ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη

    Κάτι άσχετο- Μικρή βοήθεια

    Har--rY
    16.04.2006, 20:04
    Κάνω συχνά copy-paste απο την εγκυκλοπαίδια Wikipedia στο Word. Όλα καλά εως ότου έρθει η ώρα που πρέπει να εκτυπώσω κάποια πράγματα... Το γαλάζιο φόντο πίσω απο τα γράμματα δεν φεύγει με τίποτα με αποτέλεσμα να τελειώνει ΣΥΧΝΑ το μελάνι του εκτυπωτή.
    Μήπως κανείς γνωρίζει κάτι για αυτό (π.χ. πως να γίνεται το φόντο άσπρο όπως συμβαίνει με οποιοδήποτε άλλο έγγραφο που κάνω copy- paste απο το διαδίκυτο); Θα το εκτιμούσα βαθύτατα. Στην υγειά σας.
    dimi589
    16.04.2006, 20:12
    επέλε3ε ασπρόμαυρη εκτύπωση ή απο8ηκευέτα στο σημειωματάριο
    Har--rY
    16.04.2006, 20:16
    dimi589 πολύ καλό. Σε ευχαριστώ και ομολογώ ότι δεν μου πέρασε καν απο το μυαλό (για το σημειωματάριο). Θα το δοκιμάσω.
    NRG
    16.04.2006, 20:31
    εγω ξερω κατι καλυτερο αν θες κ τν γνωμη μου
    uNick
    17.04.2006, 09:49
    Σκέφτηκες την περίπτωση να... μην κάνεις copy-paste αλλά να πληκτρολογείς και λιγάκι?
    XeniaRodo
    17.04.2006, 11:22
    αν για να κάνεις copy κάνεις select all μην το ξανακάνεις και χρησιμοποίησε μόνο τον κέρσορα για να επιλέξεις μόνο το κείμενο. Aν πάλι σου κάνει το ίδιο -επειδή δεν ξέρω κι εγώ καλά το word για να σου πω πως αφαιρείται το χρώμα- η καλύτερη λύση είναι αυτή με το σημειωματάριο....
    jorge
    17.04.2006, 12:57
    Όταν πας να κάνεις Paste στο Word, πήγαινε:
    Edit > Paste Special
    και επέλεξε Unformated Text


    Με αυτό τον τρόπο σου κάνει paste μόνο τα κείμενα.
    Har--rY
    17.04.2006, 15:19
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ... XeniaRodo δεν κάνω select all αλλά επιλέγω με τον κέρσορα αυτά που θέλω... Πάντως οι λύσεις με το σημειωματάριο και με το Paste Special του Jorge είναι εγκυημένες και δοκιμασμένες τώρα πια. Σας ευχαριστώ... στην υγειά σας.
    XeniaRodo
    17.04.2006, 15:25
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 17-04-2006 στις 12:57 έγραψε:

    Όταν πας να κάνεις Paste στο Word, πήγαινε:
    Edit > Paste Special
    και επέλεξε Unformated Text

    Με αυτό τον τρόπο σου κάνει paste μόνο τα κείμενα.





    πολύ ενδιαφέρον, δεν το ήξερα αυτό... μπράβο βρε Jorge
    jorge
    17.04.2006, 15:39
    Αυτά τα χαζά κάθομαι και μαθαίνω και ξεχνάω το σόλο του Ψέμματα
    και τα ακκόρντα του Φάνη

    Δες τι φτιάξαμε :)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-04-2006 15:42 ]
    XeniaRodo
    17.04.2006, 15:44
    α, καλά εγώ να δεις με τι χάνω τον καιρό μου.... άσε...
    the_mist
    17.04.2006, 21:15
    Απλά επιλέγεις το κείμενο και πας: “Μορφή” -> “Περιγράμματα και σκίαση” -> στην καρτέλα “Σκίαση” επιλέγεις λευκό γέμισμα φόντου.


    yokor
    24.05.2006, 17:34
    Θα ήθελα και γω σε κάτι την βοήθειά σας.
    (Δεν ήξερα αν έπρεπε να δημιουργήσω μία νέα συζήτηση στο FOROUM, γι΄ αυτό συγχωρέστε με που γράφω από εδώ).
    Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι για τους Δελφικούς Αγώνες ποίησης;Πριν λίγο μου τηλεφώνησαν από την Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών και μου είπαν πως προκρίθηκε ένα ποιήμα μου και πρέπει 3 και 4 Ιουνίου να είμαι σε μία ειδική εκδήλωση που ετοιμάζουν.
    Αν κάποιος γνωρίζει τι ακριβώς γίνεται σ΄ αυτή την εκδήλωση ή αν υπάρχει κανείς που να συμμετείχε κι ο ίδιος στον διαγωνισμό, ας επικοινωνήσει αν είναι εύκολο μαζί μου (από το FOROUM,με προσωπικό μήνυμα ή στο yokor@in.gr).
    Ευχαριστώ πολύ!
    vouliakis
    25.05.2006, 01:24
    Πρόκειται για τους ΚΑ΄ Πανελλήνιους Ποιητικούς Αγώνες Δελφών. Τους έχει καθιερώσει η Πανελλήνια Ενωση Λογοτεχνών (ΠΕΛ).
    Μπορείς να ζητήσεις πληροφορίες από την ΠΕΛ ή από σελίδες όπως το Ανεμολόγιο...
    yokor
    25.05.2006, 07:54
    Παναγιώτη, για άλλη μία φορά σ΄ ευχαριστώ πολύ!
    jorge
    25.05.2006, 09:32
    Quote:

    Το μέλος yokor στις 24-05-2006 στις 17:34 έγραψε:

    (Δεν ήξερα αν έπρεπε να δημιουργήσω μία νέα συζήτηση στο FOROUM, γι΄ αυτό συγχωρέστε με που γράφω από εδώ).




    Ειναι πολύ εύκολο. Μπες στο Forum (όχι σε κάποια συζήτηση, αλλά σε κάποια κατηγορία) και κάπου αριστερά πάνω θα δεις ένα κουμπάκι "νέο θέμα".
    yokor
    25.05.2006, 14:06
    Σ΄ ευχαριστώ πολύ Jorge, δεν είμαι και πολύ εξοικειωμένη με τους Η/Υ και το Ίντερνετ, γι΄ αυτό "διστάζω" να κάνω κάτι που θα δημιουργήσει πρόβλημα χωρίς να το καταλάβω και χωρίς να το θέλω. Καλύτερα να μην ανοίξω νέο θέμα. Νομίζω πως αν κάποιος γνώριζε κάτι, θα μου το έλεγε και εδώ. Σ΄ ευχαριστώ πάντως, ίσως μου χρειαστεί κάποια άλλη φορά η πληροφορία που μου έδωσες!

    Η περιφρόνηση της ανταμοιβής είναι η μεγαλύτερη απελευθέρωση. Μ.ΒΑΜΒΟΥΝΑΚΗ


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yokor στις 25-05-2006 14:08 ]
    fantasma
    03.01.2008, 18:17
    Μήπως ξέρετε πως μπορώ.. να γράφω ένα τίτλο τραγουδιού και οταν κανω κλικ πανω του να ξεδιπλώνεται ενα κειμενο που να ειναι γραμμενοι οι στιχοι (συνηθως το εχω δει σα βελακι διπλα του).. και οταν δε θελω να το ξαναπαταω και να μαζευονται?


    sirios
    03.01.2008, 18:53
    μιά ερώτηση έκανε ο άνθρωπος και στο τέλος θα μπαίνουμε εδώ και θα μας δίνουν και πτυχίο !