ελληνική μουσική
    840 online   ·  210.851 μέλη
    gate
    14.02.2003, 21:17
    Ο Μανώλης Ανδρόνικος είπε κάποτε:
    "Λοιπόν ένας τρόπος απομένει για να νιώθεις ελεύθερος:
    να χρειάζεσαι όσο λιγότερη ελευθερία μπορείς ή με άλλα λόγια να έχεις πολύ λίγες ανάγκες. Αυτό που λένε οι φιλόσοφοι: να μην εξαρτιέσαι από τον υλικό κόσμο, αλλά να κλειστείς στον εαυτό σου και στον πνευματικό σου στοχασμό, που κανένας δεν μπορεί να σου τον δεσμεύσει. Ακόμη και μέσα σε μια φυλακή αισθάνεσαι τότε ελεύθερος"

    Εσείς τι λέτε; Συμφωνείτε;
    Τι σημαίνει για ΄σας: "ελευθερία";

    ----
    Υ.Γ.:Κάποτε σε μια συνέντευξη που διάβαζα σε μια εφημερίδα, μου έκανε εντύπωση μια ατάκα: "ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ Η ΤΕΧΝΗ, ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ". Ας αναλογιστούμε τι μπορεί να σημαίνει αυτό για τον καθένα μας.


    "χωρίς μουσική η ζωή θα ήταν ένα σφάλμα" Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 14-02-2003 21:19 ]
    Anonymous
    23.02.2003, 19:55
    Όταν η ψυχή του ανθρώπου είναι ελεύθερη, τότε και ο ίδιος ο άνθρωπος είναι ελεύθερος· ακόμη κι αν το σώμα του βρίσκεται σε κατάσταση σκλαβιάς.

    Έχεις δει το Braveheart; Ο William Wallace πέθανε για να σώσει την ελευθερία της πατρίδας του, της Σκωτίας. Ήταν ελεύθερος, ακόμη κι όταν ήρθε ο θάνατός του από τους δεσμώτες του.
    "Freedom."
    Μια ατάκα που αξίζει όσο μια ζωή. Και αυτή η ιστορία ήταν κάποτε... ήταν αληθινή...
    gate
    24.02.2003, 01:22
    Quote:

    On 2003-02-23 19:55, Anonymous wrote:
    Όταν η ψυχή του ανθρώπου είναι ελεύθερη, τότε και ο ίδιος ο άνθρωπος είναι ελεύθερος· ακόμη κι αν το σώμα του βρίσκεται σε κατάσταση σκλαβιάς.

    Έχεις δει το Braveheart; Ο William Wallace πέθανε για να σώσει την ελευθερία της πατρίδας του, της Σκωτίας. Ήταν ελεύθερος, ακόμη κι όταν ήρθε ο θάνατός του από τους δεσμώτες του.
    "Freedom."
    Μια ατάκα που αξίζει όσο μια ζωή. Και αυτή η ιστορία ήταν κάποτε... ήταν αληθινή...



    Θα συμφωνήσω μαζί σου.
    Όταν όμως το δίλημμα βρίσκεται ανάμεσα στο σκλαβωμένο σώμα και στην ελεύθερη ψυχή, νομίζω πως τα πράγματα είναι πιο εύκολα.
    Το θέμα είναι πότε ένα πνεύμα, χωρίς να δοκιμάζεται από εξωτερικούς παράγοντες, όπως η σκλαβιά του σώματος, είναι ελεύθερο.
    Για να το κάνω σαφές: έχεις νιώσει ποτέ σου εσωτερικά να βρίσκεσαι σε μια πάλη ανάμεσα σε "θέλω" και σε "πρέπει"; Έχεις αισθανθεί να μην ξέρεις αν αυτό που φαίνεται ότι "θέλεις", το θέλεις πραγματικά ή πίσω του, στην πραγματικότητα, κρύβεται ένα "φτιασιδωμένο ...πρέπει";

    Από τις πρώτες μόλις ημέρες της ζωής μας μαθαίνουμε να ισορροπούμε ανάμεσα στα "θέλω" μας και στα "πρέπει". Η δύναμη της επιθυμίας μας είνα μεγάλη αλλά και η επιβολή του περιβάλλοντός μας, που μας υποδεικνύει το "καλό" και το "κακό", το "σωστό" και το "λάθος",... επίσης. Υπακούουμε σε αυτά που μας μαθαίνουν, χωρίς να ξέρουμε το γιατί. Κυρίως φοβούμενοι την τιμωρία ή στην καλύτερη περίπτωση, για να ευχαριστήσουμε τα πρόσωπα αυτά που εμπιστευόμαστε και ακούμε. Όμως και πάλι δεν ξέρουμε γιατί το κάνουμε. Και ο περιορισμός αυτός στον οποίο υπακούουμε, από τη συνήθεια γίνεται ένα με εμάς, έτσι που συχνά δεν μπορούμε να διακρίνουμε αν κάτι το κάνουμε επειδή το θέλουμε ή επειδή "πρέπει" να το κάνουμε.
    Από την άλλη σκεφτόμαστε και το άλλο: συχνά δεν χάνουμε που ακολουθούμε το "πρέπει"...Πολλές φορές διαπιστώνουμε εκ των υστέρων ότι ήταν ευτύχημα που υπακούσαμε στην εξωτερικά επιβαλλόμενη θέληση και όχι στην δική μας αντίθετη επιθυμία, γιατί είτε η δεύτερη θα μας έβλαπτε εν τέλει είτε γιατι η πρώτη μας οδήγησε σε καλύτερα αποτελέσματα, απ΄ό, τι αν κάναμε ..."το δικό μας".

    Μπορεί βέβαια κάποιος να πει ότι η ελευθερία δεν έχει σχέση με το καλό και το κακό, με το σωστό και το λάθος. Οπότε, στην τελευταία αυτή περίπτωση, που ακουλουθήσαμε τη θέληση που μας επιβλήθηκε - η οποία στο τέλος μας βγήκε σε καλό - στην πραγματικότητα και πάλι δεν ήμασταν ελεύθεροι, γιατί δεν ακολουθήσαμε το δικό μας αντίθετο "θέλω". Δεν ξέρω πως θα σου φανεί, αλλά νομίζω πως θα ήταν πολύ επιφανειακή μια τέτοια ερμηνεία.
    Αν την ελευθερία την επιδιώκουμε ως γνώρισμα του εαυτού μας που μας κάνει να αισθανόμαστε σε αρμονία με την ανθώπινη φύση μας, αν δηλαδή την αντιλαμβανόμαστε ως την ύψιστη εσωτερική κατάσταση "ευδαιμονίας" (...για να μην ξεχνάμε και την υπέροχη αυτή αρχαιοελληνική λέξη που άκομψα προσπαθούν στις μέρες μας κάποιοι να την αντικαταστήσουν με άλλες...), τότε σίγουρα δε θα μπορούσαμε να φανταστούμε ότι μπορεί να μας οδηγήσει σε βλάβη και ζημία του ευατού μας. Θα υπήρχε μια μεγάλη αντίθεση.
    Κατά τη γνώμη μου, το θέμα της ελευθερίας θα πρέπει πάντα να γίνεται αντικείμενο μελέτης και υπό το πρίσμα της ωφέλειας ή της βλάβης, ή όπως αλλιώς θέλεις: "του καλού και του κακού" ή του "λανθασμένου" και του ορθού".
    Η χαρά της ελευθερίας δε νομίζω πως είναι μόνο η δυνατότητα επιλογής αλλά η δυνατότητα επιλογής του ωφέλιμου.

    Κάποτε διάβαζα κάπου (νομίζω στο "Γαιόραμα") για την ετυμολογία της λέξης "αιρούμαι" (= επιλέγω). Έλεγε λοιπόν πως η ρίζα της λέξης είναι το αρ- και από την ίδια ακριβώς ρίζα προκύπτει και η γνωστή αρχαιοελληνική καταρχήν έννοια της "αρετής" (της οποίας εν συνεχεία το περιεχόμενο καλλιεργήθηκε και μέσω της ορθόδοξης εκκλησιαστικής διδασκαλίας).
    Όταν το διάβασα και ακόμη και τώρα που το σκέφτομαι, έχω την εντύπωση πως δεν πρόκειται για μια απλή σύμπτωση. Στη γλώσσα μας οι λέξεις που χρησιμοποιούνται, για να ορίσουν ή να ερμηνεύσουν κάτι, ...ο,τιδήποτε...δεν επιλέχθηκαν στην τύχη. Η αναζήτηση της κοινής ρίζας κάποιων λέξεων μπορεί να βοηθήσει τη σκέψη μας για τη λύση των προβλημάτων που μας βάσει η τελευταία. Αν λοιπόν θα μπορούσε να σημαίνει κάτι αυτή η ετυμολογική αναφορά στην προκειμένη περίπτωση, τότε έχω την εντύπωση πως αυτό που θα σήμαινε θα ήταν με δυο λόγια ότι : η δυνατότητα "επιλογής", και άρα κατ' επέκταση η ουσία της ελευθερίας, διατηρεί το πραγματικό νόημά της όταν μόν μπορεί να μας οδηγεί σ΄αυτό που ονομάζουμε "αρετή" κι ίσως έτσι ελεύθερη επιλογή να μην είναι η οποιαδήποτε επιλογή ανάμεσα στο ωφέλιμο ή μη, (ή όπως αλλιώς είπαμε μπορεί κάποιος να το εκλαμβάνει, δηλαδή ανάμεσα στο καλό ή στο κακό ή στο σωστό ή στο λάθος) αλλά μόνο εκείνη η επιλογή του ωφέλιμου...

    Δεν ξέρω..., μια σκέψη κάνω. Θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις.
    Το θέμα σίγουρα έχει πολλές πτυχές. Κι εκεί που νομίζεις ότι έχεις λύσει δήθεν το πρόβλημα γεννιώνται νέες απορίες. Έτσι κι εδώ, ακόμη και αν έτσι όπως τα είπα είναι τα πράγματα, εύλογα κάποιος θα ρωτούσε: "και ποιος θα μας πει τι είναι σωστό και τι λάθος, τι ωφέλιμο και τι όχι, τι καλό και τι κακό;".

    Στ΄αλήθεια το αγνοώ τελείως, αλλά αναρωτιέμαι : υπάρχει κανείς που να το γνωρίζει;
    priftisnikolaos
    24.02.2003, 05:09
    Gate polu wraio to 8ema pou e8eses alla mhn perimeneis na vreis apanthseis se auta pou rwtas. apo osa les, fenetai oti exeis skeftei polles fores to ti shmainei eleu8eria gia sena kai gia tous allous epishs! thn kalhterh apanthsh sta erwthmata pou 8eteis esy mporeis na thn dwseis mono. se tetoies periptwseis o ka8enas ginetai "giatros tou eautou tou" kai vriskei apanthseis!! mono esy katalavaineis ti shmainei "teleia" eleu8eria gia sena, etsi opws thn exeis sto mualo sou kai opws thn noiw8eis!!!

    an 8es thn dikh mou apopsh panw sto 8ema 8a sou pw to e3hs:
    apoluth eleu8eria den uparxei!!! mono sta para8umia, einai kati teleiws outopiko, pws mporei na upar3ei allwste apo thn stigmh pou den uparxei orismos ths eleu8erias!! milame gia eleu8eria xwris na 3eroume ti einai, einai mia aprosdiotisth ennoia!!
    to mono pou mporoume na kanoume einai na thn apomonosoume se kapoies suggekrimmenes periptwseis/katastaseis(swmatikes kai pneumatikes) kai na thn melethsoume.
    einai kati pou exei na kanei me tis anagges mas kai tis psuxwseis mas, me ta 8elw kai ta mporw , ta prepei kai ta den prepei kai paei legwntas!! pantws den se entupwsiazei to gegonos oti polu an8rwpoi noiw8oun eleu8eroi akoma kai an antikeimenika den 8a tous 8ewrouses eleu8erous? exoun isorophsei me auta pou exoun kai auta pou den exoun, den tous noiazei to pou einai kai to pou pane...kai mhn to pareis san sumvivasmo alla san nikh, kai auth etsi to pairnoun gi'auto ais8anontai eleu8eroi!!!
    gia na kleisw,
    nomizw oti eleu8eros einai autos pou 3epernaei ta komplex tou kai tis adunamies tou...kai tis duskoles katastaseis pou erxontai kata kairous...
    an kai genika nomizw oti den xreiazetai na provlhmatizetai kaneis idiaitera me tetoia 8emata...

    oso gia auta pou eipe o filos episkepths 8a sumfwnhsw apoluta mazi tou,
    nomizw oti gia orismo ths eleu8erias 8a prepei na dwsoume auth thn tainia, ti lete?!!!!
    Alinda
    25.02.2003, 11:04
    Quote:

    On 2003-02-23 19:55, Anonymous wrote:
    Όταν η ψυχή του ανθρώπου είναι ελεύθερη, τότε και ο ίδιος ο άνθρωπος είναι ελεύθερος· ακόμη κι αν το σώμα του βρίσκεται σε κατάσταση σκλαβιάς.



    8a sumfwnhsw ki egw mazi sou...
    Gia mena eleu8eria shmainei, prwsopikh apodoxh. Otan eimaste o eautos mas, niw8oume kala me to "egw" mas kai den fobomaste na ekdhlwsoume ta ais8hmata kai tis skepseis mas.
    To na zoume me kapoious kanones pou diaxwrizoun to 8elw apo to prepei, den shmainei oti steroumaste thn eleu8eria mas. Sunh8ws oi kanones einai ftiagmenoi gia na prostateuoun thn eleu8eria mas. Fusika auto den isxuei gia oles tis periptwseis...
    Eleu8eros einai ekeinos pou parexei eleu8eria stous allous...
    gate
    25.02.2003, 21:47
    Alindaki και Νίκο κρατώ τα καλύτερα, για εμένα, σημεία της σκέψης σας:

    "...Otan eimaste o eautos mas, niw8oume kala me to "egw" mas kai den fobomaste na ekdhlwsoume ta ais8hmata kai tis skepseis mas..." (από Alinda)

    και

    "...apoluth eleu8eria den uparxei!!! mono sta para8umia, einai kati teleiws outopiko, pws mporei na upar3ei allwste apo thn stigmh pou den uparxei orismos ths eleu8erias!! milame gia eleu8eria xwris na 3eroume ti einai, einai mia aprosdiotisth ennoia!!
    to mono pou mporoume na kanoume einai na thn apomonosoume se kapoies suggekrimmenes periptwseis/katastaseis(swmatikes kai pneumatikes) kai na thn melethsoume.
    einai kati pou exei na kanei me tis anagges mas kai tis psuxwseis mas, me ta 8elw kai ta mporw , ta prepei kai ta den prepei kai paei legwntas!!..." (από priftisnikolaos)

    Astron
    26.02.2003, 00:37
    Εξαιρετικό topic, χαίρομαι που το Forum αυτό γίνεται χώρος σοβαρού προβληματισμού.

    Με εκφράζει απόλυτα η ιδέα του Νίτσε για την ελευθερία.
    <<Το λιοντάρι θέλει να γίνει κύριος στη δική του έρημο, θέλει να καταχτήσει την ελευθερία του, λέει ΘΕΛΩ και δεν ακούει πια τα ΟΦΕΙΛΕΙΣ.>>

    <<Η θέληση απελευθερώνει: αυτή ‘ναι η αληθινή θεωρία για τη θέληση και την ελευθερία>>

    <<Ονομάζεσαι ελεύθερος; Θέλω να ακούσω την κυρίαρχη σκέψη σου κι όχι πώς ξέφυγες από έναν ζυγό.Ελεύθερος από τι; Τί τον νοιάζει τον Ζαρατούστρα! Μα το μάτι σου πρέπει φωτεινό να σου αναγγείλει: ελεύθερος προς τι;>>

    <<Μπορείς να δώσεις ο ίδιος στον εαυτό σου το κακό σου και το καλό σου και να κρεμάσεις από πάνω σου την θέλησή σου σαν ένα νόμο; Μπορείς να ‘σαι ο ίδιος εσύ δικαστής του εαυτού σου και του νόμου σου εκδικητής;»



    Αυτό νομίζω τα λέει όλα. Ο ελεύθερος άνθρωπος ακούει πεντακάθαρα την φωνή της θέλησής του, και βαδίζει με γνώμονα αυτήν.
    Συμφωνώ απόλυτα με το παράδειγμα του William Wallace. Πολέμησε για την ελευθερία του που κανείς δεν μπορούσε να την πάρει. Και πολεμώντας για την ελευθερία της πατρίδας του του έζησε την ίδια την ελευθερία.
    Επομένως θα συμφωνήσω με αυτό που λέτε όλοι ότι η Ελευθερία είναι μια καθαρά προσωπική διαδικασία.

    GLafki
    04.03.2003, 18:46
    Eleytheria einai na mporei na anebainei to xamogelo sta xeilh abiasta....
    Na mporeis na skeftaisai kai na oneireyesai to "ayrio".......
    Eleytheria einai na zeis,na agapas kai na mathaineis.......
    gate
    05.03.2003, 00:35
    Quote:

    On 2003-03-04 18:46, GLafki wrote:
    Eleytheria einai na mporei na anebainei to xamogelo sta xeilh abiasta....
    Na mporeis na skeftaisai kai na oneireyesai to "ayrio".......
    Eleytheria einai na zeis,na agapas kai na mathaineis.......



    ...Πάντα μ΄αρέσουν οι άνθρωποι που σκέφτονται σαν τον Μπουσκάλια...
    Χαίρομαι για την απάντησή σου Glafki

    "χωρίς μουσική η ζωή θα ήταν ένα σφάλμα" Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 05-03-2003 01:05 ]
    GLafki
    05.03.2003, 02:34
    Gia mena o Mpouskalia einai enas megalos filosofos kai optimisths ths epoxhs mas!!!!!!Kai to biblio tou ena apo ta pio xaritwmena kai esiodoxa...xairomai pou s'arese...
    Alinda
    05.03.2003, 10:35
    Ola aga8a ta proeipwmena!
    H megaluterh dokimasia einai na mporoume na parexoume kai emeis "eleu8eria" stous allous!!!! Pote prattoume swsta kai pote oxi? Pws mporoume me thn sumperifora mas (suneidhta) na sebomaste thn eleu8eria tou ka8enos?
    AKOUW

    Witchking
    09.03.2003, 05:40
    Λίγο μακάβριο αυτό που θα πώ, αλλά η πραγματική ελευθερία απο τα πάντα θα έρθει οταν εμείς πεθάνουμε. Όταν το σώμα και η ψυχή χωρίσουν. Όσο βρισκόμαστε στο σώμα έχουμε ανάγκες...
    Astron
    09.03.2003, 15:42
    Όταν πεθαίνεις δεν υπάρχεις. (Τουλάχιστον σε αυτή τη μορφή). Και κάτι που δεν υπάρχει φυσικά δεν μπορεί να είναι ελεύθερο.

    Ελεύθερος δεν σημαίνει να μην έχεις υλικές ανάγκες. Η ίδια μας η φύση βασίζεται σε αυτές τις ανάγκες, οπότε θα 'ταν αντιφατικό να πούμε ότι είμαστε απ' τη φύση μας ανελεύθεροι.
    Άλλωστε όπως φάνηκε απ' τα προηγούμενα posts, η ελευθερία είναι μια καθαρά προσωπική πνευματική διαδικασία.
    Ας θυμηθούμε το ρητό το Καζαντζάκη
    «Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λεύτερος»
    Witchking
    09.03.2003, 16:08
    Quote:

    On 2003-03-09 15:42, Astron wrote:
    Όταν πεθαίνεις δεν υπάρχεις. (Τουλάχιστον σε αυτή τη μορφή). Και κάτι που δεν υπάρχει φυσικά δεν μπορεί να είναι ελεύθερο.

    Ελεύθερος δεν σημαίνει να μην έχεις υλικές ανάγκες. Η ίδια μας η φύση βασίζεται σε αυτές τις ανάγκες, οπότε θα 'ταν αντιφατικό να πούμε ότι είμαστε απ' τη φύση μας ανελεύθεροι.
    Άλλωστε όπως φάνηκε απ' τα προηγούμενα posts, η ελευθερία είναι μια καθαρά προσωπική πνευματική διαδικασία.
    Ας θυμηθούμε το ρητό το Καζαντζάκη
    «Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λεύτερος»



    De 8a diafwnhsw me ayta pou les Astron. H dikh mou h proseggish einai diaforetikh. Gia pollous o 8anatos yphrkse eley8eria sto parel8on (Jesus, Socrates). Arrwstoi pou ypoferane eley8erw8hkan me to 8anato. Ypoferoume, poname! Eimaste fylakismenoi sto nao tou swmatos.
    Aiolos_m
    24.09.2006, 17:32
    Τα κείμενά μας, οι μουσικές μας, οι στίχοι και τα ποιήματά μας, οι πίνακές μας, τα σκίτσα μας όλα μυρίζουν ελευθερία. Είναι ελεύθερα.

    Εμείς όμως όχι...

    megaloserwtikos
    24.09.2006, 23:00
    Είναι μεγάλη υπόθεση η ελευθερία, δεν μπορώ να την απαντήσω την ερώτηση, αν δεν την σκεφτώ αρκετή ώρα και για την ώρα δεν έχω την ελευθερία να έχω τόση ώρα στην διαθεσή μου...

    Θα ΄θελα να σας παραθέσω αυτό που είπε η Κάλλας κάποτε. Την ρώτησαν, αν νιώθει ελευθερία πάνω στην σκηνή και εκείνη είπε.
    ''Οταν είμαι στην σκηνή, είμαι απόλυτα ελεύθερη... αλλά και απολύτως πειθαρχημένη.''

    Ισως κάπου εδώ να κρύβεται και η απάντηση στο ερώτημα της Νεκταρίας... πριν 3 χρόνια...
    StavmanR
    28.05.2008, 11:37

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 24-09-2006 στις 23:00 έγραψε...

    Είναι μεγάλη υπόθεση η ελευθερία, δεν μπορώ να την απαντήσω την ερώτηση, αν δεν την σκεφτώ αρκετή ώρα και για την ώρα δεν έχω την ελευθερία να έχω τόση ώρα στην διαθεσή μου...

    Θα ΄θελα να σας παραθέσω αυτό που είπε η Κάλλας κάποτε. Την ρώτησαν, αν νιώθει ελευθερία πάνω στην σκηνή και εκείνη είπε.
    ''Οταν είμαι στην σκηνή, είμαι απόλυτα ελεύθερη... αλλά και απολύτως πειθαρχημένη.''

    Ισως κάπου εδώ να κρύβεται και η απάντηση στο ερώτημα της Νεκταρίας... πριν 3 χρόνια...

     

    "Μέγα του έρωτος "... {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.smartass}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 28-05-2008 12:01 ]


    Liza32
    28.05.2008, 12:31

    Ελευθερία είναι, να κάνεις αυτό που θεωρείς σωστό χωρίς να επηρεάζεσαι απο τους άλλους!


    rWmS
    04.06.2008, 18:14

    Μαλον ελευθερια ειναι η ικανοτητα να επιλεγεις μεταξυ σε αυτο που "πρεπει" και αυτο που "θελεις".

    Πιστευω οτι οι ανθρωποι δεν ειναι πραγματικα ελευθεροι. Μονο οι ιδεες ειναι αδεσμευτες αρα ελευθερες. Γιαυτο λεμε για ανθρωπους-ιδεες οτι ειναι ελευθεροι.

    Ο Καζαντζακης ειπε "Δεν ελπιζω τιποτα, δεν φοβαμαι τιποτα, ειμαι λευτερος". Αποβαλω τις ανθρωπινες αδυναμιες μου, διαγραφω τον ανθρωπο και μενω ιδεα αρα ελευθερος


    LifelessDead
    09.06.2008, 20:44

    Σημαινει το να μπορεις να κανεις, να λες και να σκεφτεσαι οτι θελεις. Αυτο ειναι (ατομικη) ελευθερια. Οχι ομως το να μπορεις να κανεις οτι θελεις εις βαρος του αλλου γιατι τοτε δεν δημιουργεις ελευθερη κοινωνια αλλα χαος.

    [Σημερα ελευθερια ειναι να παιρνεις αποφασεις μονος σου κι ας σ' εξουσιαζουν αλλοι.]