ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    Γράψε κάτι για τη μοναξιά!!

    alicia0
    23.09.2006, 16:50
    "Ειμαι μονος,
    δεν τη δημιουργω εγω τη μοναξια,
    η μοναξια δημιουργει εμενα."
    Μπουσκέ

    Και ο έρωτας....

    "Ο ερωτας ειναι μια τιμωρια.
    Τιμωρουμαστε,
    που δεν μπορεσαμε να μεινουμε μονοι..."
    Yourcenar
    IRIE
    28.09.2006, 17:23
    Ισωs ποτε κανειs δεν εχει νοιωσει πραγματικα μονοs.. Moνοs ειναι αυτοs που κανειs δεν τον σκεφτεται και δεν σκεφτεται κανεναν. Η μοναξια, μοιαζει σε μενα, περισσοτερο με ενα τσεκουρι που γυριζει αδιακοπα πανω απο το κεφαλι μου. Η μοναξια εχει το χρωμα που παιρνει ο ουρανοs οταν ο ηλιοs φευγει.. Η μοναξια εχει τον αριθμο μηδεν.. Εχει την ηλικια του βραχου.. Ειναι υπεροχη σαν το τιποτα.. Και οταν αυτη κοιμαται, τοτε τα ματια μαs ανοιγουν. Και καπου εκει στιs ακρεs τουs αρπαζουν φωτια. Και καινε αυτουs που την βλεπουν.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IRIE στις 28-09-2006 17:45 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IRIE στις 28-09-2006 17:47 ]


    billy_cobham_2005
    29.09.2006, 19:06







    ΚΕΝΟ
    ------------
    rompa
    29.09.2006, 23:25
    Πιο καλή η μοναξιά από σένα που δεν φτάνω...
    μια σε βρίσκω μια σε χάνω

    Την έχω βιώσει έντονα και μάλλον δεν μ' άρεσε αλλά και το αντίθετο μπορεί να με πνίξει..

    ....cause I'll never be with you.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 29-09-2006 23:29 ]


    olatyra5
    30.09.2006, 13:19
    ΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ! ΜΟΝΗ ΣΕ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΠΟΛΗ! ΑΓΟΡΙΑ,ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΞΕΝΥΧΤΙΑ,ΜΟΥΣΙΚΗ,ΚΡΕΠΕΣ,ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ...ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ,ΦΩΤΑ ΑΠΟ ΝΕΟΝ,ΝΕΡΑΙΔΕΣ ΑΠΟ ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ,ΤΖΟΚΕΡ ΣΤΟ GARDEN ISLAND OF Fiji,δρομοι απο αιμα...βραδια απο μοναχικες περιπλανησεις κ μερες απο ακομα μεγαλυτερη μοναξια μεσα στην φασαρια της καλυτερης φοιτητικης ζωης που εχει υπαρξει ποτε...ομως,οχι οχι,"προς θεου" δεν ειμαι μονη...ποια μοναξια εσεις φοβαστε περισσοτερο;αυτην κατα την οποια ειστε σ'ενα μερος μονοι(χωρις γυρω αθρωπους) ή αυτη κατα την οποια βρισκεστε σ'ενα μερος γεματο ανθρωπους,αλλα τελικα "μονοι"....;

    ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕΣ...
    ...ΕΣΕΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΕΙΧΑ ΕΠΙΝΟΗΣΕΙ!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : olatyra5 στις 01-10-2006 23:00 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : olatyra5 στις 01-10-2006 23:02 ]


    darvick
    05.10.2006, 12:41
    We are so alone in this world and the only person that loves you dies in your heart...From this moment death comes to you,you know that your heart will die alone my darling,so don't cry when I die...
    MichPah
    05.10.2006, 16:16
    Ρωτήσανε τη μοναξιά
    παρέες για δε κάνει;
    κι έδειξε εμένα κι είπενε
    ετούτοσες μου φτάνει.....!!!!!

    (καμιά φορά όμως είναι ζηλευτή η παρέα της)
    alicia0
    08.10.2006, 22:30
    Μοναξια...ποτο πικρο που ολο σε πινω κι ολο δεν τελειωνεις...!
    XrysaOikonomaki
    09.10.2006, 12:21
    Η μοναξιά είναι ο αιώνιος συνοδός μας. Η μοναξιά είναι απαραίτητη. Κλαίμε για τη μοναξιά συνήθως όταν είμαστε ερωτευμένοι και δεν μας κάθεται αυτός ή αυτή που θέλουμε. Εκεί την βιώνουμε με άσχημο τρόπο, ή μετά από χωρισμό, ενώ συζούσαμε για αρκετά χρόνια. Τη βιώνουμε άσχημα, γιατί στην πρώτη περίπτωση θα θέλαμε να είμαστε με έναν συγκεκριμένο άνθρωπο, ενώ στη δεύτερη γιατί για κάποιο διάστημα μεγάλο είχαμε ξεχάσει ότι κινούμεστε αυτόνομα.

    Βιώνουμε τη μοναξιά επίσης άσχημα, όταν νιώθουμε απόρριψη από το περιβάλλον, ή όταν δεν νιώθουμε χρήσιμοι για το περιβάλλον.

    Εάν τίποτα από τα παραπάνω δεν υπάρχει στη ζωή μας, η μοναξιά είναι υπέροχη και μπορεί κάποιος να την απολαύσει, ακόμα και όταν είναι μέσα σε πολύ κόσμο.
    sylvester1979
    16.10.2006, 07:05
    Μοναξιά είναι το απολυτο συναίσθημα κενού. Όταν ο μοναδικός άνθρωπος που μπορεί να σε ακούσει.... είναι ο ίδιος σου ο εαυτός. Δεν παίζει ρόλο αν έχεις κόσμο γύρω σου. Είναι αυτή η αόρατη γυάλα που σε περιβάλει και δεν σε αφήνει να νιώσεις τίποτα απο αυτά που σε πλαισιώνουν. Είναι το παρθενικό βήμα επικοινωνίας εσού με εσένα.
    beth
    16.10.2006, 11:35
    δως μου λιγη απο τη μιζερια σου να κανει παρεα στα μαυρη μονα3ια μου
    SOKRATISKARAVIDAS
    16.10.2006, 11:37
    ........κι η μαλακια παει συνεφο εδω μεσα.........
    Emaki
    16.10.2006, 14:46
    Μοναξιά...
    Δεν είναι και τόσο κακή τελικά!
    Χρειάζεται που και που αρκεί να ξέρεις να της φερθείς...
    Προσωπικά συχνά την επιδιώκω..
    tarkoulis
    16.10.2006, 14:51
    Σίγουρα η μοναξιά πονάει και μας βάζει σε διαδικασίες άσχημες αλλα δεν μπορείται να φανταστείται πόσο καλό μας κάνει μερικές φορές, πόσο μας επουλώνει τις πληγές, γιατι σίγουρα ο έρωτας,ο πόνος με μονξιά περνάνε γιατι είσαι εσύ και ο εαυτός σου με τον οποίο η μοναξιά σε βοηθάει να τα βρεις...
    rigas
    16.10.2006, 16:46
    Ο άνθρωπος, για να ζήσει μόνος του, ή θηρίο πρέπει να' ναι ή θεός.
    (Αριστοτέλης)

    Κι εγώ νομίζω πως δεν είμαι τίποτε απ' τα δυο.
    sylvester1979
    18.10.2006, 02:41
    Α, οκ. Εγώ δηλώνω ημίθεος. Αρα... μπορώ να είμαι μόνος αλλα δεν είμαι. Άρα επικρατεί η ανθρώπινη φύση μου.
    ARANJUEZ66
    18.10.2006, 22:32
    Μοναξιά
    η πιο γλυκόπικρη παρέα της νύχτας.
    Λουφάζει στα χείλη του ποτηριού που πίνεις το ποτό σου.
    Κρύβεται στα τραγούδια που ακούς,στο τηλέφωνο που δεν χτυπά.
    Στην μαύρη οθόνη του κινητού και του υπολογιστή σου.
    Στην καύτρα του τσιγάρου σου,στις σκιές του τοίχου.
    Στα ασημένια μονοπάτια που χαράζει το φεγγάρι στην θάλασσα.
    Στο κορμί σου που τον αναζητά,στο βλέμμα που καρφώνεται στο πουθενά.
    Στην άδεια αγκαλιά σου,στην ψυχή σου που φοβάται.
    Στις ατελείωτες σιωπές και στις λευκές κόλλες χαρτί.
    Στις λέξεις που γράφεις, που διαβάζεις.
    Στο ξημέρωμα που αργεί...


    Σκέφτομαι...
    Γράφω...
    Κλαίω...
    Μοναξιά μου...


    clapton21
    10.11.2006, 18:06
    Η μοναξιά είναι σαν την εφορία. Πρέπει να έχεις καθαρούς λογαριασμούς μαζί της από την αρχή, γιατί αλοίμονο αν γίνεις εχθρός της. Ρίχνει κάτι πρόστιμα που δύσκολα ξεπληρώνονται...
    __ilias__
    10.11.2006, 23:29
    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 16-10-2006 στις 11:37 έγραψε...

    ........κι η μαλακια παει συνεφο εδω μεσα.........



    ---------
    την μοναξια δεν την εχω ζησει ουτε και θελω..
    alterhoh
    11.11.2006, 16:03
    Η μοναξιά μπορεί να σε δυναμώσει όσο δε πάει άλλο και να βγεις από αυτή έχοντας μια πανοπλία που σε προστατεύει από κάθε τι ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ παντού στη ζωή σου.

    Από την άλλη, αν δε συμπεριφερθείς όπως πρέπει στη μοναξιά, μπορεί να σε διαλύσει, να σε κάνει 1000 κομμάτια, να σου σκίσει τη ψυχή, να βγεις από αυτή και να μή ξέρεις που παν τα τέσσερα...

    Έχω περάσει και από τα δύο παραπάνω είδη μοναξιάς... πολλές φορές και παρέθεσα το τί αποκόμισα από αυτές πολύυυυυυυυυυυυυυυυ χοντρικά...

    Για περεταίρω αναλύσεις, θα χρειαζόμουν αιώνες...