ελληνική μουσική
    695 online   ·  210.851 μέλη

    Έχετε όρεξη για παιχνίδι;

    rouli726
    15.04.2006, 19:45
    Geia se olous!parakato dinetai mia dieuthunsi gia ena paixnidi skepsis kai stratigikis...
    Elpizo na sas aresei..!

    P.S.An to lusei kaneis as mou to pei ki emena pou exo spasei to kefali mou..!

    users.ntua.gr/ge01033/package.swf




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 15-04-2006 19:46 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 15-04-2006 20:01 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 16-04-2006 11:04 ]
    KIT_KAT
    15.04.2006, 20:35
    Είναι λίγο μαθηματικό. Σε ποιο σημείο κόλλησες;
    dimi589
    15.04.2006, 20:52
    το έχει ξαναπροτίνει καποιος!
    το έχω λύσει..
    Πες μου που κόλλησες για να σε βοηθήσω
    casual
    15.04.2006, 21:53
    Η αλήθεια είναι πως η πρώτη βόμβα έσκασε στα χέρια μου αφού έπρεπε να πάρω μια γρήγορη απόφαση πιο καλώδιο να κόψω και η τύχη δε με βοήθησε να τη γλιτώσω -και ήταν 50/50 οι πιθανότητες ρε γαμώτο- αλλά ευτυχώς φορούσα την ειδική στολή των μονάδων εξουδετέρωσης εκρηκτικών μηχανισμών!
    (κάπως πρέπει να δικαιολογήσω το ότι είμαι ακόμα ζωντανός μετά το ατυχές συμβάν)

    Anyway, τη δεύτερη φορά δεν ίδρωναν πολύ τα δάκτυλά μου από την αγωνία(έμπειρος, γαρ) και με γρήγορες κινήσεις δοκίμασα ένα ένα τα νούμερα του πρώτου συνδυασμού -κλικ πάνω στο πρώτο νούμερο και κλικ στο push, αν δεν ανάψει πράσινο συνεχίζεις πάλι με κλικ στο ίδιο νούμερο και κλικ στο push και ξανασυνεχίζεις μέχρι το λαμπάκι του να πρασινίσει. Κατόπιν κάνεις το ίδιο και για τα άλλα νούμερα μέχρι να πρασινίσουν όλα, οπότε ανοίγει το πακέτο (που είναι πράγματι "πακέτο").

    Εδώ πρέπει να τοποθετήσεις τα νούμερα (που "κρύβονται" σε μια ολοφάνερη θήκη)σε τέτοιες θέσεις ώστε το οριζόντιο και το κατακόρυφο άθροισμά τους να είναι σταθερό (και συγκεκριμένα 15, δηλ. αν θυμάμαι καλά 2 9 4 )
    7 5 3
    6 1 8
    0

    Μετά βρήκα το κατσαβίδι ,ξεχαρβάλωσα το σύστημα και εμφανίστηκαν κάτι διακόπτες. Πειράζοντας τους διακόπτες παρατήρησα πως καθένας αντιστοιχούσε σε μια δύναμη του 2, δηλ. το πρώτο είναι 2 στη 0 =1, το άλλο 2 στην 1η =2, 2 στο τεράγωνο = 4, 2 στον κύβο = 8 κλπ. ελπίζω κάτι να θυμάσαι από δυνάμεις , αν και δεν είναι απαραίτητο αφού αν αλλάξεις θέση σε όλους τους διακόπτες το σύνολο που έχεις κάτω μηδενίζεται και παίζοντας με τον καθε διακόπτη ξεχωριστά βλέπεις σε ποιο νούμερο αντιστοιχεί ο καθένας.

    1 2 4 8
    16 32 64 128
    256 512 1024 2048

    Νομίζω πως αυτή ήταν η διάταξη ,αν και μπορεί να ήταν κι αλλιώς.


    Αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι να πετύχεις το 1111 με τα δεδομένα νούμερα.
    Υστερα από λίγη σκέψη, ήταν προφανές ότι το 1 θα ήταν μέσα στους διακόπτες που θα χρειαζόμουν (αφού είναι το μόνο μονό νούμερο - όλο λογοπαίγνια είμαι σήμερα -) και το ποθητό άθροισμα ήταν πλέον το 1110 (+1=1111).
    Παρατήρησα λοιπόν πως χρησιμοποιώντας και το 1024 χρειαζόμουν άλλα (1110 - 1024 =) 86 τα οποία είναι 86 = 64 +16 + 4 +2 , άρα συνολικά είναι

    1111= 1 + 2 + 4 + 16 + 64 + 1024 τα οποία αντιστοιχούν σε διάταξη

    π π π κ
    π κ π κ
    κ κ π κ π=πάνω , κ=κάτω (ή ανάποδα;)


    Τέλος αφού βρήκα και το κλειδί και ξεκλείδωσα την κλειδαριά - τι ευφράδεια κι αυτή - βρέθηκα μπροστά στο εξής ερώτημα, κόκκινο ή μάυρο;
    Αφού έσπασα το κεφάλι μου να βρω συσχετισμούς μεταξύ γραμμάτων και αριθμών, άρχισα να προσθέτω ψηφία αριθμών, να υπολογίζω το επιφανειακό ολοκλήρωμα του λογαρίθμου του αριθμού που προκύπτει από τον πρώτο διψήφιο που έδινε, επί το g στη Νικαράγουα, σε υψόμετρο ίσο με τον δεύτερο διψήφιο αριθμό που έδινε και για να μη στα πολυλογώ, είχα φτάσει πολύ κοντά στην επαλήθευση του τύπου της ενέργειας Ε= m*c^2, όταν σκέφτηκα "και δεν κάνω τους πολλαπλασιασμούς που μου δείχνει μπας και μου 'ρθει καμιά ιδέα;"
    Ε, κάνε τους πολλαπλασιασμούς και θα καταλάβεις! Όλα εγώ θα στα μαρτυρήσω;



    ΥΓ Εντάξει λοιπόν, δε θα σε αφήσω με την απορία. Κόβεις το καλώδιο που αντιστοιχεί στο σωστό νούμερο που σου δίνει δεξιά.
    Αν ο πολλαπλασιασμός που δίνει το νούμερο δεξιά είναι ο πάνω, κόβεις το πάνω (όπως δίνονται οι απαντήσεις) καλώδιο δηλ. το κόκκινο, αλλιώς το κάτω δηλ. το μαύρο. Υπάρχει αντιστοιχία πάνω κάτω, ερώτησης (πολλαπλασιασμοί) - απάντησης (κόκκινο ή μαύρο).

    Πλάκα είχε!
    Θα με ζήλευε κι ο Μελ Γκίμπσον! Άλλωστε ούτε αυτός έκοβε το σωστό καλώδιο στις ταινίες!!!

    Να 'σαι καλά!
    Γεια σου!

    KIT_KAT
    15.04.2006, 22:27
    Καλά βρε casual, είπαμε να της δώσουμε ένα hint, όχι να χαλάσουμε όλο το παιχνίδι!

    Εγώ πάντως να πω την αμαρτία μου έκοψα ένα καλώδιο στην τύχη (αφού πρώτα προσπάθησα να δω που συνδέεται αλλά είναι τα ίδια) έκοψα το κόκκινο και σώθηκα. Τη δεύτερη φορά που το έκανα έκοψα το μαύρο και πάλι σώθηκα, οπότε υπέθεσα πως εκεί σου χαρίζει τη ζωή έτσι κι αλλιώς.
    Ποιο πολλαπλασιασμό;;

    ΥΓ: Εκεί με τους διακόπτες εν ολίγοις γράφεις το 1111 στο δυαδικό σύστημα

    ΥΓ2: Πέρα από την πλάκα, νομίζω ότι το λάθος σου βρισκόταν στη Νικαράγουα. Έχει αρκετά μεγάλο υψόμετρο κι ως εκ τούτου μικρό g!
    rouli726
    16.04.2006, 11:06
    na eiste oloi kala..oxi oti polukatalava tis luseis...eimai oligon ti,,stokos se auta!anyway..tha to palepso.FILIA!!!!
    casual
    16.04.2006, 14:53
    Sorry που το χάλασα, προσωπικό μήνυμα ήθελα να στείλω, αλλά μπερδεύτηκα!
    spathasref
    16.04.2006, 15:20
    Quote:

    Το μέλος casual στις 16-04-2006 στις 14:53 έγραψε:

    Sorry που το χάλασα, προσωπικό μήνυμα ήθελα να στείλω, αλλά μπερδεύτηκα!



    Χαχαχαχαχα!!! Καλό!!! Να μια αφορμή για να ψαξεις το site λίγο παραπάνω!...
    Πάντως εγώ το έλυσα, χωρίς να διαβάσω τη λύση που έδωσες. Ωραίο παιχνιδάκι!
    mavroula
    16.04.2006, 15:46
    hello.

    μια μικρή διευκρίνιση.
    Όσον αφορά τα καλώδια, τα νούμερα/κωδικοί που είναι δίπλα στους πολλαπλασιασμούς αντιστοιχούν σε χρώματα . δηλαδή
    το 00000 αντιστοιχεί στο μαύρο και το FF0000 στο κόκκινο,
    Αυτό μπορείτε να το δείτε πχ στο photoshop.

    Αρα, έτσι καταλαβαίνει κανείς ποιο χρώμα αντιστοιχεί στο καλώδιο που πρέπει να κοπεί.

    Καλες σπαζοκεφαλιές...
    rouli726
    16.04.2006, 16:15
    Quote:

    Το μέλος casual στις 16-04-2006 στις 14:53 έγραψε:

    Sorry που το χάλασα, προσωπικό μήνυμα ήθελα να στείλω, αλλά μπερδεύτηκα!





    vre su!den to eipa gia na peis suggnomi!alloste den to elusa akomi..Den kovei to mualo mou polu apo auta!euxaristo gia ti voitheia sou.!!!elpizo na to luso ki ego kapoia stigmi!

    STR
    16.04.2006, 21:50
    Αν και έκοψα μερικά καλώδια στην τύχη, τελικά κατάφερα να το λύσω!!!
    Ωραίο ήταν!!!