ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.839 μέλη
    neerie
    10.07.2006, 15:26
    Αννούλα, Κατερίνα, κι όσοι έχουν κατά καιρούς γράψει ή διαβάσει το Ημερολόγιο...

    Χάθηκε στα ανάλαφρα και σκέφτομαι μήπως να το κάνουμε λίγο πιο ανάλαφρο? Να πω ας πούμε για τη συναυλία του Sting πριν κάτι μέρες, η οποία ομολογουμένως μου άρεσε, ίσως περισσότερο επειδή ένας καλλιτέχνης της κλάσης του Sting τίμησε επιτέλους το νησί μου παρά για την ίδια τη συναυλία... Ίσως φταίει και το γεγονός ότι (από ότι διάβασα μετά) ο κος Sting ζήτησε από το ξενοδοχείο στο οποίο διέμενε να του φέρουν διάφορες κοπέλες, από τις οποίες διάλεξε 2 για να του κρατήσουν συντροφιά το βράδυ... Προσωπικά με χάλασε αυτή η είδηση διότι καλώς ή κακώς δε μπορώ να ξεχωρίσω ένα καλλιτέχνη από την όλη του στάση στη ζωή. Δηλαδή, όσο καλός καλλιτέχνης και να είναι κάποιος, άμα δεν προσπαθεί τουλάχιστον να διάγει "έντιμο" βίο, το έργο του δε θα με εμπνεύσει. Μερικά κομμάτια θα μπορούσα να τα κρατήσω σε ένα γυάλινο κουτί, ως φυλακτό και να τα αποκόψω από ότι δε μου αρέσει, σκεφτόμενη ότι το δημιούργημα δε φταίει.

    Έχω γίνει πολύ αυστηρή τελευταίως... Με τους άλλους κυρίως. Με τον εαυτό μου όχι. Αυτό είναι το λάθος.

    Κύριε Sting απολογούμαι, διότι δεν ξεκίνησα από τον εαυτό μου πρώτα. Βιάστηκα να σε κρίνω και δεν είδα το δοκάρι στο μάτι μου. Αυτό το δοκάρι με τυφλώνει, δε μπορώ να δω καθαρά και βλέπω συνέχεια λάθη στους άλλους. Στον καθρέφτη έχω αλλεργία. Αρνούμαι να κοιτάξω. Τι να πρωτοδώ... Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Από τα παπούτσια ίσως? Και μετά προχωρούμε πάνω, στην καρδιά, στο μυαλό. Μια σκόνη πλυσίματος και όλα θα είναι εντάξει. Πλύσιμο σε υψηλή θερμοκρασία διότι λένε ότι από τις ψηλές θερμοκρασίες θα βγει μετά ατόφιο το χρυσάφι στο καμίνι.

    Ζητείται χρυσάφι. Έστω ένας κόκκος για να πω ότι αξίζει να πυρώσει ένα καμίνι. Μην πάει χαράμι τόσο κάρβουνο... Ζητείται κάρβουνο... Ζητείται καρδιά. Καθαρή.

    Ακούω ένα γλυκό τραγουδάκι τώρα... "Nada valgo sin tu amor", όντως τίποτα δεν αξίζει χωρίς την αγάπη σου... την αγάπη γενικά...

    Κύριε Sting συγγνώμη, δε σε αγάπησα πραγματικά... Δε φταις εσύ ούτε τα τραγούδια σου.

    Ευχαριστώ...
    Other_side
    18.07.2006, 01:24
    Neeroula...den gnwrizw kai to onoma sou...alh8eia nai psiloxa8hkame me to hmerologio....

    Para polles douleies mesa se ena kalokairi dixws diakopes....kourash neeroula...psuxologikh...psaxnw to feggari wres wres pisw apo tous ouranoksustes...kai den briskw para sunnefa....pote 8a kanei epitelous ksasteria?

    ...kai den sto grafw etsi gia na einai pio ba8u...pws psaxneis ena stixo se ena tragoudi...se ena poihma...kai les 8a to pw etsi...na me niwsoun...alla oxi. sta grafw opws einai...kai pali biazomai.

    Mia apanthsh mono sou afhnw...sta greekglish kai sou zhtw sugnwmh gia auto ka8ws den exw allh epilogh. Mhn pisteueis osa diabazeis...h sxesh sou me ton Sting, me ton ka8e kallitexnh kata th gnwmh mou, arxizei kai teleiwnei sto ergo tou. An se afhnei...pianeis kai kapoies proswpikes stigmes tou. Dhladh an 8elei na tis moirastei me to koino tou. Uparxoun orismenoi pou exoun auth thn anaggh, na perasoun ligo apo ton eswterismo tous pros ta eksw. Nomizw pws ligo polu to exoume ki emeis neeroula.

    An kalese, an den kalese, mia kai duo kalones. Ti sumasia exei sto katw katw? Dikia tou bradia htan, diko tou feggari.

    H sunaulia tou omologoumenws sou arese. Auto einai pou metraei. Apo ekei kai pera ta upoloipa einai pragmati analafra.

    Oxi pws to hmerologio mas einai analafro. Baru gluko 8a elega egw.

    Se filw.
    neerie
    11.09.2006, 13:02
    Το ξέχασα αυτό... Και πάνω που έψαχνα που να γράψω και πως, το θυμήθηκα.

    Πάει το καλοκαίρι, πάνε οι τρέλες που ίσως θεωρούνταν δικαιολογημένες λόγω της χαλαρότητας που παρατηρείται γενικότερα το καλοκαίρι στους περισσότερους τομείς. Είναι ορισμένα πράγματα όμως που δεν κάνουν ποτέ διακοπές. Είναι οι αναποδιές, οι αλλαγές που επωφελούνται της χαλαρότητας αυτής για να "κτυπήσουν". Πολλές είναι ωραίες, καλοδεχούμενες, η πόρτα σε μια καινούργια κατάσταση. Κι όμως, όπως κάθε κατάσταση θα πρέπει να κρίνεται με πάσα σοβαρότητα.

    Που λέτε, χαλάρωσα το καλοκαίρι. Όλοι το κάνουν, γιατί όχι κι εγώ? Και αφέθηκα στη μαγεία του, ήθελα να το απολαύσω, αποφάσισα. Και το απόλαυσα... Όπως σε κάθε περίπτωση όμως έφτασα μετά να μετράω πληγές και απώλειες. Τίποτα σοβαρό, απλά όταν έχεις μισόκλειστα μάτια και απλώνεις στις παραλίες όλο και κάτι σου ξεφεύγει. Σε καίει ο ήλιος και μέχρι να το πάρεις χαμπάρι έχεις ήδη τσουρουφλιστεί (ρε τι κάνουμε στο βωμό του μαυρισμένου κορμιού). Μας ξέφυγε ο ήλιος. Το ποτό έχει κάψει μερικά άλλα κύτταρα (εγκεφαλικά) και τώρα πως θα περάσω τις εξετάσεις μου (αφού λένε ότι γίνεσαι πιο χαζός όταν πίνεις). Εμ... Τι άλλο έχει καεί? Η καρδούλα μου λίγο... Και αυτό είναι που δεν ξεπερνιέται εύκολα. Ωραία η χαλαρότητα αλλά μετά τρέχεις σε γυμναστήρια για να σφίξεις. Που να βρω γυμναστήριο για την καρδιά? Πως δυναμώνει η καρδιά μου λέει κανείς?

    Τώρα το παίζω δυνατή. Και καλά δε με νοιάζει. Κι είμαι καλή ηθοποιός μάλλον, αφού πείστηκαν αυτοί που "έπρεπε". Καλά τα πάω. Αν κρατήσω τα χέρια μου μακριά από το κινητό, και το αυτοκίνητο μακριά από επικίνδυνους δρόμους, μια χαρά θα τα πάω. Έτσι δυναμώνει η καρδιά. Πρέπει να την πειθαρχούμε διότι δεν είναι όλα προς το συμφέρον της. Σαν το μωρό παιδί είναι, το κακομαθημένο που θέλει τόσα και κλαίει για να τα αποκτήσει. Ε όχι λοιπόν! Πως θα δυναμώσει αν το τρέφουμε συνέχεια με χαζομάρες? Με έπεισα? Σχεδόν. Μέχρι απόψε τουλάχιστον. Ένα βήμα κάθε φορά. Μια χαρά! Κι έχει ο Θεός...


    Α, και κάτι σε κάποιον, δεν ξέρω ακριβώς ποιον (στη σκιά του, στο τέλειο του, στο πρόσωπο του...)

    "Μη χαίρεσαι όταν με βλέπεις, με πονάς. Αν θα χαρείς μη μου το δείξεις... Με πονάς. Μη με αγκαλιάζεις όταν δε νιώθεις καλά, με πονάς. Μη με κοιτάς όταν είσαι μακριά μου, με πονάς. Μη με παίρνεις από το χέρι, με πονάς. Μη μου ψιθυρίζεις, με πονάς. Τελικά ότι και να κάνεις, όταν σε βλέπω με πονάς. Κι όταν δε σε βλέπω πάλι με πονάς. Κι είναι γλυκύς ο πόνος αυτός, μόνο που δε μου κάνει καλό. Θέλω να φύγω μα εσύ είσαι εδώ. Φεύγω αλλά παίρνω μαζί μου τη σκιά σου. Και με κυνηγά. Έχει σκοτώσει τη δικιά μου και με κυνηγά. Μ' αγαπάς? Δεν ξέρω, δε με νοιάζει. Με νοιάζει που σε αγαπώ εγώ. Δώσε μου πίσω τη σκιά μου..."

    Λοιπόν, εσείς? Πως περάσατε το καλοκαίρι σας?

    Ευχαριστώ...

    να με θυμάσαι όταν ξυπνάς, στην προσευχή σου, σε ότι ωραίο αγαπάς, στην ύπαρξή σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : neerie στις 11-09-2006 13:17 ]