ελληνική μουσική
    750 online   ·  210.851 μέλη

    Συνδεση κονσολας με υπολογιστη

    JUKEBOX
    04.05.2006, 20:39
    Στο συγκεκριμενο θεμα οι αποψεις ειναι παρα πολλες!!!!θελω να ρωτησω πως μπορω να συνδεσω μια κονσολα ηχου που επανω της ειναι συνδεδεμενα 2 cd,τρια μικροφονα,ενα MK2 πικαπ,και ενα minidisc,στην καρτα ηχου του υπολογιστη?επισης οταν κανω προγραμμα στο MusicHeaven οταν θελω να μιλαω αφου συνδεσω την κονσολα στον υπολογιστη θα πρεπει να παταω το κουμπι στο winup...... καταλαβατε????σε καποιες δοκιμαστικες εκπομπες μου εχουν πει οτι τα τραγουδια ακουγονται ορισμενα χαμηλα!!!!!Υπαρχει καποιο προγραμμα που να τα φτιαχνει ολλα σε μια σταθμη???και επισης κανουν διακοπες!!!!!ελπιζω να μην ξεχασα κατι σας ευχαριστω εκ τον προτερων!!!!!!
    jorge
    04.05.2006, 21:38
    1. Συνδέεις την κονσόλα στο Live In του PC
    2. Επιλέγεις Soundcard Input στην καρτέλα Input του Shoutcast
    3. Επιλέγεις το What U Hear στο Recording panel (δες Συχνές Ερωτήσεις)
    4. Φροντίζεις να είναι ενεργοποιημένο (όχι mute) το Live In

    Αν μετά απ' όλα αυτά ακούς από τα ηχεία του PC την κονσόλα (δηλαδή τα CD, τα μικρόφωνα κλπ), τότε αυτοί οι ήχοι θα βγαίνουν και στο Shoutcast όταν συνδεθείς να κάνεις εκπομπή.
    Kkandral
    17.05.2006, 20:28
    Γίωργο έκανα κι εγω αίτηση να πάρω μία παραγωγή, με τίτλο "Μουσικές Ακολουθίες" και μάλλον θα γίνει δεκτό. Αγόρασα (ναι αγόρασα!!!) με 19$ το Winamp 5.2 Pro. Τα έκανα όλα σύμφωνα με το FAQ. Θα ήθελα κι εγώ να συνδέσω 2 cd players dj200 , με μίκτη ένα μικρόφωνο κ.λ.π Αν κατάλαβα από την απάντηση που έδωσες στο "συνάδελφο" πιο πάνω , αν όλα είναι καλά , ότι ακούμε στα ηχεία το ακούει κι ο κόσμος. Αρα το θέμα διαφοράς έντασης απο τραγούδι με τραγούδι το κανονίζει ο παραγωγός με το μικτη του? ή υπάρχει πρόγραμμα ?
    Επίσης υπάρχει κάποια κονσόλα που να παίζει με usb και όχι στo line του Pc? Αν ναί έχεις υπόψιν κάποιο μαγαζί ή site ? Τέλος επειδή μάλλον θα χρησιμοποιήσω το itunes που είναι τρελό εργαλείο για ανεύρεση τραγουδιού , θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή απαιτείται η σύνδεση με το winamp οπωσδήποτε?

    Επίσης άσχετο με το topic , μέχρι τώρα άκουγα το ραδιο μεσω itunes , έβαλα το winamp και δεν με συνδέει με τίποτα , οπότε ξανά όρισα ώς primary player το itunes και το πρόβλημα λύθηκε. Εκανα κάτι λάθος ?

    Αν κάνω κάποια δοκιμαστικά ... ποιος θα τα ακούει για να μου πει πως πάει ... είμαι καινούργιος και δεν έχω ΜοusΗeav φίλους και κυκλωματάκι...
    jorge
    17.05.2006, 20:37
    Quote:

    Το μέλος Kkandral στις 17-05-2006 στις 20:28 έγραψε:

    Αν κατάλαβα από την απάντηση που έδωσες στο "συνάδελφο" πιο πάνω , αν όλα είναι καλά , ότι ακούμε στα ηχεία το ακούει κι ο κόσμος.



    Ναι, εφόσον έχεις κάνει τις ρυθμίσεις που γράφω στο FAQ και οπωσδήποτε έχεις τσεκάρει το "what u hear".


    Quote:

    Το μέλος Kkandral στις 17-05-2006 στις 20:28 έγραψε:

    Αρα το θέμα διαφοράς έντασης απο τραγούδι με τραγούδι το κανονίζει ο παραγωγός με το μικτη του? ή υπάρχει πρόγραμμα ?



    Το κανονίζει ο παραγωγός, αλλά ίσως υπάρχει κάποιο προγραμματάκι (δεν έχω πολυασχοληθεί)


    Quote:

    Το μέλος Kkandral στις 17-05-2006 στις 20:28 έγραψε:

    Επίσης υπάρχει κάποια κονσόλα που να παίζει με usb και όχι στo line του Pc? Αν ναί έχεις υπόψιν κάποιο μαγαζί ή site ?




    Οχι, sorry.

    Quote:

    Το μέλος Kkandral στις 17-05-2006 στις 20:28 έγραψε:

    Τέλος επειδή μάλλον θα χρησιμοποιήσω το itunes που είναι τρελό εργαλείο για ανεύρεση τραγουδιού , θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή απαιτείται η σύνδεση με το winamp οπωσδήποτε?



    Μπορείς να παίζεις τα MP3 από το iTunes, αλλά θα πρέπει να έχεις το Winamp ανοικτό, μια και το plugin του Winamp (το DSP) είναι αυτό που σε συνδέει με τον radio server.




    Quote:

    Το μέλος Kkandral στις 17-05-2006 στις 20:28 έγραψε:

    Επίσης άσχετο με το topic , μέχρι τώρα άκουγα το ραδιο μεσω itunes , έβαλα το winamp και δεν με συνδέει με τίποτα , οπότε ξανά όρισα ώς primary player το itunes και το πρόβλημα λύθηκε. Εκανα κάτι λάθος ?




    Παράξενο. Δες το firewall σου.


    Quote:

    Το μέλος Kkandral στις 17-05-2006 στις 20:28 έγραψε:

    Αν κάνω κάποια δοκιμαστικά ... ποιος θα τα ακούει για να μου πει πως πάει ... είμαι καινούργιος και δεν έχω ΜοusΗeav φίλους και κυκλωματάκι...





    Θα πρέπει να αποκτήσεις
    Kkandral
    17.05.2006, 20:42
    Σε ευχαριστώ φίλε!