ελληνική μουσική
    589 online   ·  210.843 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 2006

    vouliakis
    30.03.2006, 10:24
    Το Φεστιβάλ Τραγουδιού -το δεύτερο από την επιχείρηση αναβίωσής του και το 38ο από την αρχική διοργάνωση του 1962- θα πραγματοποιηθεί και φέτος στη Θεσσαλονίκη, στον ίδιο χώρο που πραγματοποιήθηκε πέρυσι, το γήπεδο του ΠΑΟΚ δηλαδή στη Θέρμη, στις 2 και 4 Νοεμβρίου.

    «Είναι απαραίτητο η πόλη να αγκαλιάσει το Φεστιβάλ και την επιχειρούμενη αναβίωσή του» δήλωσε κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου στη Θεσσαλονίκη για την ανακοίνωση της διοργάνωσης ο πρόεδρος της ΕΡΤ ΑΕ, Χρήστος Παναγόπουλος, αποδεχόμενος τα τυχόν οργανωτικά λάθη της περσινής διοργάνωσης και δεσμευόμενος για το «άνοιγμα» των διοργανωτών στην τοπική κοινωνία.

    Παρών στη συνέντευξη Τύπου ήταν και ο εντεταλμένος σύμβουλος της ΔΕΘ, Νίκος Κασιμάτης (Η ΕΡΤ και η ΔΕΘ καλύπτουν εξ' ολοκλήρου τον προϋπολογισμό της διοργάνωσης με τα ποσά του 1.000.000 ευρώ και 700.000 ευρώ αντίστοιχα).

    Η μεταφορά του Φεστιβάλ σχεδόν ένα μήνα μετά την ημερομηνία της περυσινής διοργάνωσης (έγινε στις 6 και 9 Οκτωβρίου) δεν είναι η μόνη αλλαγή.

    Ειδικότερα:

    - Το Φεστιβάλ δεν απευθύνεται πλέον αποκλειστικά σε πρωτοεμφανιζόμενους δημιουργούς. Δυνατότητα συμμετοχής έχουν, σύμφωνα με το νέο κανονισμό, οι πάντες (Έλληνες μουσικοί ήδη γνωστοί ή πρωτοεμφανιζόμενοι).
    - Η προθεσμία αποστολής των τραγουδιών - συμμετοχών άρχισε την Τρίτη και διαρκεί έως και τις 2 Ιουνίου.
    - Η οικονομική συμμετοχή των υποψηφίων μειώνεται φέτος από τα 80 ευρώ στα 50 (με εσώκλειστη στο φάκελο υποψηφιότητας επιταγή).
    - Την πρώτη βραδιά της διοργάνωσης (2/11) θα ερμηνευθούν, αποκλειστικά με «ζωντανή» ορχήστρα, αυτή της ΕΡΤ, και όχι με μαγνητοφωνημένη μουσική συνοδεία, όπως πέρυσι, τα 16 τραγούδια που θα προκριθούν.

    Τη δεύτερη θα παρουσιασθούν τα δέκα από αυτά (μετά από επιλογή τους κατά 50% από την κριτική επιτροπή και 50% από το κοινό). Η ίδια διαδικασία θα τηρηθεί και τη δεύτερη, τελική βραδιά της διοργάνωσης, για την επιλογή των τριών βραβείων (με ψήφους διαφορετικής κριτικής επιτροπής και κοινού), ενώ θα δοθούν από την κριτική επιτροπή και τρία ακόμη βραβεία για την καλύτερη σύνθεση, ερμηνεία και στίχο.

    Τέλος, κάθε φυσικό πρόσωπο μπορεί να συμμετέχει μέχρι και με δύο συνθέσεις. Στην τελική βραδιά όμως ο κάθε συμμετέχων μπορεί να παρουσιάσει μόνο μία σύνθεση.

    Πηγή: news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ


    XeniaRodo
    01.06.2006, 12:33
    πέρσι δηλαδή υποτίθεται ότι ήταν για πρωτοεμφανιζόμενους?


    τέλος πάντων, θα λάβει κανείς σας μέρος?
    jorge
    01.06.2006, 12:38
    Καλή επιτυχία στο γνωστό μέλος-τραγουδοποιό που θα λάβει μέρος
    dimitrapan
    01.06.2006, 12:51
    Καλη επιτυχία στα δύο μέλη (συνθέτη - στιχουργό) και από τα πλέον αγαπημένα μου φιλαράκια που θα λάβουν μέρος...
    NikolettaTsikoti
    01.06.2006, 17:02
    ναι ναι ναι
    έστειλα σήμερα ένα αγαπημένο μου τραγούδι και είμαι πολύ χαρούμενη!
    Ηδη αισθάνομαι νικήτρια,που μπήκα στη διαδικασία να διαλέξω τραγούδι,να βρω ερμηνευτή,να συνεννοηθώ με το συνθέτη μου και να κάνω όλα αυτά τα τυπικά-διαδικαστικά-γραφειοκρατικά,που και ο τραγουδιστής μου και ο συνθέτης μου
    β α ρ ι ό ό ό τ α ν να διεκπεραιώσουν.
    Τώρα μπορώ να ονειρεύομαι μέχρι να βγουν τ'αποτελέσματα.
    Σημασία έχει που συμμετέχω ,είμαι εδώ κι έχω το θάρρος να "ρίξω τα ζάρια"...
    καλή επιτυχία !
    ageras
    01.06.2006, 20:55
    Καλή τους επιτυχία λοιπόν!!!!!!!
    Και καλή επιτύχια σε 4 φίλους που στείλανε τραγούδια!!!
    evgeniavol
    04.06.2006, 00:27
    Καλή επιτυχία σε όλους
    Άντε και μετά οι χρυσοί σας περιμένουν
    KAKOFONIKS
    04.06.2006, 11:58
    Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά και ιδιαίτερα σε δυο φιλαράκαι που πήραν μέρος
    ge01415
    08.06.2006, 14:02

    Πήρε παράταση η προθεσμία υποβολής συμμετοχής μέχρι τις 16/6!!!
    Όσοι πιστοί...προλαβαίνετε!!!

    Καλή επιτυχία σε όλους!!!!!!!!






    XeniaRodo
    08.06.2006, 14:11
    Kαλή επιτυχία και πό μένα,
    είθε να νικήσει ο καλύτερος χαχα

    βρε παιδιά τα βραβεία τι είναι? ξέρει κανείς? δεν το πήρε το μάτι μου στους όρους....
    ageras
    08.06.2006, 15:19
    Ξένια μου δεν διευκρινίζεται ποια θα είναι τα βραβεία!!!Θα δείξει!!!!

    Emaki
    08.06.2006, 15:41
    Καλή επιτυχία σε όλους και απο μένα!


    STR
    08.06.2006, 19:54
    Kalh epituxia se olous osous lavoun meros!!!

    yokor
    18.06.2006, 20:49
    Καλή επιτυχία σε όλους!Και ιδιαίτερα καλή επιτυχία στον Τάσο(ge01415)μας και την Μάρθα μας!!Ακούσαμε το τραγούδι χθες και είναι πραγματικά υπέροχο.....
    tzoy
    18.06.2006, 20:56
    καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου!!!


    KAKOFONIKS
    22.06.2006, 19:09
    Η αντίστροφη μέτρηση για την επιλογή των 16 τραγουδιών και των πέντε αναπληρωματικών, που θα πάρουν μέρος στο Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 2006, ξεκίνησε. Σήμερα έφτασαν στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ, από τα γραφεία της ΔΕΘ στη Θεσσαλονίκη, οι φάκελοι με τα υποψήφια τραγούδια. Ο αριθμός των συμμετοχών στο φετινό Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης είναι τριπλάσιος από ότι ήταν πέρυσι. Ούτε λίγο ούτε πολύ, το διάστημα από τις 29 Μαρτίου έως τις 16 Ιουνίου, έφτασαν στα γραφεία της ΔΕΘ 1294 φάκελοι με αντιστοίχως 1294 τραγούδια, ενώ πέρυσι ο αριθμός των συμμετοχών ήταν 442. Στο στούντιο Ε, υπάλληλοι της ΕΡΤ και της ΔΕΘ άρχισαν να ανοίγουν τους φακέλους με τις συμμετοχές, να ελέγχουν αν οι υποψηφιότητες είναι έγκυρες και να αριθμούν τα τραγούδια. Τα ονόματα των συμμετεχόντων θα αποκαλυφθούν μόνο μετά την τελική επιλογή.



    Τη Δευτέρα 26 Ιουνίου, θα ανακοινωθεί η σύσταση της επιτροπής, η οποία θα επιλέξει τα τραγούδια που θα διαγωνιστούν στο φετινό Φεστιβάλ.

    Η επιτροπή θα επιλέξει 16 τραγούδια και άλλα πέντε αναπληρωματικά, τα οποία θα διαγωνιστούν την πρώτη βραδιά του Φεστιβάλ, στις 2 Νοεμβρίου. Από τα 16 της πρώτης βραδιάς, τα 10 πρώτα θα περάσουν στη δεύτερη και τελική βραδιά, στις 4 Νοεμβρίου

    Άντε και καλή επιτυχία παιδιά. . .


    πηγή: www.ert.gr
    KAKOFONIKS
    25.06.2006, 11:27
    Ολοκληρώθηκε αργά το απόγευμα στο στούντιο Ε του Ραδιομεγάρου το άνοιγμα των φακέλων με τα υποψήφια τραγούδια, από υπαλλήλους της ΕΡΤ και της ΔΕΘ, οι οποίοι έλεγξαν εάν οι υποψηφιότητες είναι έγκυρες. Σύμφωνα με τα στοιχεία που μας έδωσαν, από τις 1294 υποψηφιότητες μόνο οι 20 ήταν άκυρες, καθώς δεν είχαν αποσταλεί όπως προέβλεπαν οι κανονισμοί του Φεστιβάλ Τραγουδιού. Έτσι, τη Δευτέρα 26 Ιουνίου, θα ξεκινήσει η διαδικασία ακρόασης των κομματιών από την Επιτροπή, η οποία θα πρέπει να καταλήξει σε 16 τραγούδια και πέντε αναπληρωματικά. Σημειώνεται ότι τα ονόματα των συμμετεχόντων θα αποκαλυφθούν μόνο μετά την τελική επιλογή.


    πηγή:www.ert.gr
    ageras
    27.06.2006, 15:07
    Σήμερα ξεκινούν, στο στούντιο Ε του Ραδιομεγάρου της ΕΡΤ, οι ακροάσεις των υποψήφιων τραγουδιών για το Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 2006. Η επιτροπή θα καταλήξει σε 16 τραγούδια και πέντε αναπληρωματικά. Υπενθυμίζουμε, ότι τα ονόματα των συμμετεχόντων θα αποκαλυφθούν μόνο μετά την τελική επιλογή. Από τα 16 τραγούδια της πρώτης βραδιάς, της 2ας Νοεμβρίου, τα 10 πρώτα θα περάσουν στη δεύτερη και τελική βραδιά, της 4ης Νοεμβρίου. Η επιλογή των τραγουδιών που διαγωνιστούν στον τελικό θα γίνει από μια καλλιτεχνική επιτροπή και από το κοινό (televoting -SMS), σε ποσοστό 50%-50%. Η ίδια διαδικασία θα τηρηθεί και τη δεύτερη - τελική βραδιά της διοργάνωσης για την επιλογή των τριών βραβείων (με ψήφους διαφορετικής κριτικής επιτροπής και κοινού), ενώ θα δοθούν από την κριτική επιτροπή και τρία ακόμα βραβεία για την καλύτερη σύνθεση, ερμηνεία και στίχο.

    Η επιτροπή που θα επιλέξει τα 16 τραγούδια της πρώτης βραδιάς του Φεστιβάλ, καθώς και τα πέντε αναπληρωματικά αποτελείται από τους:
    Η επιτροπή που θα επιλέξει τα 16 τραγούδια της πρώτης βραδιάς του Φεστιβάλ, καθώς και τα πέντε αναπληρωματικά αποτελείται από τους:

    * Γιώργος Ανδρέου, συνθέτης
    * Λίνα Νικολακοπουλου, στιχουργός
    * Ισαάκ Σούσης, στιχουργός
    * Ελεάνα Βραχάλη, στιχουργός
    * Μανώλης Φάμελλος, τραγουδοποιός
    * Βαγγέλης Γερμανός, τραγουδοποιός
    * Γιώργος Δημητριάδης, τραγουδοποιός
    * Νikko Πατρελάκης, τραγουδοποιός
    * Δήμητρα Γαλάνη, τραγουδίστρια
    * Κώστας Θωμαΐδης, τραγουδιστής
    * Γιάννης Πετρίδης, μουσικός παραγωγός της ΕΡΑ
    * Ζέλια Σταύρου, μουσικός παραγωγός της ΕΡΑ
    * Λευτέρης Μαρόγλου, ιδιοκτήτης ρ/φ σταθμών ΕΡΩΤΙΚΟΣ-ΡΑΔΙΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    * Νίκος Στεφανίδης, οργανωτής Πολιτιστικών Εκδηλώσεων Θεσ/νίκης
    * Νάκος Τρυφωνίδης, πρόεδρος της Ενωσης Ραδιοφωνικών Σταθμών Θεσ/νίκης
    * Γιάννης Τσολακίδης, παραγωγός του 9,85
    * Αντώνης Ανδρικάκης, γενικός διευθυντής της ΕΡΑ
    * Μαργαρίτα Μυτιληναίου, διευθύντρια Προγράμματος της ΕΡΑ


    Πηγή:ερτ

    www.manpas.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 27-06-2006 15:08 ]


    ageras
    30.06.2006, 12:59
    Ολοκληρώνεται σήμερα η ακρόαση για την επιλογή των τραγουδιών που θα συμμετάσχουν στο Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης. Το έργο της προκριματικής επιτροπής είναι πολύ δύσκολο, καθώς η συμμετοχή ήταν μεγάλη. Φέτος στα γραφεία της ΔΕΘ στάλθηκαν περίπου 1300 τραγούδια. Τα 16 τραγούδια που θα περάσουν στην ημιτελική φάση του Φεστιβάλ, καθώς και πέντε αναπληρωματικά αναμένεται ότι θα ανακοινωθούν το βράδυ.


    Πηγή:ΕΡΤ
    alagi_katestimenou
    30.06.2006, 16:40
    γειά σας ρε παιδιά...
    και εγώ σας εύχομαι καλή επιτυχία και σε εσάς αλλά και σε εμένα που έχω στήλει ένα κομμάτι μαζί με τον αδερφό μου...
    ageras σοβαρά μιλάς οτι σήμερα θα ανακοινωθούν τα κομμάτια που θα περάσουν στον υμητελικό?
    και πώς θα ενημερωθούν οι δημιουργοί και οι καλιτέχνες?
    απο την ΕΡΤ?μέσω e-mail που έχουμε δώσει,μέσω τηλ.
    αν ξέρεις πες μου γιατί με έχει φάει το άνχος..