ελληνική μουσική
    660 online   ·  210.846 μέλη

    Εθελοντική αιμοδοσία απο τα μέλη του Musicheaven

    manblaz
    25.04.2006, 00:26
    Δεν ξερω καν τι ενεργειες χρειαζονται για να γινει κατι τετοιο (οποιος ξερει ας με διαφωτισει) αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξει μεγαλη ανταποκριση απο ολους μας.

    Ας βοηθησουμε λοιπον οσο μπορουμε γιατι αυριο ισως εμεις να χρειαζομαστε αιμα...


    kata_to_nia
    25.04.2006, 08:59
    Αν εννοεις να πάμε να δώσουμε αίμα σε κάποιες απο τις υπάρχουσες μονάδες αιμοδοσίας των μεγάλων αθηναικών νοσοκομείων, δεν χρειάζεται καμμιά ενέργεια. Απλά πάμε και δίνουμε.
    Αν βέβαια έχουμε μαζευτεί πάρα πολλοι, καλό είναι να τους έχουμε ενημερώσει εκ των προτέρων και να έχουμε κλείσει ένα ραντεβού.

    Αν τώρα εννοείς να οργανωθεί μουσικο...χαππενινγ αιμοδοσίας με την υποστήριξη του musicheaven (ωραία ιδέα) τότε θα πρέπει να συννενοηθούμε με μια κινητή μονάδα αιμοδοσίας, (αν είμαστε πολλοι και η συνάντηση γίνει σε κεντρικο σημείο σε λογική ώρα , έρχονται. )
    Εννοειται οτι θα μας...καταπιέσουν οσον αφορα το αλκοόλ..μετά..
    uNick
    25.04.2006, 14:42
    Μανώλη, πολύ καλή η ιδέα σου. Αν οι admins του mh μπορέσουν να το οργανώσουν, εγώ είμαι μέσα. Νομίζω πως η συμμετοχή θα είναι μεγάλη, και η προβολή του mh θα είναι ανάλογη...
    nefos
    25.04.2006, 15:38


    @ Ανά διαστήματα ανοίγονται topics σχετικά με άτομα που χρειάζονται αίμα.
    Πηγαίντε στην αναζήτηση του forum και γράψτε αιμοδοσία.
    Νομίζω καλύτερα να είναι ατομική η προσπάθεια αντί ομαδική.


    manblaz
    25.04.2006, 18:00
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 25-04-2006 στις 15:38 έγραψε:



    @ Ανά διαστήματα ανοίγονται topics σχετικά με άτομα που χρειάζονται αίμα.
    Πηγαίντε στην αναζήτηση του forum και γράψτε αιμοδοσία.
    Νομίζω καλύτερα να είναι ατομική η προσπάθεια αντί ομαδική.







    Απο ποτε Νεφελη μου η ατομικη προσπαθεια ειναι καλυτερη απο την ομαδικη????

    Ξερω πολλους που "βαριουνται" να πανε να δωσουν αιμα μονοι τους αλλα δεν εχουν προβλημα να το κανουν αν καποιος τους ξεσηκωσει....









    nefos
    25.04.2006, 18:43
    Quote:


    Το μέλος manblaz στις 25-04-2006 στις 18:00 έγραψε:

    Απο ποτε Νεφελη μου η ατομικη προσπαθεια ειναι καλυτερη απο την ομαδικη????

    Ξερω πολλους που "βαριουνται" να πανε να δωσουν αιμα μονοι τους αλλα δεν εχουν προβλημα να το κανουν αν καποιος τους ξεσηκωσει....





    @ Mανώλη στο συγκεκριμμένο θέμα αν κάποιοι/ες βαριούνται να σηκώσουν το κορμάκι τους και να το πάνε να του πάρουν αίμα, τότε να το κάνουν!

    Μια λύση για μένα θα ήταν να ξεσηκώσουμε τα μέλη στο να πάει ο καθένας μόνος του και να δώσει αίμα, αλλά όχι σαν και καλά αντιπρόσωποι τou site.

    Άντε λοιπόν πηγαίντε δώστε το αιματάκι σας.
    Οκ κι εγώ φοβόμουν, έτρεμα, ένιωθα λίγο ζαλισμένη αλλά το ξεπέρασα γιατί "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" (άιντε το έβαλα και το γνωμικό).

    Ακόμα διαβάζεις αυτό που γράφω; Tρέχα λέμε!
    antonys
    26.04.2006, 13:22
    poies einai oi proipotheseis gia na dvseiw aima ?

    .... i idea einai poly kali .... mprabo
    uNick
    26.04.2006, 14:33
    Βασική προϋπόθεση είναι να θέλεις ! ! !
    Από εκεί και πέρα, να είσαι "καθαρός" από όλες τις απόψεις... Αρρώστειες κάθε είδους, ουσίες (you know...), κλπ.. Και βέβαια, να μην έχεις δώσει αίμα τους τελευταίους 3 μήνες τουλάχιστον (αφορά τους εθελοντές, ή όσους έχουν δώσει αίμα για κάποιον πρόσφατα).
    Όσο για αυτό το topic, δημιουργήθηκε (αν κάνω λάθος Μανώλη, διόρθωσέ με) για να προωθήσει την συλλογική προσπάθεια, και ίσως θα ήταν και ένας καλός τρόπος για να προβληθεί το mh. Καλά αυτά που λες Νεφέλη, αλλά η εθελοντική αιμοδοσία στην Ελλάδα είναι κάτι σαν το "Αλβανός τουρίστας" που λέγαμε πριν μια δεκαετία... Η βούληση δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο... Όλοι λέμε ότι "...καλό θα ήταν να πάμε", αλλά ελάχιστοι το κάνουν.
    Πάντως προσωπικά (και το λέω μόνο για να προλάβω σχόλια, χωρίς καμία διάθεση αυτοπροβολής) δίνω τακτικά αίμα... Το κακό είναι ότι το δίνω για συγγενείς και φίλους... Δεν θα με πείραζε να το έδινα εθελοντικά, απλά ας ήταν για ξένους... Ακούγεται περίεργα, το ξέρω, αλλά νομίζω πως κανείς δεν θέλει οι δικοί του άνθρωποι να έχουν τέτοιες περιπέτειες που να χρειάζονται αίμα...
    mariaaa
    26.04.2006, 14:59
    Quote:

    Το μέλος antonys στις 26-04-2006 στις 13:22 έγραψε:

    poies einai oi proipotheseis gia na dvseiw aima ?

    .... i idea einai poly kali .... mprabo





    Προυπόθεση Βασική είναι να έχεις κλείσει τα 18.
    Επίσης αν ξέρεις ότι εισαι υπερτασικός ή υποτασικός μην πας καθόλου.
    Αυτα βέβαια τα ελεγχουν και στο κέντρο αιμοδοσίας!
    manblaz
    20.05.2007, 14:22
    http://www.aimodosia.org/

    Ριξτε μια ματια στην σελιδα, ισως αποφασισετε να γινεται και εσεις εθελοντες αιμοδοτες

    Υ.Γ η προταση ισχυει για μια οργανωμενη αιμοδοσια απο τα μελη του ΜΗ...
    Eliza21
    20.05.2007, 19:43
    δεν ξέρω..........από την ηλικία των 1.5 χρονών μου παίρνουν αίμα και δεν λέω ψέμματα, κάτι μου κάνει πλέον...........ίσως για ομαδική το συζητάω.....σάββατα δέχονται?
    dimitrapan
    21.05.2007, 08:28
    Μανώλη εξαιρετική η ιδέα σου! Στο παρελθόν έχουν γίνει κάποιες αντίστοιχες ενέργειες πέρα από τις μουσικές δραστηριότητες του ΜΗ και νομίζω πως υπήρχε και μεγάλη ανταπόκριση.

    Όσον αφορά σε μένα προσωπικά, είμαι διατεθιμένη να ξεπεράσω τη φρίκη μου για τις ενέσεις, αλλά δεν νομίζω να επιτρέπεται γιατί έχω μια μικρή καρδιακή δυσλειτουργία. Θα ξαναρωτήσω γιατί όσες μέχρι τώρα οι γιατροί που έχω ρωτήσει διχάζονται. Τέσπα θα δείξει.



    Υ.Γ.: Κι εγώ θεωρώ πως η ομαδική προσφορά είναι καλύτερη από την ατομική γιατί πολλές φορές μέσα στη ρουτίνα της καθημερινότητας, ξεχνάμε αυτά που έπρεπε να είναι αυτονόητα κι ευτυχώς που υπάρχουν και άτομα με ιδέες σαν κι αυτή για να μας "ξεκολλάνε"... Αυτά!
    Orfeus
    21.05.2007, 14:07
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 25-04-2006 στις 14:42 έγραψε...

    Μανώλη, πολύ καλή η ιδέα σου. Αν οι admins του mh μπορέσουν να το οργανώσουν, εγώ είμαι μέσα. Νομίζω πως η συμμετοχή θα είναι μεγάλη, και η προβολή του mh θα είναι ανάλογη...



    Εξαιρετική Ιδέα!!!
    Έχετε όμως χρόνο να μου/μας δώσετε;
    Αναλάβετέ το και διοργανώστε το!

    (πορτοκαλάδα)
    Zefuros
    21.05.2007, 14:32
    Πολυ καλή ιδέα!

    Αν και εγώ το αιματάκι μου κανονικά θα πρέπει να το πουλάω... βλέπετε, με την πιο σπάνια ομαδα (μηδέν αρνητικό) ειμαι περιζητητος!

    Παλιοτερα ειχα δωσει αλλη μια φορα αιμα... και μην φοβαστε, εαν εξαιρεσεις πως μετα για κανα μισαωρο πρεπει να κινεισαι χαλαρα γιατι ψιλοζαλίζεσαι, κατα τα λοιπά δεν υπάρχει πρόβλημα!

    Αντε,κανονιστε το μπας και ξεκουνηθώ και πάω και εγώ ξανά!

    (Επιπλεον κινητρα: Σε καποιες περιπτώσεις, προβλέπεται αιμοδοτική αδεια!)

    Εϊναι τα μάτια μου διαφανες αυλαίες
    Όταν τα ανοίγω βλέπω ότι να'ναι
    Όταν τα κλείνω βλέπω ότι ποθώ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Zefuros στις 21-05-2007 14:33 ]


    KAKOFONIKS
    21.05.2007, 14:35
    Και εγώ μέσα έχω δώσει ήδη μία φορά και πήγα προχθές να δώσω και δεν μου πήραν γίατι την προηγούμενη εβδομάδα είχα κάνει τρύπα στο αυτί μου !!!!!!!

    Ειδοποιήστε όταν είναι!!!!!!
    uNick
    21.05.2007, 14:41
    Παράθεση:
    Το μέλος Orfeus στις 21-05-2007 στις 14:07 έγραψε...

    Εξαιρετική Ιδέα!!!
    Έχετε όμως χρόνο να μου/μας δώσετε;
    Αναλάβετέ το και διοργανώστε το!

    Αν μιλάμε για άμεσα* δυστυχώς δεν έχω το χρόνο ούτε να αναπνεύσω... Αν το οργανώναμε για Σεπτέμβρη, πολύ ευχαρίστως.

    (* άμεσα εννοώ στους επόμενους 2-3 μήνες... το topic τρέχει από πέρυσι τον Απρίλιο, και ακόμα δεν έχουμε προχωρήσει σε κάποια κίνηση...)


    Παράθεση:
    Το μέλος Orfeus στις 21-05-2007 στις 14:07 έγραψε...
    (πορτοκαλάδα)

    Επειδή σκέτη δεν την μπορώ, θα πειράξει αν στάξω 2 σταγόνες........ βότκα?


    Tren
    21.05.2007, 15:27
    Θα μπορουσα να το οργανωσω παρεα με QueLastima σε οτι αφορα τα διαδικαστικα και τη συννενοηση με την μοναδα με μεγαλη χαραααααα και προτεινω να ξεκινησει η λιστα εθελοντων σιγα σιγα...στην οποια αν θελετε διπλα γραφετε και ομαδα αιματος!!!!!!!!!
    Ειναι μια καλη ευκαιρια να γνωριστουμε κιολας μεταξυ μας!!!!!!!!!!!!Πες μου το ρεζους σου να σου πω ποιος εισαι χαχα

    Εννοειται οτι μετα θα παμε ολοιιιιιι μαζι καπου για μαμμμμμμμμμμμμ ε?

    Aν θα θελατε να ακουσετε και καποιες ιδεες προβολης του MusicHeaven μεσω αυτης της κινησης εδω ειμαι να τις πω!
    Αυτα πρεπει να τα φωναζειιιιιιιιιιιιιιιιιιι κανειςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς για να ξυπναει τους κοιμισμενους!!!!!!!!


    ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΙΔΙΑ
    Kerato
    21.05.2007, 15:31
    Έδωσα αίμα για πρώτη φορά 25/10/2001 για μια κοπέλα από το φροντιστήριο που δεν ήξερα, μόνο και μόνο γιατί μας παρακάλεσαν, αν μπορούμε να το κάνουμε. Τότε ανακάλυψα ότι ανήκω στο 0-, αυτήν την ομάδα αίματος που θεωρείται σπάνια, ή τουλάχιστον θεωρούνταν τότε σπάνια. Από το 2001 λοιπόν, μέχρι σήμερα πηγαίνω και δίνω εθελοντικά ανά τα τακτά χρονικά διαστήματα που μου επιτρέπεται (3-4 μήνες).
    Η εθελοντική αιμοδοσία μόνο καλά μπορεί να προσφέρει. Ενδεικτικά αναφέρω την ανανέωση του αίματος του εθελοντή, την κοινωνική προσφορά, το περιοδικό τσεκ απ (το αίμα εξετάζεται για βασικές μεταδοτικές ασθένειες και αν (μακριά από μας!) υπάρξει κάποιο πρόβλημα σε ειδοποιεί το κέντρο αιμοδοσίας).
    Αυτά περί βαρεμάρας και έλλειψης χρόνου τ' ακούω βερεσέ. Σε κάποιο νοσοκομείο, να μην αναφέρω και τα πάρω πάλι στο κρανίο, έφτασαν σε σημείο να με κατηγορήσουν ότι δίνω αίμα μόνο και μόνο για να παίρνω τις¨"τιμητικές" άδειες από την υπηρεσία μου (καθότι δημόσιος υπάλληλος). Εδώ κυνηγάνε τους αιμοδότες με το τουφέκι, κι ο αχρείος νοσοκόμος τόλμησε να ξεστομίσει αυτή την κουβέντα.
    Παρά το γεγονός αυτό κι αφού ξεπέρασα το σοκ της επίθεσης σε μια πράξη αλληλεγγύης και αλτρουισμού, απευθύνθηκα σε άλλο αιμοδοτικό κέντρο και συνέχισα.
    Η ιδέα του εισηγητή του θέματος είναι αξιοθαύμαστη, αλλά μην περιμένετε ομαδικές κινητοποιήσεις για να ξυπνήσετε τη συνείδησή σας. Εγώ θα πάω την Παρασκευή το πρωί, την ημέρα των γενεθλίων μου, μια που πέρασαν ήδη 4 μήνες από την τελευταία μου εθελοντική αιμοδοσία. Όποιος μπορεί και θέλει, ας πάει στο πλησιέστερο στην περιοχή του κέντρο αιμοδοσίας κι ας θεωρήσει ότι πήγαμε μαζί.
    Εγώ θα σας σκέφτομαι εκείνη την ώρα...
    Καλή αρχή!

    Time slips by like grains of sand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 21-05-2007 20:39 ]


    Orfeus
    21.05.2007, 15:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 21-05-2007 στις 15:27 έγραψε...

    Aν θα θελατε να ακουσετε και καποιες ιδεες προβολης του MusicHeaven μεσω αυτης της κινησης εδω ειμαι να τις πω!


    Η ιδέα είναι πολύ καλή, αλλά ότι οργανώσετε, θα το οργανώσετε από μόνοι σας.

    Σαν MusicΗeaven, ΜΟΝΟ με την συγκατάθεση του Jorge!



    Jai Guru Deva Om!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 21-05-2007 16:00 ]


    manblaz
    21.05.2007, 17:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 21-05-2007 στις 15:27 έγραψε...

    Θα μπορουσα να το οργανωσω παρεα με QueLastima σε οτι αφορα τα διαδικαστικα και τη συννενοηση με την μοναδα με μεγαλη χαραααααα και προτεινω να ξεκινησει η λιστα εθελοντων σιγα σιγα...στην οποια αν θελετε διπλα γραφετε και ομαδα αιματος!!!!!!!!!
    Ειναι μια καλη ευκαιρια να γνωριστουμε κιολας μεταξυ μας!!!!!!!!!!!!Πες μου το ρεζους σου να σου πω ποιος εισαι χαχα

    Εννοειται οτι μετα θα παμε ολοιιιιιι μαζι καπου για μαμμμμμμμμμμμμ ε?

    Aν θα θελατε να ακουσετε και καποιες ιδεες προβολης του MusicHeaven μεσω αυτης της κινησης εδω ειμαι να τις πω!
    Αυτα πρεπει να τα φωναζειιιιιιιιιιιιιιιιιιι κανειςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς για να ξυπναει τους κοιμισμενους!!!!!!!!


    ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΙΔΙΑ




    Αγαπητo μελος Tren αφου μπορεις να το οργανωσεις οργανωσε το.....

    ξεκιναω εγω τη λιστα των εθελοντων και ελπιζω να ακολουθησουν και αλλοι

    manblaz Β(-)

    Υ.Γ οσο αφορα το Μ/Η θα μιλησω με τον χόρχε και βλεπουμε....αλλιως μαζευομαστε, γνωριζομαστε, δινουμε απλα αιμα και μετα παμε και για μαμμμμμμ...