ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    η καλυτερη ηλεκτρικη κιθαρα???

    rigas
    14.09.2006, 13:03
    Το μέλος ravage στις 17-04-2006 στις 15:37 έγραψε...
    Παράθεση:

    αν ξερεις να παιζεις πολυ καλα μια ibanez ειναι οτι σου πρεπει


    ------------------------------
    Μιλάς σωστά.
    twr
    17.09.2006, 17:19
    Το μέλος Brokenchord στις 13-09-2006 στις 21:50 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Iced_jacob στις 01-09-2006 στις 00:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 16-05-2006 στις 10:54 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αν έχεις την διάθεση να σκάσεις τα 1000 ευρώ πιστεύω ότι μια Bad Horsie ibanez θα σου κάνει







    Εγω με 1000 πηρα αυτη και τα αξιζει μεχρι και το τελευταιο ευρω...
    Και παιζω Metal
    http://www.ibanez.co.jp/eg_page.php?AREA_ID=3&PAGE_ID=457&COLOR=CL01



    Εμένα μου λές ρε φίλε ότι λάχει νομίζεις προτίνω!!! Σε ζηλέβω σε ζηλέβω Θέλω και εγώωωωωωωω


    Παράθεση στην παράθεση...
    rockemon
    22.09.2006, 19:15
    Σας ευχαριστω πολυυυυυυ ολους!!!!!!
    Θα ηθελα να μου πειτε ακομα ποια ειναι η γνωμη σας για τις FENDER και πιο
    συγκεκριμενα για τις STRATOCASTR γιατι το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω
    μια τετοια που εχω βρει και σε αρκετα καλη τιμη μαλιστα!!!
    stratocasteros
    25.09.2006, 03:14
    Λοιπόν! φαντάζομαι οτι θες να πάρεις αμερικάνικη stratocaster αφού θα δώσεις κοντά στα χίλια ευρώ.

    Οι συγκεκριμένες κιθάρες, είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους ΑΛΛΑ έχουν το εξής κατά τη γνώμη μου σημαντικό πρόβλημα.

    Όταν έχεις distortion στον ήχο σου οι stratocaster κάνουν έναν εντυπωσιακά εκνευριστικό θόρυβο όταν έχεις επιλέξει ένα μαγνήτη μόνο του και όταν δεν παίζεις.

    Επίσης οι stratocaster δεν είναι metal κιθάρες, οπότε για να συνδιάσεις την επίλυση και των 2 προβλημάτων, μπορείς να αλλάξεις μαγνήτες, κάτι που θα σου στοιχίσει γύρω στα 400-450 ευρώπουλα επιπλέον.

    Επειδή έχω μία stratocaster μπορώ να σου πω εκ πείρας οτι δεν είναι και το καλύτερο όργανο που μπορείς να πάρεις με 1000 ευρώ.

    Πήγαινε στο zozef να δοκιμάσεις μία stratocaster, και μετά ζήτα του να σου δείξει μία music man (τη φέρνει μόνο αυτός)
    και νομίζω στα 1000 ευρώ βγαίνει μόνο η SUB1 με 2 διπλούς μαγνήτες, όλα τα υπόλοιπα μοντέλα είναι πάνω από 2000.
    Παίξε και θα καταλάβεις τη διαφορά...
    Ενδεικτικά σου λέω, οτι με Music man παίζουν ο Petrucci ο Steve Morse ο Steve Lukather ο Vinnie Moore και άλλοι.

    Όλα αυτά στα λέω γιατί έχω μία music man και δε συγκρίνεται και από πλευράς ήχου αλλά κυρίως από πλευράς άνεσης με οτιδήποτε άλλο έχω παίξει.

    Άμα θες να τη δεις, σου έχω ένα link, μόνο που φαντάσου ότι θα έχει άλλον ένα διπλό μαγνήτη στο Neck

    music man sub1

    Μια πάπια μα ποια πάπια, μια πάπια κι απ τον ήλιο ξεξασπρότερη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stratocasteros στις 25-09-2006 03:46 ]


    twr
    25.09.2006, 20:00
    Eπειδή πρόσφατα αγόρασα μία strat (με 1 διπλό, 2 μονούς) σου προτείνω, αν βέβαια καταλήξεις σε stratocaster, να πάρεις με έναν ή και δύο διπλούς μαγνήτες (όπως ο κιθαρίστας των sepultura).
    Aξίζει...
    Εγώ τουλάχιστον τον διπλό τον έχω καταευχαριστηθεί. Μπορείς άνετα να παίξεις metal.
    Πάντως γενικά, η stratocaster είναι η κιθάρα που τα συνδιάζει όλα!! Εμφάνιση, ήχο, ταστιέρα.
    Αν πραγματικά ψήνεσαι για fender εγώ στην προτείνω ανεπιφύλακτα.
    Δεν είναι λίγοι οι καλυτέχνες που παίζουν με strat. Aπό Eric Clapton μέχρι Iron Maiden.
    Παντως το καλύτερο θα είναι να δοκιμάσεις αρκετές κιθάρες. Κατά τη γνώμη μου, δώσε λίγη σημασία και στις gibson.
    Τέλος, η επιλογή είναι μόνο δική σου!!
    Jimi_Hendrix
    17.10.2006, 05:26
    Εγω παντως παιδια την βρηκα αλλιως την ακρη.Εχω μια krammer barreta , εβαλα πανω και 2 μονους (ειχε ηδη ενα διπλο seymour duncan ...μη ρωτατε μοντελο πηρα την κιθαρα πριν απο 14 χρονια μεταχειρισμενη) αγορασα προσφατα και το pod xt live της line6 και παιζω TA ΠΑΝΤΑ.Απο blues μεχρι slayer και απο ηλεκτρονικο ηχο μεχρι σκυλαδικα.Ειδικα στα live μου ελυσε τα χερια αυτος ο συνδυασμος.
    twr
    21.10.2006, 22:16
    Aπό πότε ένας Jimi Hendrix παρατάει τη fender του για να παίξει με μια krammer barreta; ..Αστειεύομαι...
    rockatzou
    21.10.2006, 23:44
    poso kanei mia ibanez?
    matthias16
    22.10.2006, 00:42
    στις ibanez οπως και σε ολες τις κιθαρες ειναι αναλογα χωρα προελευσης,μαγνητες κτλ.. μια αμερικανικη πχ χειροποιητη τυπου vai-satriani καπου 3000-4000ευρα.(για επαγγελματιες φυσικα)
    μια αρκετα καλη ιαπωνικη για μεσο επιπεδο καπου 600-700 ευρα.

    "the best illusion is the perfect reality"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 22-10-2006 00:44 ]


    rockemon
    25.10.2006, 10:09
    Λοιποοοοοοον!!!Καταρχας θα ηθελα να σας ευχαριστησω
    ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας!!
    Η κιθαρα που πηρα τελικα ειναι μια ΙΒΑΝΕΖ RG PRESTIGE 1570
    κ εδω κ ωρα προσπαθω να βαλω μια φωτο στο post αλλα δεν τα
    καταφερα... Τελως παντων,παρολα αυτα ειμαι παααααρα πολυ ευχαριστημενη και συνιστω τις IBANEZ ανεπυφυλακτα!!!