ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.850 μέλη

    Χρήστος Θηβαίος - Γιώργος Ανδρέου Μυστήριο Τραίνο

    tranzistoraki
    19.04.2006, 05:12
    Από Lyra.gr

    ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΡΑΙΝΟ

    Τραγούδια του Γιώργου Ανδρέου για τον Χρήστο Θηβαίο

    Δύο δημιουργοί σε μία ουσιαστική συνάντηση. Ο Γιώργος Ανδρέου γράφει τραγούδια για τον Χρήστο Θηβαίο, τον ερμηνευτή αλλά και τον τραγουδοποιό. Ο Χρήστος Θηβαίος συνομιλεί με τον Γιώργο Ανδρέου,τον τραγουδοποιό και συνθέτη. Δύο ολοκληρωμένοι δημιουργοί συναντώνται καλλιτεχνικά, δύο άνθρωποι της ίδιας γενιάς με κοινούς κώδικες αισθητικής, που αγαπούν το τραγούδι και ταξιδεύουν μέσα στα λόγια και τους ήχους του, ενώνουν τις δυνάμεις τους για μια ουσιαστική συνομιλία. Αποτέλεσμα της συνάντησης τους, το «Μυστήριο τραίνο».

    Πιάνοντας το νήμα από την αρχή, η πρώτη ‘υπόγεια’ σύνδεση του Ανδρέου με τον Θηβαίο έγινε με το τραγούδι «Μικρή Πατρίδα». Το τραγούδι του Γ. Ανδρέου σε στίχους του Π. Καρασούλου, χαρακτηρίστηκε από την ιδιαίτερη ερμηνεία του Χρήστου Θηβαίου. Ακολούθησε μια πολύχρονη φιλία και τώρα, με τη δημιουργία του «Μυστήριου τραίνου», μία επιθυμία χρόνων γίνεται πραγματικότητα.

    Ο Χρήστος Θηβαίος και ο Γιώργος Ανδρέου με τη συνεργασία τους, δείχνουν την διάθεσή τους να συμβάλλουν στην προώθηση του τραγουδιού που στηρίζουν και υπηρετούν, να καταθέσουν το δικό τους όνειρο για επικοινωνία και κοινή διαδρομή των δημιουργών του τραγουδιού αυτής της όχθης, ενός τραγουδιού με ρίζες και καρπούς, με ιστορία και μνήμη. Οι δημιουργοί αυτής της γενιάς, έτσι κι αλλιώς, νιώθουν έντονη πιά την ανάγκη να συνομιλήσουν, να έρθουν πιο κοντά, αφήνοντας πίσω την εποχή που ο καθένας τους ήταν κλεισμένος στον δικό του μικρόκοσμο.

    Το Μυστήριο τραίνο είναι ένα άλμπουμ που έγινε για να συνοδεύει τον ακροατή στην καθημερινή του ζωή, ένα άλμπουμ με τραγούδια που φιλοδοξούν να τραγουδηθούν. Δεν κολακεύει τον ακροατή, δεν χρησιμοποιεί ευκολίες αλλά δεν είναι και κλειστό- αντίθετα, εμπιστεύεται τον ακροατή, τον θέλει συνταξιδιώτη. Επιπλέον, ο ήχος του άλμπουμ, το ύφος του, είναι πολύ «φρέσκο». Το «Μυστήριο τραίνο» έχει ευαισθησίες σύγχρονες και κώδικες σημερινούς, αναζητεί το κοινό του σ’ όλες τις ηλικίες της ευαισθησίας, κρυφοκοιτώντας προς τους νέους ακροατές, συζητώντας και προτείνοντας ένα ήχο τόσο «ελληνικό» όσο και «του παγκόσμιου χωριού», όπου πια μουσικές από κάθε μέρος του κόσμου συνυπάρχουν και αλληλοσυμπληρώνονται.

    Η μουσική και οι στίχοι είναι του Γιώργου Ανδρέου. Από ένα τραγούδι υπογράφουν στιχουργικά ο Χρήστος Θηβαίος, ο Οδυσσέας Ιωάννου και ο Πόλυς Κυριάκου.

    Το «Μυστήριο τραίνο» φιλοδοξεί να αποτελέσει την αρχή μιας γενικότερης συνεργασίας μεταξύ των δύο δημιουργών που παραμένουν ανοιχτοί σε μελλοντικές συνομιλίες, πειραματισμούς και διαδρομές. Άλλωστε ο Γιώργος κι ο Χρήστος βλέπουν την σχέση τους αυτή σαν ένα είδος ‘εργαστηρίου’ από το οποίο ελπίζουν πως θα προκύψουν κι άλλες ενδιαφέρουσες καλλιτεχνικές εκφράσεις. Απολαύστε το!

    Μία συμπαραγωγή της ΛΥΡΑ και της SONY-BMG.
    spiroos
    26.04.2006, 18:19
    Τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση και στους δυο δημιουργούς του δίσκου. Τόσο ο Ανδρέου είναι ευγνωσμένης αξίας όσο και ο Θηβαίος σε ό,τι έχει τραγουδήσει ή γράψει είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ. Αγόρασα τον δίσκο με μεγάλη λαχτάρα. Δυστυχώς δεν ικανοποίησε στο ελάχιστο τα όσα περίμενα. Από τα 15 τραγούδια του δίσκου, λόγο ύπαρξης έχουν μόνο 4: Αβατο, Σπηλιά από πανί, Να πέθαινα για κάτι δυνατό, Το μπαλκόνι του αρχάγγελου. Διάθέτουν μελωδία, καλό στίχο και καλή ερμηνεία. Τα υπόλοιπα τραγούδια μοιάζουν με γεμίσματα ή αλλιώς ό,τι περίσσευε στο συρτάρι του Ανδρέου. Οι στίχοι μετριότατοι, απλοικοί και κοινότυποι (Μυστήριο Τραίνο, Είσαι ακόμα εδώ, Δεν μ' αγάπησες, Ζητούσα τα μεγάλα τα κηνύγια, Η εποχή των ανέμων). Οι μελωδίες....ποιές; Μέτρια ενορχήστρωση με τα τύμπανα να κτυπούν σαν σφυριά. Η ερμηνεία του Θηβαίου από τις χειρότερές του με αποκορύφωμα τα φάλτσα του στο τραγούδι(χωρίς καθόλου μελωδία) "Τα μεγάλα τα κυνήγια" και άλλες παραφωνίες διασκορπισμένες παντού.
    Είμαι 100% σίγουρος οτι ετοίμασαν το δίσκο με μεράκι, υπομονή, αγάπη και πολύ δουλειά. Το αποτέλεσμα όμως δεν ξέρω γιατί βγήκε έτσι. Μάλλον η κακιά στιγμή. Μαζί τους πάντως ό,τι και να κάνουν.

    Nafpaktos___
    26.04.2006, 19:56
    Δεν συμφωνω.Αν και θεωρω τον εαυτο μου πολυ δυσκολο ακροατη η συγκεκριμενη δουλεια με εχει ενθουσιασει υπερβολικα!
    Απο τα 15 κομματια τα μονα που δεν ακουω ειναι ''τα μεγαλα τα κυνηγια'' και το''εισαι ακομα εδω'' κι αυτο λογω του οτι περιμενα κατι πολυ παραπανω απο τον Χρηστο που γραφει εξαιρετικα.
    Πιστευω πως ειναι καλοδουλεμενος και ειναι λιγες οι αδυναμιες οπως η ερμηνεια του Θηβαιου στα μεγαλα τα κυνηγια(οπως ειπες) και καποια στιχακια σε μερικα τραγουδια οχι ολοκληρα ομως.

    Απ' της ψυχής μου το ιερό
    ως της ζωής μου το μπουρδέλο
    χτίσε μια γέφυρα να πάω και να 'ρθω...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nafpaktos___ στις 02-05-2006 11:27 ]
    SWEETHOPE
    10.05.2006, 21:36
    Παρά το ότι στο παρελθόν και οι δύο με έχουν συναρπάσει αυτή η συνεργασία τους τελικά μου αφήνει πολλά και μεγάλα ερωτηματικά:ο ήχος του ηχογραφήματος είναι πρός μεγάλη μου λύπη μέτριος έως κακός[ερασιτεχνικός ήχος πρόχειρης home-made studio δουλειάς.Πολλοί στίχοι δε θα πίστευα ποτέ ότι θα τραγουδούσε ο Θηβαίος.Παράξενη εντύπωση ότι φαλτσάρει σε κάποια τραγούδια[ποιός ο Θηβαίος..].Μελωδίες πολύ κατώτερες από αυτές που ανέμενα με πολύ μεγάλη θετική επιθυμία.Μπορεί να είμαι λάθος σε όλα αυτά αλλά κάτι δε μου κάθεται καθόλου καλά σε αυτή τη συνεργασία που θεωρητικά την επικρότησα μάλλον υπερβολικά.Ίσως γιατί τους αγαπώ και τους δυό πάρα πολύ και είχα πιστέψει σε κάτι άλλο.Φιλικά
    spiroos
    25.05.2006, 12:35
    Κριτική δίσκου στο Δίφωνο (μικρό απόσπασμα):

    "Άκουσα προσεκτικά το CD -περισσότερες απο τρεις φορές- και δεν μπορώ να πω οτι καταφερα να συγκρατήσω περισσότερα από αυτά που άκουσα. (Ελπίζω να μου συγχωρεθεί η "ομολογία" μιας και με τον Γιώργο Ανδρέου γνωριζόμαστε και διατηρούμε φιλία πάνω από δεκαπέντε χρόνια."

    1. 3 φορές!!! Τόσες πολλές; Μπράβο..
    2. "Ας μου συγχωρεθεί η ομολογία" κτλ..." Ευτυχώς που οι κριτικοί έχουν το θάρρος της γνώμης τους...

    Γενικά, το ζήτημα της κριτικής (βιβλίων, δίσκων κ.α) όπως γίνεται σήμερα, θέλει πολυυυυυυύ κουβέντα...


    vasilis23
    08.08.2006, 17:16
    ξερει κανεις πως ειναι ο τιτλος του τραγουδιου του θηβαιου που λεει μεσα...."μαλλια βρεγμενα...δακρυα πεσμενα............στη θαλασσα να τα βρουμε στη θαλασσα....."
    meltica
    08.08.2006, 20:24
    Άβατο

    Δεν είν' αλήθεια
    πως άνοιξε η πόρτα
    και μπήκε στο σκοτάδι
    του κήπου η ευωδιά
    απ'τα υγρά τα χόρτα

    Δεν ειν' αλήθεια
    στο άβατο αυτό
    που έσβηνε η ζωή μου
    πως άναψε στα χείλια
    κρυφό φιλί καυτό

    Μαλλιά βρεγμένα
    δάχτυλα μπλεγμένα
    το φως που ξημερώνει
    η αγάπη που λυτρώνει
    στη θάλασσα, να κρυφτούμε στη θάλλασσα
    να χαθούμε στη θάλασσσα μαζί

    Δεν είν' αλήθεια
    πως είδαμε τ' αστέρια
    μαζί με το φεγγάρι
    να κρέμονται γλυκά
    απ'των κλαδιών τα χέρια

    Κι αν είν' αλήθεια
    πως ήρθε καλοκαίρι
    ο ήλιος ο ζεστός
    μας πήρε μια για πάντα
    απ' της βροχής τα μέρη

    Μαλλιά βρεγμένα
    δάχτυλα μπλεγμένα
    το φως που ξημερώνει
    η αγάπη που λυτρώνει
    στη θάλασσα, να κρυφτούμε στη θάλλασσα
    να χαθούμε στη θάλασσσα μαζί
    aggeliki
    09.08.2006, 01:02
    Δεν ξέρω για τ'άλλα, όμως εμένα το Άβατο μ'εκνευρίζει αφάνταστα!
    rory166
    09.08.2006, 03:39
    Μηπως το εχεις κιολας το αβατο να μου το στειλεις???
    η οποιος το εχει τελος παντων!
    tzou05056@yahoo.gr
    ειδικο mail για τετοιες περιπτωσεις
    meltica
    09.08.2006, 05:37
    Στο έστειλα! Καλή ακρόαση...
    rory166
    09.08.2006, 16:32
    ευχαριστω καλη μου
    τσακω μπυριτσα
    EffieKakaflika
    12.09.2006, 10:27
    Αυτές είναι εντυπώσεις:
    Μου άρεσε πάρα πολύ ο δίσκος.
    Πολύ ωραίες μελωδίες και ενορχηστρώσεις... Ο Θηβαίος υπέροχος.
    Κατά τη γνώμη μου ούτε η ποιότητα του ήχου (μια χαρά μου φάνηκε, ίσως επειδή δεν ξέρω), ούτε τα "φαλτσάκια" του Θηβαίου μειώνουν αυτή τη δουλειά.
    Χάρηκα που επιτέλους ο Ανδρέου έδωσε ωραία τραγούδια σε κάποιον εκτός από την Τσαλιγοπούλου και δη στον Θηβαίο... Μ'αρέσει πολύ η πρόζα στο "Σπηλιά από πανί"...