ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.830 μέλη
    Aris_Arkadia
    24.04.2006, 05:02
    Γεια σε ολους, εχω να κανω μια ερωτηση,επειδη θελω να παρω οργανο.Εδω να σας πω οτι και εγω ειμαι λιγο ασχετος (οχι με την μουσικη) αλλα με τα synths και την τεχνολογια μουσικης.Εχω εναν γνωστο ομως ο οποιος επιμενει στο οτι αν παρω 2 midi controller (ενα με βαρυκεντρισμενα - πιανου και ενα με κλαβιε αρμονιου), μια επαγγελματικη και πολυ καλη καρτα ηχου,και τα συνδυασω με pc και software,δεν εχω καμια αναγκη να παρω Synth η Worksation η τελοσπαντων Hardware.Οταν του ειπα καλα ολα αυτα αλλα με τα live τι θα γινεται?Μου απαντησε...Θα παιδευεσαι λιγο αλλα στο τελος θα παιζεις αυτα που θες....Πειτε μου γνωμες γιατι το καλοκαιρι θα παω να ακουμπισω τα ευρουδακια μου και μην κανω καμια βλακεια. Ευχαριστω...
    Dharma
    15.06.2006, 18:08
    Καλησπέρα,

    Κατ' αρχάς το βρίσκω λίγο χαζό να πάρεις δύο κλαβιέ. Για πιό λόγο? Άσχετα με αυτό πάντως, δεν υπάρχει καμία γενική απάντηση σε αυτό που ρωτάς, εξαρτάται από εσένα και τις ανάγκες σου. Υπάρχουν αξιόλογες λύσεις και σε hardwware και σε software, το θέμα είναι τι χρήση θα κάνεις. Αν κάνεις πολλά λαιβ και αυτοσχεδιάζεις real-time, το hardware είναι προτιμότερο. Από την άλλη ο Η/Υ σου προσφέρει τεράστια γκάμα οργάνων σε χαμηλότερο κόστος (δεν έχει ο καθείς την δυνατότητα να αγοράζει νέο hardware κάθε μήνα..), μεγαλύτερη ευελιξία και λειτουργίες που δεν μπορεί να σου προσφέρει ένα απλό synth άλλα δεν ξέρω κατά πόσο θα σου φανούν χρήσιμες. Από την άλλη δεν είναι τόσο αξιόπιστο να παίζεις στα λαιβ έτσι, πολλά μπορεί να συμβούν..
    Πρέπει πάντως να σκεφτείς σοβαρά το γεγονός ότι ό,τι και να αγοράσεις πρέπει να έχει και τις κατάλληλες γνώσεις για να το χειριστείς, και στην περίπτωση του Η/Υ αυτό μπορεί να αποδειχτεί πολύ πολύπλοκο. Το θέμα είναι καθαρά τη χρήση θες να κάνεις, αν απλά σε ενδιαφέρει να έχεις ένα synth να παίζει πίσω από τα κομμάτια σου και κάνεις και λαιβ μην το σκέφτεσαι καν, πάρε ένα καλό hardware είναι και φθηνότερο και πιο αξιόπιστο και πιο εύχρηστο. Αν το θες για άλλη δουλειά, τότε εξαρτάται.