ελληνική μουσική
    508 online   ·  210.845 μέλη

    Είναι μία... H (ονειρεμένη) Φρουτοπία και στην Αθήνα.

    kalouka
    26.04.2006, 11:14

    Η παράσταση που συγκέντρωσε εγκωμιαστικά σχόλια στη Θεσσαλονίκη, η «Φρουτοπία» του Ευγένιου Τριβιζά από τη Νεανική Σκηνή του Νέου Θεάτρου Θεσσαλονίκης θα βρίσκεται στην Αθήνα για 3 παραστάσεις το Μάϊο (για να θυμόμαστε και τα "νιάτα" μας):

    ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΜΑΪΟΥ 2006, στις 19:00
    ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΜΑΪΟΥ 2006, στις 12:00 & στις 19:00

    Info:

    Νεανική Σκηνή του Νέου Θεάτρου Θεσσαλονίκης
    «Φρουτοπία»
    του Ευγένιου Τριβιζά
    Σκηνοθεσία - Χορογραφία Κωνσταντίνος Ρήγος

    Η «Φρουτοπία», μυθική χώρα, είναι ευφυέστατος συμφυρμός των λέξεων φρούτο και ουτοπία, δεδομένου ότι στη σειρά κόμικς που γεννήθηκε το 1984 παριστάνονται τα φρούτα να έχουν συγκροτήσει μια φανταστική κοινωνία κατά το πρότυπο των ανθρώπων.

    Θα εξιχνιάσει ο Πίκος Απίκος το μυστήριο της Φρουτοπίας; Για ποιο λόγο έχει μεταμφιεστεί σε χαρτοσακούλα ο αστυνόμος Κρυψίβουλος; Θα καταφέρει ο Θάνος το κολοκυθάκι να δείρει έναν μανάβη; Ποιον κυνηγάει η υπηρεσία άμεσης βράσης; Ποιο είναι το μυστικό όπλο που ετοιμάζει ο Φραγκίσκος το Φραγκόσυκο; Θα γίνει ο Βλάσης το βλίτο Υπουργός Παιδείας της Φρουτοπίας; Για ποιο λόγο τρέχει ο Αρχέλαος το Λαχανιασμένο λάχανο; Οι αγαπημένοι από την τηλεόραση, σπαρταριστοί ήρωες του Ευγένιου Τριβιζά, σας καλούν να απολαύσετε τις απίστευτες ξεκαρδιστικές περιπέτειες της θρυλικής Φρουτοπίας στο Κέντρο Τεχνών στο ACS.

    Ο Ευγένιος Τριβιζάς είναι ένας από τους σημαντικότερους σύγχρονους συγγραφείς της ελληνικής παιδικής λογοτεχνίας. Τα έργα του γοητεύουν μικρούς και μεγάλους, έχουν μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες και έχουν αποσπάσει πολλά διεθνή βραβεία. Η «Φρουτοπία», μυθική χώρα, είναι ευφυέστατος συμφυρμός των λέξεων φρούτο και ουτοπία, δεδομένου ότι στη σειρά κόμικς που γεννήθηκε το 1984 παριστάνονται τα φρούτα να έχουν συγκροτήσει μια φανταστική κοινωνία κατά το πρότυπο των ανθρώπων.
    Το έργο ανεβαίνει ως σύγχρονο μιούζικαλ και απευθύνεται σε μικρούς και μεγάλους θεατές.

    Σκηνοθεσία-χορογραφία: Κωνσταντίνος Ρήγος
    Μουσική: Γιώργος Βασικαρίδης
    Βίντεο: Βασίλης Κεχαγιάς
    Κοστούμια: Νατάσσα Δημητρίου
    Φωτισμοί: LimeLights
    Σκηνικά: Λίζα Ψωμιάδου
    Δημιουργική συνεργασία στη σκηνοθεσία: Ξένια Αηδονοπούλου, Αλέξανδρος Ευκλείδης, Αμάλια Μπένετ.
    Παίζουν: Μαυρουδής Ανθρωπάκης, Ζωή Καραβασίλη, Βασίλης Λιάκος, Έλλη
    Μερκούρη, Χρίστος Στυλιανού, Θάνος Φερετζέλης, Μιχάλης Φωτόπουλος, Θανάσης Δισλής.

    Τιμή εισιτηρίου: € 15, € 10 (φοιτητικό – παιδικό)

    Μέρος των εσόδων θα δοθεί στη «ΜΕΡΙΜΝΑ» , Εταιρία για τη Φροντίδα Παιδιών και Οικογενειών στην Αρρώστια και το Θάνατο.

    Κέντρο Τεχνών στο ACS, Γαρυττού 53, Χαλάνδρι, τηλ. 210 6393341
    www.artscenter.gr

    Πληροφορίες – Εισιτήρια: 210 7234 567, www.ticketservices.gr

    maroulaki_321
    26.04.2006, 14:57
    Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση
    Φανταστική φρουτοπία γιουπι!!
    Konnie
    27.04.2006, 00:44
    Σιγουρα θα ειναι πολυ καλο!Θα προσπαθησω να μην το χασω
    movflower
    09.05.2006, 20:53
    ΣΟΒΑΡΑ;;;;;;;;;!!!!!!!!!
    Κρίμα που είμαι στο εξωτερικό. Η θρυλική φρουτοπία, που όλα τα παιδιά ξέραμε ότι είναι μόνο μία, δεν υπάρχει άλλη καμία. δεν ξέρω ποια επανάληψη στην ΕΡΤ είχαμε προλάβει ως παιδάκια, αλλά άξιζε.
    τι μας βάλατε να αναπολήσουμε τώρα......
    asimov_gr
    10.05.2006, 00:00
    Φοβερη παιδικη σειρα!
    Οταν ημουν παιδι ημουν φανατικος τηλεθεατης της σειρας.
    Αρεεεεεεεε νιατααααααααααααααα!!


    XeniaRodo
    10.05.2006, 10:47
    κι εγώ το έβλεπαααααααα



    επισυναπτόμενα: frout.jpg 
    kalouka
    10.05.2006, 11:40
    δυστυχώς η τελευταια επανάληψη ήταν καλοκαίρι του 1999
    ευτυχώς έχω γράψει 4-5 ώρες
    τη λάτρεψαν και τη λατρεύουν όλες οι γενιές

    περιμένω με ανυπομονησία την επόμενη επανάληψη

    Konnie
    10.05.2006, 12:20
    Quote:

    Το μέλος kalouka στις 10-05-2006 στις 11:40 έγραψε:

    δυστυχώς η τελευταια επανάληψη ήταν καλοκαίρι του 1999
    ευτυχώς έχω γράψει 4-5 ώρες
    τη λάτρεψαν και τη λατρεύουν όλες οι γενιές

    περιμένω με ανυπομονησία την επόμενη επανάληψη






    Ειχε επαναληψη και περσι το καλοκαιρι για ενα μικρο διαστημα
    Παντως εγω παντα προτιμουσα τα βιβλια-κομιξ(εκεινη η πολυ βαθεια φωνη του αφηγητη καπως με φοβιζε-ημουν πολυ κικρη,καταλαβαινετε...)
    kalouka
    10.05.2006, 13:46
    (εκεινη η πολυ βαθεια φωνη του αφηγητη καπως με φοβιζε-ημουν πολυ κικρη,καταλαβαινετε...)

    [/I]



    επειδή ησουν λοιπόν μικρή θα σου αναφέρω πως ο αφηγητής ήταν ο ίδιος που προλόγιζε όλα τα ελληνικά σήριαλ μυστηρίου της δεκαετίας του 70 και το ίδιο φόβιζε και εμένα (τότε ήμουν μικρός εγω)
    assasinos
    10.05.2006, 13:56
    prologize thn eksafanish tou John Avlakiwth gia opoion th 8ymatai kai ton lene Xrhsto Parla...palios ths ERT ki autos!


    Me froutopoia me Kapou kapws kapote, me tou Koutiou ta Paramy8ia megalwsame ligo polu oloi mas!

    8a aksizei sigoura h parastash!
    Jimy
    10.05.2006, 16:08
    ΩΡΑΙΑ!





    επισυναπτόμενα: sunset_9.jpg 
    movflower
    15.05.2006, 21:21
    Quote:

    Το μέλος assasinos στις 10-05-2006 στις 13:56 έγραψε:

    prologize thn eksafanish tou John Avlakiwth gia opoion th 8ymatai kai ton lene Xrhsto Parla...palios ths ERT ki autos!


    Me froutopoia me Kapou kapws kapote, me tou Koutiou ta Paramy8ia megalwsame ligo polu oloi mas!

    8a aksizei sigoura h parastash!





    ontws ontws assasinos!!!!
    h oikogeneia sofianou htan auth pou kruvotane pisw apo tis koukles??????