ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη

    Τι σας εκνευρίζει στο MusicHeaven;

    vasilis23
    02.05.2006, 13:24
    02-05-2006 στις 11:29


    Στην προσαρμογή

    ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Μηνύματα: 46
    Εγγραφή: 11-04-2006
    Online: NAI Δεν υπάρχει κάτι που να με εκνευρίζει. Μια παρατήρηση απλά να κάνω.
    Εδώ και καμια 10αριά μέρες παρατηρώ το εξής φαινόμενο: 800 τοπικ με διαφορετικό τίτλο φτιαγμένα για τον ίδιο ακριβώς σκοπό.

    -Ψάχνω τραγούδι
    -Ψάχνω κομμάτι
    -Ψάχνω τέλειο τραγούδι
    -Ψάχνω ελληνικό τραγούδι
    -Ψάχνω τίτλο
    -Ψάχνω τίτλο και ερμηνευτή
    -Ψάχνω ερμηνευτή
    -Ψάχνω στίχους
    -Ψάχνω κομμάτι
    -Ψάχνω κομματάρα

    Πρός τους χρήστες το λέω! Δεν μπορείτε πριν βάλετε τέτοιο θέμα να κοιτάτε αν έχει κάποιο παρόμοιο? Πως θα μπούν ολα αυτά σε ένα?

    Φιλικά, Μαρίνα



    Συμφωνω με τη μαρινα,και προτεινω τη διμιουργια ενος τοπικ με τιτλο"ψαχνω..." ,και οποιος θελει θα βρισκει οτι ψαχνει ε?αυτα!Επισης με ενοχλει που δεν κανουμε πολλες συναντησειςςςςςςςς!!!!!Εμπρος λαε του ΜΗ συσπειρωσου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    thanasena
    02.05.2006, 14:44
    Sorry gia tin grammatoseira...exw provlima me to pc

    Auto pou me ekneurizei s auto to site einai oti yparxei kati to ''metaksy mas''.
    Polles fores niwthw paratairi epeidi den asxoloumai me mousiki,apla m aresei na akouw mousiki.
    Dystyxws i eutyxws kapoios prepei na akouei autous pou paizoun,den gennithikame oloi idimones tis mousikis.
    Me enoxlei episis to oti den exei valei kapoia tampela to site na leei oti prokeitai gia poly poiotiki mousiki auti pou akoun ta meli tou.Ok, egw to katalava pleon,kapoioi omws pou mpainoun prwti fora nomizoun oti milame gia tin mousiki genika.Ki an auta ta atoma ftiaksoun topic gia kapoion pio laiko kai typou skyla tragoydisti speudoun ta poiotika meli na ton geloiopoiisoun.Lypamai otan vlepw kati tetoio.
    Tin prwtaprilia valate kai to asteio me ton Tsaliki.Ki omws exw tin entypwsi oti to imerisio thema autis tis meras to diavasan oi perissoteroi.Den m aresei o Tsalikis alla pisteuw oti poulaei perissotero,akoma kai sto Musicheaven.
    Itan i pragmatiki mou apopsi gia to Musicheaven,kai elpizw na tin parete kaloproaireta.Me idiaiteri prosoxi sto ''emeis ki emeis''pou epikratei sto site.
    Kata t'alla to oti to episkeptomai kathe mera deixnei poso to ektimw!

    jorge
    02.05.2006, 15:29
    Παιδιά ευχαριστώ που απαντάτε και έχετε μπει στην ουσία. Αυτό ήθελα.
    Πολλοί είστε ιδιαίτερα εύστοχοι στις παρατηρήσεις σας και επιβεβαιώσατε
    και μερικούς δικούς μου προβληματισμούς. Επίσης κάποιοι άλλοι θίξατε θέματα
    που δεν είχα φανταστεί πως ενοχλούσαν, τα οποία ασφαλώς θα ληφθούν υπόψην.

    Συνεχίστε να γράφετε λοιπόν, κάνετε καλό σε όλη την κοινότητά μας.
    XeniaRodo
    02.05.2006, 16:43
    Quote:

    Το μέλος maroulaki_321 στις 02-05-2006 στις 11:29 έγραψε:

    Δεν υπάρχει κάτι που να με εκνευρίζει. Μια παρατήρηση απλά να κάνω.
    Εδώ και καμια 10αριά μέρες παρατηρώ το εξής φαινόμενο: 800 τοπικ με διαφορετικό τίτλο φτιαγμένα για τον ίδιο ακριβώς σκοπό.

    -Ψάχνω τραγούδι
    -Ψάχνω κομμάτι
    -Ψάχνω τέλειο τραγούδι
    -Ψάχνω ελληνικό τραγούδι
    -Ψάχνω τίτλο
    -Ψάχνω τίτλο και ερμηνευτή
    -Ψάχνω ερμηνευτή
    -Ψάχνω στίχους
    -Ψάχνω κομμάτι
    -Ψάχνω κομματάρα

    Πρός τους χρήστες το λέω! Δεν μπορείτε πριν βάλετε τέτοιο θέμα να κοιτάτε αν έχει κάποιο παρόμοιο? Πως θα μπούν ολα αυτά σε ένα?

    Φιλικά, Μαρίνα






    κι εγώ συμφωνώ με αυτό και νομίζω ότι πρέπει να βρεθέι μια λύση.

    Aς ανοιχτεί ENA θέμα με τίτλο ψάχνω και ας γράφουν όλοι εκεί -όπως είπε και ενας φίλος πριν- ή τουλάχιστον ας σβύνονται αυτά τα θέματα μόλις απαντιούνται...
    thank
    02.05.2006, 21:18
    Αλέξια, (thanasena) επειδή και εγώ ανήκω ακριβώς στην ίδια κατηγορία με σένα - δεν παίζω μουσική αλλά ακούω ... - ειχα αρχικά το ίδιο πρόβλημα. Ασε που είχα - και μάλλον διατηρώ ακόμα - ενοχές επειδή γράφω στο φόρουμ δίνοντας έμφαση, κατά κανόνα, σε μη μουσικά θέματα. (οκ , τις έχω περιορίσει) ... Στην πορεία διαπίστωσα πως, αυτό δεν επηρέασε καθόλου την αποδοχή μου από τους "μουσικούς". Και απο συζητήσεις μαζί τους και απο τη γενικότερη στάση τους. Εξ' άλλου, πολλοί - πολλοί άλλοι βρίσκονται στην ίδια κατηγορία με μας. Δεν ειναι το σαιτ των ... ειδικών ... Αρα, ειλικρινά το θέμα αυτό δεν νομίζω πως πρέπει να σε απασχολεί. Α ναι. Οταν πρώτη φόρά πήγα να τους δώ σε ένα λαιβ στα 5/4, ειχα κομπλάρει πολύ. Ενας απο τους βασικούς λόγους ήταν και αυτός. (αυτοί = σχετικοί, εγώ = άσχετος) !!!!!! Δεν υπάρχει πρόβλημα, πίστεψέ με.

    Για το γεγονός του "μεταξύ μας" ... Νομίζω πως γενικά, σε όλες τις κοινότητες, κάπως έτσι ειναι. Και μπορεί να γίνεται η πλάκα με τον Τσαλίκη, μπορεί να υπάρχουν δυσμενή σχόλια για κάποιους "μη ποιοτικούς" καλλιτέχνες στους οποίους αναφέρονται κάποια μέλη, αλλά ισχύει και το αντίθετο. Υπάρχουν σχόλια και από την "άλλη πλευρά". Στο φόρουμ, αυτά που γράφονται περί μουσικής, χωράνε σε πολλές τάσεις και σε πολλά γούστα.

    Τώρα, για το γεγονός πως έτυχε μία βασική ομάδα που ξεκίνησε το σαιτ και όσοι μπήκαν στη συνέχεια, να έχουν πάνω - κάτω κοινές αναφορές για τη μουσική και ως εκ τούτου να δωθεί ένα στίγμα ... ε ειναι λογικό. Ισως έχει να κάνει και με την αντίθετη αντίληψη απο αυτήν που ανέφερες για τον Τσαλίκη (χωρίς να ισχυρίζομαι ότι σου αρέσει ντε και καλά). Πως δηλαδή, αξίζουν και ενισχύονται, ακόμα και αυτά που δεν πουλάνε. Ισως να ειναι και εκεί ένα από στοιχεία του σαιτ που μας έλκουν


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 02-05-2006 21:22 ]
    tolaruba
    22.05.2006, 13:23
    ο jorge (πλακιτσα εκανα μη το παρεις στα σοβαρα)
    μου τη σπαει λιγο που στην αντζεντα δεν φαινονται ολες οι συναυλιες μιας μερας παρα μονο αν πατησεις πανω
    jorge
    22.05.2006, 14:02
    Δεκτή η πλακίτσα

    Καλή η πρότασή σου πάντως... την κρατάω...


    neerie
    22.05.2006, 15:09
    Δε με εκνευρίζει ακριβώς, απλά θα με βοηθούσε αν είχε στο τέλος κάθε σελίδας στα διάφορα τόπικς ας πούμε, ένα κουμπάκι να με παίρνει στο πάνω μέρος της σελίδας κι άλλο ένα να με παίρνει απευθείας στην αρχική!

    Βασικά βαριέμαι να κάνω scroll up όταν θέλω να βγω από ένα τόπικ...

    Jorge? Θα βοηθήσεις κι εμάς τους τεμπέληδες?
    jorge
    22.05.2006, 15:41
    Καλε ολόκληρο link "Αρχική" υπάρχει στο τέλος κάθε σελίδας. Δεξιά κάτω, με έντονα γράμματα...

    Τώρα το να μπει κουμπάκι να μας πηγαίνει πάνω πάνω... χμμμμ.... θα βοηθούσε σίγουρα; Για να έχεις φτάσει να διαβάζεις το τελευταίο post στο κάτω μέρος της σελίδας, υποτίθεται έχεις διαβάσει και αυτό που είναι πάνω-πάνω. Σε εμένα δηλαδή δε θα χρησίμευε ιδιαίτερα. Αλλά αν όντως σε διευκολύνει, να το βάλω, καμιά αντίρρηση.


    ΥΓ. Κολπάκι: Όταν είσαι στο κάτω μέρος της σελίδας, πάτα το κουμπάκι Home. Σε πηγαίνει στην κορυφή της σελίδας.
    Other_side
    22.05.2006, 19:19
    Τί μας εκνευρίζει στο ΜΧ; Καλύτερα να μας ρώταγες τί μας αρέσει στο ΜΧ. Και τώρα σίγουρα θα το έχεις ρωτήσει ήδη και στην απάντηση σου θα μου δείξεις και το λινκ. Εγώ πάλι που το βρισκετε το μεράκι να ψάχνετε λινκς και τέτοια...

    Τί μου αρέσει; Πως όλα είναι στη πρώτη σελίδα και δεν χρειάζεται να ψάχνω. Και αν θέλω να βάλω θέμα βάζω, και αν υπάρχει ήδη το διορθώνει ο χόργε. Αυτό μάλλον τον εκνευρίζει εκείνον αλλα δεν μας ρωτάς τί εκνευρίζει εσένα έτσι;

    Χμ. Δεν βρίσκω κάτι να με εκνευρίζει και συνήθως με εκνευρίζουν πολλά και διάφορα γύρω μου. Αλλά σήμερα είμαι τόσο χαλαρή (α ρε Βικτώρια με τα ωραία σου) που δεν μπορώ να βρω κάτι να με εκνευρίζει και να το θέλω. Τότε θα μου πεις τί το σχολιάζεις. Βάλε το και αυτό σε αυτά που μου αρέσουν. Θες να πεις κάτι. Το λές.

    Α και κάτι σχετικο-άσχετο. Περί μουσικής και πως αν δεν γράφεις για μουσική δεν χωράς εδώ και λοιπά. Το σκέφτηκα νομίζω χτες διαβάζοντας κάποια σχόλια (μη με ρωτάς ποιανου πως ποτε κλπ εδώ τα κλειδιά του σπιτιού δεν βρίσκω ποτέ αυτά θα θυμηθώ που τα βρήκα;), και σκέφτηκα πως ναι μεν είναι μουσικό έτσι, αλλα η μουσική αν μη τι άλλο είναι ένας τρόπος εναλακτικής επικοινωνίας. Δηλαδή ένας τρόπος να μεταδώσεις πρώτα απ'όλα για μένα, αισθήματα (για μένα έτσι;) και μετά μυνήματα, γνώσεις κλπ. Η μουσική ξυπνά μέσα σου πολλά αισθήματα, ίσως και σκέψεις, τις οποίες θες να μοιράσεις με άλλους κλπ. Οπότε σε ένα σάιτ που ασχολείται με την μουσική και τραβάει έτσι μουσικούς αλλά και μουσικόφιλους (θέλω να πιστέυω σε πλειοψηφία έτσι) λογικό είναι να υπάρχουν συζητήσεις για άλλα θέματα όπως την αγάπη, όπως την δικαιοσύνη, όπως την κοινωνία, κλπ, κλπ.

    Αυτά είναι όλα θέματα που δένουν όμορφα με τη μουσική, και πιστεύω πως το ένα χρειάζεται το άλλο για να υπάρχει.

    Τί με εκνευρίζει στο ΜΧ; Πως δεν μπορώ να βρεθώ σε καμία από τις συναντήσεις σας μιας και βρίσκομαι τόσο μακριά...

    Τί με εκνευρίζει; Τίποτα ακόμα.

    Όλα με τραβάνε εδώ.
    rory166
    22.05.2006, 19:22
    τι θα λεγατε να εμπαιναν και ξενες παρτιτουρες στο site....?
    jorge
    22.05.2006, 20:07
    Οχι προτάσεις σε αυτό το topic.
    faltsoo
    22.05.2006, 20:11
    Τι σας εκνευρίζει στο MusicHeaven;

    φυσικα..ο ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟΣ ...



    rory166
    22.05.2006, 20:11
    καλα
    ph
    22.05.2006, 20:16

    οι φανατικοί οπαδοί του ανύπαρκτου είδους, του έντεχνου
    maroulaki_321
    22.05.2006, 22:30
    Οτι μερικά καλά θεματάκια και ειδικά μουσικά θέματα "καπελώνονται" και δεν φαίνονται απο κάτι άλλα του τυπου
    -Πιστευετε στα ζώδια-
    jorge
    22.05.2006, 22:43
    Αυτό θα το διορθώσουμε, ελπίζω σύντομα...
    MOMO
    22.05.2006, 23:58
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 22-05-2006 στις 20:07 έγραψε:

    Οχι προτάσεις σε αυτό το topic.



    Τα ''γειώματα''-διορθώσεις τέτοιου τύπου.
    Εντάξει ρε παιδιά κι αν δηλαδή ένα θέμα ξανασυζητηθεί
    ή μπει σε λάθος κατηγορία, τι έγινε;
    Ώρες-ώρες αισθάνομαι ότι οι κανόνες και τα
    ''πρέπει'' μετράνε περισσότερο από την ανθρώπινη
    επικοινωνία εδώ πέρα.
    Sorry Jorge και γενικά όποιος πειράχτηκε παιδιά,
    αυτά όλα δε λέγονται με κακή πρόθεση,
    απλά εξέφρασα αυτό που αισθανόμουν.......


    Giorgos_arazei
    23.05.2006, 00:02
    @Ph
    File mou tha diafoniso mazi sou....to entexno zei kai vasileuei. Arkei na ksereis pou tha to vreis.
    spiroos
    23.05.2006, 00:12
    Quote:

    Το μέλος MOMO στις 22-05-2006 στις 23:58 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 22-05-2006 στις 20:07 έγραψε:
    [i]
    Οχι προτάσεις σε αυτό το topic.



    Τα ''γειώματα''-διορθώσεις τέτοιου τύπου.
    Εντάξει ρε παιδιά κι αν δηλαδή ένα θέμα ξανασυζητηθεί
    ή μπει σε λάθος κατηγορία, τι έγινε;
    Ώρες-ώρες αισθάνομαι ότι οι κανόνες και τα
    ''πρέπει'' μετράνε περισσότερο από την ανθρώπινη
    επικοινωνία εδώ πέρα.
    Sorry Jorge και γενικά όποιος πειράχτηκε παιδιά,
    αυτά όλα δε λέγονται με κακή πρόθεση,
    απλά εξέφρασα αυτό που αισθανόμουν.......



    [/I]





    Βρε παιδιά συνέχεια το ίδιο βιολί. Ποιά πρέπει και κανόνες λέτε συνέχεια; Το ότι κάποιοι άνθρωποι χάνουν χρόνο από τη ζωή τους για να μας διευκολύνουν να επικοινωνούμε, όσο καλύτερα γίνεται, αυτό το λέτε πίεση και κανόνες; Έλεος! Αυτό είναι το ευχαριστώ; addsig]