ελληνική μουσική
327 online   ·  204.774 μέλη

Εθελοντική αιμοδοσία απο τα μέλη του Musicheaven

manblaz
Σολίστ
Chat
24.05.2007, 00:30
Παράθεση:

Το μέλος Tren στις 23-05-2007 στις 22:44 έγραψε...

Παιδια εκτιμω πολυ την θεση σας απεναντι στο θεμα και δεν νομιζω ειλικρινα να υπαρχει και καποιος απ'ολα τα μελη που να βλεπει την προσπαθεια αρνητικα.Θελω να καταληξω λοιπον λεγοντας πως αν δεν μπορειτε πρακτικα να συνδραμετε δεν χρειαζεστε να απολογειδικαιολογειστε.Οκ?

Αλλιως να ανοιξω εγω ενα ΝΕΟ ΘΕΜΑ"Ευχαριστως ναι ...αλλα οχι..."

Συμφωνω απολυτα με την tren, ολα τα αλλα ειναι λογια για να αγαπιομαστε....

ο καθενας εχει τους λογους του για να κανει ή να μην κανει κατι....απλα δεν ειναι απαραιτητο ουτε του ζητησαμε να τους παραθεσει...αλλωστε δεν ειπαμε σε κανεναν να ερθει με το ζορι ωστε να ψαχνει δικαιολογια να μην ερθει

Πρεπει επισης να συμφωνησω με την νεφελή σε κατι..." ο εθελοντισμος δεν διαλαλειται αλλα γινεται" ισως λοιπον επρεπε να το κανω μονος μου (οπως κανω και ενα σωρο αλλα πραγματα) αλλα σκεφτηκα μηπως παρασυρω και κανεναν ακομα που το σκεφτεται και δεν ειχε την ευκαιρια μεχρι τωρα

μαλλον εκανα λαθος και ζηταω συγχνωμη....

Tren
Σολίστ
Chat
24.05.2007, 00:34
Θελω να λεω και μονο αυτο
να σας μιλω αφου παρατηρω
θελω μια αποψη να παρω
να χω κι εγω να σχολιαζω
οπου φωλια θελω κλαδακι
να το κρατω στο στομα, στο δοντακι
φυλαω τσιλιες μερες τωρα
και θελω να ξεσπασει μπορα
εγω θ'ανοιγω ολονων τα δωρα
και θα πατω σε καθε μερος
ετσι ειμαι εγω απο παλια και απο τωρα
μπορεις να με φωναζεις νεφος
Δεν βρισκω λογο για να κανω θεμα
αποψε λεω να πω και κατι για το αιμα....

Αγαπητη και ευερεθιστη Nefos υποδειξε μου κι αλλο τι να πω και τι να κανω δεν με ενοχλει.Ο εθελοντισμος ειναι κατι που δεν διαλαλειται και αυτος ειναι ενας λογος που δεν υφισταται κιολας.Οταν ανθρωποι που το χουν... την εχουν την διαθεση και την δυνατοτητα να βοηθησουν δινοντας αιμα αλλα δυστυχως δεν γνωριζουν τιποτα για την διαδικασια και βρισκουν τοιχους σαν κι εσενα γυρω τους αναγκαστικα θα παρατησουν την προσπαθεια.Δεν πιστευω οτι εισαι αιμοδοτρια .Αν ησουν δεν θα μιλουσες ετσι!
Eliza21
Σολίστ
Chat
24.05.2007, 00:40
Παιδάκια να ηρεμισουμε λιγάκι .......ένα καλό πάμε να κάνουμε μην μας βγει ξυνό.........σας θέλω ΚΥΡΙΕΣ εντάξει?????
nefos
MusicHeaven Guru
Chat
24.05.2007, 00:40
Παράθεση:

Το μέλος Tren στις 24-05-2007 στις 00:34 έγραψε...

Αγαπητη και ευερεθιστη Nefos υποδειξε μου κι αλλο τι να πω και τι να κανω δεν με ενοχλει.Ο εθελοντισμος ειναι κατι που δεν διαλαλειται και αυτος ειναι ενας λογος που δεν υφισταται κιολας.Οταν ανθρωποι που το χουν... την εχουν την διαθεση και την δυνατοτητα να βοηθησουν δινοντας αιμα αλλα δυστυχως δεν γνωριζουν τιποτα για την διαδικασια και βρισκουν τοιχους σαν κι εσενα γυρω τους αναγκαστικα θα παρατησουν την προσπαθεια.Δεν πιστευω οτι εισαι αιμοδοτρια .Αν ησουν δεν θα μιλουσες ετσι!

@ Τren, λυπάμαι αν σου χαλάω τη ζαχαρένια αλλά ναι, είμαι αιμοδότρια.

Όσο για τους χαρακτηρισμούς (βλέπε αγαπητή και ευερέθιστη), τους βρίσκω περιττούς για το πρόσωπό μου. Καμμία ανάγκη να σου υποδείξω δεν έχω, αλλά επέτρέψε μου να διαφωνώ κάθετα όταν ξαφνικά γίνεται ένα διθύραμβος για κάτι τέτοιο. Ο μανώλης και πολύ σωστά έθεσε το θέμα, ας έδινε ο καθένας το όνομά του και τέλος.
QueLastima
Βασική Νότα
Chat
24.05.2007, 00:42
Kerato,Έχεις δίκιο ότι είναι διαφορετικό το όριο για άνδρες και γυναίκες γι'αυτό και ανέφερα 38 με 40. Το όριο του αιματοκρίτη για να είναι σε θέση να δώσει αίμα για τις γυναίκες είναι το ελάχιστον 38 και για τους άντρες το 40

Eliza21 μην φοβάσαι δίπλα σου θα είμαστε δεν θα πάθεις τίποτα.

Nefos λυπάμαι πολύ όταν ακούω το "Πολύ ζήτημα για το τίποτα" γιατί για κανέναν από εμάς δεν είναι τίποτα είναι πάρα πολλά.....και ακόμα και ένας από την λίστα να καταφέρει να δώσει αίμα είναι σημαντικό!!!!!! δεν είναι τίποτα.
Λες πως Ο εθελοντισμός δεν διαλαλείται αλλά γίνεται.......το θέμα είναι ότι μιλάμε και μιλάμε κα μιλάμε συνέχεια για αυτό το θέμα γιατί είναι "ντροπή" μέσα σε ένα forum τόσο μελών τα η λίστα αυτή να αποτελείται από μόνο 3 άτομα.....

Όπως επισής μερικά άτομα ζητάν περισσότερες πληροφορίες για να μπορέσουν να συμμετέχουν είναι απολύτως σεβάστό και κατανοήτο......εδώ είμαστε για να λύσουμε οποιαδήποτε απόρια γνωρίζουμε σε αυτό το θέμα ώστε σιγά σιγά να ενημερωθούν όλοι και να ενισχυθεί η προσπάθεια.

Και όταν μιλάμε για αίμα και για ζωή θα το διαλλαλω με οποιονδήποτε τρόπο και ακόμα και μετά το Σάββατο που θα πάμε θα συνεχιστεί αυτή η προσπάθεια.....
Από ότι να γράψω ένα ανέκδοτο η ένα στιχάκι προτιμώ να γράψω πιο είναι το όριο του αιματοκρίτη, πόσο διαρκεί η διαδικασία και το τι χρειάζεται να κανει κάποιος.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΙΨΗ ΑΠΟ ΑΙΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και θα το φωνάζω όπως θα φωνάζω ένα μεγάλο μπράβο στην τριμελή λίστα που αφήνουν ότιδηποτε είχαν να κάνουν(από το να κοιμηθούν, από το να δουλέψουν. από το να πιουν καφέ) και θα ερθουν στο νοσοκομείο να δώσουν αίμα.
Ναι είναι εθελοντές και νιώθω την ανάγκη να το διαλαλισω!!!!!!!!!!
manblaz
Σολίστ
Chat
24.05.2007, 00:47
Παράθεση:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΙΨΗ ΑΠΟ ΑΙΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και θα το φωνάζω όπως θα φωνάζω ένα μεγάλο μπράβο στην τριμελή λίστα που αφήνουν ότιδηποτε είχαν να κάνουν(από το να κοιμηθούν, από το να δουλέψουν. από το να πιουν καφέ) και θα ερθουν στο νοσοκομείο να δώσουν αίμα.
Ναι είναι εθελοντές και νιώθω την ανάγκη να το διαλαλισω!!!!!!!!!!

Δυστυχως QueLastima εμεις οι Ελληνες αν δεν μας συμβει κατι δεν του δινουμε σημασια (και οταν μας συμβει παρακαλαμε γνωστους και αγνωστους για λιγη βοηθεια)

Ελπιζω και ευχομαι κανενας και ποτε να μην χρειαστει αιμα...
nefos
MusicHeaven Guru
Chat
24.05.2007, 00:51

@ QueLastima μάλλον όταν διάβασες αυτά που έγραψα, θέλησες να εστιάσεις σε κάποια από αυτά που έγραψα. Δεν σε αδικώ, είναι ίσως που είμαι διαφορετική σε τέτοιου είδους θέματα, μπαίνω, ανεβάζω ένα σχετικό topic, ενημερώνω και αφήνω τον άλλον να αποφασίσει.

Και για να ξεκαθαρίσω αυτό που προφανώς παρερμηνεύτηκε (ήμουν σίγουρη ότι θα πέσετε να με φάτε): είμαι αιμοδότρια, υποστηρίζω τον εθελοντισμό, διαφωνώ σ΄αυτού του στυλ την προσέγγιση, έτσι όπως έγινε εδώ και για αυτό και θεωρώ πως δεν απέδωσε σε παραπάνω μέλη.
QueLastima
Βασική Νότα
Chat
24.05.2007, 00:52
Έτσι ακριβώς είναι manblaz ότι δεν χτυπάει την "πόρτα" μας δεν μας άφορα......
Μακάρι η ευχή σου να έπιανε αλλά δυστηχώς ήδη η ζήτηση για αίμα είναι πολύ μεγαλύτερη από την προσφορά.....
QueLastima
Βασική Νότα
Chat
24.05.2007, 00:54
Παράθεση:

Το μέλος nefos στις 24-05-2007 στις 00:51 έγραψε...
διαφωνώ σ΄αυτού του στυλ την προσέγγιση, έτσι όπως έγινε εδώ και για αυτό και θεωρώ πως δεν απέδωσε σε παραπάνω μέλη.

Τι θα πρότινες να γίνει??? Η διαθεσή μου δεν είναι να διαφωνήσω μαζί σου αλλά να γεμίσει η λίστα...
τι προσέγγιση προτίνεις για να γεμίσει η λίστα???
nefos
MusicHeaven Guru
Chat
24.05.2007, 01:04
Παράθεση:

Το μέλος QueLastima στις 24-05-2007 στις 00:54 έγραψε...

Τι θα πρότινες να γίνει??? Η διαθεσή μου δεν είναι να διαφωνήσω μαζί σου αλλά να γεμίσει η λίστα...
τι προσέγγιση προτίνεις για να γεμίσει η λίστα???

@ Να, κάτι τέτοιο όπως τα παρακάτω μοιάζει να έχει λειτουργήσει λίγο καλύτερα...

επείγουσα ανάγκη για αιμοπετάλια ή αίμα

ανάγκη για αιμοπετάλια ή αίμα

ανάγκη για αίμα, επείγον!

ανάγκη για αίμα
Tren
Σολίστ
Chat
24.05.2007, 01:07
Στους αγονους δρομους αυτης της κρυας πολης που καπου μεσα στην κοιλια της μενεις κι εσυ προσπαθουν μεσα απο τις στριμωγμενες πλακες να ανθισουν μικρα ταπεινα τριφυλλακια.Μην τα πατας επιτηδες και λες πως δεν τα ειδες.

Αλλος τα ψαχνει απελπισμενα οπως εσυ το κατι αλλο σου...

Και ειναι στα γονατα με απλωμενα χερια .Γδερνει αγκωνες για να βρει αυτο που εσυ του κρυβεις με την μποτα σου.Παρε το ποδι σου πιο κει .Εχει για ολους ...
Μικρα ταπεινα τριφυλλακια ειναι.Ετσι κι αλλιως θα τα παταγες...

Ενα να παρει τουλαχιστον .Να το δειξει καπου...να το δειξει σε ολους αυτους που στοιχηματισαν ολο τους το βιος πως δεν υπαρχουν αυτα τα τριφυλλακια!Και μια ζωη δεν κανουν τιποτ'αλλο απ'το να χανουν αυτο το ΕΝΑ ,ΜΟΝΑΔΙΚΟ,ΙΔΙΟ στοιχημα...

Εγω θα ειμαι εκει και μονη μου και με παρεα και οπως να'ναι.

Τελος γιατι ανακατευομαι κιολας!
vouliakis
Βετεράνος
Chat
24.05.2007, 01:12
Παράθεση:

Το μέλος QueLastima στις 23-05-2007 στις 23:16 έγραψε...

Από όσο γνωρίζω το κατώτατο όριο για να δώσεις αίμα είναι περίπου 38 με 40

Με ποιά ακριβώς ιδιότητα μιλάς, Quelastima? Είσαι γιατρός? Είσαι σε κάποιον αναγνωρισμένο σύλλογο αιμοδοτών? Στο προφίλ σου, ας πουμε, δεν υπάρχει ούτε το μικρό σου όνομα.
Μήπως είναι "επικίνδυνη" τελικά αυτή η συζήτηση?
Και, στο κάτω-κάτω: δεν υπάρχει συμμετοχή (προς το παρόν) από τα μέλη του MusicHeaven...
Ή, απλά γουστάρουν να το κάνουν (ιδιωτική πρωτοβουλία) και δεν θέλουν να το διαλαλούν... Δεν είναι ανάγκη να το ζορίζουμε το πράγμα...
Let it roll

QueLastima
Βασική Νότα
Chat
24.05.2007, 01:27
Όχι δέν είμαι γιατρός........!!!!Ούτε σε αναγνωρισμένο σύλλογο αιμοδοτών...!!!!!!
Σαφώς και είναι επικύνδηνη η συζήτηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τους περιμένω έξω απο το Γενηματά για να τους απαγάγω!!!!!!! ΄
Ας σοβαρευτουμέ λιγάκι σας παρακάλω !!!!!!!!!!!!και τα στοιχεία μου μικρά μεγάλα τηλέφωνα ΑΦΜ και όλα τα συναφή θα τα έχουν όσα μέλη θέλησουν να έρθουν απαιτούνται ούτως η άλλως για το πως θα βρεθούμε!!!!!

Νεφος ακόμα αναρωτιέμαι για την προσέγγιση φταιέι ο τίτλος δηλαδή που χρησιμοποιήθηκε έπρεπε να πούμε υπάρχει ανάγκη!!!!!!!!!! ή να αναφέρουμε συγκεκριμενα στοιχεια?????????Δεν καταλαβαίνω!!!!!!!!!

vouliakis
Βετεράνος
Chat
24.05.2007, 01:31
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ... Να σοβαρευτούμε και να μην πιέζουμε καταστάσεις...

nefos
MusicHeaven Guru
Chat
24.05.2007, 01:34
Παράθεση:

Το μέλος QueLastima στις 24-05-2007 στις 01:27 έγραψε...

Νεφος ακόμα αναρωτιέμαι για την προσέγγιση φταιέι ο τίτλος δηλαδή που χρησιμοποιήθηκε έπρεπε να πούμε υπάρχει ανάγκη!!!!!!!!!! ή να αναφέρουμε συγκεκριμενα στοιχεια?????????Δεν καταλαβαίνω!!!!!!!!!

@ Λέω πως το ειδικό (βλέπε τα topics που ανέφερα) μοιάζουν να λειτουργούν καλύτερα από κάτι γενικό (βλέπε την ομαδική εθελοντική αιμοδοσία).

Steppenwolf
Σολίστ
Chat
24.05.2007, 01:55
Παιδιά ας ηρεμήσουμε λίγο..
Και συγγνώμη αν αναστάτωσα το topic με την ερώτησή μου.
Απλά πληροφοριακά ρώτησα.. εννοείται την απάντηση όταν έρθει η ώρα θα την τσεκάρω με τους αρμόδιους.

Tren
Σολίστ
Chat
24.05.2007, 01:59

Manblaz
Tren
Eliza21

MyNameIsDo
Συγχορδία Μινόρε
Chat
24.05.2007, 02:13
Σχετικά άσχετο...
Θα πάω να δώσω αίμα όταν επιστρέψω στη Θεσσαλονίκη.
Καλή συνέχεια παιδιά.
Kerato
Σολίστ
Chat
24.05.2007, 16:56
Πολύ χαλάστηκα με την τροπή της κουβέντας εδώ. Οι καλές προθέσεις πήγανε στράφι...
Όπως γίνεται συνήθως δηλαδή.
Nefos, σε είχα σε εκτίμηση ως τώρα, αλλά απ' ό,τι φαίνεται, έκανα λάθος. Ο καθένας τη σήμερον ημέραν κοκορεύεται για χίλια δυο πράγματα που δεν αξίζει ούτε στο ελάχιστο να είναι κανείς περήφανος γι' αυτά. Γιατί ένας εθελοντής αιμοδότης να μη νιώθει περήφανος για τον εαυτό του; Δεν είναι μια οποιαδήποτε μορφή εθελοντισμού, ούτε για τους Ολυμπιακούς Αθήνα 2004 μιλάμε, ούτε για τον καθαρισμό των ακτών. Μιλάμε για ανθρώπους που χωρίς αίμα είναι καταδικασμένοι να πεθάνουν. Κι οι εθελοντές αιμοδότες σώζουν ζωές.

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν πού είναι το πρόβλημά σας να διαλλαλείται αυτή η προσπάθεια. Το ότι υπήρχε ανταπόκριση σε συγκεκριμένες περιπτώσεις καταδεικνύει αυτό ακριβώς που θέλει να αντιστρέψει αυτή η κίνηση του manblaz. Όχι περιστασιακά, όχι για τον ξάδερφο του φίλου μας από το ΜΗ, όχι όταν "μας χτυπήσει την πόρτα". Εφόσον είμαστε κατάλληλοι ας γίνουμε εθελοντές. Αυτό είναι το μήνυμα αυτού του τόπικ, κατά την άποψή μου.

Και ποιό το κακό να πεί κανείς ότι σου σφίγγουν το χέρι με το λάστιχο, ή ότι η ποσότητα που σου παίρνουν είναι 450ml, ότι ο οργανισμός το αναπαράγει σε 2 ημέρες μετά την αιμοδοσία ή ότι το φυσιολογικό επίπεδο αιματοκρίτη είναι 38-40;;;

Ώρες - ώρες δε σας καταλαβαίνω...
manblaz
Σολίστ
Chat
24.05.2007, 19:12
1.Νεφελη μου ξερεις πως σε αγαπαω αλλα μερικες φορες δεν εχεις δικιο....

Που ξερεις οτι το "ειδικο" ειχε αποτελεσματα????? (κατα την ταπεινη μου αποψη δεν πιστευω να πηγε κανενας, μακαρι να κανω λαθος)

Γιατι να φτασει το "ειδικο" ωστε να δειξουμε ποσο καλοι ανθρωποι ειμαστε??? Οταν συμβει δεν ειναι καλυτερο να μην μαθει κανενας τιποτα πολυ απλα γιατι υπηρχε διαθεσιμο αιμα...?

2. Αγαπητε vouliaki ποιος ζοριζει τα πραγματα???? δεν ειδα κανεναν ουτε να παρακαλει ουτε να εξαναγκαζει καποιον να δωσει αιμα...

αληθεια οι manblaz, tren, eliza21 δεν ειναι μελη του Μ/Η????

εγω απλα ηθελα να συνδυασουμε εναν καφε με την αιμοδοσια....δεν πετυχε και δεν τρεχει τιποτα στο κατω κατω , εμεις να ειμαστε καλα

Υ.Γ ΜΑΚΑΡΙ Παναγιωτη μου να μην δηλωσει κανενα μελος και να παει απο μονο του να δωσει αιμα ΜΑΚΑΡΙ