ελληνική μουσική
    695 online   ·  210.851 μέλη

    Δ. Βεριώνης: Το Πιο Όμορφο Παράθυρο Της Πόλης

    Baldrick
    30.04.2006, 18:39






    "Το Πιο Όμορφο Παράθυρο Της Πόλης" (Ανεξάρτητη παραγωγή - Διανομή: Sony BMG) είναι η πρώτη δισκογραφική πρόταση ενός νέου τραγουδοποιού, του Δημήτρη Βεριώνη, που κινείται στο χώρο της σύγχρονης ελληνικής pop – rock σκηνής.

    Αν και αρχικά το εν λόγω CD τράβηξε την προσοχή μου εξ αιτίας των συμμετοχών του Μανώλη Φάμελλου (στο τραγούδι "Φένια"), του Νίκου Ζιώγαλα (στο "Ρίξε Στην Καρδιά Σου Ενα Βλέμμα") και του Μάνου Πυροβολάκη (στο "Τρελλά Γυρνάνε Οι Εποχές"), "Το Πιο Όμορφο Παράθυρο Της Πόλης" είναι ως σύνολο μια πολύ αξιόλογη δουλειά που θα αποτελέσει (νομίζω) την ευχάριστη έκπληξη στα μουσικά δρώμενα του 2006!

    Χωρίς την υποστήριξη και την προβολή που θα του εξασφάλιζε μια μεγάλη δισκογραφική εταιρία (ανεξάρτητη παραγωγή γαρ!), το CD στηρίζεται στην πολυσυλλεκτικότητα των συνθέσεων (από το λαϊκότροπο "Ρίξε Στην Καρδιά Σου Ενα Βλέμμα" με την εκπληκτική ερμηνεία του Ζιώγαλα στο funky "Τρελλά Γυρνάνε Οι Εποχές" με τη βιολόλυρα του Μάνου Πυροβολάκη κι απο την 'εφηβική' ανάλαφρη pop του "Δεν Περνάει η Νύχτα" στην πιο 'σκοτεινή' rock μπαλλάντα του "Βρωμιάρα Πόλη"). Μεγάλο κέρδος για το Δ. Βεριώνη αποτελεί και η συνεισφορά των έμπειρων μουσικών - ανάμεσα τους: ο Πάνος Τόλιος (τύμπανα), o Δημήτρης Μπασλάμ (μπάσο), o Σπύρος Χατζηκωνσταντίνου (κιθάρα) και ο Στέλιος Καρασταμάτης (keyboards) - οι οποίοι με την εκφραστική δύναμη και δεξιοτεχνία τους προσφέρουν στο νέο ερμηνευτή μια μουσική βάση τόσο συμπαγή που ομολογουμένως σπάνια συναντά κανείς σε ελληνικές παραγωγές και μάλιστα πρωτόλειες!

    Όσοι λοιπόν δεν περιμένετε τα reality shows της τηλεόρασης για να ανακαλύψετε το μέλλον της ελληνικής μουσικής σκηνής.... αξίζει να θαυμάσετε τη θέα από "Το πιο Όμορφο Παράθυρο της Πόλης"!




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Baldrick στις 30-04-2006 18:44 ]
    scaryspider
    09.05.2006, 14:17
    "Το πιο όμορφο παράθυρο της πόλης" του Δημήτρη Βεριώνη τράβηξε αρχικά την προσοχή μου με το πανέμορφο εξώφυλλο/ πίνακα της ζωγράφου Γιώτα Γεωργαλή και εξ' αιτίας των συμμετοχών που αναφέρονται στο παραπάνω post. Η ευχάριστη έκπληξη όμως με περίμενε μετά την πρώτη ακρόαση. Δεκατρία καταπληκτικά τραγούδια που όντως κινούνται εύστοχα ανάμεσα σε διάφορα μουσικά είδη. Προσωπικά αγαπημένα (για την ώρα τουλάχιστον) "Τα Φώτα" και το "Δεν Περνάει η Νύχτα".
    Αν δεν έχετε βρει ακόμα το cd του καλοκαιριού θα πρότεινα να ρίξετε ένα βλέμμα στο "Πιο όμορφο παράθυρο της πόλης". Η θέα θα σας μείνει αξέχαστη.


    XeniaRodo
    09.05.2006, 15:48
    το εξώφυλλο είναι όντως πολύ ωραίο.
    Πρέπει επιτέλους να καταλάβουν όλοι πόσο σημαντικό είναι και το έξω, όχι μόνο το μέσα....
    cleaalexandrou
    16.05.2006, 10:32
    Η αγάπη για τις λεπτομέρειες. Το θησαύρισμα πολύτιμων στιγμών. Συναισθήματα που βιώνονται με πάθος ασυνήθιστο. Νοσταλγικά χαμόγελα στο "Παράθυρο της Φαιναρέτης", η οδύνη της απώλειας στο "Για τον μπαμπά μου", το ταξίδι του έρωτα στο "Φένια". Μας συγκίνησε...
    Lolly
    23.05.2006, 02:03
    Τι όμορφη δουλειά! 13 τραγούδια, 13 διαφορετικά ταξίδια στην ίδια πόλη. Σαν το δροσερό αεράκι που κουνάει τις κουρτίνες στο πιο όμορφο παράθυρο της πόλης...! Αξίζει να το ακούσετε!
    SWEETHOPE
    28.05.2006, 13:26
    Αισθητικά πολύ δυνατό εξώφυλλο αλλά και μέσα τα τραγούδια έχουν κάτι να πούν από πολλές απόψεις.Δυνατές συνθέσεις και στιχάκια με νόημα.Πολλοί και καλοί οι μουσικοί που συμμετέχουν.Αξια προσπάθεια
    Baldrick
    19.07.2006, 17:09
    Χμμμ.... Πολλά καλά λόγια και ευνοϊκές κριτικές, αλλά το CD είναι εξαφανισμένο από τα playlists των μεγάλων αθηναϊκών ραδιοσταθμών! Μήπως δεν ακούω τους σωστούς σταθμούς ή όλες οι ανεξάρτητες παραγωγές είναι καταδικασμένες στην αφάνεια;;;
    jorge
    19.07.2006, 18:15
    Το ακούω εδώ και 2 ημέρες και θα είναι το επόμενο CD που θα παρουσιάσουμε στο e-Περιοδικό του MusicHeaven. Ιδιαίτερα αξιόλογο CD, ο Δημήτρης έχει κάτι να πει και το λέει μέσα από τις μουσικές του.
    elpis27
    21.07.2006, 16:37
    Αυτές τις μέρες γυρίζεται και videoclip για το τραγούδι " Το μέλι από τα μάτια σου"
    Είμαι σίγουρη πως το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο καλαίσθητο και τρυφερό όπως τα τραγούδια του Δημήτρη!
    Θα σας ενημερώσω σχετικά.
    Idee_Fix
    04.11.2006, 12:22
    Ο Δημήτρης Βεριώνης έχει ένα μεγάλο συνθετικό ταλέντο και αξίζει σε αυτόν και την δουλειά του μια μεγαλύτερη αναγνώριση. Κρίμα που δεν παίζεται και δεν ακούγεται περισσότερο για να δοθεί η ευκαιρία σε περισσότερους ανθρώπους να έρθουν σε επαφή με αυτά τα αξιόλογα και προπαντός αξιοπρεπή κομμάτια, σε μια εποχή που η ποιότητα στην μουσική σύνθεση χάνεται ολοένα και περισσότερο.
    pokopik
    04.11.2006, 20:46
    Πολυ αξιολογη δουλεια,αλλα θα μου επιτρεψεται να ξεχωρισω το "λαικο" τραγουδι "ριξε στην καρδια σου ενα βλεμμα"!Πραγματικα με κερδισε με το πρωτο ακουσμα!

    Συγκινητικοτατο κια το "Για τον μπαμπα μου" και ευθυμο και ευχαριστο το "Μελι απ τα ματια".
    Μπραβο στον Δ.Βεριωνη
    jorge
    18.11.2006, 16:17
    Εχθές μου έδωσε ο Δημήτρης το DVD με το βιντεο κλιπ, το οποίο συνοδεύει το Μέλι Απ' Τα Μάτια Σου, και είναι τόσο αληθινό, τόσο γλυκό, τόσο καθημερινό και σε ορισμένα σημεία ιδιαίτερα ευφυές κα με νοήματα. Μπράβο Δημήτρη!
    dver17
    19.11.2006, 12:53
    Ευχαριστώ Jorge, να 'σαι καλά! Χαίρομαι που σου άρεσε! Τα εύσημα πρέπει να αποδοθούν κυρίως στον Γιάννη Φώτου (ο σκηνοθέτης του clip) και την ομάδα του που έφτιαξαν με τόσο μεράκι κι επαγγελματισμό το video clip.Ήταν εξαιρετική εμπειρία το γύρισμα!
    Όσο για το clip, σύντομα (εντός της βδομάδας) θα το ανεβάσω στο site μου (http://www.verionis.gr).
    Και πάλι χαίρομαι! Και πάλι ευχαριστώ!
    MICK
    25.04.2007, 13:08
    ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΕΡΑΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.
    ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΟ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ -ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ-!ΤΕΛΗ ΜΑΙΟΥ ΠΕΡΣΥ ΜΕ ΑΦΟΡΗΤΗ ΖΕΣΤΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠ'ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΟΤΙ ΤΟ CD ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΣ,ΑΡΧΙΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΠΟΔΑΡΟΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΤΟΥΜΠΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΣΙΜΙΣΚΗ
    ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ CD ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ...!ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΤΙ ΜΕΤΡΙΟΥ Η ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΣΥΓΧΩΡΟΥΣΑ ΠΟΤΕ...!
    ΤΕΛΙΚΑ ΧΑΛΑΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΔΙΟΤΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΕΡΙΩΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΟΣ,ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ
    ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ ΓΕΝΙΚΑ.ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ
    ΜΙΑ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗ ΔΙΟΔΟ,ΑΚΟΥΣΕ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ,ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ,ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ.
    ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΑ.ΠΑΝΤΑ ΚΑΙΡΙΟΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ,ΠΑΝΤΑ ΕΥΣΤΟΧΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ,ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΣΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΚΑΛΟΓΟΥΣΤΟΣ!ΔΕΚΑΤΡΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΥΓΕΝΕΙΑ,ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ,ΓΟΥΣΤΟ ΜΑ ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΑ ΝΑ ΣΥΓΚΙΝΗΣΟΥΝ...!ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΔΗΜΗΤΡΗ.