ελληνική μουσική
    736 online   ·  210.833 μέλη

    4ο ευρωπαικο κοινωνικο φορουμ

    ZOI
    03.05.2006, 16:01
    4-7 Μαιου στο παλιο αεροδρομιο του Ελληνικου στις ολυμπιακες εγκαταστασεις μπασκετ και ξιφασκιας,ξεκινα αυριο το 4ο ευρωπαικο κοινωνικο φορουμ.κινηματα απο ολο τον κοσμο,μη κυβερνητικες οργανωσεις,φοιτητες,εργαζομενοι,οικολογοι και δε συμμαζευεται σε μια πολυσυλλεκτικη συναντηση.κατα τη διαρκεια του φορουμ θα γινονται συζητησεις,συναυλιες,εκθεσεις φωτογραφιας,σκιτσου,προβολες βιντεο και πολλα αλλα.το κοστος συμμετοχης 20 Ε και για τις 4 μερες ή 5 Ε την ημερα.δειτε αναλυτικο προγραμμα στο 4ο ευρωπαικο κοινωνικο φορουμ


    αν καποιος σκοπευει να παρευρεθει ας μου πει,θα ειμαι κι εγω εκει

    αξιζεις οσο και εκεινο που πανω του συγκεντρωνεις την προσοχη σου.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ZOI στις 03-05-2006 16:02 ]
    rory166
    03.05.2006, 18:51
    θα παω κι εγωωωωωωω
    rory166
    03.05.2006, 19:10
    το σαββατο μαλλον
    ZOI
    05.05.2006, 19:45
    το σαββατο το βραδυ οπωσδηποτε!
    thank
    07.05.2006, 01:54
    - Δεν ξέρω αν η Αθήνα είχε ξαναδεί τέτοια πορεία. Οχι σε όγκο. Αλλά σε χρώματα, μουσικές, πολυφωνία, δημιουργία.

    - Β. Πολύδωρας (συμπαθέστατος σαν ανθρωπος οκ) "Ελάχιστα επεισόδια δημιούργησαν οι ΑΚΤΙΒΙΣΤΕΣ .... το διεθνές μας κύρος (κάτι τέτοιο ..) ... κ.α." ... Ε θα τους εξηγήσει κανείς πως άλλο οι ακτιβιστες, άλλο οι κουκουλοφόροι που τα σπανε για πλάκα. Μέρα με τη νύχτα. Ακούς εκεί οι ακτιβιστες... ΕΛΕΟΣ. Δηλαδή τόσο άσχετοι είναι ??? Στον 21 αιώνα βρέ παιδία ... ελεος Βύρωνα.

    Μου έρχεται στο μυαλό ο συνειρμός ... Φορουμ Ευρωπαικό = Ευρώπη = ξένοι Εμεις έχει καλεσμενους Εμεις οχι δειξει κακό πρόσωπο Εμεις βοηθαμε καλους ανθρωπους Εμεις οχι δείρουμε Εμεις οχι Τζένοβα. Μακρυ μαλί + τζην + κοινωνικό = ακτιβιστής Ακτιβιστες κακοί σπανε Εμεις οχι καταλαβαινει Εμεις φιλοξενία σε Φορουμ ολοι καλα. Προς το Γκάου μου φαίνεται ...

    - Κανάλια (λιγότερο συμπαθή). Τα ίδια πλάνα συνέχεια, τα έκτροπα, το ξύλο, οι κλούβες και τα περιπολικα που καίγονται, κ.α. Αυτό ήταν δηλαδή το φόρουμ ? ΕΛΕΟΣ και απο εκει ...

    Εκτός από μία μικρή γευση που πηρα με το ζόρι, δεν μπόρεσα να πάω. Οποιος πήγε, θα ειχε ενδιαφέρον να μας έγραφε ...Και μου άρεσε που στο σαιτ ειχε και banner για το φόρουμ .

    jorge
    07.05.2006, 12:04
    Quote:

    Το μέλος thank στις 07-05-2006 στις 01:54 έγραψε:

    - Κανάλια (λιγότερο συμπαθή). Τα ίδια πλάνα συνέχεια, τα έκτροπα, το ξύλο, οι κλούβες και τα περιπολικα που καίγονται, κ.α. Αυτό ήταν δηλαδή το φόρουμ ? ΕΛΕΟΣ και απο εκει ...




    Έλεος... Ακόμα και το MEGA που υποτίθεται είναι ένα μικρό σκαλάκι πιο πάνω, το παράκανε. Δύο φορές το ίδιο βίντεο μόνο το STAR συνήθιζα να βλέπω... Και σιγά τα επεισόδια στην τελική που πρέπει να τα δείχνουμε 20 λεπτά όταν το δελτίο κρατάει 45.

    Κίτρινη κάρτα στο MEGA από μένα.
    oulaloum
    08.05.2006, 01:32
    "Στόχος του Φόρουμ είναι η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών των κοινωνικών κινημάτων, με σκοπό να συντονίσουν τις δράσεις τους κατά του πολέμου, του ρατσισμού, της ρύπανσης του περιβάλλοντος, του νεοφιλελευθερισμού, του σεξισμού και της καταστολής. Επιπλέον θα διαδηλώσουν υπέρ ενός κόσμου με ισότητα, αλληλεγγύη και κοινωνική δικαιοσύνη"

    Θεωρώντας ότι η πολιτικοποίηση και όχι η κομματικοποίηση είναι αυτή που μας κάνει να βλέπουμε τα πράγματα πιο καθαρά ξεκίνησα την Παρασκευή το απόγευμα με προορισμό τις εγκαταστάσεις του παλιού αεροδρομίου του Ελληνικού όπου φιλοξενείτο το 4ο Ευρωπαικό Κοινωνικό Φόρουμ..
    Το πρώτο Φόρουμ έγινε το 2001 στην Φλωρεντία με το σύνθημα "Ενάντια στον πόλεμο,τον ρατσισμό και τον Νεοφιλευλευθερισμό".Δεύτερη στάση του ήταν το Παρίσι, το Νοέμβριο του 2003 όπου περίπου 150000 διαδηλωτές έδωσαν το δυναμικο παρόν στην πορεία.Το Λονδίνο ήταν η τρίτη κατά σειρά πόλη που φιλοξένησε το γεγονός αν και αντιμετώπισε κάποια οικονομικά προβλήματα στη διεξαγωγή του και προέκυψαν αντιπαραθέσεις μεταξύ αναρχικών και ομιλούντων με αποτέλεσμα να παρέμβει η αστυνομία,παρόλα αυτά η κινητοποίηση και πάλι ήταν πολύ μεγάλη,70000 διαδηλωτές κατέκλυσαν τους δρόμους φωνάζοντας κατά του πολέμου και των ιδιωτικοποιήσεων και υπέρ της Ευρώπης της ειρήνης και της κοινωνικής δικαιοσύνης.

    Σε όλη τη διάρκεια των εκδηλώσεων/συζητήσεων η προσέλευση των επισκεπτών ήταν τεράστια(35000 δίνουν οι διοργανωτές) αλλά και στην τελική διαδήλωση(για 100000 λένε οι πιο αισιόδοξες εκτιμήσεις).Τα ΜΜΕ απ'ότι άκουσα κάνανε λόγο για 10000 διαδηλωτές γεγονός που καταδεικνύει για ακόμα μια φορά την ξεφτίλα τους καθώς και το ότι το μόνο στο οποίο βασίστηκαν για να αναφερθούν στο μεγάλο αυτό γεγονός ήταν κάποια μικροεπεισόδια και ζημιές που προκλήθηκαν από άτομα του αυτόνομου χώρου τα οποία προσπάθησαν να μπουν στην πορεία.
    Κινήματα από την Ελλάδα,την Γαλλία,την Γερμανία,την Ιταλία, την Τουρκία,την Λατινική Αμερική,η αποστολή της παλαιστινιακής Ιντιφάντα,μεταναστευτικές κοινότητες και εργατικά συνδικάτα,ευαισθητοποιημένοι,πολιτικοποιημένοι και αγανακτισμένοι όλοι μαζί ενώσαμε τις δυνάμεις μας σε αυτό το κίνημα των κινημάτων και βγήκαμε πιο αισιόδοξοι και αποφασισμένοι. Ο αγώνας δεν τελειώνει εδώ.Οι μάχες κατά της νεοφιλελεύθερης παγκοσμιοποίησης,του πολέμου,κατά του ρατσισμού,του σεξισμού και του κοινωνικού αποκλεισμού,κατά της φτώχειας,της καταστροφής του περιβάλλοντος και της απειλής της δεξιάς παραμένουν επίκαιρες όσο ποτέ άλλοτε.
    Μπορεί να μην προερχόμαστε όλοι από τον ίδιο κοινωνικό χώρο και να μη θεωρούμε ότι η λύση στα σημερινά καθημερινά αλλά και παγκόσμια προβλήματα είναι η ίδια,όμως συμμεριζόμαστε την άποψη ότι δεν πάει άλλο,η κατάσταση είναι ζοφερή και ότι "ένας άλλος κόσμος είναι εφικτός"!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oulaloum στις 09-05-2006 23:22 ]
    thank
    09.05.2006, 02:00
    Μετά το κείμενο της Κατερίνας, - τα ειπε όλα για το φόρουμ - δεν μένει παρά να περιμένουμε αν θα βγούνε κάποια "πρακτικά", κάποιες δημοσιεύσεις για τα όσα έγιναν, όσα ειπώθηκαν, απο συζητήσεις μέχρι εκθέσεις τέχνης ... Εγώ τουλάχιστον λέω πως "εχασα" , οκ μπορεί να απουσίαζα απο την Αθήνα, την Πέμπτη και Παρασκευή λόγω δουλείας, υποχρεώσεις κλπ κλπ. Λόγοι απόλυτα σεβαστοί, αλλά δεν μπορούν να αντισταθούν στην επισήμανση πως .... "αμα θελεις κάτι βρίσκεις λύση".

    Αρα, αγαπητέ Θανο, ίσως θέλουν λίγο κοίταγμα οι γέφυρες ανάμεσα στο τι σε ενδιαφέρει και στο πόσο παλεύεις πραγματικά γι αυτό. Οκ. Ισως ισχύει για πολλούς από εμάς. Εδώ είχαμε κορυφαιο πανευρωπαϊκό γεγονός, όχι κομματικό, που συγκεντρώνει τις εναλλακτικές φωνές για τόσα και τόσα ... εδώ γκρινιάζουμε για την κοντολίζα και τον μπους .. και πολλοι απο αυτούς (ανεξαρτήτως ηλικίας, δουλειάς κλπ) ουτε που το σκεφτηκαν να δουνε τι γίνεται.

    Για τους ανθρωπους που ασχολούνται, με όποιον τρόπο, άσχετα απο τα επιμέρους "συμφωνω" η "διαφωνώ", έχω έναν σεβασμο (τουλάχιστον). Γιατί και αυτοί έχουν δουλείες, οικογένειες, κοινωνικες υποχρεώσεις, σχέσεις κλπ. Και όμως .. κατι θυσιάζουν. Εννοείται πως δεν αναφέρομαι μόνο σε όσους ασχολήθηκαν ή πηγαν στο φόρουμ ... Γενικά .. για όσους ξεπερνουν έμπρακτα, έστω και λίγο, το καθημερινό "εγώ" τους.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 09-05-2006 02:09 ]