ελληνική μουσική
    522 online   ·  210.840 μέλη

    Γράψε κάτι για τη μοναξιά!!

    punkster
    11.11.2006, 20:16
    Περισυ ηταν μια φαση που ενιωθα πιο μονη απ οσο ειχα νιωσει ποτε στη ζωη μου.

    Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αν ηθελα να καταραστω καποιον που μισω, θα ευχομουν να εμενε μονος.



    Feggarenia261
    07.12.2006, 15:22
    Το ξέρω πως ΜΟΝΟΣ πορεύεται κανείς στη δοξα, στον έρωτα, το θάνατο... Το ξέρω, το δοκίμασα, δεν ωφελεί.. Γι αυτό, άσε με να ρθω μαζί σου....

    (Η σονάτα του σεληνοφωτος, Ρίτσος)
    -
    Όλοι κατοικούμε στους υπονόμους, μερικοί απο μας όμως μπορούμε να βλέπουμε τ'αστέρια..-Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Feggarenia261 στις 07-12-2006 15:23 ]


    ANASTASIA_KOZI
    27.12.2006, 18:08
    Μοναξιά;
    Ένας μεγάλος γύαλινος κόσμος που μας χωράει όλους...
    Όλοι έχουμε αισθανθεί το παγωμένο χέρι της μοναξιάς να μας αγγίζει..Ένα γλυκό άγγιγμα που δεν μπορείς να το συγκρίνεις με κανένα άλλο...
    'Ασχημη λέξη η μοναξιά κι όμως υπάρχει πάντα στο λεξικό της καρδιάς μας...
    Melissanthi
    28.12.2006, 23:05
    Παράθεση:

    Το μέλος yokor στις 15-05-2006 στις 21:10 έγραψε...

    ΑΠΟΡΙΑ ΠΡΟΣ ΕΛΥΤΗ


    «Άραγες να’ ναι η μοναξιά σ’ όλους τους κόσμους η ίδια;»
    Αναρωτιέμαι…
    Κι έξω χιονίζει άρνηση.
    Χιονίζει δυνατά κι ασταμάτητα.
    Πού’ ναι ο Ελύτης να μου απαντήσει;
    «Άραγες να’ ναι η μοναξιά σ’ όλους τους κόσμους η ίδια;»
    Ψάχνω ακόμη τον Ελύτη.
    Στον ουρανό, στη θάλασσα, στον ήλιο του΄
    και στο Ελυτονήσι.
    Μα η απάντηση δεν έρχεται. Μόνο κρύα άρνηση, ψυχρή, από χιόνι.
    «Άραγες να’ ναι η μοναξιά σ’ όλους τους κόσμους η ίδια;»





    aggeliki
    28.12.2006, 23:58
    Μοναξιά?????Ξου ρε!Ξου!
    esta
    04.01.2007, 15:35
    Γεννιόμαστε και πεθαίνουμε μόνοι μας.Το ενδιάμεσο τμήμα λέγεται ζωή.-Κάπως έτσι δεν έλεγε ο Καζαντζάκης;;
    Κατα τη γνώμη μου ο κάθε άνθρωπος πρέπει να βρίσκει ώρες για τον εαυτό του και έτσι να σκέφτεται για τη ζωή και την αναζήτηση της αλήθειας, χωρίς ωστόσο να αποκλείει τους άλλους από τη ζωή του...
    busted
    04.01.2007, 23:58
    Προσφατα περασα μια φαση που ενιωθα πολυ μονος! Ηταν το χειροτερο συναισθημα που εχω νιωσει ποτε στη ζωη μου... Νομιζα πως κανεις δεν ενδιαφεροταν για μενα και η ψυχολογια μου ειχε πεσει πολυ. Ετσι δεν μπορουσα να ασχοληθω με τιποτα γιατι σκεφτομουν ολα αυτα. Αλλα ευτυχως το εξομολογηθηκα στους φιλους μου κ εκεινοι με βοηθησαν να το ξεπερασω και να νιωσω παλι χαρουμενος!!! Τελικα η φιλια και η επαφη με τους αλλους ανθρωπους ειναι πολυ ΠΟΛΥ σημαντικη....
    TENIA
    05.01.2007, 01:13
    Παράθεση:

    Το μέλος harullis στις 22-06-2006 στις 20:03 έγραψε...

     Υπάρχουν στιγμές που θέλω να κόψω κάθε επαφή με την μοναξιά μου, γρήγορα όμως το μετανιώνω αφού γνωρίζω είναι η μόνη που δεν θα με πουλήσει ποτέ...


    Ερημιά
    Η απάθεια σου με κάνει να πονάω
    με κάνει να νιώθω απόλυτη μοναξιά
    Αυτό με κάνει να νιώθω ακόμη πιο
    θλιβερός και άθλιος

    Το σκοτάδι και το φως έχουν
    μια μεγάλη αντίθεση στην όψη
    και την αφή τους στον χρόνο μα
    δεν διαφέρουν καθόλου στον τρόπο
    ύπαρξης τους

    Όλα είναι σχετικά, σχετικά και
    παράλληλα τόσο άσχετα και
    ανομία μεταξύ τους που όσο
    κοντά τα φέρνει ο άνεμος τόσο
    πίσω τα παίρνει η θάλασσα

    Sygnwmi ean sas melagxolisa! To poihma to egra4a prin 10 meres peripou!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : harullis στις 22-06-2006 20:03 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : harullis στις 22-06-2006 20:04 ]




    Μπραβο σου!Πολυ καλο!
    TENIA
    05.01.2007, 01:51
    Παντα μονη μου ειμαι στην ουσια..Εχω κλαψει μαζι με αλλους και εχω γελασει μαζι τους αμετρητες φορες...ομως ο καθενας μας στην πραγματικοτητα κλαιει και γελαει για εκεινα που ο ιδιος νιωθει...Οταν καποιος επεφτε απο τους συμμαθητες μου και χτυπουσε εκλαιγε ενω εγω μπορει να γελουσα και να θεωρουσα αστειο το πεσιμο του...αντιθετα οταν επεφτα εγω παντα ξεκαρδιζομουν ενω οι αλλοι ανυσηχουσαν...Να ενα παραδειγμα...Ολοι μονοι μας ειμαστε παντα και παντοτε εχουμε την ευκαιρια να...κανουμε συντροφια στην μοναξια μας...Και ειναι το καλυτερο ποτε να μην αφηνουμε την μοναξια μας στην μοναξια της γιατι μεσα απο τη σιωπη βγαζουμε ολες τις λεξεις μεσα απο το χαος δημιουργηθηκαν τα παντα!!!
    Melissanthi
    05.01.2007, 21:10
    Η ζωή είναι μια solo καριέρα...
    TheDarkSideOfTheMoon
    17.10.2010, 21:35

    Νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος
    οι έρωτες μου
    οι ενοχές μου
    κρατάνε μόνο μια στιγμή κι ύστερα φεύγουν
    με αποφεύγουν

    Και νιώθω πάλι μοναξιά μέσα στο πλήθος
    μια μοναξιά μες τη δική σου την αγάπη
    κι ακούω μόνο την καρδιά μου να χτυπάει
    χτυπάει μια
    χτυπάει δυο και σταματάει

    Πόσες φορές έχω πεθάνει δε θυμάμαι
    πόσες αγάπες μου γυρίσανε την πλάτη
    έχω περάσει τα δεκάξι και φοβάμαι
    τη μοναξιά
    τη μοναξιά μες τη δική σου την αγάπη


    mary_omikron
    17.10.2010, 22:03

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 04-01-2007 στις 15:35 έγραψε...

    Γεννιόμαστε και πεθαίνουμε μόνοι μας.Το ενδιάμεσο τμήμα λέγεται ζωή.-Κάπως έτσι δεν έλεγε ο Καζαντζάκης;;
    Κατα τη γνώμη μου ο κάθε άνθρωπος πρέπει να βρίσκει ώρες για τον εαυτό του και έτσι να σκέφτεται για τη ζωή και την αναζήτηση της αλήθειας, χωρίς ωστόσο να αποκλείει τους άλλους από τη ζωή του...

    ""Ερχόμαστε απο μια σκοτεινή άβυσσο... Καταλήγουμε σε μιά σκοτεινή άβυσσο...Το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωη""  (Καζαντζακης, Ασκητική)


    kwstasagas
    17.10.2010, 22:03

    Δυο πράγματα μονάχα :

    Α/ Τους φίλους σας, τους "δικούς σας ανθρώπους", αυτούς με τους οποίους, τελοσπάντων, ζήσατε και περάσατε μαζί πράγματα ..... Μην τους αφήσετε ποτέ να νιώσουν μόνοι ..... προσπαθείτε πάντα να τους θυμίζετε ότι ... είστε εκεί, δίπλα τους, ότι δεν τους έχετε (ξε)γραμμένους .... Αν,όμως, κάποτε νιώσετε εσείς μόνοι, ότι οι φίλοι σας σάς έχουν (ξε)γράψει κλπ, τότε .... πάμε στο Β !!! 

    Β/ Μη φοβάστε τη μοναξιά !!! Μάθετε να στεκόσαστε γερά στα πόδια σας και να αντιμετωπίζετε τη ζωή με αξιοπρέπεια ακόμη κι όταν νιώθετε "τόσο μόνοι" ....  


    Tasoulami
    18.10.2010, 00:37

    Η μοναξιά έχει επτά πετσιά


    o-Zone
    18.10.2010, 13:04

    Σπάνια συμβαίνει ένας άνθρωπος να κατανοήσει βαθύτερα και σοβαρότερα τον εαυτό του σε μια περίοδο της ζωής του γεμάτη χαρά και εκπλήρωση. Σε τέτοιες στιγμές οι περισσότεροι άνθρωποι απορρίπτουν τα εξαγόμενα της προηγούμενης, μοναχικής περιόδου ως βαρύθυμες πλάνες, ρίχνονται στην εκτυφλωτική λάμψη της ευτυχίας όπου ξεχνούν και απαρνούνται το περίγραμμα της εσωτερικής τους πραγματικότητας.

    Η μοναξιά είναι μια πραγματικά εσωτερική υπόθεση, και η καλύτερη και πιο ωφέλιμη πρόοδος είναι να το συνειδητοποιήσουμε και να ζήσουμε σύμφωνα προς αυτό. Αφού άλλωστε πρόκειται για πράγματα που δεν είναι εντελώς στο χέρι μας και η επιτυχία, που ουσιαστικά είναι κάτι τόσο απλό, συντίθεται από χιλιάδες πράγματα: ποτέ δε γνωρίζουμε εξ ολοκλήρου από τι.

    Ρ.Μ. Ρίλκε


    reteos
    18.10.2010, 21:52

    Μοναξιά ;

    Ούτε στο παράδεισο δεν κάνει κάποιος μόνος  του .