ελληνική μουσική
    528 online   ·  210.826 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 2006

    alagi_katestimenou
    30.06.2006, 16:53
    Α παιδιά και κάτι άλλο...
    προσέξτε με τα τραγουδάκια σας....
    απαγορεύεται η πώληση δίσκων,δήλωση,ακρόαση κ.λ.π τραγουδιού που συμμετέχει στο διαγωνισμό μέχρι την έναρξη του ΦΕΣΤΙΒΑΛ. Σε διαφορετική περίπτωση το τραγούδι αποκλείεται.
    είναι κρίμα να χάσετε αυτήν την εμπειρία...

    KAKOFONIKS
    30.06.2006, 19:52
    Ολοκληρώνεται σήμερα η ακρόαση για την επιλογή των τραγουδιών που θα συμμετάσχουν στο Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης. Το έργο της προκριματικής επιτροπής είναι πολύ δύσκολο, καθώς η συμμετοχή ήταν μεγάλη. Φέτος στα γραφεία της ΔΕΘ στάλθηκαν περίπου 1300 τραγούδια. Τα 16 τραγούδια που θα περάσουν στην ημιτελική φάση του Φεστιβάλ, καθώς και πέντε αναπληρωματικά αναμένεται ότι θα ανακοινωθούν το βράδυ.


    πηγή : ert.gr

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 30-06-2006 19:53 ]


    επισυναπτόμενα: Festival_Tragoudiou_2006.jpg 
    ageras
    30.06.2006, 22:27
    Οι συμμετοχές στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης 2006 ήταν περισσότερες από 1300 και η επιλογή καθόλου εύκολη. Η 18μελής επιτροπή, που είχε το δύσκολο έργο να διαλέξει τα τραγούδια που θα δώσουν το ρυθμό τους στο φετινό Φεστιβάλ, αποφάσισε και έδωσε σε 16 τραγούδια το "εισιτήριο" για τον ημιτελικό της 2ας Νοεμβρίου, ενώ επέλεξε και πέντε αναπληρωματικά. Η επιτροπή, που αποτελείται από τραγουδιστές, τραγουδοποιούς, συνθέτες, στιχουργούς και εκπροσώπους της ελληνικής ραδιοφωνίας, ξεκίνησε τις οκτάωρες καθημερινές ακροάσεις των τραγουδιών τη Δευτέρα το πρωί, στα στούντιο του Ραδιομεγάρου της ΕΡΤ. Η ακρόαση των τραγουδιών έγινε με τη σειρά πρωτοκόλλου κατάθεσής τους. Η σειρά κατάταξης των τραγουδιών είναι ενδεικτική και όχι βαθμολογική.



    Τα 16 τραγούδια είναι τα εξής:

    1. Τίτλος : "To Τραγούδι των ψυχών"
    Συνθέτης : Μανωλίδης Θεόδωρος
    Στιχουργός : Μανωλίδης Θεόδωρος
    Ερμηνευτής : Συγκρότημα "Εξαίρεσις"

    2. Τίτλος : "Το σωστό είναι λάθος"
    Συνθέτης : Χαρατζόγλου Γιώργος
    Στιχουργός : Χαρατζόγλου Γιώργος
    Ερμηνευτής : Χαρατζόγλου Γιώργος

    3. Τίτλος : "Τα δικά μου μυστικά"
    Συνθέτης : Σωκράτης Σινόπουλος
    Στιχουργός : Σωκράτης Σινόπουλος
    Ερμηνευτής : Κατερίνα Παπαδοπούλου

    4. Τίτλος : "3 Μάρτη"
    Συνθέτης : Δασκαλάκης Παντελής
    Στιχουργός : Δασκαλάκης Παντελής
    Ερμηνευτής : Δασκαλάκης Παντελής

    5. Τίτλος : "Περί φυσικής…"
    Συνθέτης : Ορφανουδάκης Γεώργιος
    Στιχουργός : Ορφανουδάκης Αθανάσιος
    Ερμηνευτής : Ορφανουδάκης Γεώργιος

    6. Τίτλος : "Άρωμα"
    Συνθέτης : Τούμπουρος Μιχαήλ
    Στιχουργός : Τούμπουρος Μιχαήλ
    Ερμηνευτής : Τούμπουρος Μιχαήλ

    7. Τίτλος : "Τι ζητάς"
    Συνθέτης : Στρατής Μύρωνας
    Στιχουργός : Στρατής Μύρωνας
    Ερμηνευτής : Στρατής Μύρωνας

    8. Τίτλος : "Της άρνης το νερό"
    Συνθέτης : Σιόλας Σταύρος
    Στιχουργός : Σιόλας Σταύρος
    Ερμηνευτής : Σιόλας Σταύρος

    9. Τίτλος : "Τζερώνυμο"
    Συνθέτης : Εμιρλής Μιχάλης
    Στιχουργός : Μπαλαμπανίδης Χριστόφορος
    Ερμηνευτής : Εμιρλής Μιχάλης

    10. Τίτλος : "Η μπαλάντα του …"
    Συνθέτης : Λούκος Μάρκος Σπύρος
    Στιχουργός : Λούκος Μάρκος Σπύρος
    Ερμηνευτής : Λούκος Μάρκος Σπύρος

    11. Τίτλος : "Πριν ξημερώσει"
    Συνθέτης : Γαδέδη Στυλιανή
    Στιχουργός : Κυριακού Πόλυς
    Ερμηνευτής : Μητρίτσα Ευτυχία

    12. Τίτλος : "Ψευδαισθήσεις"
    Συνθέτης : Τσιλιγκούδης Νικόλαος / Ταρασίδης Ευριπίδης
    Στιχουργός : Τσιλιγκούδης Νικόλαος
    Ερμηνευτής : Τσιλιγκούδης Νικόλαος / Ταρασίδης Ευριπίδης

    13. Τίτλος : "Πόσο μελαγχόλησε αυτός ο τόπος"
    Συνθέτης : Ταϊφάκος Γιώργος
    Στιχουργός : Πισιμίσης Κωνσταντίνος
    Ερμηνευτής : Πισιμίσης Κωνσταντίνος

    14. Τίτλος : "Ονειρα Ψέματα"
    Συνθέτης : Σιδηρόπουλος Κωνσταντίνος
    Στιχουργός : Σιδηρόπουλος Κωνσταντίνος
    Ερμηνευτής : Σιδηρόπουλος Κωνσταντίνος / Συγκρότημα "Deep Inside"

    15. Τίτλος : "Μοναξιά στην Η."
    Συνθέτης : Σταμάτης Γιώργος / Δανιηλίδης Στέφανος
    Στιχουργός : Σταμάτης Γιώργος
    Ερμηνευτής : Σταμάτης Γιώργος

    16. Τίτλος : "Νότες Μαγικές"
    Συνθέτης : Ανδρεάδης Παναγιώτης
    Στιχουργός : Ανδρεάδης Παναγιώτης
    Ερμηνευτής : Δούτση Μαίρη


    Πηγή:ΕΡΤ
    alagi_katestimenou
    02.07.2006, 01:30
    αχχχχχχχχχχχ.
    τα είδα αλλά δεν είδα μέσα το ονομά μου...
    ρε παιδιά αυτός ο Μιχάλης Εμιρλής τι βίσμα έχει?
    δεν ξέρω...είμαι ανυπόμωνος να ακούσω τα κομμάτια...
    είπαν οτι θα εκτιμήσουνε τα παραδοσιακά όργανα...
    πού είναι?
    εκτίμιση δεν είδαμε...
    τελοσπάντων,πάντα έτσι γίνεται...
    τάχα διατηρείτε το απόρητο των στοιχείων κάθε διαγονιζόμενου,μπούρδες,όλα τα ξέρουν,αφού ανοίγουν τους φακέλους για να δούν αν είναι έγκυρα τα χαρτιά,οπότε!!!λέτε δεν είναι έστω και λίγο περίεργοι ετσι ώστε να δουν τα στοιχεία και να ξέρουν ποιό τραγούδι είναι!!!
    είμαι ανυπόμωνος να τα ακούσω....
    όχι ότι το δικό μας ήταν το καλύτερο,αλλά βασιζόμασταν πάρα πολύ πάνω στην μουσική που δημιουργήσαμε...

    αυτά...καλή επιτυχεία στους διαγονιζόμενους...

    KAKOFONIKS
    02.07.2006, 12:19
    Παιδιά έχουμε κανέναν επιτυχόντα στο ΜΗ ...



    doritsa78
    04.07.2006, 12:52
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!ΝΑ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ.
    alagi_katestimenou
    04.07.2006, 17:32
    μπα Ντορίτσα μάλλον δεν πάμε καλλά...
    αφού δεν περάσαμε...
    άμα είχε περάσει κάπιος μάλον θα το έλεγε.
    kssns
    04.07.2006, 17:49
    Δεν ξέρω αν είναι "διαφανή" τα πράγματα σε οτι αφορά το Φεστιβάλ. Εγώ θα δεχτώ οτι ειναι. Άλλα ας υποθέσουμε οτι ένα μέλος της επιτροπής αξιολόγησης, που τυγχάνει να ειναι ενεργός καλλιτέχνης και προφανώς συνεργάζεται και με άλλους καλλιτέχνες, ακούει ένα υποψήφιο τραγούδι που το ξέρει γιατί το έχει ακούσει απο αυτούς με τους οποίους συνεργάζεται και τώρα επιδιώκουν να συμετάσχουν στο φεστιβάλ ή ακούει μια φωνή που την ξέρει και έχει ίσως συνεργαστεί μαζί της. Θα το ψηφίσει; Θα το ψηφίσει.
    Το μεγάλο πρόβλημα για μένα, ειναι οτι όταν θες να διατηρήσεις ένα θεσμό και να του αποδώσεις το κύρος που του αξίζει δεν δημιουργείς μια "ακαδημία" στην οποία συμμετέχουν "ενεργοί" καλλιτέχνεις και μάλιστα άτομα τα οποία δεν έχουν γράψει τη δική τους ιστορία στην ελληνική μουσική. Υπό αυτό το πλαίσιο διαφωνώ με τη συμμετοχή, για παράδειγμα της Ελεάνας Βραχάλη στην επιτροπή αξιολόγησης. Πολύ καλή στιχουργός. Μου αρέσει. Αλλά για το Θεό: ένα 25χρονο κορίτσι με λίγα χρόνια συμμετοχής στη δισκογραφία απο που κι ως που μπορεί να έχει το δικαίωμα να κρίνει τις δουλειές άλλων καλλιτεχνών; Με ποια κριτήρια θα το κάνει; Ή ας πούμε ο Μανόλης Φάμελος. Υπέροχος τραγουδοποιός. Άλλα η πορεία του στην ελληνική μουσική δικαιολογεί την συμμετοχή σε μια τέτοια... "Ακαδημία"; Ομοίως για τον Βαγγέλη Γερμανό, τον Νίκο Πατρελάκη, τον Μιχάλη Δημητριάδη κλπ. Ή γιατί να κρίνει τα τραγούδια των ελλήνων καλλιτεχνών ο κ. Λευτέρης Μαρόγλου, ιδιοκτήτης δυο ραδιοφωνικών σταθμών στη θεσσαλονίκη; ή ο κ. Στεφανίδης που ειναι οργανωτής πολιτιστικών εκδηλώσεων Θεσσαλονίκης; ή η κ. Μαργαρίτα Μυτιληναίου που ειναι διευθύντρια προγράμματος της ΕΡΑ; Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει εξαιρέσεις όπως της Λίνας Νικολακοπούλου ή του Ισαάκ Σούση, δημιουργών που όντως έχουν γράψει ιστορία στην ελληνική μουσική ή του Γιάννη Πετρίδη που έχει γράψει τη δική του ιστορία στο ελληνικό ραδιόφωνο και φυσικά της μέγιστης Δήμητρας Γαλάνη, η οποία όμως ειναι "ενεργή" καλλιτέχνης και φυσικά κάποιος θα μπορούσε να την κατηγορήσει οτι δεν ενεργεί ανυστερόβουλα (ευτυχώς που οι περισσότεροι ξέρουμε οτι πρόκειται για έναν πολύ δίκαιο άνθρωπο) Η ΕΡΤ και η ΔΕΘ θα έρπεπε να προσέχουν πιο πολύ σε αυτόν το πολύ κρίσιμο τομέα.
    Υ.Γ. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως η επιτροπή κατάφερε μέσα σε 4 μέρες να αξιολογήσει 1300 τραγούδια. Πόσες φορές αλήθεια τα άκουσαν;
    Υ.Γ.2 Ίσως να εμφανίζομαι λίγο γκρινιάρης γιατί ανήκω σε αυτούς που δεν επιλέχθηκαν. Δεν ειναι πικρία ούτε υποστηρίζω οτι το τραγούδι μου ντε και καλά άξιζε να περάσει. Ή ότι θα περνούσε αν ήταν άλλη η επιτροπή αξιολόγησης. Αυτό ίσως το πω οταν ακούσω τα τραγούδια που επιλέχθηκαν. Θέτω όμως κάποια ερωτήματα που θεωρούν κρίσιμα και το έκανα και πριν ανακοινωθούν τα αποτελέσματα.
    Υ.Γ.3 Ελπίζω φέτος να μην επαναληφθεί το περσινό φιάσκο της μανιέρας και της επαναλαμβανόμενης συνταγής. Να μην ξανακούσουμε τραγούδια που ανακαλύπταμε εύκολα τις... επόμενες νότες.
    ageras
    04.07.2006, 18:23
    Παιδιά δεν είναι ανάγκη να κατακρίνουμε τις διαδικασίες ή τις επιτροπές του φεστιβάλ επειδή δεν προκρίθηκε το τραγούδι μας.(Ανήκω κι εγώ στους μη προκριθέντες).Εξ'αρχής θα πρέπει να ήμαστε προετοιμασμένοι για κάθε αποτέλεσμα.Από την στιγμή που υπήρξαν 1294 συμμετοχές οι πιθανότητες μας ήταν 1/1294.
    Ο καθένας μας μπορεί να ήταν σίγουρος για την δημιουργία του όμως σκεφτείτε ότι και οι υπόλοιποι 1293 το ίδιο αισθάνονται.Απλά οι κρίση και το κριτήριο του κάθε μέλους της κριτικής επιτροπής διαφέρει.
    Το ότι δεν περάσαμε δεν το θεωρώ αποτυχία ίσα ίσα.....απ'την στιγμή που εμείς οι ίδιοι πιστεύουμε στα τραγούδια μας να είστε σίγουροι πως θα βρουν τον δρόμο τους.
    Έτυχε να προκριθούν τα συγκεκριμένα 16 τραγούδια.Μπράβο στα παιδιά που τα κατάφεραν!!!

    Πάντα φιλικά.


    kssns
    04.07.2006, 18:43
    Φίλε ageras συγχώρεσε με, άλλα (το τόνισα και στο σημείωμα μου) η κριτική μου δεν γίνεται γιατί δεν πέρασε το τραγούδι μου. Ούτε άφησα να εννοηθεί οτι τα τραγούδια που προκρίθηκαν δεν άξιζαν. Ούτε υποστήριξα (και το τόνισα αυτό) οτι το δικό μου τραγούδι άξιζε να περάσει ντε και καλά. Συμφωνώ με όσα λές ως προς το οτι δεν ειναι αποτυχία οτι δεν πέρασαν τα τραγούδια μας. Αν ειναι δυνατόν. Απλά εκφράζω μια άποψη που δεν πηγάζει απο καμία πικρία αλλά απο μια γενικότερη ένσταση για τα μέλη της επιτροπής αξιολόγησης. Μια ένσταση που έκανα και σε κάποια άλλα μέλη του MH σε κατ' ιδίαν συζητήσεις πολύ πριν βγουν τα αποτελέσματα. Θα μου πεις οτι ειναι άκαιρο και άνευ ουσίας. Ίσως όμως απο την άλλη να φωτίζει και μια πλευρά που δεν φαίνεται. Και σίγουρα ειναι κρίσιμο -κατά την άποψη μου- για την αξιοπιστία του φεστιβάλ. Άλλωστε για αυτό νομίζω οτι συζητάμε εδώ πέρα και όχι για το αν άξιζαν τα δικά μας τραγούδια ή τα τραγούδια που τελικώς προκρίθηκαν.
    ageras
    04.07.2006, 18:48
    Έχεις δίκιο σ'αυτά που λες και φυσικά δεν εννόουσα ότι νιώθεις πικρία.αν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο ήταν λάθος μου.
    όσο για τα μέλη της κριτικής επιτροπής, για μερικά άτομα με βρίσκεις σύμφωνο.
    Αnyway,εμείς να'μαστε καλά να γράφουμε όμορφα τραγουδια και να το ευχαριστιόμαστε!!!!


    kssns
    04.07.2006, 18:59
    ΟΚ ageras. No hard feelings. Αν μη τι άλλο!
    )
    Εμείς θα είμαστε καλά και θα γράφουμε τραγούδια. Το αν γράφουμε "καλά τραγούδια" αυτό ειναι "αλλουνού παπά ευαγγέλιο"

    Ίσως τα πούμε κι απο κοντά το Σάββατο στην εκδήλωση, αν έρθεις.
    ageras
    04.07.2006, 19:13
    Αν τελειώσω νωρίς από την πρόβα σίγουρα θα τα πούμε.


    Kay
    05.07.2006, 22:13

    Το παρόν απευθύνεται σε όσους έλαβαν μέρος στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης 2006 και δεν προκρίθηκαν στην τελική φάση - ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!


    Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης 2006 - "Η 2η Ευκαιρία"


    Η ιδέα είναι η εξής συνοπτικά:

    16 κομμάτια που δεν προκρίθηκαν θα επιλεγούν από μια πληθώρα συμμετοχών (που ευελπιστούμε τουλάχιστον να φτάσει τις 100 από τις 1300 που ήταν ο συνολικός αριθμός των κομματιών που έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό), και θα διανεμηθούν δωρεάν με περιοδικό ή με κυριακάτικη εφημερίδα μεγάλης κυκλοφορίας.

    ....

    Περισσότερα στο http://greekmusicians.blogspot.com

    ΓΙΝΕΤΕ ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ ΤΗΣ "ΛΕΣΧΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ" - ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΘΕΤΟΥΝ ΟΙ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΕΣ - ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ!
    ageras
    16.07.2006, 06:16
    Ύστερα από επώνυμη καταγγελία αλλά και σχετική διερεύνηση του θέματος από τη ΔΕΘ Α.Ε. και την ΕΡΤ Α.Ε., διαπιστώθηκε παραβίαση όρου του Κανονισμού "Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης ‘06" για το τραγούδι "Όνειρα Ψέματα" του Κωνσταντίνου Σιδηρόπουλου, καθώς το συγκεκριμένο τραγούδι βρίσκονταν σε δύο διαδικτυακούς τόπους (μουσικά sites : www.musicwave.gr και www.soundclick.com) από τον Οκτώβριο του 2005 μέχρι και την ημερομηνία ανακοίνωσης των 16 τραγουδιών, που συμμετέχουν στη φετινή διοργάνωση (30/6/06). Για το λόγο αυτό η ΔΕΘ και η ΕΡΤ, τηρώντας, όπως έχουν την υποχρέωση, τους όρους του Κανονισμού, ακυρώνουν τη συγκεκριμένη συμμετοχή και τη θέση της παίρνει το πρώτο αναπληρωματικό τραγούδι που συγκέντρωσε τις περισσότερες ψήφους. Την Παρασκευή 14 Ιουλίου 2006 και ώρα 15:30, έγινε η αποσφράγιση του σχετικού φακέλου στη ΔΕΘ Α.Ε. και τα στοιχεία του 16ου, πλέον, τραγουδιού της φετινής διοργάνωσης είναι τα ακόλουθα :

    Τίτλος τραγουδιού : "Όμορφη Ζωή"
    Συνθέτης / Στιχουργός / Ερμηνευτής : Γρηγόρης Πετράκος

    πηγή:ert
    antreas_dr
    03.11.2006, 17:08
    Παιδιά, το είδε κανένας χθες.
    Εγώ είχα πάει έξω και δεν έχω ιδέα τι έγινε.
    ageras
    03.11.2006, 17:10
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 03-11-2006 στις 17:08 έγραψε...

    Παιδιά, το είδε κανένας χθες.
    Εγώ είχα πάει έξω και δεν έχω ιδέα τι έγινε.


    Kι εγώ είχα πάει στα μπουζούκια!!!
    Πείτε,πείτε τι έγινε!!!


    antreas_dr
    03.11.2006, 17:17
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 03-11-2006 στις 17:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 03-11-2006 στις 17:08 έγραψε...

    Παιδιά, το είδε κανένας χθες.
    Εγώ είχα πάει έξω και δεν έχω ιδέα τι έγινε.


    Kι εγώ είχα πάει στα μπουζούκια!!!
    Πείτε,πείτε τι έγινε!!!





    Ελα ρε σοβαρά;
    που που;;;
    Καλά ήταν

    Δε κοιμαμαι τωρα πια τα βράδια
    σβήνω στο ουίσκυ τα δικά σου τα σημάδια.....
    ageras
    03.11.2006, 18:11
    Ιδού τα δέκα άσματα που προκρίθικαν για τον τελικό του Σαββάτου!

    1. "ΠΕΡΙ ΦΥΣΙΚΗΣ…"
    2. "ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ"
    3. "ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ"
    4. "ΤΖΕΡΩΝΥΜΟ"
    5. "ΝΟΤΕΣ ΜΑΓΙΚΕΣ"
    6. "ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ"
    7. "ΠΟΣΟ ΜΕΛΑΓΧΟΛΗΣΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ"
    8. "ΤΗΣ ΑΡΝΗΣ ΤΟ ΝΕΡΟ"
    9. "ΤΙ ΖΗΤΑΣ"
    10. "Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ…"
    jorge
    03.11.2006, 19:56
    Ευχαριστούμε Agera, τα έβγαλα και σε δημοσκόπηση στην πρώτη σελίδα.

    Ποιό βλέπετε να βγαίνει παιδιά; Εμένα μ' αρέσει το "Της Αρνης Το Νερό".