ελληνική μουσική
    726 online   ·  210.830 μέλη

    Η μουσική επηρεάζει τον χαρακτήρα?

    SAiK
    27.04.2006, 03:53
    Θέλω να πώ... δεν είναι τυχαίο που ανάλογα με το είδος μουσική του καθενός, ο καθένας έχει και την ανάλογη ιδεολογία/ντύσιμο/συνήθειες (όχι πάντα βέβαια...) κτλπ.

    Εσείς προσωπικά, πιστεύετε οτι η μουσική αλλάζει τον άνθρωπο ή ο καθένας ανάλογα με τις δικιές του συνήθειες επιλέγει και το κατάλληλο είδος μουσικής?

    Η αν έχετε παρατηρήσει κάποια διαφορά σε φίλους/γνωστούς ύστερα απο αλλαγή στις μουσικές τους προτιμήσεις.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 28-04-2006 01:47 ]
    Vangelis86
    27.04.2006, 04:57
    Έτσι όπως το θέτεις «ανάλογα με το είδος μουσικής του καθενός», αν το βλέπει δηλαδή ο άλλος ακούω αυτήν την μουσική και ανήκω σε αυτήν την ομάδα ατόμων, ναι επηρεάζει το ντύσιμο, συνήθειες και μερικές φορές απόψεις σε κάποια θέματα. Αλλά δεν νομίζω ότι στην τελική επιλέγεις κάποιο είδος και ανάλογα με αυτό υιοθετείς μια συμπεριφορά αν αυτό εννοείς, αυτό μπορεί να συμβαίνει μέχρι μια ηλικία. Ο άνθρωπος όσο μεγαλώνει αλλάζει αλλά η διαφορά δεν οφείλεται στο ότι άλλαξε γούστα αλλά στο ότι αλλάζει γενικά σαν άνθρωπος και έτσι ανάλογα αλλάζουν και οι μουσικές προτιμήσεις.


    uNick
    27.04.2006, 17:18
    Εγώ θα το έθετα λίγο διαφορετικά...

    Το συνολικό στυλ ενός ανθρώπου, δηλαδή ο χαρακτήρας του, η εμφάνισή του, οι συνήθειές του, κλπ., καθορίζονται και εν μέρει εξαρτώνται από πολλά πράγματα, ένα από τα οποία είναι και η μουσική που ακούει.

    Στην πραγματικότητα, το στυλ του ανθρώπου και η μουσική που προτιμά έχουν αμφίδρομη σχέση. Το στυλ επιρεάζει την επιλογή της μουσικής όσο και η προσκόλληση σε ένα είσος μουσικής επιρεάζει το στυλ του ανθρώπου.

    Δεν μιλάμε για ακραίες καταστάσεις πχ γυναικών που ντύνονται σαν zombies και μακιγιάρονται περίεργα για να ταιριάζει η εμφάνισή τους στα gothic ακούσματά τους, ούτε για κυρίους ή κυρίες που κυκλοφορούν με τουαλέτες και κοστούμια των 10,000 euro για να πάνε στο Μέγαρο να ακούσουνε Μάριο Φραγκούλη...

    Και, προς Θεού, δεν κατακρίνω κανένα από τα τυχαία παραδείγματα της προηγούμενης παραγράφου. Προσωπικά ακούω τα πάντα. Και metal, και κλασσική μουσική, και κλαρίνα, και μπουζούκια, και κλασσικό rock, και jazz... και, τέλος πάντων, οτιδήποτε μπορεί να συμβαδίσει με τα ανά πάσα στιγμή συναισθήματά μου και τα κέφια μου.

    Αν κοιτάξω γύρω μου, όμως, βλέπω ανθρώπους με συγκεκριμένα στυλ ένδυσης, κόμμωσης, κλπ., που μπορώ να ξέρω με βεβαιότητα τί μουσικά ακούσματα έχουν. Ο ροκάς ξεχωρίζει από μακρυά. Ο σκυλάς το ίδιο. Ο νεο-trendy τύπος με τις pop ή mainstream προτιμήσεις το ίδιο.

    Η επιρροή είναι αμφίδρομη. Αυτό που δεν ξέρω είναι ποιό από τα δύο ισχύει περισσότερες φορές. Το στυλ επιρεάζει τήν επιλογή μουσικής, ή το αντίθετο?
    back_in_black
    27.04.2006, 20:51
    Εγώ πάλι δεν πιστεύω να εξαρτάται το στυλ από την μουσική που ακούς ή το αντίθετο...αλλά νομίζω πώς και η μουσική που ακούς αλλά και το στυλ (συμπεριλαμβανομένου και του τρόπου ντυσίματος) εξαρτώνται από τον χαρακτήρα, αλλά και διάφορες επιρροές, τάσεις και γενικά από το περιβάλλον του κάθε ανθρώπου.

    Δεν νομίζω η μουσική να παίζει ρόλο στη διαμόρφωση του στυλ αφού και τα δύο σκιαγραφούν τον χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου.
    ruffstuff
    27.04.2006, 21:10
    όχι μόνο η μουσική άλλα και τα χρώματα των τοίχων!
    maroulaki_321
    27.04.2006, 22:20

    Η Βανδή, Βίσση κοκκίνου/πρασίνου και λοιπές/λοιποί στην πίστα έχουν μια Α απήχηση, σωστά? Φοράνε ρούχα Gucci/Pucci dolce & gabbana, bolec & lolec, χοντρό & λιγνό, όλοι/όλες διασκεδάζουν με τη μουσική, και παράλληλα ζηλεύουν εκτός απο τα σώματα, και τα ρούχα. Δεν χρειάζεται να πώ περισσότερα για το θέμα. Ο μιμιτισμός κάνει τη δουλειά του. Απο το ντύσιμο, μέχρι την γενική συμπεριφορά.

    Για μένα οι περισσότερες μουσικές τάσεις εκφράζουν μια ιδεολογία. Οι μουσικοί που κάνουν reggae για παράδειγμα, μέσα απο στίχους εκτός απο ναι στους μπάφους λένε ναι και στην απλή/ελεύθερη ζωή. Φαίνονται να είναι ολιγαρκής και αυτάρκεις. Αν κάποιος που ακουει εκφράζεται μεσα απο αυτή τη μουσική, τότε ναι το κάνει τρόπο ζωής και διαμορφώνει χαρακτήρα. Απο ντύσιμο μέχρι και τι θα ψηφίσει.

    Εδώ ρε παιδιά, είχαν γίνει καταγγελίες στους Metallica οτι σημειώθηκαν αυτοκτονίες λόγω των στίχων....Θα μου πείτε δεν είμαστε όλοι ανεγκέφαλοι. Είναι ακραίο το παράδειγμα.
    Τέλος πάντων, για μένα ναι παίζει μεγάλο ρόλο η μουσική, εκτός εξαιρέσεων οπου ο καθένας κρατάει ακέραια την προσωπικότητα του ανεξάρτητα απο μουσικά ακούσματα.

    Φιλικά,
    Μαρίνα
    kalouka
    28.04.2006, 13:03
    νομίζω πως ο χαρακτήρας επηρεάζει τη μουσική, ανάλογα με το τι κουβαλάω μέσα μου θα επιλέξω και τη μουσική που με εκφράζει
    πιστεύω πως η μουσικη μπορεί να επηρεάσει τα συναισθήματα.
    nefos
    28.04.2006, 14:48

    @ Συμφωνώ μαζί σου kalouka.
    Αναρωτιέμαι αν ήρθε η ώρα να γράψω ένα άρθρακι για την εφαρμογή της μουσικοθεραπείας ...
    katerina229
    28.04.2006, 15:11
    Νομίζω πως εκτός από την ιδιοσυγκρασία, τα γούστα και τον χαρακτήρα γενικώτερα καθενός μας που καθορίζει τελικά και το ποιά μουσική ακούμε, η ίδια η μουσική οποιουδήποτε είδους έχει τη δύναμη να μας επηρεάζει, ακόμα κι αν δεν είναι του γούστου μας. Εξάλλου το ίδιο συμβαίνει και στα βρέφη. Μήπως έχουν αναπτύξει την προσωπικότητα και το χαρακτήρα τους άραγε, ώστε να επιλέγουν βάσει των προτιμήσεών τους τη μουσική που τους αρέσει; Η μουσική η ίδια είναι που τα επηρεάζει είτε θετικά είτε αρνητικά. Κι έχω ακούσει [δεν ξέρω αν ισχύει] ότι ανάλογα με το τι ακούει το παιδί στην κοιλιά της μάνας του, επηρεάζεται και ο χαρακτήρας του. Κι απ' την ίδια επίσης πηγή άκουσα ότι γι' αυτόν τον λόγο θα πρέπει να ακούει κυρίως κλασική μουσική η μητέρα, λόγω ευεργετικής επίδρασης της μουσικής αυτής στην ψυχολογία του ανθρώπου, ενώ θα πρέπει να αποφεύγει την πολύ έντονη και δυνατή μουσική, όπως hard rock κ.λ.π.
    SAiK
    29.04.2006, 04:14
    Κι εγώ νομίζω πως ο χαρακτήρας είναι που επιρεάζει την μουσική αλλά υπάρχει και μια άλλη περίπτωση, που συνήθως γίνετε σε πιο μικρές ηλικίες, όταν το άτομο έχει ανάγκη να στηριχθεί απο κάπου, να τον αποκαλέσουν κάπως... Γιατί πολυ απλά δε θέλει να είναι ουδέτερος, θέλει να δείξει την γνώμη/ιδεολογία του μέσω της μουσικής γιατι οι περισσότεροι μπορούν να ξεχωρίσουν το είδος μουσικής που ακούει κάποιος ανάλογα με το στύλ (όπως είπε και ο uNick).

    Και το κάθε είδους μουσικής εκφράζει κάτι.
    rouli726
    29.04.2006, 10:47
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 28-04-2006 στις 14:48 έγραψε:


    @ Συμφωνώ μαζί σου kalouka.
    Αναρωτιέμαι αν ήρθε η ώρα να γράψω ένα άρθρακι για την εφαρμογή της μουσικοθεραπείας ...





    na grapseis nefelaki..anyway ki ego sumfono me to melos kalouka..etsi epilego ego toulaxiston.
    Eite to idio me ti diathesi(xara-xaroumena kommatia) i akrivos to antitheto gia eunoitous logous...pantos i diathesi me kathodigei panta!
    Vangelis86
    29.04.2006, 15:01
    Quote:

    Το μέλος SAiK στις 29-04-2006 στις 04:14 έγραψε:

    Και το κάθε είδους μουσικής εκφράζει κάτι.





    Μπα ο κάθε καλλιτέχνης εκφράζει κάτι, το είδος υπάρχει για να καταλαβαίνεις πάνω κάτω που κινείται μουσικά ο καθένας.
    SAiK
    29.04.2006, 15:49
    Quote:

    Το μέλος Vangelis86 στις 29-04-2006 στις 15:01 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος SAiK στις 29-04-2006 στις 04:14 έγραψε:
    [i]
    Και το κάθε είδους μουσικής εκφράζει κάτι.





    Μπα ο κάθε καλλιτέχνης εκφράζει κάτι, το είδος υπάρχει για να καταλαβαίνεις πάνω κάτω που κινείται μουσικά ο καθένας.

    [/I]


    Μμμμ έχεις δίκιο, δεν το διατύπωσα σωστά.

    ~ If There Were No God, There Would Be No Atheists. ~


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SAiK στις 29-04-2006 15:49 ]
    tolaruba
    28.05.2006, 16:08
    ναι και οχι μονο.Επηρεαζει τις αποψεις του ανθρωπου, τις αντιληψεις και τις θεωρειες του.Του διαμορφωνει χαρακτηρα,του μαθαινει να τιμαει καποιες αξιες αλλα πανω απολα τον κανει να αισθανεται μοναδικο και τον ευχαριστει.
    AnTrIa_
    01.06.2006, 23:09
    prosopika pistevo oti i musiki epireazi ton xaraktira mono otan esi o idios to 8elis


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AnTrIa_ στις 02-06-2006 00:04 ]
    picachu8
    02.06.2006, 02:25
    Η μουσική υπάρχει μέσα σε όλους και εμείς σα μεσογειακός λαός έχουμε μάθει να την εκτιμούμε λίγο παραπάνω....μιας και ελίμαστε μια μικρή-μεγάλη χώρα με απιστευτα πολλές επιροές απο το εξωτερικό σίγουρα έχουμε και πιο πολλους χαρακτήρες....

    Έιναι τυχαίο άραγε που τις περισσότερες φορές οι παρέες ακούν την ίδια μουσική;;;Είναι τυχαίο όταν δύο άνθρωποι ερωτεύονται κάτω απο το ίδιο ηχείο;; η μουσική ειναι τεράστιο κομμλάτι της ζωής μας και είτε το καταλαβαίνουμε είτε όχι μας επηρεάζει σε βαθμό που δε μπορούμε να φανταστούμε...

    Φανατστείτε δύο ερωτευμένους ο ένας να λέει "σ'άγαπώ" με τον πετρέλη και "κόοοοοκκινοοοοοοο" και ο άλλος να λέει "σ'άγαπώ" με τον παπακωνστανίνου ή τον Ασιμο....ή σε ξένα επίπεδα ο ένας με το "my humps my humps" και ο άλλος με Rolling Stones...
    Fanifox
    02.06.2006, 11:26
    Μπράβο picachu8. Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη. Η μουσική είναι η ζωή και η ιδιοσυγκρασία μας και καθορίζει τα περισσότερα που γίνονται στην καθημερινότητά μας.
    Εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να ζήσω με κάποιον που δεν γουστάρει τη μουσική που ακούω. Το έχω προσπαθήσει και απέτυχα. Απλά δεν άντεχα να ξυπνάω το πρωί ακούγοντας Στανίση και ο τρόπος διασκέδασής μου να είναι αποκλειστικά μπουζούκια και σκυλάδικα. Όχι ότι έχουν κάτι κακό αυτά αν σου αρέσουν. Για μένα όμως δεν ήταν. Ένιωθα μειονότητα. Ένιωθα μόνιμα ότι κάτι μου έλειπε. Δεν μπορείς να ζήσεις αν δεν αισθάνεσαι ολοκληρωμένος και καλώς ή κακώς η μουσική μας ολοκληρώνει. Είμαστε τελικά ότι ακούμε.
    darvick
    15.06.2006, 21:56
    Σίγουρα όπως και να το κάνεις η μουσική επιρρεάζει τον ανθρώπινο εγκεφαλο,αν το πάρεις επιστημονικά,επομένως θα επιρρεάζει και κάποιες από τις συμπεριφορές του..Πιστεύω όμως ότι αυτό δεν είναι απόλυτο.Δηλαδη αν ξυπνήσω το πρωι και ακούσω Πλούταρχο και έχω μια Α συμπεριφορά,το βράδυ που θα ακούσω Παπακωσταντίνου δεν θα έχω άλλη.Τώρα,για αυτους που ακούνε ένα είδος μουσικής δεν μπορεις να συγκρίνεις για να το ξέρεις.Σαν συμπέρασμα εγώ θέλω να πω ότι:"Η μουσική δεν επιρρεάζει την συμπεριφορά του ανθρώπου άμεσα.Επιρρεάζει τα συναισθήματά του.Και φυσικά ως επακόλουθο επιρρεάζεται έμμεσα και η συμπεριφορά..
    poison_girl
    16.06.2006, 11:41
    Το μέλος tolaruba στις 28-05-2006 στις 16:08 έγραψε...
    Παράθεση:

    ναι και οχι μονο.Επηρεαζει τις αποψεις του ανθρωπου, τις αντιληψεις και τις θεωρειες του.Του διαμορφωνει χαρακτηρα,του μαθαινει να τιμαει καποιες αξιες αλλα πανω απολα τον κανει να αισθανεται μοναδικο και τον ευχαριστει.



    συμφωνω
    whitetiger
    16.06.2006, 14:57
    Ένα άλλο στοιχείο που δηλώνει ότι ναι η μουσική επιρεάζει τον χαρακτήρα μας...
    Έχετε παρατηρήσει πως συνήθως οι άνθρωποι με τους οποίους ταιριάζετε στον χαρακτήρα έχετε πολλά κοινά γούστα και στο είδος της μουσικής που ακούτε. Εγώ για να καταλάβω τη προσωπικότητα κάποιου ατόμου τον ρωτάω "Τι μουσική ακούς?"