ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.844 μέλη

    Μην Πυροβολείτε Τον Πιανίστα

    T_A_Z_Z
    08.04.2006, 23:40
    Κάθε Πέμπτη κοντά στα μεσάνυχτα ο Σταμάτης Κραουνάκης παρουσιάζει στην ΝΕΤ την μουσική εκπομπή "Μην Πυροβολείτε Τον Πιανίστα".

    Από το site της ΝΕΤ:



    Ο δημιουργός Σταμάτης Κραουνάκης, με φόντο τον ισοκράτη της καθημερινότητας, με μια κάμερα στο μάτι, βγαίνει στους δρόμους και μυρίζει… πού παίζεται, πού ακούγεται, πού τραγουδιέται, πού πονάει, πού χαίρεται, που γεννιέται η ΜΟΥΣΙΚΗ μέσα στην πόλη…
    Ήχοι, τραγούδια κι άνθρωποι, γύρω από αυτή τη μεγάλη περιπέτεια. Εικόνες δρόμου καθημερινές, μαθήματα πολιτισμού, ατάκες κι ιστορίες γεμάτες αλήθεια, στροβιλίζονται με ροή γρήγορη, σαν ένα μεγάλο βιντεοκλίπ γεμάτο αισθήματα, που δε θες να τελειώσει… Όπως επισημαίνει ο ίδιος, «θέλω όλοι να νιώσουμε τη μουσική και το ρόλο της στη ζωή μας». Η εκπομπή παρουσιάζεται από τον συνθέτη μ’ έναν τρόπο πρωτότυπο, φρέσκο, καλλιτεχνικό, χρηστικό και αποτελεί σίγουρα μια εντελώς διαφορετική τηλεοπτική πρόταση.

    Σκηνοθεσία: Πέτρος Τούμπης
    Παραγωγή: Ανθή Τούμπη


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : T_A_Z_Z στις 10-04-2006 21:45 ]
    spiroos
    10.04.2006, 11:04
    Καθημερινά μαθήματα πολιτισμού: Άντζελα Δημητρίου, Πέγκυ Ζήνα και οσονούπω Αντύπας. Τηλεοπτική εκπομπή, συμμετοχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα, πριν λίγο καιρό περιοδικό, αφιέρωμα για αυτόν δύο Σάββατα στο Δεύτερο Πρόγραμμα, πρόγραμμα στην Αθηναίδα.....και πόσα άλλα που μου ξέφυγαν...όχι άλλος Κραουνάκης, όχι άλλος Κραουνάκης....α λα Κούρκουλος!
    geordan
    10.04.2006, 15:14
    Πάντως εγώ πολύ το ευχαριστήθηκα την Πέμπτη το βράδυ. Μια χαρά εκπομπή ήταν. Ακόμα και η Πέγκυ Ζήνα ήρθε και κόλλησε τέλεια σαν τελευταίο θέμα μετά από τόσο διαφορετικά περάσματα. Κορυφαία στιγμή αυτή με τον κατασκευαστή λατέρνας. Όποιος το είδε θα με καταλάβει. Η ιδέα της εκπομπής γενικότερα μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα, ακόμα και αν προβάλει θέματα εκτός του προσωπικού μου γούστου. Ελπίζω να το ξαναπετύχω κανέαν βραδάκι Πέμπτης.
    Jimy
    10.04.2006, 16:04
    Quote:

    Το μέλος spiroos στις 10-04-2006 στις 11:04 έγραψε:

    Καθημερινά μαθήματα πολιτισμού: Άντζελα Δημητρίου, Πέγκυ Ζήνα και οσονούπω Αντύπας. Τηλεοπτική εκπομπή, συμμετοχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα, πριν λίγο καιρό περιοδικό, αφιέρωμα για αυτόν δύο Σάββατα στο Δεύτερο Πρόγραμμα, πρόγραμμα στην Αθηναίδα.....και πόσα άλλα που μου ξέφυγαν...όχι άλλος Κραουνάκης, όχι άλλος Κραουνάκης....α λα Κούρκουλος!





    θα διαφωνήσω νομίζω είναι ωραία εκπομπή και έξυπνη..Spiroos η ζωή κοιτάζει πάντα την δικιά σου μελαγχολία μόνο που δεν της δίνει σημασία τις περισσότερες φορές,και μας πειράαζει αυτό...


    malastrana
    10.04.2006, 21:41
    Quote:

    Το μέλος spiroos στις 10-04-2006 στις 11:04 έγραψε:

    Καθημερινά μαθήματα πολιτισμού: Άντζελα Δημητρίου, Πέγκυ Ζήνα και οσονούπω Αντύπας. Τηλεοπτική εκπομπή, συμμετοχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα, πριν λίγο καιρό περιοδικό, αφιέρωμα για αυτόν δύο Σάββατα στο Δεύτερο Πρόγραμμα, πρόγραμμα στην Αθηναίδα.....και πόσα άλλα που μου ξέφυγαν...όχι άλλος Κραουνάκης, όχι άλλος Κραουνάκης....α λα Κούρκουλος!





    Ορισμένα απ' τα θέματα των τριών πρώτων εκπομπών: Αρβανιτάκη και Ζούδιαρης, Μαργαρίτης, Μαχαιρίτσας-Πλιάτσικας-Τσακνής, Αμοργός του Χατζιδάκι, Φαραντούρη, Κυπουργός, Τρίφωνο, ένας κατασκευαστής λατέρνας, ο Μπάμπης Στόκας, ένας λυράρης απ' την Κρήτη (Τζουγανάκης νομίζω), ένας που κατασκευάζει αρχαία μουσικά όργανα,ο Μεγάλος Ερωτικός του Χατζιδάκι, ένας ιεροψάλτης, ένα δεκάχρονο παιδάκι σ' ένα ωδείο, η παράσταση Δόκτωρ Φαούστους στο Εθνικό, η παράσταση Όπερα της πεντάρας, Μαντόνα, Κέιτ Μπούς, Λουδοβίκος των Ανωγείων, Καίτη Ντάλη, μία σύγχρονη όπερα στο Μέγαρο, Θέμης Αδαμαντίδης, Ρεμπούτσικα-Καλατζόπουλος-Πασπαλά....και άλλα που μου διαφεύγουν...Και σε κάθε εκπομπή μία κάμερα σε κάποιο δισκάδικο ρωτά τα πιτσιρίκια τί ακούν....Στην πρώτη εκπομπή έδειξε 5 λεπτά την Άντζελα, και στην τρίτη μίλησε για λίγο με την Πέγκυ στο μαγαζί της, και στο στούντιο της ΕΡΤ εκείνη τραγούδησε το Αυτή η νύκτα μένει, με τον ίδιον στο πιάνο...Και όποιος μπορεί, ας έρθει να πει ότι η Πέγκυ δεν το τραγούδησε εξαιρετικά...
    Η εκπομπή είναι πάρα πολύ καλή και πρωτότυπη...Ξεφεύγει τελείως απ' τον τύπο όλων των άλλων εκπομπών, (ένας καλεσμένος τη φορά για συνέντευξη), βγαίνει στους δρόμους, δεν έχει σχεδόν καθόλου γυρίσματα στο στούντιο, συναντά κόσμο σε διάφορους χώρους (το Τρίφωνο στον ηλεκτρικό σταθμό του Πειραιά), και όπως εξήγησε και ο ίδιος, σκοπός της είναι να πιάσει τους ήχους της πόλης...Όλες τις ώρες και σε όλους τους χώρους...Είναι πράγματι ένα μάθημα πολιτισμού, και ο Κραουνάκης είπε ότι σκοπεύει να πάει τους θεατές και εκεί που δεν πάει αυτός, ότι θέλει να δείξει τί τρέχει στην πόλη, και ότι θα ακούσουμε τραγουδιστές σε ερμηνείες που δεν περιμένουμε...Μακάρι να συνεχιστεί για καιρό...

    Όσο για το αφιέρωμα σ' αυτόν δύο Σάββατα στο Δεύτερο, δηλαδή τη συνέντευξη που μεταδόθηκε σε δύο 45λεπτές εκπομπές, όποιος δεν ήθελε, δεν την άκουγε...Επίσης όποιος δεν θέλει, δεν πάει στις παραστάσεις του...Για κάποιους απ' εμάς όμως, οι παραστάσεις αυτές είναι πολύτιμες, και οι συνεντεύξεις και η (15ήμερη και όταν) στήλη του στην Athens voice, εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και τις κυνηγάμε...δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί να ενοχλούν τόσο....

    ...και δε μου καίγεται καρφί, αν εσύ περνάς και δε μου ξαναμιλάς...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 10-04-2006 22:38 ]
    spiroos
    11.04.2006, 00:23
    Και έρχεται η στιγμή να αποφασίσεις με ποιον θα πας και ποιους θα αφήσεις jimy...και έχει το τίμημά του αυτό.
    Malastrana και πάλι δεν συμφωνούμε στις απόψεις μας και χαίρομαι για αυτό...
    doritsa78
    11.04.2006, 12:54
    Quote:


    Ορισμένα απ' τα θέματα των τριών πρώτων εκπομπών: Αρβανιτάκη και Ζούδιαρης, Μαργαρίτης, Μαχαιρίτσας-Πλιάτσικας-Τσακνής, Αμοργός του Χατζιδάκι, Φαραντούρη, Κυπουργός, Τρίφωνο, ένας κατασκευαστής λατέρνας, ο Μπάμπης Στόκας, ένας λυράρης απ' την Κρήτη (Τζουγανάκης νομίζω), ένας που κατασκευάζει αρχαία μουσικά όργανα,ο Μεγάλος Ερωτικός του Χατζιδάκι, ένας ιεροψάλτης, ένα δεκάχρονο παιδάκι σ' ένα ωδείο, η παράσταση Δόκτωρ Φαούστους στο Εθνικό, η παράσταση Όπερα της πεντάρας, Μαντόνα, Κέιτ Μπούς, Λουδοβίκος των Ανωγείων, Καίτη Ντάλη, μία σύγχρονη όπερα στο Μέγαρο, Θέμης Αδαμαντίδης, Ρεμπούτσικα-Καλατζόπουλος-Πασπαλά....και άλλα που μου διαφεύγουν...Και σε κάθε εκπομπή μία κάμερα σε κάποιο δισκάδικο ρωτά τα πιτσιρίκια τί ακούν....Στην πρώτη εκπομπή έδειξε 5 λεπτά την Άντζελα, και στην τρίτη μίλησε για λίγο με την Πέγκυ στο μαγαζί της, και στο στούντιο της ΕΡΤ εκείνη τραγούδησε το Αυτή η νύκτα μένει, με τον ίδιον στο πιάνο...Και όποιος μπορεί, ας έρθει να πει ότι η Πέγκυ δεν το τραγούδησε εξαιρετικά...
    [/I]

    Εαν εχει τετοια θεματα.Ειναι καλη εκπομπη.

    doritsa


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-04-2006 13:10 ]
    spiroos
    18.06.2006, 16:04
    Κραουνάκης, Νέα, 17-6-06:

    "Δώσαμε με το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης την πρώτη μεγάλη μπουνιά στα ριάλιτι.."
    Οκ, ό,τι πιστεύει ο καθένας...Αφου κοιμάται έτσι ήσυχος τα βράδια, δεν μου πέφτει λόγος. Απλά λέω μήπως, μήπως ξαναλέω, ο κόσμος τα βαρέθηκε ή οι εταιρείες -σταθμοί ψάχνουν κάτι άλλο για να μας πλασάρουν ως δύο πιθανές αιτίες της πτώσης τους; Να πει για την εξαιρετική Σπείρα Σπείρα οκ, είναι πράγματι μια πρόταση αλλά για το Φεστιβάλ; Αλλα είπαμε αφου το λέει ο Χατζιδάκις της εποχής μας έτσι θα είναι. Σιωπή όλοι.
    antigoni
    09.05.2007, 02:02
    Δεν μπορεί, κάτι θα σου έχει κάνει για να μιλάς πάντα άσχημα για αυτόν.
    Γνώμη σου βέβαια, σεβαστή.
    Εγω διαφωνώ μαζί σου στα περισσότερα
    spiroos
    09.05.2007, 10:45
    Απολύτως τίποτα δεν μου έχει κάνει. Τον σέβομαι και τον αγαπώ ως δημιουργό βαθύτατα. Απλά ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω ορισμένα πράγματα που πρέπει να καταλάβουμε...