
    όμορφη και παράξενη πατρίδα

    Στίχοι: Οδυσσέας Ελύτης
    Μουσική:Δημήτρης Λάγιος
    Ερμηνευτές: Γιώργος Νταλάρας

    Όμορφη και παράξενη πατρίδα
    ω σαν αυτή που μου 'λαχε δεν είδα

    Ρίχνει να πιάσει ψάρια πιάνει φτερωτά
    στήνει στην γη καράβι κήπο στα νερά
    κλαίει φιλεί το χώμα ξενιτεύεται
    μένει στους πέντε δρόμους αντρειεύεται

    Όμορφη και παράξενη πατρίδα
    ω σαν αυτή που μου 'λαχε δεν είδα

    Κάνει να πάρει πέτρα την επαρατά
    κάνει να τη σκαλίσει βγάνει θάματα
    μπαίνει σ' ένα βαρκάκι πιάνει ωκεανούς
    ξεσηκωμούς γυρεύει θέλει τύρρανους

    Όμορφη και παράξενη πατρίδα
    ω σαν αυτή που μου 'λαχε δεν είδα


    KIKI1983
    28.11.2005, 18:22
    Εγώ πιστέυω ότι θα μείνει το: Πανσέληνος (Χ.Αλεξίου)
    και το: Φάνης (Χ και Π. Κατσιμίχας)
    elzaatar
    28.11.2005, 23:57
    50 χρόνια είναι ποοοολλυυυυυυυυυυ μεγγάλο χρονικό διάστημα.
    Όταν ήμουν 5 χρονών είχαμε ψυγείο πάγου, 40 χρόνια μετά αλλάζουμε τα ψυγεία προσέχοντας και την αισθητική τους.
    Ο χρόνος είναι κριτής των πάντων και κανείς δεν ξέρει τι θα αποφασίσει.
    Την επιθυμία μας εκφράζουμε και τίποτα παραπάνω.
    Αν μετά 20 χρόνια ,και όχι 50, θα ακούγεται κάτι από Θεοδωράκη , Χατζηδάκι , Μούτση , Ξαρχάκο , Μαρκόπουλο θα είμαι ευτυχής.
    Από τους Μάρκο , Τσιτσάνη κ.ά πιστεύω ότι δεν θα ακούγεται τίποτα , όχι γιατί δεν αξίζουν , αλλά γιατί δεν θα το αξίζει η κοινωνία της εποχής.

    "Η ζωή κυλλάει δίχως να κυττάει τη δικιά σου μελαγχολία"
    Ajax
    29.11.2005, 00:17
    ...ενω το : "Είμαστε πρόσκοποι πάντοτε χαρούμενοι", 'ε ; !
    AT
    29.11.2005, 01:27
    θα επιμείνω στο "δεν περνάς κυρά Μαρία, δεν περναάας, δεν περνάς..."
    Ajax
    29.11.2005, 05:42
    Quote:

    Το μέλος AT στις 29-11-2005 στις 01:27 έγραψε:

    θα επιμείνω στο "δεν περνάς κυρά Μαρία, δεν περναάας, δεν περνάς..."





    Εσείς τα ανατρεπτικά παλιόπαιδα..!
    gazakas
    29.11.2005, 17:50
    Απορία: έχετε σκεφτεί γιατί θέτουμε και γιατί απαντάμε σε ένα τέτοιο ερώτημα; ( Δε μου φαίνεται τυχαίο το γεγονός ότι σχεδόν όλοι στις απαντήσεις τους αναφέρουν τραγούδια που πρωτίστως αρέσουν στους ίδιους...)
    theodosia
    29.11.2005, 20:48
    Το "Αλοίμονο" που έλεγε ο Μητροπάνος...

    Έχει αντέξει και θα αντέξει πολλά ακόμα χρόνια σίγουρα!



    doritsa78
    30.11.2005, 11:36
    Ναι το Μικρη Πατριδα,Αλοίμονο,Στο αδειο μου πακετο ειναι κομματια χαραγμενα στην καρδια μου.
    Exartate
    30.11.2005, 18:59
    Μεθυσε αποψε το φεγγαρι!!
    Μοναδικο.