ελληνική μουσική
    491 online   ·  210.821 μέλη

    2ος Διαγωνισμός Ποίησης & Στιχουργικής MusicHeaven

    vouliakis
    16.05.2006, 12:01
    Καλη επιτυχία!



    dimitra-n
    16.05.2006, 17:13
    Kαλησπέρα σας.Θα ήθελα να ρωτήσω πότε θα βγούν τα αποτελέσματα.
    Ευχαριστώ.

    rouli726
    16.05.2006, 19:27
    Quote:

    Το μέλος dimitra-n στις 16-05-2006 στις 17:13 έγραψε:

    Kαλησπέρα σας.Θα ήθελα να ρωτήσω πότε θα βγούν τα αποτελέσματα.
    Ευχαριστώ.





    ontos exeis dikio ki ego den eixa rotisei.diafotiste mas parakalo giati exoume agonia.....

    jorge
    16.05.2006, 20:17
    Αυτό παιδιά δε μπορούμε να το ξέρουμε από τώρα, ενώ δε θέλουμε και να βιαστούμε για να μη γίνει κάποιο λάθος. Θεωρήστε πως κάθε μέλος της κριτικής επιτροπής θα έχει να αξιολογήσει 150-160 ποιήματα, είναι μεγάλος κόπος και απαιτεί χρόνο...
    NikolettaTsikoti
    21.05.2006, 12:04
    Καλημέρα κι από μένα.
    Δίσταζα να πάρω μέρος σε διαγωνισμούς για στιχάκια και ποιήματα μέχρι που έγινα η ίδια μέλος σε δυό τρεις κριτικές επιτροπές.
    Ετσι διαπίστωσα πως κάθε κρίση σε οποιονδήποτε διαγωνισμό είναι απόλυτα υποκειμενική,όσο καλοπροαίρετη κι αν είναι.Σε καλλιτεχνικές δημιουργίες(προσωπικά έκρινα ταινίες) το αποτέλεσμα εξαρτάται από ατέλειωτους παράγοντες που δεν αφορούν στην αξία του κρινόμενου.
    Γι αυτό όλοι εμείς οι ψάρακες διαγωνιζόμενοι,ενώ περιμένουμε τρέμοντας τ'αποτελέσματα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε,πως :"χάνουμε μόνο όταν σταματάμε να προσπαθούμε"
    yokor
    21.05.2006, 13:15
    Αγαπητή Νικολέττα, σίγουρα η κριτική οποιασδήποτε μορφής Τέχνης πιστεύω πως θα είναι πάντα υποκειμενική, όσο καλοπροαίρετη κι αν είναι, γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια για τα πράγματα.

    Και γω, ξεπερνώντας το σύνδρομο του δισταγμού μου και της «ντροπής», συμμετείχα από πέρυσι σε αρκετούς διαγωνισμούς ποίησης και λογοτεχνίας. Ποτέ δεν το έκανα με σκοπό την διάκριση, παρόλο που ένας Πανελλήνιος Διαγωνισμός μου έκανε την τιμή να μου δώσει ένα πολύ σημαντικό βραβείο. Έχω δει διάφορα «περίεργα» αυτό τον ένα χρόνο συμμετοχής μου στους διαγωνισμούς, αυτό όμως που με πειράζει περισσότερο απ΄ όλα είναι ότι συνήθως «προωθούνται» ήδη «φτασμένοι» και γνωστοί ποιητές, αφήνοντας στο περιθώριο νέους ανθρώπους με ταλέντο.

    Θα θελα να σου δώσω τα συγχαρητήρια μου για τα ποιήματα σου που δημοσιεύτηκαν στο ανθολόγιο του "1ου Φεστιβάλ Ποίησης της Θεσσαλονίκης". Ο τρόπος που γράφεις μου άρεσε πολύ. Συμμετείχα και γω στον διαγωνισμό και είχα την ευκαιρία να «γνωρίσω» πολλούς ταλαντούχους ποιητές μέσα από τις σελίδες του Ανθολόγιου.

    Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους όσους συμμετείχαν στον Διαγωνισμό του ΜΗ και είναι καλό να μην ξεχνάμε όλοι μας πως δεν έχει τόση σημασία ο προορισμός, αλλά το ταξίδι…


    doritsa78
    21.05.2006, 15:33
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
    pangef
    23.05.2006, 06:58
    Γεια σας παιδιά.Με τα αποτελέσματα τι γίνεται;
    jorge
    23.05.2006, 09:44
    Γεια χαρά. Τα παιδιά της κριτικής επιτροπής έχουν ήδη ξεκινήσει το ...διάβασμα.
    Θα πάρει αρκετό χρόνο η όλη διαδικασία και εννοείται πως θα βγει σχετική ανακοίνωση όταν τελειώσουμε, ενώ οι νικητές θα ειδοποιηθούν kai μέσω email.


    spiroos
    23.05.2006, 10:30
    Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα ανακοινωθούν το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Ιουνίου θεού και κριτού θέλοντος....
    Aiolos_m
    23.05.2006, 10:37
    Βρε άγχη που έχει ο κόσμος....
    ph
    29.05.2006, 12:22

    Τα παιδιά της κριτικής επιτροπής...

    ΄Εχει γεμίσει η Ελλάδα μικρο-διαγωνισμούς λογοτεχνίας, ποίησης, διηγήματος, δήμου Θρακομακεδόνων, κάτω Παναγιάς, στο ίντερντετ, σε λίγο θα βγει και τηλεοπτικό ριάλιτι τάλεντ σώου για συγγραφείς. Και ούτε ένας μεγάλος, πραγματικά μεγάλος λογοτεχνικός διαγωνισμός, από το Υπουργείο Πολιτισμού και με καμμιά επιτροπάρα με καμμία Δημουλά μέσα, να βγουν νέοι άνθρωποι στην αγορά του βιβλίου που κι αυτή ολοένα βυθίζεται στα μπεστσελλερικά των πολλών και σε ποιητικές συλλογές κλειστής διανομής.

    Ποια είναι η κριτική επιτροπή στο διαγωνισμό εδώ? Ποια είναι τα παιδιά? Πως γίνεται και στη στήλη λογοτεχνία - ποίηση του music - heaven έχει μαζευτεί τόσο σκουπιδαριό που πολλά μέλη εκτιμούν? Και πως γίνεται όταν, κατά τη γνώμη μου και μερικών εκλεκτών μου εδώ μέσα, που τους παρακολουθώ για τις απόψεις και την παιδεία τους, εντοπίζω (εντοπίζουμε) διαμάντια, περνάνε μαζί με τα άλλα? Πόσα "πάντα τέτοια! Γιατί μας έκρυβες τόσο καιρό αυτά που είχες στο συρτάρι?"? Και όλα καλά και καλά σχόλια σε ωραία ποιήματα, αλλά και σε άλλα με άθλια ελληνικά, κοινοτοπίες και ασυναρτησίες?

    Το site αυτό έχει στοιχεία που μου αρέσουν. Ελπίζω να πέσω έξω, όμως ο 2ος διαγωνισμός ποίησης και στιχουργικής, μου φαίνεται μάλλον κακή ιδέα. Αφήστε ρε παιδιά την ποίηση και πιάστε το κέντημα. Ποια είναι τα παιδιά?
    jorge
    29.05.2006, 12:38
    Αυτό είναι ρε Ph το ευχαριστώ για τις ώρες που χάνουμε και τα λεφτά που θα δώσουμε για τα δώρα; Αυτό είναι το ευχαριστώ που προσπαθούμε να δώσουμε ένα βραβείο σε κάποιους που γράφουν καλά και δεν έχουν τη δυνατότητα να προβάλλουν αλλιώς αυτά που κρύβουν στα συρτάρια τους; Να λες στην κριτική επιτροπή να πιάσει το κέντημα;

    Και λες να βάλαμε στην κριτική επιτροπή τίποτα 15χρονα; Δε νομίζω να μας έχεις για τόσο ανεύθυνους και τόσο πρόχειρους. Ή μας έχεις; Για να ξέρουμε σε ποιά βάση συζητάμε.
    ph
    29.05.2006, 12:43

    ΄Οχι δεν σας έχω και σε σένα προσωπικά έχω μια εμπιστοσύνη όσο περνά ο καιρός. Το θέμα που έθεσα είναι ευρύτερο. Και πες μου κι εσύ αν είναι τελείως άδικος ο προβληματισμός μου και γενικά και ειδικά για το συγκεκριμένο διαγωνισμό.
    Aiolos_m
    29.05.2006, 12:44
    Quote:

    Το μέλος ph στις 29-05-2006 στις 12:22 έγραψε:


    Τα παιδιά της κριτικής επιτροπής...

    ΄Εχει γεμίσει η Ελλάδα μικρο-διαγωνισμούς λογοτεχνίας, ποίησης, διηγήματος, δήμου Θρακομακεδόνων, κάτω Παναγιάς, στο ίντερντετ, σε λίγο θα βγει και τηλεοπτικό ριάλιτι τάλεντ σώου για συγγραφείς. Και ούτε ένας μεγάλος, πραγματικά μεγάλος λογοτεχνικός διαγωνισμός, από το Υπουργείο Πολιτισμού και με καμμιά επιτροπάρα με καμμία Δημουλά μέσα, να βγουν νέοι άνθρωποι στην αγορά του βιβλίου που κι αυτή ολοένα βυθίζεται στα μπεστσελλερικά των πολλών και σε ποιητικές συλλογές κλειστής διανομής.

    Ποια είναι η κριτική επιτροπή στο διαγωνισμό εδώ? Ποια είναι τα παιδιά? Πως γίνεται και στη στήλη λογοτεχνία - ποίηση του music - heaven έχει μαζευτεί τόσο σκουπιδαριό που πολλά μέλη εκτιμούν? Και πως γίνεται όταν, κατά τη γνώμη μου και μερικών εκλεκτών μου εδώ μέσα, που τους παρακολουθώ για τις απόψεις και την παιδεία τους, εντοπίζω (εντοπίζουμε) διαμάντια, περνάνε μαζί με τα άλλα? Πόσα "πάντα τέτοια! Γιατί μας έκρυβες τόσο καιρό αυτά που είχες στο συρτάρι?"? Και όλα καλά και καλά σχόλια σε ωραία ποιήματα, αλλά και σε άλλα με άθλια ελληνικά, κοινοτοπίες και ασυναρτησίες?

    Το site αυτό έχει στοιχεία που μου αρέσουν. Ελπίζω να πέσω έξω, όμως ο 2ος διαγωνισμός ποίησης και στιχουργικής, μου φαίνεται μάλλον κακή ιδέα. Αφήστε ρε παιδιά την ποίηση και πιάστε το κέντημα. Ποια είναι τα παιδιά?





    Δεν θα διαφωνήσω στο γεγονός οτι τα παράπονά σου όσον αφορά το Υπουργείο Πολιτισμού είναι απόλυτα δικαιολογημένα. Επίσης δεν θα διαφωνήσω στο οτι αμφισβητείς την ποιητική εμπειρία των παιδιών της Κριτικής Επιτροπής. Καθένας που σχολιάζει έν;α ποιήμα, ένα τραγούδι, ένα κείμενο, ξέρει γιατι το σχολιάζει. Η κακομοιριά έγκειται σε αυτόυς που το παίζουν δήθεν μυημένοι στον τομέα της ποίησης. Δεν είμαστε και Παπαδόλουλοι η αλήθεια είναι.

    Από κει και ύστερα το Music Heaven απόσο μπορω να γνωρίζω είναι η μεγαλύτερη online κοινότητα των φίλων της μουσικής. Είναι ουσιαστικά μια τεράστια παρέα που συζητά για τη μουσική κι επειδή πολλές φορές η μουσική περιπλέκεται με την ποίηση, και για την ποίηση.

    Ο διαγωνισμός ποίησης και στιχουργικής του MH πιστεύω είναι περισσότερο μια προσπάθεια να γνωριστούν τα μέλη καλύτερα, μέσα από τις ενδόμυχες σκέψεις του καθενός και τον τρόπο που τις εκφράζει. Σίγουρα μεταξύ των πρώτων δεν θα είναι όλοι όσοι αξίζουν, αν και για μενα εκείνοι που αξίζουν είναι όσοι εκφράζονται μέσα από το χαρτί και το μαλύβι. Είναι πιο θαρραλέοι από εμάς τους υπόλοιπους που αρκούμαστε στο να πνίγουμε τα θέλω μας μέσα σε έναν στίχο που έχουν γράψει άλλοι. Όχι πως είναι κακό, αλλά σίγουρα είναι λιγότερο. Ίσως η κριτική επιτροπή να μην έχει συσταθεί από νομπελίστες, αλλά (θέλω να πιστεύω) ότι έχει συσταθεί από ψαγμένα άτομα που, όχι μόνο αγαπάνε το τραγούδι, τη μουσική και την τέχνη γενικότρα, αλλά έχουν και μια σφαιρική αντίληψη περί αυτών.

    Φυσικά η παραπάνω απόψη είναι προσωπική και δεν αντιπροσωπεύει την άποψη κανενός άλλου και φυσικά της κριτικής επιτροπής.

    Φιλικά.
    stipiothliptis
    29.05.2006, 12:50
    με αφορμή το post του ph...

    εγώ πάλι, σχετικά με το Υπουργείο Πολιστισμού, πρέπει να πω πως κατά καιρούς, όλο και κάτι γίνεται, με πιο πρόσφατο τον Διαγωνοσμό Συγγραφής Θεατρικού Έργου. Φυσικά και δεν αρκεί! Για την ιστορία όμως καλό είναι να το αναφέρουμε.

    Ανακοινώσεις-Προκηρύξεις Υπ. Πολιστισμού για όποιον ενδιαφέρεται
    spiroos
    29.05.2006, 13:44
    PH είσαι εκτός τόπου και χρόνου αν νομίζεις ότι οι αλλαγές έρχονται από τους επίσημους και μεγάλους διαγωνισμούς του Υπουργείου Πολιτισμού και ότι αυτός που πραγματικά αξίζει τους έχει ανάγκη. Όλοι οι Έλληνες γράφουν,( τώρα το κατάλαβες;) οι περισσότεροι (καλή ώρα όπως εσύ) γκρινιάζουν και κρίνουν εκ του ασφαλούς όλους τους άλλους χωρίς να προτείνουν οι ίδιοι κάτι και χωρίς να συμβάλλουν πουθενά έχοντας έτσι ήσυχη τη συνείδησή τους ότι παράγουν πολιτισμό μέσω της αρνητικής κριτικής και οι ελάχιστοι (που είναι περισσότεροι από όσο νομίζουμε, απλά αναμασάμε λόγια ότι δεν υπάρχουν) είναι αυτοί που πασχίζουν αθόρυβα, λίθο το λίθο να δημιουργήσουν με πράξεις και προτάσεις και όχι με λόγια. Όποιος αξίζει, δε φοβάται τον ανταγωνισμό και τα σκουπίδια που διαβάζει γύρω του, γιατί ξέρει να επιλέγει τα ΠΟΛΛΑ καλά που υπάρχουν. Έστω και 5 ποιήματα να αξίζουν από το διαγωνισμό αυτό του ΜΗ είναι κέρδος για τα 20000 μέλη που θα τα διαβάσουν και για το δημιουργό. Τώρα για το ποιος κρίνει ποια είναι αυτά που αξίζουν στο διαγωνισμό, αυτό είναι μια άλλη ιστορία, που πολύ ευχαρίστως να σου αποδείξω αν τα μέλη της κριτικής επιτροπής έχουν λόγο ή είναι ράφτρες.


    1.Γιατί όμως η απορία σου για την κριτική επιτροπή τίθεται τόσο καθυστερημένα;
    2. Ασ’ τους να γράφουν, ασ’ τους να κρίνουν θετικά πράγματα που δεν αξίζουν, ασ΄ τους να βαυκαλίζονται ή όπως λένε και οι Active MEMBER, ασ’ τους εκεί περνάν ωραία…Εσύ τι κάνεις; (δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα)

    yokor
    29.05.2006, 14:24
    …Αν δεν έχεις τη δύναμη
    αν δεν έχεις την τόλμη
    να δείξεις ένα δρόμο….
    Κόψε καλύτερα το χέρι σου!
    Μη δείχνεις το γκρεμό!
    .......................................................................................................................

    ΚΑΜΠΑΝΑ «ΤΣΙΟΠΛΕΑ»

    Δεν είμαι τίποτα κύριε, τίποτα.
    Είμαι ένα κορίτσι απ΄ το Πρεντεάλ
    που το λένε Λουτσίκα.
    Λουτσίκα κι άλλο τίποτα.
    Μια Λουτσίκα που διαβάζει ποιήματα.
    Όπως η γιαγιά της κεντούσε μαξιλάρια.
    (Ωραίο θα΄ ταν ένα μαξιλάρι
    κεντημένο με ποιήματα).

    Όχι, κύριε, σας το ξαναλέω
    δεν είμαι τίποτα, αλήθεια, τίποτα.
    Είμαι μόνο η Λουτσίκα.
    Η Λουτσίκα απ΄ το Πρεντεάλ
    που τριγύριζε με το κεφάλι γεμάτο όνειρα
    και κανένα απ΄ αυτά δεν κατάφερε να το κάνει ποιήμα.

    […] Μείνε έτσι όπως είσαι Λoυτσίκα.
    Έτσι ΑΠΛΗ, έτσι ΩΡΑΙΑ, έτσι ΟΝΕΙΡΙΚΗ…
    Και βοήθησε εμάς να γίνουμε Π Ο Ι Η Τ Ε Σ.

    ΜΕΝΕΛΑΟΣ ΛΟΥΝΤΕΜΗΣ

    mama
    29.05.2006, 16:43
    Λοιπόν νομιζω πως αυτός ο διαγωνισμός πραγματοποιεί ονειρα! Εγώ γραφω από πολυ μικρή κ ήθελα να στειλω κατι σε κάποιο διαγωνισμό κ φυσικά πήρα μέρος στον δικό σας! Ξέρω πως είναι πολύ δυσκολο να κερδίσω αλλά όπως λενε η ελπίδα πεθαινει τελευταια (μόνο μην της το πειτε)!!!!!!! φιλάκια κ καλή τύχη σε όλους!!!!!
    paschalic
    29.05.2006, 17:02
    Συμφωνώ κι εγώ ότι όλοι αυτοί οι διαγωνισμοί ίσως είναι υπερβολικοί όμως δεν ενοχλούν κανένα μιας και από την άλλη ενθαρρύνουν και κάποιους να μοιραστούν με τους άλλους τις σκέψεις τους και τις δημιουργίες τους. Ένα έναυσμα είναι για να γνωριστούν με άλλους με τις ίδιες "ανησυχίες" και αν κάπιος αξίζει, όσο υποκειμενικοί κι αν είναι οι κριτές δεν τον αδικούν εντελώς, πιστέψτε με. Δε νομίζω ότι αυτοί πουδιοργανώνουν τους διαγωνισμούς γουστάρουν να βραβεύουν κάθε χρόνο τους ίδιους ούτε κλαι ότι οι "καταξιωμένοι και γνωστοί " ποιητές θα καθήσουν να λάβουν μέρος...
    Τώρα αν κάποιος θέλει κάποιον πιο αρμόδιο να τον κρίνει...τι να πω...ας απευθυνθεί στην Ακαδημία Αθηνών....