ελληνική μουσική
    587 online   ·  210.848 μέλη

    Ποσο πιστευω σε μενα?...

    STR
    18.04.2006, 20:23
    Quote:

    Το μέλος Heavenly στις 31-03-2006 στις 18:32 έγραψε:

    Όλα είναι θέμα θέλησης και πίστης.Ναι, πιστεύω στον εαυτό μου ότι όταν θέλω μπορώ! Και μου το έχω αποδείξει. Η αρχή είναι δύσκολη, - η υπέρβαση- μετά ξες το δρόμο και νιώθεις δυνατός.
    Ένα πράγμα λέω πάντα σε όσους δεν πιστεύουν ότι μπορούν να κάνουν κάτι........
    BELIEVE!!!!






    ruffstuff
    18.04.2006, 21:24
    Quote:

    Το μέλος rem στις 31-03-2006 στις 01:45 έγραψε:

    Παιδια σιγουρα ολοι εχετε αναρωτηθει κατι αντιστοιχο...σας εχει τυχει ποτε να πιστευετε σε δυνατοτητες αλλων ανθρωπων(φιλων σας πχ)αλλα εσεις να θεωρειτε οτι σχεδον ποτε δε μπορειτε να ανταποκριθειτε σε υποχρεωσεις,να κανετε την υπερβαση και να πειτε οτι "ναι θα τα καταφερω"..?
    Με αλλα λογια αυτο που ρωταω ειναι ποση αυτοπεποιθηση εχετε και τι κανετε οταν νιωθετε λιγο αχρηστοι, λιγο "μικροι", λιγο ανημποροι...

    υγ: ειναι το πρωτο θεμα που "ανοιγω" στο forum! o πρωτος που απανταει κερδιζει ενα μεγαλο χαμογελο
    φιλικα,
    geo




    Μήν ανυσηχείς, όλοι το νιώθουμε και το παλεύουμε καθημερινά.
    Είναι η μόνη ουσιαστική δυσκολία που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι. Απλά ανάλογα με τις περιστάσεις το μυαλό μας το παρουσιάζει διαφορετικά.
    Το κλειδί είναι όταν νιώθεις έτσι να σκέφτεσαι παραλληλα και τα δυνατά σημεία σου που σίγουρα είναι αρκετά για να σε κάνουν να αντιμετωπίζεις κάθε ανεπάρκεια που παρατηρείς.
    mariaaa
    19.04.2006, 15:34
    Για μένα είναι πολύ απλή η ερώτηση!
    Δεν πιστεύω καθόλου στον εαυτό μου...
    Δε ξέρω τι γίνεται πάντως όποτε τολμώ να πω "μπορώ να τα καταφέρω" τα κάνω μαντάρα!
    Πως το αντιμετωπίζω?
    ...απλά κλαίω!!!

    Jimy
    19.04.2006, 15:41
    Μέχρι εκεί που μπορώ να δώ!


    rouli726
    19.04.2006, 16:14
    eimai mia ilithia kai tipote allo!
    nomizo apantisa..
    rouli726
    19.04.2006, 19:35
    telika eimai megalos...... de tha to po giati tha prepei na to tropopoiisei o filos mou o orfeus aki pou na vriskei lekseis na metafrasei!!!!pantos katalavate!
    thank
    19.04.2006, 23:15
    Κάποια σχόλια, και ελπίζω με κατανόηση, μιας και αφορά προσωπικές καταστάσεις.

    @ Μαρία (ααα).
    Σε όλους μας συμβαίνει να βάζουμε στόχους και να μην πετυχαίνουμε. Αλλά σκέψου, πως υπάρχουν και άλλες τόσες φορές που έχεις πετύχει κάτι, ενώ προηγουμένως δεν είχες μπει στον κόπο να το σκεφτείς. Απλά, πολλές φορές στεκόμαστε στην "αποτυχία" και συνδέουμε τα πάντα με αυτήν. Ισως ένα "παιχνίδι" με το παρελθόν σου φανεί χρήσιμο.

    Ενα επιφανειακό παράδειγα, Γράφεις στο προφιλ σου (συγνώμη για την αδιακρισία ...) κάτι για βόλευ, ζωγραφική ... Δεν έχει σημασία σε τι βαθμό ασχολείσαι, αλλα σίγουρα .. όταν ξεκίνησες, ήσουν άσχετη. Δεν μπορεί παρά να έχεις κάνει πολλά βήματα από τότε. Μικρά ή μεγάλα .. Αυτό σημαίνει πως είχες μικρές ή μεγάλες νίκες .. Απλοϊκό το παράδειγμα, το είπαμε, αλλά σίγουρα θα ανακαλύψεις αντίστοιχα βήματα στη ζωή σου. Καμμία φορά θεωρούμε τις επιτυχίες μας δεδομένες, τις αδικούμε ... Και στεκόμαστε μόνο στα "μείον". Δεν λέω, ειναι σημαντικά και αυτά, αλλά .....

    @Εφη. Ουδέν σχόλιο.. Αλλά αν ρωτήσεις και κάποιους γύρω σου, ή αν σταθμίσεις τη ζωή σου με τις δικες σου αξίες, ισως τα δείς αλλοιώς .. Την έκφραση "ειμαι ηλίθιος" την έχω ακούσει από πολλούς σεμνούς και αξίόλογους ανθρώπους. Δεν πείθομαι όμως ..

    Συγνώμη για την παρέμβαση αυτού του τύπου, αλλα .. μου βγήκε αυθόρμητα. Τελικά, όσο το σκέφτομαι, το "believe" που τα λέει όλα σε αυτό τόπικ, δεν σημαίνει πως αρνούμαστε τις αδυναμίες μας. Αλλά να μην ειναι αυτές και σημείο αναφοράς μας, ουτε η αρχή των πάντων. Καμμία φορά, η αλλαγή του σημείου αφετηρίας ειναι ένα κλίκ. Οχι τόσο απλό, αλλά γίνεται.
    EffieKakaflika
    20.04.2006, 09:33
    Πιστεύω όσο γίνεται περισσότερο. Μ'έχω ξαφνιάσει, όπως και μ'έχω απογοητεύσει πολλές φορές... Τυχαίο; Δεν ξέρω, πάντως όταν αρχίζεις να σκέφτεσαι ότι θα τα καταφέρεις (με έναν κρυμμένο φόβο για το αντίθετο) , αγχώνεσαι, και όταν αγχώνεσαι δεν αφήνεις την πραγματική θετική ενέργεια σου να διοχετευτεί εκεί που θέλεις.
    Γι'αυτό ηρεμία και τα πράγματα θα γίνουν όσο καλύτερα γίνεται. Κι αν δεν γίνουν, δεν πειράζει, εμείς να είμαστε καλά να προσπαθούμε κι ας σπάμε τα μούτρα μας...
    rouli726
    20.04.2006, 12:44
    thano mou oraia ta les esu..alla epetrepse mou na ksero ton eauto mou ligo kalutera!
    eimai ilithia giati de vlepo pera apo ti muti mou!
    kai pefto akrivos sta idia lathi...dn peirazei omos!!ugeia..
    EffieKakaflika
    20.04.2006, 14:34
    Συγνώμη που επεμβαίνω:
    Αυτό είναι συνηθισμένο και δεν σε κάνει ηλίθια, αλλά πεισματάρα και ξεροκέφαλη, χαρακτηριστικά αρκετά καλά σε κάποιες καταστάσεις...
    tzoy
    30.04.2006, 21:50
    αν δεν πιστεύουμε εμείς σε μας ποιος θα πιστέψει?
    rory166
    30.04.2006, 22:27
    αναλογα τα κεφια εγω....αλλοτε λιγο,αλλοτε πολυ
    altamira
    01.05.2006, 00:48
    κι εγώ ανάλογα με τα κέφια....
    άλλοτε πολύ....και άλλοτε...πάρα πολύ!!
    rory166
    01.05.2006, 12:48
    μα ετσι πρεπει
    houlina
    01.05.2006, 18:09
    πιστεύω σε μένα αλλά μου δίνει περισσότερη δύναμη να πιστεύουν και οι άλλοι στις δυνατότητες μου...
    assasinos
    03.05.2006, 03:10
    doksa tw 8ew,megalwsa pia, kai ontas antras ki oxi kanena paidaki,kserw ta oria mou...to kako einai oti oi alloi dyskola ta diakrinoun! Panta eixa kalh autopepoi8hsh,ki an kati khnygaw sth zwh mou me pa8os...einai giati pisteuw se auto,ki as mhn pisteuei auto se emena...
    Other_side
    03.05.2006, 06:27
    Για να κλείσω. Πόσο πιστεύω σε μένα; Χμ. Όταν αφορά θέματα των άλλων μπορώ να σου πω πως πιστεύω απίστευτα σε μένα. Και λύσεις σου βρίσκω, και πάμε μαζί για χαρτούρα, και πρόγραμμα σου φτιάχνω, και εργασία σου γράφω, και βιογραφικό σου στέλνω, και τα σχεσολογικά σου λύνω. Αλλά όταν αφορά θέματα δικά μου, νομίζω πως πιστέυω ελάχιστα σε μένα. Πάντα νομίζω πως κάνω λάθη. Πως οδηγώ τον εαυτό μου προς μια αδιέξοδο. Και αν πετύχω κάτι και όλα κράζουν μπράβο! Εγώ πάλι θα στεναχωρηθώ. Δεν ξέρω τί σόι αρρώστια είναι αυτή να βρίσκω πάντα το άσχημο όταν αφορά εμένα. Νάτο πάλι.

    Πόσο πιστεύω σε μένα; Όχι αρκετά θα έλεγα.
    rouli726
    03.05.2006, 11:24
    Xari se ena atomo pou mpoukare ksafnika sti zoi mou,exo arxisei kai vlepo ta pragmata pio thetika me apotelesma na ginontai esto ki an oi sunthikes den einai eunoikes..!
    Me exei voithisei na do ptuxes tou eautou mou pou den iksera pos uparxoun..gia auto kai mono tha ton euxaristo gia oli mou ti zoi..giati mou edose tin othisi pou xreiazomoun gia na anakalupso ti dunami mou..!
    rem
    04.05.2006, 13:56
    Quote:

    Το μέλος rouli726 στις 20-04-2006 στις 12:44 έγραψε:

    thano mou oraia ta les esu..alla epetrepse mou na ksero ton eauto mou ligo kalutera!
    eimai ilithia giati de vlepo pera apo ti muti mou!
    kai pefto akrivos sta idia lathi...dn peirazei omos!!ugeia..





    δεν ξερω σε τι ακριβως αναφερεσαι αν και μπορω να υποπτευθω..(...)!
    Ρουλι δεν εισαι ηλιθια.Αντιθετως πιστευω οτι εισαι πολυ εξυπνη και μαλλον αδικη με τον εαυτο σου.Ναι συμφωνω οτι πρεπει να ειμαστε σκληροι πρωτα με τον εαυτο μας για να μπορουμε να αντιμετωπιζουμε δυσκολιες...κλπ κλπ.Ειπαμε ομως ,ολα με μετρο...Παρε ενα λευκο χαρτι και γραψε τι εχεις πετυχει στη ζωη σου μεχρι τωρα..Θα δεις ειναι πολλα..Believe in you...οπως λεει και ο thank :)
    Και μια συμβουλη..(που και γω προσπαθω να την ακολουθησω..) "ΖΗΣΕ ΟΤΑΝ ΖΕΙΣ.."
    tzoy
    04.05.2006, 14:12
    μα γιατί κάποιοι είναι τόσο αρνητικοί με τον εαυτό τους? λίγη πίστη σε μας πάντα κάνει καλό...