ελληνική μουσική
    457 online   ·  210.845 μέλη

    Εθελοντική αιμοδοσία απο τα μέλη του Musicheaven

    Tren
    21.05.2007, 17:46
    Οk then!!!!!!!!!


    manblaz Β(-)
    Tren o(+)
    uNick
    21.05.2007, 18:42
    Παράθεση:
    Το μέλος Kerato στις 21-05-2007 στις 15:31 έγραψε...

    Αυτά περί βαρεμάρας και έλλειψης χρόνου τ' ακούω βερεσέ.

    Το γεγονός ότι δίνεις αίμα εθελοντικά σε τιμά! Η παραπάνω φράση όμως πιστεύω ότι είναι κατά το ήμισυ αυστηρή. Ok, το να λέει κάποιος "άσε ρε, πού να τρέχω τώρα..." είναι όντως πολύ κάπως... Την έλλειψη χρόνου του καθενός όμως δεν μπορείς να την κριτικάρεις, απλά γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τί έχει να κάνει όλη μέρα κάποιος που ενδεχομένως δεν έχει την ίδια πολυτέλεια (χρόνου, εννοώ) με εσένα. Αφού μπορείς και το κάνεις, σου δίνω χίλια μπράβο. Εγώ (και ο κάθε "εγώ") όμως ξέρεις αν αντικειμενικά μπορώ να βρω το χρόνο?...

    Πάντως, ξαναλέω ότι εφ'όσον κανονιστεί κάτι στο κοντινό μέλλον, θα κάνω ό,τι μπορώ για να έρθω κι εγώ. (αν θέλετε, βάλτε μέ στην "λίστα εθελοντών", αλλά με ένα ερωτηματικό)

    Kerato
    21.05.2007, 20:43
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 21-05-2007 στις 18:42 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος Kerato στις 21-05-2007 στις 15:31 έγραψε...

    Αυτά περί βαρεμάρας και έλλειψης χρόνου τ' ακούω βερεσέ.

    Το γεγονός ότι δίνεις αίμα εθελοντικά σε τιμά! Η παραπάνω φράση όμως πιστεύω ότι είναι κατά το ήμισυ αυστηρή. Ok, το να λέει κάποιος "άσε ρε, πού να τρέχω τώρα..." είναι όντως πολύ κάπως... Την έλλειψη χρόνου του καθενός όμως δεν μπορείς να την κριτικάρεις, απλά γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τί έχει να κάνει όλη μέρα κάποιος που ενδεχομένως δεν έχει την ίδια πολυτέλεια (χρόνου, εννοώ) με εσένα. Αφού μπορείς και το κάνεις, σου δίνω χίλια μπράβο. Εγώ (και ο κάθε "εγώ") όμως ξέρεις αν αντικειμενικά μπορώ να βρω το χρόνο?...

    Πάντως, ξαναλέω ότι εφ'όσον κανονιστεί κάτι στο κοντινό μέλλον, θα κάνω ό,τι μπορώ για να έρθω κι εγώ. (αν θέλετε, βάλτε μέ στην "λίστα εθελοντών", αλλά με ένα ερωτηματικό)




    Εσύ πολύ κόντρα μου πας τελευταία. 2 φορές το χρόνο δεν πας διακοπές κάπου; ένα 3ήμερο, μια αργία, ένα απόγευμα δε μπορείς να πεταχτείς για μια αιμοδοσία; Τα νοσοκομεία και τα αιμοδοτικά κέντρα δεν κλείνουν ποτέ ξέρεις. Από την άλλη, δεν είναι ανάγκη να δίνεις 3 ή 4 φορές το χρόνο. Αν δίναμε όλοι 1-2 φορές το χρόνο θα καλύπταμε σε μεγάλο ποσοστό τις ανάγκες των ασθενών για αίμα...
    uNick
    21.05.2007, 21:01
    Δεν σου πάω κόντρα βρε... Στην πρώτη σελίδα θα δεις το περσινό post μου, όπου λέω ότι δίνω αίμα. Ατυχώς, όσες φορές έδωσα ήταν πάντα για δικά μου άτομα, και μάλιστα 2 φορές αναγκάστηκα να τους πω ψέμματα για να μου πάρουν, γιατί αν τους έλεγα ότι είχα ξαναδώσει πριν 1 μήνα δεν θα μου παίρνανε... Η τύχη (ή ατυχία) το έχει φέρει έτσι ώστε να δίνω αίμα 2-3 φορές το χρόνο την τελευταία δεκαετία...

    Και, για να μην έχεις λανθασμένη εικόνα, σου ξαναλέω μπράβο που δίνεις αίμα, και μακάρι να το έβλεπαν και άλλοι τόσο ζεστά όσο εσύ.

    Tren
    21.05.2007, 21:22
    manblaz Β(-)
    Tren o(+)
    uNick ?
    Kerato
    21.05.2007, 21:25
    Αρχικά να πω ότι μου πας κόντρα γενικά και σε άλλα θέματα που έχουμε "συναντηθεί", αλλά ως γνωστόν ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΩ!!!
    Στη συνέχεια πρέπει να σε κατσαδιάσω και να τ' ακούσουν όλοι όσοι αντιλαμβάνονται τη σημασία του να είσαι αιμοδότης...

    Έκανες πάρα πολύ άσχημα που είπες ψέμματα στο αιμοδοτικό κέντρο. Εθελοντής αιμοδότης σημαίνει ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΑΤΟΜΟ.
    Σε καμία περίπτωση δεν αποκρύπτουμε στοιχεία που μπορεί να βλάψουν το λήπτη του αίματός μας, αλλά ούτε τον εαυτό μας. Αν για παράδειγμα είχαμε σεξουαλική επαφή χωρίς προφύλαξη με άτομο που δε γνωρίζουμε την κατάσταση της υγείας του, τις συνήθειές του και άλλες λεπτομέρειες τέτοιου είδους, χωρίς να έχουν περάσει τουλάχιστον 4 μήνες και χωρίς να ελέγξουμε την πιθανότητα να έχουμε κολλήσει κάτι (υπόψιν ότι ο HIV δεν ανιχνεύεται από το anti-HIV test τους πρώτους μήνες) δε δίνουμε αίμα.

    Με την ίδια λογική όταν είναι επείγουσα ανάγκη για δικό μας άνθρωπο και δεν έχει περάσει το απαραίτητο χρονικό διάστημα που να μας επιτρέπει να ξαναδώσουμε αίμα, ζητάμε από φίλους ή από άτομα που έχουν φιάλες στο λογαριασμό τους από παλαιότερες αιμοδοσίες τους.

    Για τέτοιες περιπτώσεις, όποιος χρειαστεί αίμα μπορεί να μου ζητήσει μέσω ΠΜ. Υπάρχει απόθεμα.


    Tren
    21.05.2007, 22:19
    Τα οποια πρακτικα μου αυτη τη στιγμη ειναι το πακετο απο τα τσιγαρα μου..

    Θελω να γραψω σε τετραδιο






    Οrfeus?Kakofoniks?Eliza 21?
    Δωσμουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ τ'αθανατο νεροοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο
    νεροοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο
    απ'την καρδια σουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ
    χιλιες φορες ν'αναστηθωωωωωωωωωωωω
    χιλιες να μαι δικιαααααααα σουυυυυυυυυ
    Eliza21
    22.05.2007, 01:17
    και εγώ μέσα αν γίνει Σάββατο...


    ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΉΣΕΤΕ Κ ΕΣΕΊΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ..........
    ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΧΑΡΙΣΤΕ ΕΝΑ ΜΥΝΗΜΑ ΕΛΠΙΔΑΣ....

    Tren
    22.05.2007, 16:11
    To λοιπον επειδη ως γνωστον καλες οι θεωριες αλλα καλυτερη η πραξη κι επειδη οσοι συνηθως βρισκουν χαριτωμενες καποιες ιδεες μενουν απλως στην εκφραση του θαυμασμου τους ............


    αγαπητοι Manblaz,Eliza21 αν θελετε δινουμε ραντεβουδακι μεσω ΠΜ το αλλο Σαββατο (αυτο δυστυχως και ευτυχως θα ειμαι Σαντορινη) παμε δινουμε αιμα και μετα καφεδακι.Να τα πουμε κιολας!!!

    Για να ψαξω να δω και τι μουσικη ακουτε γενικως να σας γραψω κανα cd ενθυμιο της προσεχους αιματοβαμμενης μας γνωριμιας!!!!!


    Ποιος ειπε οτι τρεις ανθρωποι ειναι λιγοι?
    Οταν κανουν οτι λενε ειναι υπεραρκετοι.Αλιμονο στους πολλους που κανουν ακριβως το αντιθετο..η ακομα χειροτερα δεν κανουν τιποτα απολυτως..
    manblaz
    22.05.2007, 20:53
    Μεσα για το αλλο Σαββατο....(αν γινεται σχετικα νωρις 10-12)

    Θα χαρω πολυ να σας γνωρισω και απο κοντα....

    Αντε βρε και οι υπολοιποι......θα εχουμε και πορτοκαλαδες......
    Eliza21
    22.05.2007, 22:19
    Παράθεση:

    Το μέλος manblaz στις 22-05-2007 στις 20:53 έγραψε...

    Μεσα για το αλλο Σαββατο....(αν γινεται σχετικα νωρις 10-12)

    Θα χαρω πολυ να σας γνωρισω και απο κοντα....

    Αντε βρε και οι υπολοιποι......θα εχουμε και πορτοκαλαδες......



    Mέσα και εγώ για το άλλο Σάββατο, τις ώρες που λέει και ο φίλτατος Μάνος.......ξέρει κανείς πόση ώρα κρατά η διαδικασία??????????
    Kerato
    22.05.2007, 22:58
    Η διαδικασία αυτή καθαυτή δεν είναι ούτε 10 λεπτά. Αλλά γενικά, πας εκεί, συμπληρώνεις ένα ερωτηματολόγιο, σου τσιμπάνε το δάχτυλο και παίρνουν μια σταγονίτσα αίμα για να μετρήσουν τον αιματοκρίτη σου, σου μετράνε την πίεση κι αν όλα έιναι εντάξει, σου ανοίγουνε καρτέλα (μόνο για την πρώτη φορά αυτό) και πας στην πολυθρόνα.
    Αράζεις. Σου σφίγγουν το μπράτσο μ' ένα λάστιχο και βρίσκουν την πιο δυνατή σου φλέβα. Σου περνούν τη βελονίτσα στη φλέβα, λύνουν το λάστιχο κι εσύ απλώς ανοιγοκλείνεις τη γροθιά σου αργά και ήρεμα για τα επόμενα, λιγότερα από 10, λεπτά.

    Όταν τελειώσει σου προσφέρουν χυμό και μπισκότα ή κράκερς και σου ζητούν να μείνεις καθιστός, να φας, να πιεις κι έπειτα ν' αποχωρήσεις με την κάρτα του εθελοντή αιμοδότη στην τσέπη σου!

    Καλό είναι οι μπλούζες που θα φοράτε να έχουν μανίκι ως τον αγκώνα ή λίγο πιο πάνω πάντως όχι αμάνικο, γιατι το λάστιχο μπορεί να πονέσει.
    Tren
    22.05.2007, 23:09
    Καλε, Kerato ,θα μπορουσες αν συμφωνουν και τα υπολοιπα παιδια να ερθεις κι εσυ εστω για παρεουλα αφου αιμα θα δωσεις αυτην την παρασκευη μονος/η σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




    Eliza21
    22.05.2007, 23:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 22-05-2007 στις 22:58 έγραψε...

    Η διαδικασία αυτή καθαυτή δεν είναι ούτε 10 λεπτά. Αλλά γενικά, πας εκεί, συμπληρώνεις ένα ερωτηματολόγιο, σου τσιμπάνε το δάχτυλο και παίρνουν μια σταγονίτσα αίμα για να μετρήσουν τον αιματοκρίτη σου, σου μετράνε την πίεση κι αν όλα έιναι εντάξει, σου ανοίγουνε καρτέλα (μόνο για την πρώτη φορά αυτό) και πας στην πολυθρόνα.
    Αράζεις. Σου σφίγγουν το μπράτσο μ' ένα λάστιχο και βρίσκουν την πιο δυνατή σου φλέβα. Σου περνούν τη βελονίτσα στη φλέβα, λύνουν το λάστιχο κι εσύ απλώς ανοιγοκλείνεις τη γροθιά σου αργά και ήρεμα για τα επόμενα, λιγότερα από 10, λεπτά.

    Όταν τελειώσει σου προσφέρουν χυμό και μπισκότα ή κράκερς και σου ζητούν να μείνεις καθιστός, να φας, να πιεις κι έπειτα ν' αποχωρήσεις με την κάρτα του εθελοντή αιμοδότη στην τσέπη σου!

    Καλό είναι οι μπλούζες που θα φοράτε να έχουν μανίκι ως τον αγκώνα ή λίγο πιο πάνω πάντως όχι αμάνικο, γιατι το λάστιχο μπορεί να πονέσει.




    Αουτς!!!!!!!!!!!!!!!!! παραστατικότατο είσαι..........

    Eliza21
    22.05.2007, 23:25
    Παράθεση:

    Το μέλος QueLastima στις 22-05-2007 στις 23:06 έγραψε...

    Ώραια
    Να 'σται καλά παιδιά για την αποφασή σας να υλοποιήσουμε την ιδέα του manblaz
    Όποτε το ραντεβού κανόνιζετε για το επόμενο Σάββατο έξω από το νοσοκομέιο ΓΕΝΙΚΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΓΕΝΗΜΑΤΑ Λ. Μεσογείων 154
    Μπορούμε να βρεθόύμε στις 10:00 έξω από το νοσοκομείο ή άν σας βολεύει και έσας στο σταθμό του Μετρο "Εθνική Άμυνα" γιατι είναι πολύ κοντα΄στο νοσοκομείο. Αυτές είναι οι προτάσεις
    Πείτε μου τι σας βολεύει και θα πάρουμε τιν τελική απόφαση την επόμενη εβδομάδα που θα πλησιάζει και το Σάββατο. Με την ελπίδα ότι έως τότε θα έχει αυξηθεί η λίστα μας.




    Εθνική άμυνα με βολεύει προσωπικά.............λίστα δεν βλέπω.......
    Tren
    22.05.2007, 23:31
    χαχα Eliza I like your style!!!!!




    Με λενε Tren .Σκετο Τren. Δεν φοβαμαι τις βελονες
    Τα κουνουπια φοβαμαι




    Που ειναι η λιστα ΟΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ???
    MyNameIsDo
    22.05.2007, 23:40
    Να σας στείλω και μια φιάλη υπερατλαντική?
    Tren
    22.05.2007, 23:48
    Εγω μια φορα ανεβαινω πολυ συχνα πανω στα μερη σου Do!
    Οργανωσε κατι κι εκει .Τοσος κοσμος εδω μεσα
    MyNameIsDo
    22.05.2007, 23:56
    Κάτσε να πάω πρώτα εγώ εκεί και βλέπουμε.
    Καλή συνέχεια να έχετε παιδιά!!
    Eliza21
    22.05.2007, 23:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 22-05-2007 στις 23:31 έγραψε...

    χαχα Eliza I like your style!!!!!




    Με λενε Tren .Σκετο Τren. Δεν φοβαμαι τις βελονες
    Τα κουνουπια φοβαμαι




    Που ειναι η λιστα ΟΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ???




    αααααααααα τα κουνούπια τα φοβάμαι και εγώ όντας αλλεργική.......
    Με λένε Εliza21 και δεν είμαι καλά...,,,φοβάμαι κάθε τι που έχει σχέση με βελόνα...
    είμαι σοβαρά γιατρε?