ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.832 μέλη

    Σχόλιο Λευτέρη Παπαδόπουλου στο Δίφωνο

    spiroos
    26.03.2006, 21:19
    Αναδημοσιεύω αυτούσιο ένα απόσπασμα από τη συνέντευξη που έδωσαν στο Δίφωνο του Απριλίου, οι συντελεστές του δίσκου «Ερημιά» και πιο συγκεκριμένα την απάντηση του Λευτέρη Παπαδόπουλου στην ερώτηση του δημοσιογράφου, αν το ζήτημα για τη μη γνωστοποίηση σημαντικών δίσκων έγκειται στην προβολή και μόνο των τραγουδιών:

    «Λευτέρης Παπαδόπουλος: Το καταθέτω δημόσια. Ένας φίλος μου διευθύνει ένα ραδιοφωνικό σταθμό. Και του λέω: «Γιατί δεν έχεις βάλει ακόμη ένα τραγούδι από την «Ερημιά», να ενημερωθεί ο κόσμος;». Απάντηση: «Δεν μπορώ να υποδείξω στους συνεργάτες μου τι θα παίξουν». Δεύτερον, μου λέει: «Εγώ ήμουν εκείνος που από το ραδιόφωνο διάβασα τη συνέντευξη του Μίκη που έδωσε στην Μπακομάρου» κ.λ.π. Του λέω: «Τι σχέση έχει αυτό; Σημασία έχει να ακουστούν τα τραγούδια και να ξέρει ο κόσμος ότι βγήκε αυτή η δουλειά». «Δεν μπορώ» μου λέει «να τους πω, γιατί αυτός θα είναι φασισμός». Δεν άντεξα και του έκλεισα το τηλέφωνο. Και είναι φίλος μου αυτός. Τον έχω δε βοηθήσει.»

    Δεν με ενδιαφέρει ούτε και θέλω να μάθω ποιος είναι αυτός ο φίλος του που διευθύνει ένα ραδιοφωνικό σταθμό, ακόμη κι αν υποψιάζομαι. Δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι να ξεκαθαρίσουμε ποιος από τους δύο σφάλλει και ποιος έχει δίκιο. Εκφράζω την άποψή μου μέσω ερωτημάτων:

    Δεν συμφωνείτε κύριε Παπαδόπουλε ότι να υποδείξει κάποιος τι πρέπει να παίζουν άλλοι είναι φασισμός; Δεν συμφωνείτε ότι έχετε όλες τις πόρτες ανοικτές, σε εφημερίδες,(έχετε στήλη στα Νεα, τριάντα πέντε χρόνια), τηλεόραση,(έχετε εκπομπές στη δημόσια τηλεόραση) περιοδικά και ραδιόφωνο; Έχετε άραγε τις ίδιες ευκαιρίες με ένα νέο δημιουργό (αλλά και παλιό) και αντιδράσατε, και μάλιστα αν κρίνω από την κίνηση, θυμωμένα; Και μάλιστα να προβάλλετε ως δικαιολογία ότι τον εν λόγω διευθυντή τον έχετε βοηθήσει; Σαφώς και τη δύναμη που έχετε, την αποκτήσατε άξια και με κόπο, όλα αυτά τα χρόνια. Αλλά, τελικά ποιος είναι αυτός που αδικεί και ποιος είναι ο αδικημένος; Σκεφτήκατε ποτέ μήπως ο δίσκος «Ερημιά» δεν περιέχει τόσο σημαντικά τραγούδια και γιαυτό δεν παίζεται; Η ιστορία όλων των συντελεστών του δίσκου «Ερημιά» είναι πολύτιμη και καθ’ όλα αναγνωρισμένη. Δεν χωράει καμία αμφιβολία και θα ήταν ανόητο να συζητήσει κανείς επ’ αυτού.
    Αλλού είναι το θέμα…

    Hastaroth
    26.03.2006, 22:41
    Εγώ θά ήθελα να εκφράσω την εξής απορία μου αγαπητέ Σπύρο:Είναι άραγε αυτό το σαχλοτράγουδο που θά "μάς" εκπροσωπήση στην ευρωβύζιον πιό σημαντικό από τά τραγούδια τής "Ερημιάς",ώστε νά μάς βομβαρδίζουν συνεχώς μέ το πρώτο καί να αγνοούν τά δεύτερα;
    ph
    26.03.2006, 22:49
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 26-03-2006 στις 22:41 έγραψε:

    Εγώ θά ήθελα να εκφράσω την εξής απορία μου αγαπητέ Σπύρο:Είναι άραγε αυτό το σαχλοτράγουδο που θά "μάς" εκπροσωπήση στην ευρωβύζιον πιό σημαντικό από τά τραγούδια τής "Ερημιάς",ώστε νά μάς βομβαρδίζουν συνεχώς μέ το πρώτο καί να αγνοούν τά δεύτερα;





    Aχ τι απορία! Για ποιο λόγο ανακατεύουμε τα άσχετα? Δηλαδή αν τα κανάλια δεν ασχολούντο με το ''everything'' θα έπαιζαν τραγούδια από την ''ερημιά"? Αχ τι γιουροβιζιονοφοβία είναι αυτή? ΄Οποιος θέλει να περάσει το μήνυμα "κουλτούρα να φύγουμε" βρίζει τη γιουροβίζιον! Ποιος σας υποχρεώνει βρε σεις να τη δείτε? Γιατί στις 20 Μαίου δεν οργανώνετε ποιητική βραδυά? (Προφανώς επειδή ουδέποτε διοργανώσατε. Εγώ που διοργάνωσα θα δω γιουροβίζιον πάντως εκείνο το βράδυ.)

    Και τώρα σχολιάζω το κυρίως θέμα μια και ο προηγούμενος ξέφυγε τελείως. Πιστεύω πως θα έπρεπε, από φιλότιμο και μόνο, οι σταθμοί (αυτοί που κυρίως παίζουν έντεχνο) να παίξουν τραγούδια από την "ερημιά", ακόμα κι αν είναι ο χειρότερος δίσκος των δημιουργών του. Εγώ κατανοώ το παράπονο του Λευτέρη Παπαδόπουλου.

    Και για να συνδέσω κι εγώ τα ασύνδετα. Δεν απειλούμεθα από την υπερπροβολή της Γιουροβίζιον, αλλά από τη μη προβολή της "ερημιάς". Η αποσιώπηση των σημαντικών έργων είναι ένδειξη μιας ανεπανάληπτης καταστροφής...


    ph


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 26-03-2006 23:00 ]
    spiroos
    26.03.2006, 23:18
    Άρα όποιος κατέχει τη δύναμη, hastaroth, στο "όνομα του έντεχνου και του πολιτισμού", θα πρέπει να επιβάλλει το έργο του έτσι;


    Hastaroth
    26.03.2006, 23:20
    Φίλε ph δέν είπα εγώ κάτι διαφορετικό από σένα.Οταν κάποιος βγαίνη καί ασκεί κριτική στόν Παπαδόπουλο επειδή παραπονέθηκε που δέν παίζονται τά τραγούδια τής "Ερημιάς",λέγοντας "Σκεφτήκατε ποτέ μήπως ο δίσκος «Ερημιά» δεν περιέχει τόσο σημαντικά τραγούδια και γιαυτό δεν παίζεται;",τότε εγώ δέν δικαιούμαι να αντερωτήσω αυτόν που ασκεί την κριτική "δηλαδή το σαχλοτράγουδο τής ευρωβύζιον παίζεται επειδή είναι σημαντικό τραγούδι;"

    Κατά τά άλλα συμφωνώ μαζί σου οτι η αποσιώπηση σημαντικών έργων (χάριν εφήμερων καί ασήμαντων προφανώς) είναι ένδειξη μεγάλης καταστροφής....
    Hastaroth
    26.03.2006, 23:31
    Quote:

    Το μέλος spiroos στις 26-03-2006 στις 23:18 έγραψε:

    Άρα όποιος κατέχει τη δύναμη, hastaroth, στο "όνομα του έντεχνου και του πολιτισμού", θα πρέπει να επιβάλλει το έργο του έτσι;







    Ο άνθρωπος δέν επέβαλλε την άποψή του,απλώς εξέφρασε το παράπονό του.

    Ενδεχομένως δέν το έκανε μέ το απαιτούμενο τάκτ (καί έτσι φάνηκε σάν να θέλη να επιβάλλη την άποψή του) ,αλλά εγώ εστίασα περισσότερο στο γεγονός οτι σκέφτηκες πως είναι δυνατόν ένας δίσκος μέ μουσική Θεοδωράκη καί στίχους Παπαδόπουλου νά θεωρήται λιγώτερο σημαντικός (καί επομένως να μήν παίζεται στά ραδιόφωνα) από τά σαχλοτράγουδα τού είδους τού ευρωβυζιονικού μέ τά οποία οι ραδιοφωνικοί σταθμοί μάς βομβαρδίζουν αενάως...
    spiroos
    26.03.2006, 23:32
    "Όταν κάποιος βγαίνει και ασκεί κριτική στον Παπαδόπουλο" πυροβολήστε τον...
    Hastaroth
    26.03.2006, 23:46
    Μάλλον πήρες στραβά το όλο θέμα αγαπητέ Σπύρο.Νά το θέσω λοιπόν πιό απλά.

    Δίνει ο Παπαδόπουλος μιά συνέντευξη στην οποία λέει οτι εξέφρασε παράπονο σέ ένα φίλο του "ραδιοσταθμάρχη" διότι δέν έχει παίξει τραγούδια από την "Ερημιά".Ο δέ φίλος του τού απαντά οτι "δεν μπορώ να υποδείξω στους συνεργάτες μου τί να παίξουν διότι θα θεωρηθή φασισμός".Ο δέ Παπαδόπουλος επιμένει οτι πρέπει να ακουστούν τά τραγούδια,νά τά μάθη ο κόσμος.

    Καί επ'αυτού έρχεσαι εσύ και λές στην άποψή σου,οτι κακώς ο Παπαδόπουλος θεωρεί εαυτόν αδικημένο διότι δέν σκέφτηκε μήπως ο δίσκος «Ερημιά» δεν περιέχει τόσο σημαντικά τραγούδια και γι'αυτό δεν παίζεται.

    Είναι λοιπόν αυτή η άποψή σου;Οτι δηλαδή ο δίσκος «Ερημιά» δεν περιέχει τόσο σημαντικά τραγούδια και γι'αυτό δεν παίζεται,άρα κακώς διαμαρτύρεται ο Παπαδόπουλος;

    Αν είναι έτσι,συμπερασματικά βγαίνει οτι θεωρείς τά πάσης φύσεως σαχλοτράγουδα (εν οίς καί το τής ευρωβύζιον) πιό σημαντικά καί άξια να παίζωνται από ραδιοφώνου,από έναν δίσκο που οι συντελεστές του είναι δυό καταξιωμένοι δημιουργοί (καί τον οποίο συνεπώς θεωρείς οτι πρέπει να αποσιωπηθή καί να μήν ακουστή από κανέναν σταθμό)....

    Αυτό,τουλάχιστον,είναι το συμπέρασμα που βγάζω εγώ,καί μάλιστα χωρίς να καταφεύγω σε πυροβολισμούς
    aggeliki
    27.03.2006, 00:00
    Εγώ δεν κατάλαβαίνω γιατί ο κύριος Χ-όπου υποψιάζομαι ποιός είναι- δεν παίζει ο ίδιος τα τραγούδια του δίσκου???Δεν απαντάει σ'αυτό!
    Και στο κάτω κάτω, κανείς δεν δίνει την ευκαιρία να φτάσουν και στα αυτιά αυτών που δεν έχουν το δισκάκι!
    Κατά την ταπεινή μου άποψη ο ραδιοφωνικός παραγωγός οφείλει να μας ενημερώνει...

    Σε παραπλανω με στιχους...ψευτικους


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aggeliki στις 29-03-2006 01:23 ]
    spiroos
    27.03.2006, 00:11
    Το θέμα είναι αλλού, το ξαναλέω. Μπορεί σε ορισμένους παραγωγούς του έντεχνου ραδιοφώνου να μην άρεσε ο δίσκος " Ερημιά" και γιαυτό δεν τον παίζουν. Έχουν κάθε δικαίωμα, αν είναι συνεπείς και έντιμοι γενικά με τον εαυτό τους και τις επιλογές που κάνουν. Δεν επιτρέπεται να επιβάλλεται όμως τίποτα, ακόμη κι αν είναι το αριστούργημα., πόσο μάλλον να παραπονιούνται σπουδαίοι άνθρωποι οτι τους αδικούν και δεν τους προβάλλουν, όταν τα δεδομένα είναι άλλα: έχω διαβάσει σε όλες τις εφημερίδες για την κυκλοφορία του δίσκου, σε πολλά περιοδικά, το έχει γράψει στην προσωπική του στήλη ο Παπαδόπουλος, ακούω ορισμένα τραγούδια καθημερινά από το Δεύτερο Πρόγραμμα, από τον Μελωδία, τον Δίεση , είναι κατά τα λεγόμενα του Παπαδόπουλου μεσα στην πρώτη δεκάδα των ευπώλητων κάθε βδομάδακ.α,και φυσικά ποτέ δεν περιμένω να τον παίξει ο "Λάμψη" κα ο "Σφαίρα".


    Τώρα αν μου άρεσε ο δίσκος ή όχι, αυτό δεν νομίζω οτι ενδιαφέρει κανέναν να μάθει.


    jorge
    28.03.2006, 10:48
    Εγώ θα συμφωνήσω με την aggeliki, γιατί πιστεύω πως ένα μέρος της εκπομπής πρέπει να αφιερώνεται στην παρουσίαση νέων δίσκων. Ένας σωστός παραγωγός πρέπει να φροντίζει και για την ενημέρωση των ακροατών του, άσχετα αν στον ίδιο η συγκεκριμένη δουλειά δεν έχει κάτι να πει. Και από τη στιγμή που πρόκειται για Θεοδωράκη / Παπαδόπουλο, τραγούδια των οποίων έχουν δώσει ταυτότητα σε κάποιους σταθμούς, ε δεν επιτρέπεται αυτοί να μην τιμούν την προσφορά των συγκεκριμένων δημιουργών στο σταθμό τους και στην ελληνική μουσική.

    Και μένα δε μ' αρέσει ο Μάλαμας, αλλά παρουσίασα το CD του στο MH. Διότι ήξερα πως σε πολλά μέλη θα έφτιαχνα τη μέρα με τη συγκεκριμένη είδηση. Γιατί ο παραγωγός να μην κάνει το ίδιο με την "Ερημιά";

    Μήπως τελικά η εταιρία δεν έστειλε το CD σε αρκετούς σταθμούς;
    SWEETHOPE
    28.03.2006, 16:55
    Εξαιρετικά εύστοχη η σημείωση του Jorge από κάθε άποψη.Αλοίμονο αν καινούργιες δουλειές και μάλιστα ανθρώπων που δημιούργησαν έργο που αντέχει στο χρόνο δεν παρουσιάζονται με γνώμονα το γούστο την επιλογή και την κλίση του παραγωγού.Και να μη του προκαλούν εντύπωση θετική τα παρουσιάζει [έστω για μια φορά ενημερωτικά] και διατηρεί το απόλυτο δικαίωμά του να μην τα υποστηρίζει στη συνέχεια[με επαναλήψεις ή θετικά σχόλια].
    Από την άλλη όμως πλευρά του θέματος[που πολύ σωστά έχει επισημανθεί]ο τελευταίος που έχει θέση να διαμαρτύρεται είναι ο δημιουργός του έργου[ιδιαίτερα όταν για πολλές δεκαετίες ο ίδιος παρουσίαζε μέσα από μικρόφωνα,φακούς και στήλες τραγούδια δικής του αρέσκειας αλλά και φίλων προσκείμενων].
    Ο δημιουργός δεν επαιτεί δε ζητιανεύει αλλά και δεν επιβάλλει με αυταρχισμό τις απόψεις του ούτε στους παραγωγούς αλλά και ούτε στο κοινό.
    Τέλος δε κάνει καθόλου καλή εντύπωση άνθρωποι με ιστορία στο τραγούδι [όταν περάσει ο χρόνος και βγούν από τη πρώτη γραμμή της επικαιρότητας ]να θεωρούν άχρηστα τα δημιουργήματα των νέων και να θεοποιούν τα παλιά[πόσο μάλλον τα δικά τους].Τότε αυτοί οι δημιουργοί παύουν να εμπνέουν τους νέους και μπορεί να καταστρέφουν την ίδια τους την εικόνα.Πολύ φιλικά

    spiroos
    28.03.2006, 20:10
    Νομίζω οτι η απάντηση του Sheethope κάλυψε από όλες τις πλευρές το θέμα, με επιχειρήματα και κυρίως με καθαρό μυαλό. Συμφωνώ απόλυτα σε όλα.
    malastrana
    29.03.2006, 00:46
    Ο διευθυντής που αναφέρει ο Παπαδόπουλος, είναι βέβαια ο Οδυσσέας Ιωάννου, του Μελωδία. Αυτός διάβασε την συνέντευξη του Μίκη και δεν έπαιξε απολύτως κανένα τραγούδι, ούτε καν ανέφερε την ύπαρξη του δίσκου. Κάθε μέρα βάζει τουλάχιστον ένα τραγούδι του Λευτέρη, αλλά τα τελευταία τα αγνοεί...

    Προσέξτε δεν είναι ότι ο ίδιος και όλος ο σταθμός δεν παίζουν τραγούδια, αλλά (εκτός από 2 παραγωγούς) δεν τον ανέφεραν καν, σαν να μην έγινε...
    και δεν απαντούν ούτε σε σχετικά sms...Έστω ότι δεν είναι πέντε τόσο σημαντικοί καλλιτέχνες οι εμπλεκόμενοι, δεν είναι μια νέα κυκλοφορία αυτή???Για άλλους νέους δίσκους κάνουν σαν τρελοί...

    Γράφτηκε πιό πάνω ότι τα τραγούδια αυτά μπορεί να μην είναι τόσο σημαντικά, ποιός το αποφασίζει αυτό? Οι ραδιοφωνάδες? Με ποιά αρμοδιότητα????Τί είναι, Θεοί??? Όλοι τους αποφάσισαν ότι και τα 12 τραγούδια είναι ανάξια αναφοράς??? Εμένα με ρώτησαν αν μ' αρέσουν όλα αυτά που ακούω στους ποιότικούς σταθμούς μας??Αυτών η δουλειά είναι να ενημερώνουν...

    Και τί αηδίες είναι αυτά που είπε ο Ιωάννου οτι δεν μπορεί να επιβάλλει στους συνεργάτες του τίποτε??? Δεν ξέρω αν επιβάλλει, αλλά εγώ βλέπω έναν σταθμό με συγκεριμένη πολιτική...Είναι τυχαίο ότι ΟΛΟΙ οι παραγωγοί του σταθμού βάζουν τόσο πολύ Μάλαμα και Ιωαννίδη και Αγγελάκα και Πασχαλίδη (γνωστή η αδυναμία που τους έχει ο Ιωάννου)???? Ότι όλοι τσάκισαν τον νέο δίσκο της Τσαλιγοπούλου που εντελώς τυχαία συμμετέχει στιχουργικά και ο ίδιος? (έχω ακούσει στον Μελωδία το "Είναι εντάξει μαζί μου", 14 φορές σε μία μέρα) Και του Μητροπάνου, που από πίσω κρύβεται το αχτύπητο δίδυμο Μωραίτης-Κορκολής???Και βέβαια ότι ΟΛΟΙ τσάκισαν τη Μεσόγειο του Νταλάρα???
    Την πρώτη βδομάδα η Όλγα Λασκαράτου έβαλε τραγούδι απ' την Ερημιά, είπε τα καλλίτερα και κατέληξε με την φράση "ελπίζω να μην τον πνίξει και αυτόν τον δίσκο η εποχή"...έκτοτε δεν ξανάπαιξε....

    Δεν κατάλαβα να απαξιώνει τους νέους ο Παπαδόπουλος, ούτε να θεοποιεί τα δικά του, ούτε καν να ζητιανεύει...Ένα παράπονο, ή μάλλον μια απορία δήλωσε...Τί έπρεπε δηλαδή να κάνει να παραστήσει τον μαλάκα και να λέει κι ευχαριστώ που του βάζουν το Άγαλμα και το Χρόνια χελιδόνια???? Και στο κείμενό του στα Νέα το έγραψε "δεν αφορά μόνο εμένα, εγώ παίζομαι και με Σπανό και Λοίζο, για τον Θεοδωράκη με νοιάζει κυρίως"...

    Και για να μην λέμε μόνο για τον Μελωδία, και στο Δεύτερο, μόνο 3 συγκεκριμένοι παραγωγοί της βραδυνής ζώνης έχουν βάλει μερικές φορές κάτι, οι άλλοι (και η Μυτιληναίου) δεν τον ανέφεραν κάν.

    Και δεν λέω ότι όλα τα τραγούδια είναι αριστουργήματα, εμένα μ' αρέσουν πολύ 5-6 απ' εκεί, λιγότερο 1-2, και τα άλλα μου είναι αδιάφορα...Αλλά αυτή τη στάση δεν μπορώ να την κατανοήσω...Αν ένα παραγωγός βγεί και πει δημόσια ότι δεν τα γουστάρει και δεν τα παίζει, θα του βγάλω το καπέλο, αλλά αυτή η στάση αν μη τι άλλο είναι προσβλητική προς τον άνθρωπο που έχει ακόμη το τσαγανό να βγάζει τραγούδια στα 81 του χρόνια...

    Τη Βίσση και το τραγούδι της αφήστε τα ήσυχα, δεν έχουν καμία σχέση...Σε τίποτε δεν μας φταίει η κοπέλα...Δεν περιμέναμε να παίξουν την Ερημιά οι σταθμοί που παίζουν και το τραγούδι της...Προσωπικά αυτή τη στιγμή εκτιμώ πολύ περισσότερο την Ναταλία Γερμανού ως παραγωγό απ' όλους εκεί στον Μελωδία...

    ...και δε μου καίγεται καρφί, αν εσύ περνάς και δε μου ξαναμιλάς...





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 29-03-2006 01:27 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 29-03-2006 01:29 ]
    Kwn_na
    29.03.2006, 08:08
    Εγώ αναρωτιέμαι γιατί καθόμοστε και αναλύουμε ένα απόσπασμα συνέντευξης χωρίς
    να παρακολουθήσουμε τη ροή της συζήτησης και τον τρόπο σκέψης του Λ.Παπαδόπουλου.
    Μου θυμίζει αυτό που γίνεται στα παραθυράκια της τηλεόρασης που κόβουν , ράβουν και τοποθετούν αυτό το οποίο θέλουν να κάνουν θέμα συζήτησης.
    Στόχος του δεν νομίζω πως ήταν να θίξει το "ραδιοσταθμάρχη" ούτε το συγκεκριμένο σταθμό. Ενοχλημένος πιθανόν πως τα μέσα καλύπτουν μερικά ποιο "υγιή" τραγούδια σε σχέση με άλλα και δε μιλάω για τα καλά ελληνικά τραγούδια ανέφερε αυτό το παράδειγμα.
    Θυμάμαι επίσης με αφορμή κυκλοφορίας ενός βιβλίου του εμφανίστηκε σε εκπομπή του Ν.Χατζηνικολάου ρωτήθηκε για πολλά θέματα, σχετικά και άσχετα, αλλά αναφορά για το βιβλίο καμία.!
    Για να εκφέρω τη δική μου προσωπική άποψη ως απάντηση στις παραπάνω απορίες θα προτιμήσω να μελετήσω καλύτερα το θέμα και να συμπεράνω το στόχο των λεγομένων του Λ.Παπαδόπουλου.
    spiroos
    29.03.2006, 09:48
    1. Από τη στιγμή που δεν αναφέρει το όνομα του διευθυντή του σταθμού είναι ανεπίτρεπτο να βγάζουμε συμπεράσματα και να λέμε ονόματα. Το ανέφερα στο πρώτο μήνυμα. Παρακαλώ πολύ να μην συνεχιστεί η συζήτηση περί Μελωδία, Ιωάννου κτλ αν δεν είναι αποδεδειγμένο. Όποιος θέλει ας φτιάξει δικό του topic.
    2. Δεν πρόκειται για μια φράση ή πρόταση, αλλά για ένα απόσπασμα αναδημοσιευμένο, όπως ακριβώς ήταν, ούτε κομμένο, ούτε ραμμένο, και αρκετά πυκνό και αυτοτελές ώστε να μπορεί κάποιος να κάνει συζήτηση και να διατυπώσει υγιείς προβληματισμούς.
    3. Οι "ραδιοφωνάδες" όπως υποτιμητικά τους χαρακτηρίζεις malastrana, ασφαλώς και δεν είναι θεοί, έχουν όμως το δικαίωμα να παίζουν τα τραγούδια που περισσότερο τους άγγιξαν και τους αρέσουν και βεβαίως να ενημερώνουν για τις νέες κυκλοφορίες. Αν θέλεις να ακους play list από το ραδιόφωνο με επιλογές των δισκογραφικών και διαφημιστικών εταιρειών και τους ραδιοφωνάδες απλους εντολοδόχους, λυπάμαι αλλά επέλεξες λάθος σταθμούς τον Μελωδία ή το Δεύτερο...
    aggeliki
    29.03.2006, 12:39
    Quote:

    Το μέλος spiroos στις 29-03-2006 στις 09:48 έγραψε:

    3. Οι "ραδιοφωνάδες" όπως υποτιμητικά τους χαρακτηρίζεις malastrana, ασφαλώς και δεν είναι θεοί, έχουν όμως το δικαίωμα να παίζουν τα τραγούδια που περισσότερο τους άγγιξαν και τους αρέσουν και βεβαίως να ενημερώνουν για τις νέες κυκλοφορίες. Αν θέλεις να ακους play list από το ραδιόφωνο με επιλογές των δισκογραφικών και διαφημιστικών εταιρειών και τους ραδιοφωνάδες απλους εντολοδόχους, λυπάμαι αλλά επέλεξες λάθος σταθμούς τον Μελωδία ή το Δεύτερο...






    Δεν νομίζω οτι αναφέρεται σε play list, αλλά καθαρά στην ενημέρωση του μουσικόφιλου κοινού.Προσωπικά δεν θα πάρω ένα δισκάκι που ποτέ δεν έχω ακούσει τίποτα...θέλω να έχω ένα δείγμα της κάθε δουλειάς...
    Kwn_na
    29.03.2006, 14:18
    Quote:


    2. Δεν πρόκειται για μια φράση ή πρόταση, αλλά για ένα απόσπασμα αναδημοσιευμένο, όπως ακριβώς ήταν, ούτε κομμένο, ούτε ραμμένο, και αρκετά πυκνό και αυτοτελές ώστε να μπορεί κάποιος να κάνει συζήτηση και να διατυπώσει υγιείς προβληματισμούς.





    Όπως και να 'χει ένα συγκεκριμένο κείμενο είναι και απ΄ότι κατάλαβα όχι ολόκληρη συνέντευξη γι΄αυτό και εγώ προσπάθησα να προσεγγίσω το θέμα όπως πιστεύω


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kwn_na στις 29-03-2006 14:18 ]
    malastrana
    29.03.2006, 22:56
    Quote:

    3. Οι "ραδιοφωνάδες" όπως υποτιμητικά τους χαρακτηρίζεις malastrana, ασφαλώς και δεν είναι θεοί, έχουν όμως το δικαίωμα να παίζουν τα τραγούδια που περισσότερο τους άγγιξαν και τους αρέσουν και βεβαίως να ενημερώνουν για τις νέες κυκλοφορίες. Αν θέλεις να ακους play list από το ραδιόφωνο με επιλογές των δισκογραφικών και διαφημιστικών εταιρειών και τους ραδιοφωνάδες απλους εντολοδόχους, λυπάμαι αλλά επέλεξες λάθος σταθμούς τον Μελωδία ή το Δεύτερο...

    [/I]



    Και βέβαια έχουνε δικαίωμα να παίζουν μόνο ό,τι τους αρέσει, αλλά και υποχρέωση τουλάχιστον να ενημερώνουν και για τα υπόλοιπα....έστω να τα αναφέρουν...
    Ακούω Μελωδία σχεδόν απ' την ημέρα που πρωτοεξέπεμψε...Μεγάλωσα μ' αυτόν τον σταθμό... Την εκπομπή του Οδυσσέα δεν την έχω χάσει ούτε μία φορά τα τελευταία έξι χρόνια...Συνέχεια είμαι μεταξύ Μελωδίας και Δευτέρου...Η Μαργαρίτα Μυτιληναίου ήταν για μένα κάτι σαν θεότητα απ' την ώρα που κατάλαβα τί θα πει τραγούδι...Και εξακολουθώ να τους ακούω και τους δύο, και σήμερα τους άκουσα...Έχω λοιπόν, νομίζω, το δικαίωμα να κάνω μία παρατήρηση και να εκφράσω μια απορία για μια συμπεριφορά και των δύο που με έχει ενοχλήσει πολύ...

    Μη μου λες λοιπόν εμένα για εντολοδόχους και play list, αν αυτό κατάλαβες απ' όλα όσα έγραψα μάλλον δεν ξέρεις ελληνικά...
    spiroos
    30.03.2006, 03:05
    Τότε είσαι σε λάθος topic γιατί δεν μιλάμε ούτε για τον Οδυσσέα ούτε για τη Μυτιληναίου. (αλλά μια και το ανέφερες, ο Οδυσσέας έχει παίξει τραγούδια και έχει σχολιάσει τον δίσκο, πως σου ξέφυγε άραγε;)