ελληνική μουσική
    524 online   ·  210.834 μέλη
    delldal
    12.04.2006, 18:15
    parakalw akouste to tragoudi tou Aki Panou to tholomeno mou myalo pou ermyneuei o stelios kazantzidis"":poios buzuktzis epaixe tin taximara ""eisagwgi.""
    sto syngegrimeno tragoudi.
    delldal


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-04-2006 19:41 ]
    TomTraubert
    13.04.2006, 03:04
    Να επισημάνουμε ότι ο δίσκος "Η ζωή μου όλη" μπορεί άνετα να καταχωρηθεί στην ιστορία της δισκογραφίας ως ο δίσκος με τις πιο άνισες πλευρές. Τα 6 τραγούδια του Άκη Πάνου (Η ζωή μου όλη, Μίσος, Οι μισοί καλοί, Τα όνειρα που χτίζονται - α ν ε π α ν ά λ η π τ ο - Άντε να περάσει η μέρα και Το θολωμένο μου μυαλό) συγκροτούν την καλύτερη πλευρά δίσκου στο ελληνικό λαϊκό τραγούδι. Δυστυχώς η συνεργασία των δύο μεγάλων ανδρών δεν ολοκληρώθηκε, σκεφτείτε ότι ανάμεσα σε εκείνα που δεν τραγούδησε ο Στέλιος ήταν και "Ο τρελός" (εκεί να ακούσεις delldal εισαγωγή)... και το λαϊκό τραγούδι έχασε την ευκαιρία να κορυφωθεί ως εκεί που δε θα μπορούσε να ξαναφτάσει...
    Εν πάσει περιπτώσει, η 2η πλευρά συμπληρώθηκε κακήν κακώς με άλλες ηχογραφήσεις του Στέλιου, εξωφρενικά κατώτερες των συνθέσεων του Άκη (π.χ. Πες μου ποια δασκάλα έχεις - ήμαρτον!).
    Όποτε βρεθεί λίγο χώμα κάτω από το τραπέζι που πίνω και η ζάλη της μέθης, μες στους κύκλους της, καταφεύγει σε αυτούς που έφυγαν, φροντίζω να ρίξω λίγο κρασί κάτω, στην ανάμνησή τους... νά 'ναι καλά...
    delldal
    17.04.2006, 13:15
    Quote:

    Το μέλος TomTraubert στις 13-04-2006 στις 03:04 έγραψε:

    Να επισημάνουμε ότι ο δίσκος "Η ζωή μου όλη" μπορεί άνετα να καταχωρηθεί στην ιστορία της δισκογραφίας ως ο δίσκος με τις πιο άνισες πλευρές. Τα 6 τραγούδια του Άκη Πάνου (Η ζωή μου όλη, Μίσος, Οι μισοί καλοί, Τα όνειρα που χτίζονται - α ν ε π α ν ά λ η π τ ο - Άντε να περάσει η μέρα και Το θολωμένο μου μυαλό) συγκροτούν την καλύτερη πλευρά δίσκου στο ελληνικό λαϊκό τραγούδι. Δυστυχώς η συνεργασία των δύο μεγάλων ανδρών δεν ολοκληρώθηκε, σκεφτείτε ότι ανάμεσα σε εκείνα που δεν τραγούδησε ο Στέλιος ήταν και "Ο τρελός" (εκεί να ακούσεις delldal εισαγωγή)... και το λαϊκό τραγούδι έχασε την ευκαιρία να κορυφωθεί ως εκεί που δε θα μπορούσε να ξαναφτάσει...
    Εν πάσει περιπτώσει, η 2η πλευρά συμπληρώθηκε κακήν κακώς με άλλες ηχογραφήσεις του Στέλιου, εξωφρενικά κατώτερες των συνθέσεων του Άκη (π.χ. Πες μου ποια δασκάλα έχεις - ήμαρτον!).
    Όποτε βρεθεί λίγο χώμα κάτω από το τραπέζι που πίνω και η ζάλη της μέθης, μες στους κύκλους της, καταφεύγει σε αυτούς που έφυγαν, φροντίζω να ρίξω λίγο κρασί κάτω, στην ανάμνησή τους... νά 'ναι καλά...





    nomizw i erwtisi mou einai safis :Anaferomai sto segkekrimeno tragoudi tou Aki panou to tholomeno mou myalo...TA ypoloipa ta gnorizw kai stin theoria kai stin praxi kallytera apo sena eimai toso apolytos eidika sto deytero.""
    oso gia to taximi o trellos tou aki exei delate epanalyptiko ....panygyri ""
    pantws an den xaireis poios megalos buzuktzis paizei tin eisagwgi taximi sto sygkekrimeno tragoudi rwtise me.!
    an oxi akou to cd. tou aki Panou thelw na ta pw poioi paizoun buzuki se afto""
    nasai kala .
    delldal.

    dijo
    18.04.2006, 02:04
    Στο θολωμένο μου μυαλό, και σε όλον τον δίσκο, παίζει ο Λάκης Καρνέζης (χωρίς το "έτερον ήμισυ").