ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Κοντολίζα Ραις ....και η εξωτερική πολιτική του γλυψίματος....

    maroulaki_321
    25.04.2006, 16:20
    Ετυχε κανείς να δεί ειδήσεις? Το αίσχος των δηλώσεων της Ντόρας?
    "Η Αμερική χρόνια φίλη και σύμμαχος χώρα που συνεργάστηκε με την Ελλάδα για επενδύσεις πάντα με σεβασμό στη δημοκρατία και τον πολιτισμό?"

    Δεν αντέχω αλλο ρε παιδιά. Δεν αντέχω το γλυψιμο στις ΗΠΑ. Και μου λενε να δω την σκληρη πραγματικότητα. Οτι χερι που δεν μπορεις να δαγκωσεις γλυψτο. Μα στάση ζωής είναι αυτη? Αυτο ειναι ΜΙΖΕΡΙΑ!!!

    Είμαι τρελή? Ζώ σε άλλο πλανήτη? Μου ρθε να κανω εμετο με τη Μπακογιαννη και τον Καραμανλη. Αφορμή τα πηρυνικά οπλα, αιτια ο ιμπεριαλισμος και τα πατρελαια.

    Τι ζωη ειναι αυτη. Μ'έχει παρει απο κατω, τελειως.

    Αποψεις δικές σας?
    Ευχαριστω.
    nefos
    25.04.2006, 16:41
    @ Δεν το είδα.
    Κάνω copy-paste το παρακάτω από ένα blog που διαβάζω συχνά(http://lifeis.wordpress.com/). Την βρήκα μοναδική ανταπόκριση του γεγονότος.


    April 25, 2006
    Condolisaxe!

    Λύσσα κακιά σας λέω, αφού έτσι όπως μιλούσε της έφευγαν τα σάλια δεξιά αριστερά, τόσο είχε πορωθεί η κοντή! Ευτυχώς εμείς την βλέπαμε από την τηλεόραση και δεν μας έπιαναν οι αδέσποτες σταγόνες αν και ο φόβος μήπως και μας δαγκάσει δεν έλεγε να περάσει. Η κοντή είναι νομίζω ένας από τους βασικούς λόγους που οι φιλήσυχοι, τεξανοί οικογενειάρχες πείθονται να εγγραφούν στην κου κλουξ κλαν. Βρε τοσους αγώνες έχουν κάνει οι μαύροι εν Χριστώ αδερφοί μας, η κοντή έγινε κολλητή με τον ηλίθιο…. το νόημα της επανάστασης το πήρε ανάποδα. Μάλλον νομίζει πως ο αγώνας για τα δικαιώματα των μαύρων είναι να γίνουν οι μαύροι ηλίθιοι στη θέση των ηλίθιων. Εύγε!

    Τα παιδιά πάντως έδωσαν το βροντερό παρόν τους στις σημερινές πορείες. Και δεν ήταν μόνο το κουκουε ξέρετε… ήταν και ο συνασπισμός, και το ναρ και αντιεξουσιαστικές κινήσεις, και και και! Μερικές φορές βέβαια η σύγχιση που έχει προκαλέσει η σύγχρονη πολιτική στουν νέους ήταν ολοφάνερη και ενοχλητική. Κορασίς είχε φορέσει την μακριά επαναστατική φούστα επηρεασμένη από το μπλα μπλα της μαμάς της που όταν την βλέπει ντυμένη έτσι την φωνάζει «κουμουνίστρια» και ξαπλώνεται στα πατώματα. Εμείς την προειδοποιήσαμε να φορέσει άνετο παπουτσάκι και να είναι έτοιμη για τρέξιμο αλλά τίποτα αυτή. «Δεν αρκεί να είσαι επαναστατημένος αλλά και να φαίνεσαι» ήταν η δικαιολογία της. Όταν ήρθε η ώρα να τρέξουμε αυτή είχε σηκώσε την φούστα μέχρι το βρακί και προσπαθούσε η κακομοίρα να ανοίξει τις δρασκελιές της. Κάπου κάπου πάταγε και ύφασμα και οι υπόλοιπες τρέχαμε να την μαζέψουμε. Αποτέλεσμα: της τηλεφωνεί η μαμά της και της λεει «σε είδαμε στην τηλεόραση με τον μπαμπά! Σε γνωρίσαμε από την πορτοκαλιά τη φούστα, μόνο εσύ φορούσες τέτοια!». Κάπου εκεί στην σταδίου ακούστηκε μια σπαραχτική κραυγή: «σύντροφοι, όχι επίθεση στα authentic, μακριά από τα authentic, τα αγαπάμε τα authentic!». Για όσους δεν γνωρίζουν τα authentic είναι αλυσίδα καταστημάτων με είδη ένδυσης, κάτι μπαμπακερά και λύκρα τσίτια, πολύ φτηνά που εμάς τα κοριτσάκια μας έχουν σώσει. Μετά την σπαραχτική κραυγή έπεσε βαθιά σκέψη και περισυλλογή. Είναι τα authentic αμερικάνικα; Μήπως είναι πολυεθνική; Ποια η σχέση τους με το ιράν και την κοντολύσσα; Αλλά τελικά το γεγονός ότι έχουν τόσο χαμηλές τιμές δεν είναι κάτι καλό για τον λαουτζίκο; Έτσι λοιπόν προσπεράσαμε την εν λόγω βιτρίνα ειρηνικά και με τιμητικό χαιρετισμό. Ωραία ήταν και σήμερα. Τώρα τρώμε σουβλάκια. Μη χάσουμε και καμμιά θερμίδα. Οι επαναστατημένοι είναι χρήσιμοι μόνο ως ζωντανοί.

    Και επίσης οι άνθρωποι που ενώ δεν τους θέλουν κάπου πάνε και κολλάνε σαν τις βδέλλες είναι πολύ ποταποί. Την καλέσανε λεει οι επίσημοι….. γιατί, αυτούς τους θέλουμε;



    Fler
    25.04.2006, 20:55
    Πολύ ενδιαφέρον topic και συμφωνώ απόλυτα..Για να πω την αλήθεια, ανοίξαμε την παρούσα συζήτηση σήμερα και επί 4 ώρες την παιδεύαμε..Δε βγαίνει άκρη καμία..Έτυχε να είναι η Αμερική.Αν δεν ήταν αυτή θα ήταν κάποια άλλη.Όλα θέμα πολιτικής είναι.Σοκαρίστηκα με κάποια πράγματα που άκουσα και δεν μπορούσα να πιστέψω ότι συμβαίνουν-ως φλεγόμενη "ειρηνήστρια" και υπέρμαχος του "ανθρωπισμού"-όμως με προσγείωσαν στην πραγματικότητα ανώμαλα..Δεν ξέρω αν τελικά μπαίνουν στην προτεραιότητα κάποιας χώρας τέτοιου είδους όροι.Δεν ξέρω αν τελικά υπάρχει αντικειμενικό δίκαιο,αφού τα συμφέροντα κάθε χώρας ρυθμίζουν τη στάση τους απέναντι στις διεθνείς εξελίξεις.Και φυσικά περνάει το "δίκαιο" του ισχυρού.Λοιπόν, τη συμφωνία με τους Αμερικανούς θα την κάνουμε.Γιατί δεν έχουμε άλλη επιλογή.Γιατί αυτό μας "συμφέρει".Όσο κι αν η κοινή γνώμη-κι εγώ μαζί-διαφωνούμε.Γιατί διαφορετικά εκτός από την Τεχεράνη θα "βομβαρδιστεί"-με οποιαδήποτε έννοια- και άθελά τους φυσικά και η Ελλάδα. Διότι "παίζονται συμφέροντα ζωτικής σημασίας για την Αμερική",όπως δήλωσε η αξιότιμη κυρία Ραις..(μετάφραση:Είναι αφορμή ακόμη και για πόλεμο..)
    Και κλέινω εδώ γιατί ποιός ξέρει πόσοι αμερικανικοί δορυφόροι παρακολουθούν αυτή τη στιγμή τη συζήτησή μας..Και δεν ξέρω και με τι φάτσα να κλείσω διότι η κατάσταση είναι για γέλια και για κλάματα.Μάλλον θα προτιμήσω αυτήν λόγω του τίτλου που πετυχημένα επελέγη για αυτό το topic..
    alexia-vicky
    25.04.2006, 21:12
    Παρακολουθησα τη συνεντευξη τυπου και μπορω να πω πως δε μου φανηκε και τοσο "γλυψιματικη"....οκ, μερικα θεματα και λογια ειναι αναγκη να λεγονται λογω διπλωματιας και πολιτικης!!!
    Αν και δε ξερω τι πραγματικα μπορει να ειπωθηκε μεταξυ τους, οπως και κανεις μας αλλωστε, μπορω να πω πως καποια απο τα λεγομενα της Μπακογιαννη μια χαρα μου φανηκαν!!
    π.χ. οτι μπορει να βοηθαμε την Τουρκια να μπει στην Ε.Ε. αλλα δε θα συνεναισουμε μεχρι να εκπληρωσει πληρως τις υποχρεωσεις και τις προϋποθεσεις συμφωνα με τα ευρωπαϊκα προτυπα και αν δεν παψει τις προκλησεις (δε μπορει να μην ειδατε το προσωπο της κ. Ραις σε αυτο!), οπως επισης, πως η Ελλαδα εμμενει στις θεσεις της για το κυπριακο...

    και περα απο ολα τα αλλα και απολυτα γενικα, την Ραις τη θαυμαζω σαν προσωπικοτητα (ειναι γυναικα, μαυρη και ειναι Υπ. Εξωτερικων των ΗΠΑ!! αυτο κατι σημαινει) στο χωρο της πολιτικης και της διπλωματιας, ασχετα αν συμφωνω με τις θεσεις της.

    Επισης, δε με χαροποιει και πολυ που καποιοι αποφασιζουν να κλεισουν τους δρομους και να καινε τις περιουσιες των κακομοιρων που τυχαινει να εχουν τα μαγαζια τους εκει!!
    και την αντιδραση μπορουμε να την εκφρασουμε και αλλιως...ας αφησουμε το κοσμο να πηγαινει στη δουλεια του και δε νομιζω οτι "ιδρωσαν" τα αυτια της της Ραις με αυτα!
    maroulaki_321
    26.04.2006, 00:28
    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 25-04-2006 στις 21:12 έγραψε:

    Παρακολουθησα τη συνεντευξη τυπου και μπορω να πω πως δε μου φανηκε και τοσο "γλυψιματικη"....οκ, μερικα θεματα και λογια ειναι αναγκη να λεγονται λογω διπλωματιας και πολιτικης!!!
    Αν και δε ξερω τι πραγματικα μπορει να ειπωθηκε μεταξυ τους, οπως και κανεις μας αλλωστε, μπορω να πω πως καποια απο τα λεγομενα της Μπακογιαννη μια χαρα μου φανηκαν!!
    π.χ. οτι μπορει να βοηθαμε την Τουρκια να μπει στην Ε.Ε. αλλα δε θα συνεναισουμε μεχρι να εκπληρωσει πληρως τις υποχρεωσεις και τις προϋποθεσεις συμφωνα με τα ευρωπαϊκα προτυπα και αν δεν παψει τις προκλησεις (δε μπορει να μην ειδατε το προσωπο της κ. Ραις σε αυτο!), οπως επισης, πως η Ελλαδα εμμενει στις θεσεις της για το κυπριακο...

    και περα απο ολα τα αλλα και απολυτα γενικα, την Ραις τη θαυμαζω σαν προσωπικοτητα (ειναι γυναικα, μαυρη και ειναι Υπ. Εξωτερικων των ΗΠΑ!! αυτο κατι σημαινει) στο χωρο της πολιτικης και της διπλωματιας, ασχετα αν συμφωνω με τις θεσεις της.

    Επισης, δε με χαροποιει και πολυ που καποιοι αποφασιζουν να κλεισουν τους δρομους και να καινε τις περιουσιες των κακομοιρων που τυχαινει να εχουν τα μαγαζια τους εκει!!
    και την αντιδραση μπορουμε να την εκφρασουμε και αλλιως...ας αφησουμε το κοσμο να πηγαινει στη δουλεια του και δε νομιζω οτι "ιδρωσαν" τα αυτια της της Ραις με αυτα!





    Θαυμάζεις την Ράις σαν προσωπικότητα? Σεβαστό απόλυτα, έχω την ανάγκη να απαντήσω, όχι για να αντιταθώ σε εσένα, αλλα για να εκφραστώ.
    Η Ράις είναι μία γυναίκα αριβίστρια, που για χάρη της κωλοκαριέρας της δεν διστάζει να προωθεί μια πολιτική πολέμου κι αυτό κατα την αποψη μου την καταστά αδίστακτη και επικυνδυνη. Υπάρχουν αξιολογότατες προσωπικότητες που προάγουν την ΕΙΡΗΝΗ, μέσα απο πράξεις κι αυτό είναι θα έλεγα περισσότερο άξιον θαυμασμου. Κάνω λάθος?
    Διαπίστωσα μετα λύπης μου οτι τα κανάλια δεν παρέλειψαν να της πλέξουν εγκώμιο για το πόσο φανταστική είναι η Ράις, με όλες αυτές τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ που λέγανε.
    Τόλμησε να πεί οτι η χώρα της ασπάζεται και σέβεται απόλυτα την δημοκρατία και την ελευθερία!!!! Την ελευθερία μέσα απο τις φυλακές του Γκουντανάμο ας πούμε?????
    Κι αυτή η τύπισσα είναι φοβερή προσωπικότητα???? Είναι αισχρή.
    Ντροπή.

    Οσο για τους διαδηλωτές που τα σπάνε, κι εμενα με βρισκει αντιθετη, μακάρι να μην γινόντουσαν επεισόδια. Δεν φταιει κανείς σε τίποτα να βλέπει το μαγαζί του να καίγεται. Με αυτά χάνουμε το όποιο δίκιο μπορεί να έχουμε.

    Φιλικά, Μαρίνα
    alexia-vicky
    26.04.2006, 00:53
    αδιστακτη και επικινδυνη? Μαρινα, μηπως ειναι λιγο βαριοι αυτοι οι οροι?

    Σαν Υπ. Εξωτερικων ειναι υποχρεωμενη να υπερασπιζεται τα συμφεροντα του κρατους της ειτε αυτα τα δεχομαστε ειτε οχι....δεν λαμβανει εκεινη εξ ολοκληρου τις αποφασεις. Φυσικα, δεν ειναι αβουλη αλλα εκπροσωπει συγκεκριμενα συμφεροντα που για αλλους ειναι σωστα και για αλλους οχι!

    Οσο για το θεμα της δημοκρατιας και της ελευθεριας, η αλλη αποψη θα ελεγε πως στις ΗΠΑ οι ανθρωποι ζουν με περισσοτερες ευκαιριες και πιο αξιοκρατικα απο πολλες αλλες χωρες....κυριως εξαιτιας του ομοσπονδιακου τους χαρακτηρα.

    και οι ΓΕΡΜΑΝΟΙ ειχαν το αουσβιτς αλλα το ξεχναμε γιατι το συνδεσαμε μονο με το Χιτλερ και δε σκεφτομαστε πως πολλοι συμφωνουσαν....


    Παντα φιλικα
    Αλεξια
    maroulaki_321
    26.04.2006, 01:10
    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 26-04-2006 στις 00:53 έγραψε:

    εκπροσωπει συγκεκριμενα συμφεροντα που για αλλους ειναι σωστα και για αλλους οχι!

    Αλεξια





    Συμφέροντα οικονομικά, επεκτατικά, για να γίνουν πιο υπερδύναμη απ'ότι είναι, για έχουν τους πάντες πιονάκια στο βρώμικο παιχνίδι τους . Αυτό....είναι σωστό???
    Εγώ εκεί τα παίρνω. Τέλος πάντων, ίσως να είμαι υπερβολική, μπορεί και να πετάω στα σύννεφα, δεν λέω οχι. Θα ήθελα τα πράγματα να είναι διαφορετικά. Πιο πολύ ανθρωπιά.Θα μου πείς...ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΖΕΙΣ????
    Ενα όνειρο ζω, και ίσως όταν μεγαλώσω παραπάνω, να το παρατήσω και να το δώ ρεαλιστικά. Ζώ στο όνειρο οπου δεν υπάρχει "δίκαιο του ισχυροτέρου" γιατι δεν υπάρχει ενα βασικο συστατικό: Ο ισχυρότερος...στην περίπτωση μας η κοντο-λυσσα, εκπροσωπος των ΗΠΑ που ηρθε δω και ο χοντρούλης τα'κανε πάνω του....
    "How do you feel in greece??? Do you like Athens?"

    Καληνύχτα και ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.
    alexia-vicky
    26.04.2006, 01:19
    Quote:

    Το μέλος maroulaki_321 στις 26-04-2006 στις 01:10 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 26-04-2006 στις 00:53 έγραψε:
    [i]
    εκπροσωπει συγκεκριμενα συμφεροντα που για αλλους ειναι σωστα και για αλλους οχι!

    Αλεξια





    Συμφέροντα οικονομικά, επεκτατικά, για να γίνουν πιο υπερδύναμη απ'ότι είναι, για έχουν τους πάντες πιονάκια στο βρώμικο παιχνίδι τους . Αυτό....είναι σωστό???
    Εγώ εκεί τα παίρνω. Τέλος πάντων, ίσως να είμαι υπερβολική, μπορεί και να πετάω στα σύννεφα, δεν λέω οχι. Θα ήθελα τα πράγματα να είναι διαφορετικά. Πιο πολύ ανθρωπιά.Θα μου πείς...ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΖΕΙΣ????
    Ενα όνειρο ζω, και ίσως όταν μεγαλώσω παραπάνω, να το παρατήσω και να το δώ ρεαλιστικά. Ζώ στο όνειρο οπου δεν υπάρχει "δίκαιο του ισχυροτέρου" γιατι δεν υπάρχει ενα βασικο συστατικό: Ο ισχυρότερος...στην περίπτωση μας η κοντο-λυσσα, εκπροσωπος των ΗΠΑ που ηρθε δω και ο χοντρούλης τα'κανε πάνω του....
    "How do you feel in greece??? Do you like Athens?"

    Καληνύχτα και ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.

    [/I]




    τα ΟΠΟΙΑ συμφεροντα που νομιζω πως δεν ειμαι σε θεση να τα κρινω γιατι δεν ειμαι Υπ. Εξωτερικων με τις ιδιες υποχρεωσεις...
    ολοι θελουμε ενα κοσμο διαφορετικο, αλλα το δικαιο του ισχυροτερου ειναι συστατικο στοιχειο της φυσης, καλο ή κακο....για καποιο λογο υπαρχει και αν δεν υπηρχε ισχυροτερος θα τρωγοντουσαν οι ισοι....συγκρουσεις- συστατικο στοιχειο



    tzouv
    26.04.2006, 01:26
    Ειναι απιστευτο ομως με ποσο μεγαλη ευκολια και ανευθυνοτητα βρισκουν μια χωρα στον χαρτη και την εξαφανιζουν...Και παντα με την ιδια δικαιολογια.Υπαρχουν πυρηνικα και δεν διασφαλιζεται η ειρηνη...Δηλαδη τον αγωνα και τον πολεμο για την ειρηνη ετσι τον μεταφραζουν αυτοι???Σε μια συζητηση που ειχαμε χθες το βραδυ με κατι φιλους καταληξαμε οτι γι'αυτο το θεμα ευθυνονται κ πολυ τα ΜΜΕ.Αυτοι προβαλουν (αναλογα τον χρονο που αφιερωνουν) το ποσο σωστος η οχι ειναι ο πολεμος.Δεν εχω ακουσει ποτε να βγουν να φωναξουν οχι στον πολεμο και να παροτρυνουν μαζικες κινητοποιησεις.Ακομα μου ειπε χθες ενας φιλος οτι στην Αμερικη γνωριζαν οι πολιτες μεσα απο τα ΜΜΕ οτι τους δυδιμους πυργους τους εριξε το Ιρακ.Ενα ψεμα δηλαδη.Κ οτι πολλοι πολεμοι και βομβαρδισμοι και εγκληματα εχουν καλυφθει απο τα ΜΜΕ.Εχουν γινει δηλαδη πολεμοι τους οποιους δεν γνωριζουμε....Ολοι πρεπει να διαμαρτυρηθουμε γι'αυτο που μας κινει σαν να ειμαστε μαριονετες του και παιχνιδι του.Πρεπει να αντιδρασουμε σε καθε Κοντολιζα κ Χοντρολιζα που προσπαθει να αποσπασει θετικα σχολια για τον πολεμο.Πρεπει να κινητοποιηθουμε αλλα προπαντων μακρυα απο σημαιες κομματων και συνδικατων.Δεν πρεπει να ειναι κομματικος αγωνας αλλα κοινωνικος και παγκοσμιος εναντια στην επεκτατικη κ συμφεροντολικη πολιτικη του καθε λαου που παταει επι πτωματων για να κερδησει πλουτοι,πετρελαια και δοξα...
    spathasref
    26.04.2006, 01:51
    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 26-04-2006 στις 00:53 έγραψε:

    αδιστακτη και επικινδυνη? Μαρινα, μηπως ειναι λιγο βαριοι αυτοι οι οροι?



    Οι χαρακτηρισμοί, τους οποίους έδωσε η Μαρίνα, είναι ακριβέστατοι! Άλλωστε, σε τί άλλα συμπεράσματα μπορεί να οδηγηθεί κανείς, αν ακούσει τις δηλώσεις που έκανε και κάνει η Rice τόσα χρόνια, όπως και τις εγκληματικές πολιτικές, των οποίων είναι εκφραστής; Εγώ θα προσέθετα και τον όρο "στυγνή και προκλητική δολοφόνος".
    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 26-04-2006 στις 00:53 έγραψε:

    Σαν Υπ. Εξωτερικων ειναι υποχρεωμενη να υπερασπιζεται τα συμφεροντα του κρατους της ειτε αυτα τα δεχομαστε ειτε οχι....δεν λαμβανει εκεινη εξ ολοκληρου τις αποφασεις. Φυσικα, δεν ειναι αβουλη αλλα εκπροσωπει συγκεκριμενα συμφεροντα που για αλλους ειναι σωστα και για αλλους οχι!



    Ως υπουργός εξωτερικών, είναι όντως δεσμευμένη να κινείται σε συγκεκριμένα πολιτικά πλαίσια. Να ρωτήσω όμως: βρέθηκε σε αυτή τη θέση, επειδή την ανάγκασαν, και πρέπει να της δωθούν ελαφρυντικά; Ή μήπως το να φτάσει σε αυτό το αξίωμα, με ό,τι συνεπάγεται αυτό, ήταν στόχος ζωής για την ίδια, άρα και ανάλογα θα πρέπει να κριθεί; Συμφωνούμε στην άποψη πως εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα. Αυτό όμως το διάλεξε η ίδια, τη στιγμή που αναλάμβανε τη θέση που έχει. Αν αυτά τα συμφέροντα είναι θεμιτά, ή όχι, είναι όντως συζητήσιμο. Κανείς εχέφρων άνθρωπος, όμως, δε μπορεί να δεχθεί, πως τα χρησιμοποιούμενα μέσα, προς την εξυπηρέτηση των συμφερόντων αυτών, είναι θεμιτά.
    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 26-04-2006 στις 00:53 έγραψε:

    Οσο για το θεμα της δημοκρατιας και της ελευθεριας, η αλλη αποψη θα ελεγε πως στις ΗΠΑ οι ανθρωποι ζουν με περισσοτερες ευκαιριες και πιο αξιοκρατικα απο πολλες αλλες χωρες....κυριως εξαιτιας του ομοσπονδιακου τους χαρακτηρα.



    Σε αυτούς με τις πολλές ευκαιρίες συγκαταλέγονται και οι κάτοικοι των σύγχρονων γκέτο, τα οποία όλο και αυξάνονται στις Η.Π.Α.; Ή μήπως οι τελευταίες προεδρικές εκλογές της συγκεκριμένης χώρας ήταν σύμφωνες με τις αρχές της Δημοκρατίας; Μόνο να σου θυμίσω τις καταγγελίες για νοθεία και αλλοίωση των εκλογικών αποτελεσμάτων. Οι ιδεολογίες που εκεί βρίσκονται στην παρανομία δε σου λένε τίποτα;
    uNick
    26.04.2006, 19:58
    Κρίνοντας το κατά πόσο είναι δημοκράτες ή τί είδους ευκαιρίες υπάρχουν στις ΗΠΑ, απλώς ξεφεύγουμε από το θέμα... Το θέμα μας (αν δεν κάνω λάθος) είναι η δική μας στάση απέναντι στον παγκόσμιο φασισμό που προσπαθεί να επιβάλει η εκάστοτε κυβέρνηση των ΗΠΑ. Αυτόν τον φασισμό προωθεί και η Condom-Lisa, και το ζητούμενο είναι τί κάνουμε εμείς - ή, ακριβέστερα, οι δικές μας κυβερνήσεις. Και φυσικά, πέρα από κομματικές επιρροές. Ούτως ή άλλως, την ίδια πολιτική "αναγκάζονται" να ακολουθήσουν και οι προηγούμενοι, και οι τωρινοί, και οι αυριανοί.
    Σε κανέναν μας δεν αρέσει το γλύψιμο, και ειδικά όταν αφορά τις ΗΠΑ και το φασιστικό τους σχέδιο κυριαρχίας του κόσμου. Για σκεφτείτε όμως και λίγο ανάποδα...
    Έστω ότι δεν γουστάρουμε όλα αυτά (που κάπως έτσι είναι για τους περισσότερους), αλλά το λέμε και το βρωντοφωνάζουμε κιόλας μέσω των κυβερνήσεών μας. Τί θα μπορούσε να είναι το αποτέλεσμα? Αποκλεισμός από τα - όποια - οφέλη θα είχαμε συμπλέοντας με τις ΗΠΑ? Απομάκρυνση σε όλα τα επίπεδα και από τους "συμμάχους" τους? Εμπάργκο? Ή μήπως, ακόμα χειρότερα, θα μπαίναμε στο στόχαστρό τους (βλ. Γιουγκοσλαβία, Ιράκ, Ιράν, κλπ.)?
    Παιδιά, χαλαρώστε λίγο... Όπως είπε και η Αλεξία, υπάρχει και η διπλωματία μέσα στο παιχνίδι. Ναι, μαζί σας, ούτε εγώ γουστάρω το γλύψιμο που αναγκάζονται οι πολιτικοί μας να τους ρίχνουν... αλλά αναγκάζονται. Αναγκάζονται, προκειμένου να κερδίσουν κάτι καλό - ή έστω να αποφύγουν κάτι κακό - για τη χώρα.
    Για σκεφτείτε για λίγο τα εθνικά μας θέματα... Για θυμηθείτε το Κυπριακό... Η Τουρκία είναι άμεσα εξαρτημένη από τις ΗΠΑ. Ερχόμενοι πιό κοντά τους, έχουμε και τη δυνατότητα να διαπραγματευτούμε σε διαφορετική βάση για το Κυπριακό, να πιέσουν οι ΗΠΑ τους Τούρκους και να φέρουμε την κατάσταση περισσότερο προς το μέρος μας... Η διπλωματία δεν έχει μόνο "συμφωνώ" ή "διαφωνώ". Έχει και "διαφωνώ μεν, αλλά θέλω και κάτι που περνάει από το χέρι σου, οπότε ας βρούμε την λύση που μας βολεύει και τους δύο".
    Όσο για το σχόλιο του Γιάννη (tzouv), σε πληροφορώ φίλε μου ότι τα χαϊβάνια στις ΗΠΑ δεν είχαν ιδέα π.χ. για το τί γινόταν στο Αφγανιστάν. Το Σινανάι (a.k.a. CNN) τους έδειχνε μόνο καλούς Αμερικανούς στρατιώτες να συλλαμβάνουν κακούς μανδηλοφόρους τρομοκράτες. Ποτέ δεν τους έδειξαν βασανιστήρια. Ποτέ δεν τους έδειξαν διαμελισμένα σώματα αμάχων. Ποτέ δεν τους έδειξαν την φρίκη που προκαλέσαν στα γυναικόπαιδα... Ο λαός των ΗΠΑ δεν έχει ιδέα για το τί πραγματικά συνέβη με το WTC και την πτώση των διδύμων...
    Αυτά τα ολίγα...
    Fler
    26.04.2006, 20:32
    Σωστά uNICK.Καλά κάνουμε και φωνάζουμε και διαδηλώνουμε στις πορείες, όμως τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα και είναι αδύνατο να τα υπεραπλουστεύουμε έτσι με τον όρο "γλύψιμο".Είμαστε εντελώς αδύναμοι μπροστά στη δύναμή τους.Και ούτε μπορούμε να κάνουμε τίποτα ουσιαστικό για να το σταματήσουμε..γιατί μας πήρε και μας σήκωσε..Ράβουν και ξηλώνουν μόνοι τους χωρίς να δίνουν λογαριασμό σε κανέναν.Εδώ άφησαν έτσι απλά 2500 ανθρώπους να χάσουν τη ζωή τους τότε στους δίδυμους πύργους για να έχουν άλλοθι..Και μάλιστα κατάφεραν να πείσουν και τον "σκεπτόμενο" λαό τους ότι για όλα φταίνε οι Ιρακινοί.(Διότι μόνο ένας ηλίθιος ή έστω μη σκεπτόμενος θα πίστευε ότι οι ΦΟΒΕΡΟΙ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΕΡΣΥΓΧΡΟΝΑ RADAR δεν είδαν τουλάχιστον το δεύτερο αεροπλάνο να ίπταται εκτός πορείας..)Εμείς θα τους σταματήσουμε??Η παρακμή θα επέλθει από μέσα..Από την ίδια την Αμερική..
    thank
    27.04.2006, 03:59
    @ Φλέρυ, μία συμπλήρωση για τις πορείες. Δεν νομίζω οτι απλά κάνουμε σωστά. Αν δεν υπήρχανκαι αυτές οι αντιδράσεις, τα πράγματα ισως ήταν χειρότερα. Χωρίς να σημαίνει πως οι μαζικές αντιδράσεις από μόνες τους στματούν κάτι. Από την άλλη, δεν μπορώ να μην αναφέρω κάποια γεγονότα.

    - Τρεις πορείες, ξεχωριστές, (ΚΚΕ, συνασπισμός/φόρουμ). Παλιότερα έπεφτε και χοντρό ξύλο ανάμεσα στους διαδηλωτές (πχ ΚΚΕ - εξωκοινοβουλευτικοί) τώρα ειναι πιο περιορισμένο, αλλά σε κάθε περίπτωση η "ιδεολογική" καθαρότητα υπερτερεί ενός κοινού σκοπού.

    - ΚΚΕ. "εμεις ΛΕΜΕ οτι θα παμε στην πρεσβεία" .. ερώτηση "και αν δεν σας αφήσουν ?" Απάντηση. "Εμεις ΛΕΜΕ ότι θα παμε". Προφανώς και δεν πήγαν, λογικό, δεν θα μπορούσε το ΚΚΕ να συγκρουσθεί μετωπικά, αλλα ... και εκεί, όπως και άλλες φορές αναδείχθηκε μια άλλη "διπλωματία". Της αντίστασης, αλλά μέχρις ενός σημείου, με τη συνοδεία φοβερών δηλώσεων και συνθημάτων. Δεν ισχυρίζομαι πως θα έπρεπε να γίνει κάποια σύγκρουση, αλλα ειναι μία ακόμα απόδειξη πως, πέρα απο τη διπλωματία των κυβερνήσεων, οι "άλλες" πλευρές δεν πείθουν ιδιαίτερα ...

    @Νίκο, θα το πάω λίγο παραπέρα. Συμφωνώ πως πρέπει να βλέπουμε τις πολιτικές συνέπειες μιας οριοθέτησης με τις ΗΠΑ. Βέβαια κανείς δεν ξέρει το όριο ανάμεσα στην πραγματική απειλη που θα σημάνει για την Ελλάδα κάτι τέτοιο και σε μια κινδυνολογία. Αλλα δεν μπορούμε να τό βρούμε εδώ. Πέρα απο αυτό όμως, η όλη ιστορία με το Ιρακ, τα πετρέλαια, το Ιραν, τον Μπούς και τις Κοντολιζες μας θέτει ένα ερώτημα (λίγο υπερβολικό ίσως αλλα χωρίς να στερείται βάσης). Μήπως και οι δυτικές κοινωνίες στο σύνολό τους, με το πρότυπο ζωής και κατανάλωσης που υιοθετούν, ανοίγουν τον δρόμο ώστε τέτοιες παρεμβάσεις να θεωρούνται "τουλάχιστον αιτιολογημένες ?" Με άλλα λόγια, για να μη τρελαίνονται τα χρηματηστήρια, για να υπάρχει επάρκεια πρώτων υλών κλπ κλπ .. πρέπει κάποιοι να ελέγχουν κάποιους άλλους. Και ο πόλεμος ειναι ενα απο τα μέσα.

    Και δεν ειναι μόνο οι σφαγές στο Ιράκ. Ειναι οι τοπικοί πόλεμοι στην Αφρική, ειναι η παιδική εργασία στη νότια Αμερική .. ειναι πολλά .... Τα μοντελάκια που ψωνίζουμε με τις πιστωτικές μας κάρτες στις εκπτώσεις, ίσως να μην τα είχαμε αν δεν δούλευαν για ψίχουλα κάποια παιδάκια στον τρίτο κόσμο. Και τι θα γίνει ? Να μην αγοράζουμε μοντελάκια ? Δεν με ενδιαφέρει τι θα αγοράζουμε, απλά το θέτω, σαν σκέψη. Δυστυχώς ο ιμπεριαλισμός δεν υπάρχει απο μόνος του. Και μακάρι οι πόλεμοι να γινόντουσαν μόνο από κακούς ανθρώπους. Η αμφισβήτιση των εγκλημάτων τέτοιου είδους, ισως μας οδηγeί σε αμφισβήτιση στοιχείων της δικής μας κουλτούρας.

    Τι κάνουμε γενικώς και ειδικώς ??? Προσωπικά δεν νομίζω πως η κοινωνία που ρέφεται απο τις μεγάλες πίστες, τη γιουροβίζιον, τις αμαξάρες, τους ματσωμένους και τις ματσωμένες, τα μοντέλλα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, θα άντεχε έναν Κωστάκη με τσαμπουκά να λέει "μειώνουμε την εξάρτησή μας απο τις ΗΠΑ και την Ε.Ε , αυξάνουμε παραγωγικότητα, βάζουμε τις ανάγκες μας σε μιά τάξη .." (και να το έκανε). Αναφέρομαι στον οποιοδήποτε Κωστάκη και οποιοδήποτε επιτελείο του... Μακάρι να πέφτω έξω.

    @Αλέξια ... (έβαλες λάδι στη φωτιά με την κοντολίζα ...) δυό τρείς παρατηρήσεις.

    - Κοντή, άσχημη, μαυρη, κακιά και άραχνη .. Ναι, δεν ειναι απλά ρατσιστικό, αποπροσανατολίζει κι' όλας. Δηλαδή αν ήταν καμμιά ωραία γκόμενα, στυλάκι κλπ .. τι θα άλλαζε ? Α ναι. ειναι και γυναίκα. Προφανώς τη θαυμάζεις γιατι κατόρθωσε και ειναι εκει που ειναι... Μαυρη και Γυναίκα Υπ. εξωτερικών ... Συμβολίζει κάτι. Ελα ντέ που αποδεικνύεται ότι η ισσότητα και το "ανοιγμα των κοινωνικών στεγανών" από μόνα τους, ίσως δεν λένε τα πάντα. Υπάρχει πάντα ένα θέμα "προς τα πού" Πχ. Μαυρος επιχειρηματίας στον αμερικανικό νότο που ασχολείται με λαθρεμπόριο και διακίνιση μεξικάνων μεταναστών στα σύνορα με το Μεξικό. Μιά χαρά ... ειναι επιχειρηματίας, δεν είναι πιά εργάτης .. την δουλεία του την κάνει ο άνθρωπος... Το θεωρούμε επίτευγμα ? εγώ όχι.

    - Ερμηνεύεις τη σκακιέρα. Και λές πως .. για κάποιους ειναι σωστό, για κάποιους όχι. Και καταλήγεις στο ότι, εφόσον κάνει τη δουλειά της σωστά, και κάποιοι (ίσως πολλοι) την αποδέχονται τότε .. προς τι το κατακριτέο ??? Μπαίνεις στη θέση του αναλυτή, ουδέτερου, στέκεσαι μακρυά, "αντικειμενικά". Κατανοητή και αποδεκτή η ανάλυσή σου (και το εννοω).

    Αλλα, κατά τη γνώμη μου, ειδικά οταν αναφερόμαστε σε θέματα της εποχής μας, δεν νομίζω πως "έχουμε το δικαίωμα" να κρατάμε αποστάσεις χωρίς το δικό μας στίγμα στις ερμηνείες. Αν συζητούσαμε για ιστορία, για πολλα χρόνια πίσω, ίσως ηταν αλλοιώς. Θα είχαμε να κάνουμε και με διαφορετικές αξίες, συνθήκες, κοινωνικές δομές. Εκεί, ίσως απαιτείται μία πιό αποστασιοποιημένη στάση. Αλλά τώρα έχουμε αξίες, αισθήματα, αρχές, αισθητικές, κοινωνίες, για τα οποία μπορούμε να χρησιμοποιούμε κοινή γλώσσα. Αρα..... πρέπει - όσο γίνεται και με τις όποιες αντιφάσεις μας - να πέρνουμε θέση. Εκει ειναι η διαφωνία μου.

    - Κάνει τη δουελιά της καλα, έξυπνη, αποτελεσματική κλπ. Και στα στρατόπεδα συγκέντρωσης των ναζί υπήρχαν εφυέστατοι γιατροί, αποτελεσματικότατο work flow .., καινοτόμοι τεχνικοί επιστήμονες ... τέλεια όλα .. Τι θα πούμε ? Εγώ τουλάχιστον λέω πως δεν ηταν καλοί .. οχι γιατί υστερούσαν σε ικανότητες, αλλα απλά γιατι η ιατρική τους πήγαινε αλλού. Δεν τους αποδέχομαι εν μέρει. Τους διαγράφω εντελώς. Αρα οι όποιες προσωπικότητες, έξυπνοι άνθρωποι, και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο ...δεν αξιολογούνται μόνο από την "έντασή τους" .. αλλα και απο την ποιότητά τους .

    - Το δίκαιο του ισχυρότερου συστατικό στοιχείο της φύσης .. αρα και οι κοινωνίες .. Απλυστευτική προσέγγιση. Και εσφαλμένη. Ερμηνεύεις τις κοινωνίες αποκλειστικά σύμφωνα με τους νόμους της φυσικού κόσμου. Μα εκει ακριβώς βρίσκεται η ουσία της κοινωνίας και της ανθρώπινης εξέλιξης. Οχι βιολογικά, αλλα πολιτισμικά. Οι ανθρωποι, με τις όποιες αντιφάσεις τους, συγκρότησαν κοινωνίες, που και αυτές εξελίχθηκαν .. και μαζί τους οι αξίες των ανθρώπων. Δεν ειναι ομοιογενείς ... πχ η ανθρώπινη ζωή δεν έχει την ίδια αξία (ηθική) στην Δύση και στην Αφρική .. αλλα σε γεινκές γραμμές σίγουρα δεν έχει την ίδια αξία με αυτη που ειχε στον μεσαίωνα. Για να μη πιάσω θέματα βιολογίας όπου ... με τη λογική αυτή, εσύ ως γυναίακα και βιολογικά προορισμένη να κάνεις παιδιά .. έπρεπε να εκπαιδεύεσαι στο νάντεμα και στο πλύσιμο πιάτων. Το δίκαιο του ισχυρότερου ειναι σωστό να υπερτερεί σύμφωνα με τις δικές μας αξίες ?????

    @ Μαρίνα (που άνοιξες το τόπικ) και που και ξεκάθαρα - όπως και η φλέρυ νομίζω - θέσατε το θέμα και συναισθηματικά .. και επι της ουσίας .. "δηλαδή .. θα τα τρώμε όλα" ? φοβαμαι πως με τέτοια ερωτήματα και χαστούκια θα πρέπει να ζουμε. Οσο ειμαστε έξω απο τον χορό .. θα επηρεαζόμαστε συναισθηματικά, αντε και λίγο ιδεολογικά. Τώρα αν εξ αιτίας κάποιας άλλης διεθνούς κρίσης χωρίς να το πολυκαταλάβουμε χάσει κάποις τη δουλειά του, η τέλος πάντων μας αγγίξει πιο άμεσα .. βλέπουμε.

    @ "τι προτείνουμε κλπ. Τελικά, σε ένα φόρουμ ειναι υποχρεωτικό να βρίσκουμε διέξοδο ? δεν νομίζω πως χρειάζεται πάντα. Απεναντίας, ίσως γι αυτό υπάρχουν τα φόρουμ. Για να βγαζουμε τόσο τις θέσεις μας, όσο και τα αδιέξοδα, τις αδυναμίες μας, ή τις αντιφάσεις μας ... Αρα ... για όλη αυτή την ιστορία "το γαμώτο" καλά κάνει και γράφεται. Ναι ισως ο κωστάκης δεν ειχε αλλη επιλογή .. ίσως .. ίσως ... αλλα, ναι εμας η ιστορια αυτή μας ενοχλεί.

    την κατανόησή σας για το αν σας ζάλισα, αλλα δοκίμασα και χθές να απαντήσω και έχασα το κείμενο (μου βγηκε σαν απωθημένο σήμαρα) και αυριο ξυπνάω αργα ...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 27-04-2006 11:16 ]
    uNick
    27.04.2006, 12:39
    Θάνο μου, συμφωνώ με το σχόλιο που απευθυνόταν σε εμένα. Από ότι θα θυμάσαι και από τα posts μου σε άλλο topic, αντιμετωπίζω γενικά τα πράγματα με μια ιδιαίτερη αντίληψη, υποστηρίζοντας κατά κάποιο τρόπο ότι ζούμε σε μια ζούγκλα, οπότε ο "νόμος της ζούγκλας" είναι στο μυαλό μου σαν βάση για όλα. Το έχω ξαναπεί, ο καλύτερος είναι πάνω από όλους. Και στο συγκεκριμένο topic, τουλάχιστον όπως καταλαβαίνω ότι το αντιμετωπίζεις, ο καλύτερος είναι ο στρατιωτικά ισχυρότερος.

    Μια παρατήρηση όμως...

    Δεν είναι μόνο ο πόλεμος τρόπος επιβολής ιδεών ή προστασίας του πλανήτη κλπ. Μπορούν (οι ΗΠΑ ή όποιος άλλος) να περιορίσουν το Ιράν και με πιο θεμιτά μέσα. Καλή η νοοτροπία "πονάει χέρι - κόβει χέρι", αλλά εδώ δεν μιλάμε για κάτι απλό. Εδώ μιλάμε για αμάχους, γυναικόπεδα, φουκαράδες που δεν έχουν να φάνε... Θα τους καταδικάσουμε σε αφανισμό επειδή κάποιοι μαλάκες δεν μπορούν να σκεφτούν ένα-δυο βήματα παρακάτω? Θα αποδεχτούμε τον πόλεμο ως μέσον αγιασμένο από τον σκοπό? Και στο κάτω-κάτω, γιατί να μην μπορούν οι Ιρανοί να έχουν πυρηνικά (αν δεχτούμε ότι τα θέλουν μόνο για άμυνα ή για έρευνα), τη στιγμή που οι ΗΠΑ διαθέτουν πυρηνικό οπλοστάσιο ικανό να κόψει τον πλανήτη στα δύο? Αυτοί είναι οι μάγκες που θα τρομοκρατούν κάθε τρεις και λίγο τον πλανήτη,με πρόσχημα την διασφάλιση της παγκόσμιας ειρήνης?...

    Ο καλύτερος είναι από πάνω... και όχι πάντα με θεμιτά μέσα. Αυτό το νταβατζηλίκι όμως των ΗΠΑ δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα...

    Όσο για το θέμα μας, το γλύψιμο δηλαδή, έχω πάρει ήδη θέση, και θα την επαναλάβω για να μην ξεχνιώμαστε και ξεφεύγουμε από το topic. Αν είμασταν (ως χώρα) ισχυρότεροι, θα μπορούσαμε να τους συμπεριφερθούμε και διαφορετικά, και ίσως και να τους κοντράραμε. Επειδή όμως δεν μπορούμε, ο Κωστάκης και ο εκάστοτε Κωστάκης θα γλύφει (όπως έκανε κάποτε και ο Σιμήτης και πέσανε όλοι να τον φάνε...) - είτε ο ίδιος, είτε η κάθε Μπακογιάννη... Τουλάχιστον μέχρι να έρθει (πότε άραγε?) η μέρα που θα μπορούμε να απαιτούμε από άλλους να γλύφουν εμάς...
    pastella
    27.04.2006, 13:14
    Λοιπον εγω εχω να πω πως η ιστορια επαναλαμβανεται. Με ποια εννοια..;

    Νομιζετε δηλαδη οτι εμεις δεν καναμε τα ιδια???Οτι ειμαστε υποδειγμα και αγγελουδια σε ολη την μακροχρονη ιστορια μας? Για θυμηθειτε λιγο την ιστορια που διαβαζαμε και τελειωμο δεν ειχε!!!

    Ξεκιναμε με την Τροια...Τι χαρα που οι Δαναοι καταστρεψανε μια ολοκληρη πολη...τι χαρα..!Το μαθαινουμε και με ολες τις βαρβαροτητες σαν παιδια οτι δεν αφησαν τιποτα ορθιο και χαιρομαστε και αμα βγει καμια ταινια που μας δειχνει να δερνουμε αρχιζουμε και λεμε "οχι δεν ηταν ετσι!!!Ημασταν ευγενικοι"Αλλα οχι, εμεις χαιρομαστε με το επος που μας εμεινε!

    Ανατρεχω και στον Πελοποννησιακο πόλεμο του Θουκιδίδη και την Αθηναικη ηγεμονια. Η σφαγη στη Μήλο,για παραδειγμα, γιατι εγινε?Γιατι οι Μηλιειες δεν ηθελαν να συμβιβαστουν με τις επιθυμιες της "δημοκρατικης" Αθηνας!Ετσι απλα!!!

    Αποβαση στη Σικελια καθε τρεις και λιγο για ειρηνευτικους σκοπους παντα, ακομη κι η εκστρατεια του Μ. Αλεξανδρου οσο κι αν διεδωσε τον ελληνικο πολιτισμο ηταν πολεμος και για τους λαους εκει ηταν κατακτητικος κι επεκτατικος (οπως κι η περσικη επέλαση).

    Και μετα εχουμε αλλες υπερδυναμεις. Ρωμαιοι, Βυζαντινη Αυτοκρατορια (οχι, οχι, εκει ηταν ολοι Αγιοι, και οι σφαγες που γινοτουσαν ηταν απλα η μονη λυση....) Οθωμανοι, Ισπανοι-Πορτογαλοι στη Λατινικη Αμερικη, Γαλλοι Αγγλοι στη Βορεια και αλλα πολλα που θα γεμισουμε σελιδες αν τα γραψω.

    Τωρα ειναι οι ΗΠΑ, που μου θυμιζουν σε πολλα την Αθηναικη Ηγεμονια του δικου μας Χρυσου Αιωνα στην αρχαιοτητα, σκεφτειτε τις αντιστοιχιες... ΝΑΤΟ-Αθηναικη συμμαχια, αποικιες στη Σικελια-Αμερικανικος επεκτατισμος,κλπ.

    Και σημερα ειναι οι ΗΠΑ, σε εναν αιωνα θα ειναι αλλοι. Ολο ετσι παει. Και αφηστε μεγαλεια κλπ, μια χαψια χωρα ειμαστε, ας επιβιωσουμε οσο καλυτερα γινεται, ας αντιδρουμε οσο μας παιρνει κι ας τη βγαλουμε λαδι οσο μπορουμε, δεν χρειαζεται να παθουμε κι αλλα σαν λαος!

    Απλα να χωνεψουμε το εξης: Η καθε υπερδυναμη για να διατηρηθει πρεπει ειτε να παρει με το μερος της τους υπολοιπους ή αν αρνηθουν, ανατρεχει στη δοκιμασμενη μεθοδο του πολεμου λογω της απειλης της δικης της ειρηνης και κανει εναν πολεμο για την διατηρηση αυτης της ειρηνης.

    Αυτο που με λειπει στην σημερινη κατασταση και με την παρουσα κυβερνηση (οχι οτι οι προηγουμενες επι της ουσιας κανανε κατι καλυτερο) ειναι οτι ουτε στα λογια δεν διαφωνουν. Ουτε μια δηλωση βρε αδερφε! Σε ολα ναι ειπε η Ντορα κι ο Κωστακης, πειτε κι ενα οχι ετσι για το γα...το του Ελληνα!!!


    GL
    27.04.2006, 15:50
    Η μπόμπα-Ρούκουνας Κώστας


    Μέσα στην Αμερική
    η νέα μπόμπα έχει βγει
    πέφτει μια στην Γιαπωνία
    και χαλάει η κοινωνία
    Πέφτει μια στην Γιαπωνία
    χάλασε όλη η κοινωνία

    Ρίχνουν δεύτερη, παιδιά
    τρόμαξ' όλη η Γιαπωνιά
    αν θα ρίχνανε και Τρίτη
    όρθιο δε θάταν σπίτι

    Μέσ' από την Μαντζουρία
    τον σπαράζουν τα θηρία
    και ο Τρούμαν απ' την άλλη
    και του σπάσαν το κεφάλι

    Οι γιαπωνέζοι παίρνουν δρόμο
    με πολύ μεγάλο τρόμο
    και το Βούδα προσκυνούνε
    απ' τη μπόμπα να σωθούνε

    Ο Χιροχίτο αναστενάζει
    Χίτλερ, Μουσολίνι, κράζει
    πά’ η νίκη, πά' η δόξα
    σίγουρα θα μου 'ρθει λόξα

    Αχ, βρε Χίτλερ, μπογιατζή μου
    Ντούτσε μου, φιγουρατζή μου
    ο άξονάς μας είναι δράμα
    γύρισε κορώνα-γράμμα

    .............................

    rouli726
    27.04.2006, 19:19
    Quote:

    Το μέλος GL στις 27-04-2006 στις 15:50 έγραψε:

    Η μπόμπα-Ρούκουνας Κώστας


    Μέσα στην Αμερική
    η νέα μπόμπα έχει βγει
    πέφτει μια στην Γιαπωνία
    και χαλάει η κοινωνία
    Πέφτει μια στην Γιαπωνία
    χάλασε όλη η κοινωνία

    Ρίχνουν δεύτερη, παιδιά
    τρόμαξ' όλη η Γιαπωνιά
    αν θα ρίχνανε και Τρίτη
    όρθιο δε θάταν σπίτι

    Μέσ' από την Μαντζουρία
    τον σπαράζουν τα θηρία
    και ο Τρούμαν απ' την άλλη
    και του σπάσαν το κεφάλι

    Οι γιαπωνέζοι παίρνουν δρόμο
    με πολύ μεγάλο τρόμο
    και το Βούδα προσκυνούνε
    απ' τη μπόμπα να σωθούνε

    Ο Χιροχίτο αναστενάζει
    Χίτλερ, Μουσολίνι, κράζει
    πά’ η νίκη, πά' η δόξα
    σίγουρα θα μου 'ρθει λόξα

    Αχ, βρε Χίτλερ, μπογιατζή μου
    Ντούτσε μου, φιγουρατζή μου
    ο άξονάς μας είναι δράμα
    γύρισε κορώνα-γράμμα

    .............................







    nomizo ekfrazei apoluta polu kosmo..!
    maroulaki_321
    28.04.2006, 20:48
    Ο Ιρανός ξεκαθαρίζει οτι "όποια χώρα ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ διευκολύνει επιθεση της Αμερικής θα μας βρεί αντιμέτωπους"

    Η Ελλάδα γνωστή π***ρνη της βρωμοαμερικής είχε, έχει και θα έχει τη Σούδα ανοιχτή για τον ανεφοδιασμό.

    Θα μας βρεί αντιμέτωπους τι σημαινει ? Οτι θα μας κλεισουν τα πετρελαια ας πουμε?

    Για απαντηστε μου να σας δω. Γιατι εγω τα χω κανει πανω μου....

    Μαρίνα



    alexia-vicky
    29.04.2006, 17:27
    Και εμεις τωρα θα πεθανουμε απο το φοβο μας!!!!! Ε, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!

    Αυτα, ειναι γνωστα πλεον....

    Δε μιλαω αποστασιοποιημενα (σε κατι απο τα παραπανω αναφερομαι), απλως μ'αρεσει να δινω μια σφαιρικη αντιληψη σε οτι συμβαινει!!
    Εξακολουθω να θεωρω καποιους απο τους χαρακτηρισμους υπερβολικους...πολυ απλα, αν ειναι να γινει κατι θα γινει!! Και εμεις πρεπει να κοιταξουμε να διαφυλαξουμε τα δικα μας συμφεροντα. Δεν ειναι θεμα διαφωνιας ή συμφωνιας με αυτα που προκειται να συμβουν αλλα πολυ περισσοτερο, οτι διακυβευονται και πολλα αλλα, ιδιας σημασιας..

    "Ακολουθουν την πιο σωστη πολιτικη οσοι απεναντι των ισων δεν υποχωρουν, απεναντι των ισχυροτερων συμπεριφερονται με φρονηση και απεναντι των κατωτερων ειναι μετριοπαθεις"
    maroulaki_321
    30.04.2006, 19:59
    alexia - Vicky να σε ρωτήσω: Μήπως να γινόσουνα υπουργός να μας έλυνες όλα τα προβλήματα? Υπερβολικοί ή όχι οι χαρακτηρισμοί μου αυτούς έχω. Δεν μπορώ να κάνω εκπτώσεις για αυτα τα βρωμόσκυλα (συγνώμη στα συμπαθέστατα σκυλάκια). Ωστόσο , λές λές αλλα ουσιαστική απάντηση δεν παίρνω. Ειδήσεις βλέπεις καθόλου???? ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ!!!! ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ? ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΣΑΙ?
    Τι να πώ ήμαρτον. Μία ερώτηση έκανα. Για τις πιθανές επιπτώσεις που μπορεί να χουμε σαν χώρα απο όλη την ιστορία. Και συ μου λές φιλοσοφίες και συμφέροντα.......
    ΗΜΑΡΤΟΝ.