ελληνική μουσική
    305 online   ·  210.844 μέλη

    Κανεις από τη Σύρο?!

    abyss
    18.04.2006, 13:38
    Γεια σας παιδιά!
    Έχω μια απορία που ή Συριανός, ή σωστα γεωγραφημένος άνθρωπος θα μου τη λύσει!

    Θυμαται κανείς την τηλεοπρική σειρά "Η αίθουσα του θρόνου?"
    ή μήπως εν πάσει περιπτώσει έχει διαβάσει κανείς το βιβλίο?

    Γενικως η όλη ιστορία εκτυλίσσεται σε ένα νησί που τόσο στο βιβλίο όσο και στη σειρά, δεν ονομάστηκε. Παρόλα αυτά, αναφέρεται συχνά το χωριό "Σπαθιές"...
    Και έχω ακούσει από δω κι από κει πως το νησί είναι η σύρος.
    Γνωρίζει κανείς στη Σύρο καμια τέτοια περιοχή?

    Έχω φάει άγριο κόλλημα βασικά...
    MichPah
    18.04.2006, 17:23
    Απο αναζήτηση στο Google βρήκα ότι η περιοχή που ψάχνεις είναι στη Σιθωνία(Στο μεσαίο πόδι της Χαλκιδικής)


    Μικρή παραλία με άμμο και βράχια, πεντακάθαρα νερά και πεύκα που φτάνουν ως το κύμα.



    επισυναπτόμενα: paral_spathies.gif 
    katerina29
    20.04.2006, 02:22
    Δεν ξέρω για τις Σπάθιες και πού βρίσκονται... Ξέρω όμως ότι το έργο γυρίστηκε στη Σύρο και το σπίτι όπου γυρίστηκε... Και αύριο ταξιδεύω για εκεί!!!

    abyss
    20.04.2006, 22:06
    Α υπέροχα!
    Αρα θα μου στείλεις σε ένα πμ περισσότερες πληροφορίες, ε?!
    Agnie
    21.04.2006, 00:35
    abyss, μια Συριανή θα σου λύση την απορία σου


    Ναι μεν το έργο γυρίστηκε στην Σύρο αλλά στο νησί δεν υπάρχει χωριό με το όνομα "Σπαθιές"
    LNARA
    28.04.2006, 02:36
    Tο νησί είναι όντως η Σύρος. Το σπίτι βρίσκεται στη συνοικία Βαπόρια και μέρος του φαίνεται από την παραλία του Αγίου Νικολάου. Επίσης φαίνονται τα σκαλάκια που οδηγούν στην ιδιωτική παραλία. Μένω στη Σύρο, δεν έχω δει το σήριαλ, ούτε έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά το ξέρει όλος ο κόσμος εδώ. Πεζοπορώ, ορειβατώ, χωριό ή τοποθεσία Σπαθιές δεν έχω δει ή ακούσει.
    abyss
    07.05.2006, 18:44
    Ευχαριστώ!!!
    fotinidiam
    18.07.2006, 05:52
    Επειδη το ειχα ψαξει πολυ ( δεν ειμαι απο την Συρο αλλα δουλευα στην "Αιθουσα").

    1) Ο Αθανασιαδης δεν αναφερεται στην Συρο αλλα σε νησι των Κυκλαδων (η Συρος ταιριαζε περισσοτερο και ηταν πιο ομορφη γιαυτο πηγαμε εκει)
    2) Σπαθιες δεν υπαρχουν αλλα αυτος ο υπεροχος κηπος με την μεγαλη τετραγωνη στερνα ηταν οντως στην Συρο (αν σε ενδιαφερει που θα πρεπει να ψαξω τις σημειωσεις μου)
    3) ο υπολοιπος κηπος ηταν στα Μεσογεια, το σπιτι των Σπαθιών στην Κηφισια, η παραλια στο Λαγονησι, η προβλητα στον Μαραθωνα, το σπιτι της Χωρας στην Πεντελη οπως και η σπηλια με το εκκλησακι (σπηλια Νταβελη),και βεβαια τα εξωτερικα (λιμανια δρομοι κλπ) στην Ερμουπολη.
    Σε καλυψα;