ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη
    yiannisyiannis
    20.04.2006, 09:42
    Εύχομαι σε όλους καλή Ανάσταση και μακάρι ο αναστάς Θεός να κάνει….install την αγάπη στις καρδιές όλων μας.

    Μόνο μια φορά το χρόνο, στο τέλος της αναστάσιμης Θείας λειτουργίας, αυτής που οι περισσότεροι εγκαταλείπουν για να προλάβουν τη μαγειρίτσα, αναγιγνώσκεται ο κατηχητικός λόγος του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου. Επιτρέψτε μου να παραθέσω ένα πολύ μικρό απόσπασμα με τη μετάφρασή του, από τον συνταρακτικό αυτό Λόγο.

    «Νηστεύσαντες και μη νηστεύσαντες, ευφράνθητε σήμερον. Η τράπεζα γέμει, τρυφήσατε πάντες. Ο μόσχος πολύς, μηδείς εξέλθη πεινών. Πάντες απολαύσατε του συμποσίου της πίστεως. Πάντες απολαύσατε του πλούτου της χρηστότητας.»


    Μετάφραση:
    Όσοι νηστέψατε και εκείνοι πού δεν νηστέψατε, ευφρανθείτε σήμερα. Η (Αγία Τράπεζα) είναι γεμάτη, απολαύστε την όλοι. Ο Μόσχος είναι άφθονος και ανεξάντλητος. Δεν επιτρέπεται λοιπόν να φύγει κάποιος πεινασμένος. Όλοι απολαύστε το Συμπόσιο πού παρατίθεται για τούς πιστούς. Όλοι απολαύστε τα θεία δώρα πού προσφέρει η Θεία αγαθοσύνη.

    Λοιπόν φίλοι μου, νηστέψαντες και μη νηστέψαντες, τολμήστε φέτος να ευφρανθείτε, όχι μόνο από την μαγειρίτσα, αλλά κι από την τράπεζα της αγάπης, του ίδιου του Θεού της Αγάπης. Κι αν πάλι δεν το τολμήσετε, δεν πειράζει. Ο Θεός πάλι θα μας αγαπάει και θα μας περιμένει του χρόνου και του παραχρόνου για να…….τολμήσουμε να τον τιμήσουμε. Διότι όπως είπε κι ο Μέγας Παύλος στον «Ύμνο της Αγάπης», η αγάπη όλα τα υπομένει, όλα τα ελπίζει.

    neerie
    20.04.2006, 10:15
    Γιάννη μου πολύ ωραίες οι ευχές σου...

    Να ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου Καλή Ανάσταση, σε όλους μας, ανάσταση στις καρδιές μας, στο μυαλό, στην ψυχή μας!

    Μετά από όλα τα πάθη έρχεται η ανάσταση, φτάνει να πιστεύει κανείς και να αγαπά... Ο Χριστός ήρθε για εμάς, σταυρώθηκε για εμάς, κι άνοιξε τον Παράδεισο για εμάς! Η αγάπη Του ας πλημμυρίσει τις καρδιές μας αυτές τις μέρες (κι ας μην είναι αυτή η γιορτή απλά διακοπές και ψώνια).

    Με όοοολη μου την αγάπη, ξανά, Καλή Ανάσταση!



    Haroulinda
    20.04.2006, 11:11
    Ευχαριστούμε Γιάννη! Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση σε όλους!!!


    EffieKakaflika
    20.04.2006, 13:36
    Εύχομαι Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση σε όλους σας!!!

    Να περάσετε αυτές τις μέρες με αγάπη και ξεκούραση!!

    Προσοχή στην χοληστερίνη και στο αλκοολ (το δεύτερο τουλάχιστον κατά την οδήγηση)!! Και όσοι φύγετε εύχομαι ένα ασφαλές και ήρεμο ταξίδι...

    Πολλά πασχαλινά φιλιά!!!


    jorge
    21.04.2006, 11:25
    Καλό Πάσχα και από μένα, να δείτε γνωστούς και φίλους και να σηκώσετε επιτέλους το τηλέφωνο να πάρετε φίλους που έχετε να ακούσετε καιρό. Εγώ ξεκίνησα


    amanita
    21.04.2006, 11:37
    Καλό Πάσχα και από μένα και να περάσετε πολύ καλά αυτές τις μέρες!!!
    Amanita
    Orfeus
    21.04.2006, 15:08
    Καλό Πάσχα...

    Καλή Ανάσταση (μέσα - έξω) σε όλους...


    vouliakis
    21.04.2006, 16:25
    Καλό Πάσχα, παιδάκια.

    Jimy
    21.04.2006, 16:36
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 21-04-2006 στις 15:08 έγραψε:

    Καλό Πάσχα...

    Καλή Ανάσταση (μέσα - έξω) σε όλους...







    Καλό Πάσχα όπως είπε και ο Orfeus μέσα-έξω! κυρίως το Πάσχα είναι μέσα μας διότι σήμαινει και πέρασμα στα Εβραικά


    santourman
    23.04.2006, 11:07
    Χριστός Ανέστη αγαπητοί φίλοι και φίλες! `Ο,τι καλύτερο για εσάς και τις οικογένειές σας! Θα συμπληρώσω κι εγώ κάτι που με συγκινεί, όπως μας έγραψε και ο Γιάννης, από την αναστάσιμη ακολουθία.
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 20-04-2006 στις 09:42 έγραψε:


    «Νηστεύσαντες και μη νηστεύσαντες, ευφράνθητε σήμερον. Η τράπεζα γέμει, τρυφήσατε πάντες. Ο μόσχος πολύς, μηδείς εξέλθη πεινών. Πάντες απολαύσατε του συμποσίου της πίστεως. Πάντες απολαύσατε του πλούτου της χρηστότητας.»





    Αναστάσεως ημέρα και λαμπρυνθώμεν τη πανήγυρει.... είπωμεν αδελφοί και τοις μισούσιν ημάς, συγχωρήσωμεν πάντα τη αναστάσει...

    Χρόνια πολλά!!!
    nektarios_pi
    23.04.2006, 11:47
    xristos anesth
    neerie
    24.04.2006, 12:46
    Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά κι ευλογημένα σε όλους μας! Ότι και να πω θα είναι λίγα γι αυτή την τεράστια γιορτή...

    Ο αναστάς Ιησούς ας πλυμμυρίσει τις καρδιές μας με την αγάπη Του.


    dimitrapan
    24.04.2006, 14:46
    Αληθώς ανέστη και γέμισε τις ψυχές μας με ελπίδα!!!
    houlina
    24.04.2006, 21:45
    Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά
    doritsa78
    25.04.2006, 11:34
    Οση η αγαπη που εδωσε ο Χριστος στην ανθρωποτητα για να την σωσει
    τοση αγαπη σας ευχομαι ολοψυχα και μεσα απο την καρδια μου να ερθει στη ζωη σας!
    antreas_dr
    03.11.2006, 11:29
    Λίγο αργά για το Πασχα του 2006 αλλά πολύ νωρίς για το Πάσχα του 2007.
    Όπως και να έχει............. Καλό Πάσχα!
    mariza18
    03.11.2006, 17:14
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 03-11-2006 στις 11:29 έγραψε...

    Λίγο αργά για το Πασχα του 2006 αλλά πολύ νωρίς για το Πάσχα του 2007.
    Όπως και να έχει............. Καλό Πάσχα!




    των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν καλο πασχα λοιπον!!!
    nicchristie
    03.11.2006, 18:08
    Χριστός Ανέστη!
    Καλό Πάσχα!
    mariza18
    03.11.2006, 18:24
    alh8ws o kurios!!!
    jorge
    03.11.2006, 19:47
    Σοβαρευτείτε. Κλειδώνεται.