ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.840 μέλη
    eleana
    05.05.2006, 13:42
    Ενα ειδος μουσικης που ειναι σιγουρα παρεξηγημενο στα ελληνικα δεδομενα ειναι η αμερικανιικη country. Απο τα λιγα που εχω ακουσει μου δινει την εντυπωση οτι ειναι οτι πιο αυθεντικο μπορει να επιδειξει η Αμερικη.Οι μουσικες συνθεσεις ειναι σιγουρα απλες ομως χωρις αμφιβολια θελει λαρυγγι και καρδια για να τραγουδησεις αυτο το ειδος. Θελω την βοηθεια των εραστων του ειδους να μου δωσουν τα φωτα τους. Πειτε μου σας παρακαλω για γυναικειες φωνες της συγχρονης country. Θελω να ενημερωθω στο ειδος αυτο.
    Orfeus
    05.05.2006, 14:06
    Ελεάνα σου δίνω μία ......λίστα καλλιτεχνών της Country:

    * Άνδρες

    Alan Jackson
    Jedd Hughes
    All Things Cash
    Joe Diffie
    Andy Griggs
    John Anderson
    Billy Currington
    John Berry
    Billy Dean
    John Denver
    Billy Gilman
    Johnny Cash
    Billy Ray Cyrus
    Josh Gracin
    Blaine Larsen
    Julian Austin
    Brad Cotter
    Junior Brown
    Buddy Jewell
    Keith Anderson
    Chad Brock
    Kenny Chesney
    Charlie Daniels
    Mark Chesnutt
    Chet Atkins
    Merle Haggard
    Chris Cagle
    Pat Green
    Chris LeDoux
    Paul Brandt
    Cledus T. Judd
    Rockie Lynne
    Clint Black
    Rodney Atkins
    Con Hunley
    Shooter Jennings
    Cowboy Troy
    Skip Ewing
    David Allan Coe
    Steve Azar
    David Ball
    T Graham Brown
    David Kersh
    Toby Keith
    Deryl Dodd
    Tom T Hall
    Dierks Bentley
    Trace Adkins
    Eric Heatherly
    Tracy Byrd
    Garth Brooks
    Tracy Lawrence
    Gary Allan
    Ty Herndon
    George Jones
    Tyler England
    Gil Grand
    Vern Gosdin
    Glenn Cummings
    Vince Gill
    Jamey Johnson
    Wade Hayes
    Jason Aldean
    Waylon Jennings

    * Γυναίκες

    Alison Krauss
    Katrina Elam
    Amber Dotson
    Lauren Lucas
    Anita Cochran
    Loretta Lynn
    Carlene Carter
    Mandy Barnett
    Carolyn Dawn Johnson
    Mary Chapin Carpenter
    Catherine Britt
    Miranda Lambert
    Crystal Gayle
    Patsy Cline
    Danni Leigh
    Patty Loveless
    Deana Carter
    Sara Evans
    Emmylou Harris
    Shannon Brown
    Erika Jo
    Shelly Fairchild
    Faith Hill
    Sherrie Austin
    Jennifer Day
    Suzy Bogguss
    Jessi Alexander
    Terri Clark
    Jessica Andrews
    Wynonna Judd
    June Carter Cash

    * Ντουέτα & Μπάντες

    Alabama
    Rascal Flatts
    Bellamy Brothers
    Ricochet
    Big & Rich
    Sawyer Brown
    BlackHawk
    SHeDAISY
    Blue County
    Sons of the Desert
    BR549
    Statler Brothers
    Brooks Dunn
    Sugarland
    Confederate RR
    The Judds
    Diamond Rio
    The Kinleys
    Dixie Chicks
    The Lost Trailers
    Emerson Drive
    The Road Hammers
    Grascals
    The Wilkinsons
    Hot Apple Pie
    The Wreckers
    Little Big Town
    The Wrights
    Lonestar
    Trick Pony
    Montgomery Gentry
    Warren Brothers
    Pinmonkey
    Yankee Grey

    Να σε πληροφορήσω επίσης, ότι πρόσφατα κυκλοφόρησε ένας καινούργιος δίσκος του Kris Kristofferson.

    Δες
    Εδώ!!!


    kalouka
    05.05.2006, 14:24
    ειδικός δεν είμαι
    αλλά θα ξεκινούσα με τον WOODY GUTHRIE
    elenakielenio
    05.05.2006, 20:23
    ελεανα, ο ορφεας σου εδωσε πολους καλους τραγουδιστες
    εγω ειμαι αμερικη και αυτου του ιδους μουσικη ακουγεται μονο απο τους αμερικανους οι μεχικανοι και οι αφρικανοι εδω το μονο που ακουνε ειναι rap kai hip hop τα τραγουδια αυτα εχουν μονο βρισιες που δεν θελω να τις επαναλανβανω
    τωρα country music αν την ακοθς σε λενε ηλιθιο η και white boy or white girl
    εγω παντος αγαπω αυτου του ειδους την μουσικη τα τραγουδια εχουν νοημα και ναι οπως ειπες και εσυ πρεπει να εχεις και πολυ καλη φωνη να τα τραγουδας αυτα...
    ουτε καμια βρυσια δεν θα ακουσεις σε τετοια τραγουδια, δεν ξερω αν ακουγονται και πολυ στην ελλαδα αλλα εδω μια χαρα ειναι , να ακουσεις εχουνε πολλα καλα τραγουδια παλλια και καινουργια.
    εμενα παντως μαρεσει παρα μα παρα πολυ
    marsoupilamis
    05.05.2006, 20:59
    Θα συμφωνήσω στο ότι η country είναι ένα παρεξηγημένο είδος αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μειώνει την αξία της ιστορικά (ας μην ξεχνάμε πόσα είδη έχει επηρεάσει). Προσωπικά το λατρεύω αυτό το είδος και πιστεύω ότι έχει βγάλει τεράστιους καλλιτέχνες και τεράστια κομμάτια (όχι σε χρόνο ) αν και είμαι και εγώ σχετικά φρέσκος στο άκουσμα...

    Ένα καλό link: CMT
    Είναι πολύ ενημερωτικό και διαθέτει πολλούς ραδιοφωνικούς σταθμούς με κλασσικούς καλλιτέχνες μέχρι τους πιο σύγχρονους...
    assasinos
    05.05.2006, 21:43
    Gia na mhn to ksexasw,psakste to Convoy apo McCoy ... yparxei antistoixh taineia...api8ano kommati!
    sanka
    12.05.2006, 10:59
    Ακουω country εδω και 7 χρονια.Τη λατρευω.Ειναι μια μουσικη που απευθεινεται στις ψυχες οσων την ακουν.Εμαθα να ακουω απο τον νικο Γκαραβελα,παραγωγο του Love Radio.Ειμαι μελος στο country music club of greece.οποιος ςνδιαφερεται μπορω να δωσω πληροφοριες.Ψαξε να ακουσεις Keith Witley.δεν θα το μετανιωσεις
    vadritso
    11.06.2006, 05:28
    Δεν πρέπει να ξεχνάμε την κατηγορία country-rock.(πχ.Crosby Stills Nash &Young).H δεκαετία 70' ήταν full απο απ' αυτά τα είδη , όπως απο folk, protest songs (βλ. Joan Baez,Dylan κλπ).Τώτε το rock σήμενε επανασταση.Τώρα αυτά δυστηχώς εχουν τελειώσει.Για τους νεώτερους που θέλουν να μάθουν μπορουν να ρίξουν μια ματια στο site http:// www.rassias.gr/

    ageras
    11.06.2006, 09:29
    H country είναι μια ιδιαίτερη μουσική.Ή θα σ'αρέσει ή δε θα σ'αρέσει.
    Χώρίζεται σε πολλά είδη:Σε blue grass (η αυθεντική folklor country), country rock (πιο "σύγχρονη"),love country (ballads),country&blues κ.ό.κ
    Τώρα για να πάρεις ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα αύτης της μουσικής μπορείς να ξεκινησεις με Chet Atkins (από τους πρώτους δασκάλους του Mark Knopfler (Dire Straights),με Rhonda Vincent (αμερικανίδα blue grass καλλιτέχνης),με Johny Cash (βέβαια!!),Αlan Jackson(ελαφρώς πιο σύγχρονος ήχος),Pat Green (αυθεντικός),Chely Wright κ.τ.λ....

    stuff
    11.06.2006, 12:03
    Το μέλος vadritso στις 11-06-2006 στις 05:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν πρέπει να ξεχνάμε την κατηγορία country-rock.(πχ.Crosby Stills Nash &Young).H δεκαετία 70' ήταν full απο απ' αυτά τα είδη , όπως απο folk, protest songs (βλ. Joan Baez,Dylan κλπ).Τώτε το rock σήμενε επανασταση.Τώρα αυτά δυστηχώς εχουν τελειώσει.Για τους νεώτερους που θέλουν να μάθουν μπορουν να ρίξουν μια ματια στο site http:// www.rassias.gr/


    Για μενα,ισως απ'τα καλυτερα συγκροτηματα που περασαν ποτε απο αυτο το
    ειδος της μουσικης.Για οποιον δεν τους ξερει,θα τους μαθει εδω
    STR
    11.06.2006, 13:11
    Το μέλος assasinos στις 05-05-2006 στις 21:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    Gia na mhn to ksexasw,psakste to Convoy apo McCoy ... yparxei antistoixh taineia...api8ano kommati!



    ontws to kommati einai polu wraio!! (opws kai h tainia!!)

    jorge
    11.06.2006, 15:53
    Achy Breaky Heart του Billy Ray Cyrus!
    Αυτό ήταν η πρώτη μου γνωριμία με την country το 1992. Πολυ όμορφη μουσική, πραγματικά...
    MusicShadow
    12.09.2007, 04:35
    Καλησπερα κ απο μενα :)
    Εψαχνα πολυ καιρο καποιους ανθρωπους που να ακουνε country μουσικη κ δεν εβρισκα.Νομιζα καποια στιγμη οτι ημουν η μονη κ ειχα απογοιτευτει εντελως.Ακουω κ εγω γυρω στα 7 χρονια country αλλα δεν πιστευω καθολου οτι ειναι παρεξηγημενο ειδος,απλος δεν ειναι εμπορικο στην Ελλαδα για να πουλαει σαν τρελλο οπως ολα τα αλλα ειδη, ακομα κ η jazz πουλαει περισσοτερο :P
    Ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο σας πηγε στο country music festival φετος κ αν του ειναι ευκολο να μοιραστει τις εμπειριες του/της μαζι μου που φετος δεν τα καταφερα :)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MusicShadow στις 12-09-2007 04:38 ]


    delta66
    12.09.2007, 13:57
    http://www.alisonkrauss.com/site.php



    Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 12-09-2007 13:57 ]